لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

گلیم بافی و قالی بافی خواف استان خراسان رضوی

مجموعه : فرش و گلیم
گلیم بافی و قالی بافی خواف استان خراسان رضوی

خواف یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی است که در این شهرستان بسیاری از مردم به گلیم بافی و قالی بافی مشغول هستند. در شهرستان خواف از قدیم صنعت قالی بافی و گلیم بافی رواج داشته است و امروزه هم بسیاری از زنان این شهرستان به این شغل خانگی اشتغال دارند.

 

يكي از مهم ترين صنايع دستي مرسوم در منطقه‌ي خواف، قالي بافي و گليم بافي است. بافت قالي از زمان هاي گذشته در اين منطقه رايج بوده و بيشتر توسط زنان صورت مي گرفته است. قالی بافی در این شهرستان هنری قدیمی است. هر بانوی خانه دار می تواند در عرض ۱ یا ۲ ماه قالیچه ای با کیفیت خوب ببافد. البته توليدات در گذشته فقط به صورت قاليچه هاي ۲ تا ۵/۲ متري و پشتي بوده است اما امروزه تابلو فرش و قالي هاي بزرگ نيز به آن اضافه شده است. طــــرح هايي كه از گذشته بافته مي شده، عبارت اند از : چهارگلي، گل سوزني، خشتي، تركمني، گل بلوچي، گاشه بند سفيد، كلاتگي،سنگاني، قاسم آبادي و….

 

تار و پودي كه در قالی و قالیچه بافی مورد استفاده قرار مي‌گرفته است از مواد اوليه اي چون پشم، پنبه و ابريشم بوده است. البته امروزه قالي بافي به اندازه‌ي گذشته، رونق ندارد. حضور زنان در فعالیت های اجتماعی خارج از خانه و دوری جستن از امورات خانه داری قدیم در کنار عدم درآمد مکفی، حاصل از بافتن و تولید قالی و قالیچه از دلایلی هستند که هنر قالی بافی را از رونق انداخته است.

 

منبع: seeiran.ir

جدیدترین مطالب