لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

معرفی چیخ یکی از پرکاربردترین صنایع دستی استان کرمانشاه

مجموعه : صنایع دستی
معرفی چیخ یکی از پرکاربردترین صنایع دستی استان کرمانشاه

معرفی چیخ یکی از پرکاربردترین صنایع دستی استان کرمانشاه 

 یکی از مهمترین و بهترین صنایع دستی دیار کرمانشاه چیخ است. به گزارش سایت سماتک چیخ از مواد اولیه نی و نخ بدست می آید و بافت چیخ را زنان و دختران روستایی در کرمانشاه بر عهده دارند. در ادامه این پست سماتک با چیخ ، هنر دست زنان کرمانشاه بیشر آشنا خواهید شد.

 

چیخ در واقع همان حصارهای داخل سیاه چادر یا داوار می باشد که از بافت نی و نخ به دست می آید . وقتی سیاه چادر را بر پا می کنند فضای داخل آن را به وسیله چیخ می آرایند .

 

سماتک: اگر چیخ را برای جدا کردن مهمانسرا در چادر استفاده کنند ، ظرافت در بافت و بکار بردن نخهای رنگی متنوع ، بیشتر رعایت می شود . بافت چیخ در زندگی عشایری توسط زنان انجام می شود ، به این صورت که ابتدا مقداری نی توسط زنان و دختران جمع آوری می شود ، سپس تعدادی سنگ به منظور پیچیدن تار و پود به دور چیخ ، مهیا شده و بافت چیخ توسط کسی که در این کار تبحر دارد ، به کمک دیگران آغاز می گردد .

 

این کار نیاز به صبر و ظرافت و دقت دارد تا نظم در کنار ذوق و سلیقه قرار گرفته و نتیجه ای دلنشین پدید آید . از چیخ برای حصار کشی در اطراف داوار و فضاهای داخلی آن و حتی به عنوان حصاری جهت نگهداری حیوانات و احشام استفاده می شود .

جدیدترین مطالب