انشا روز آتش نشان | انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی

انشا روز آتش نشان | انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی

انشا روز آتش نشان به مناسبت فرا رسیدن 7 مهر ماه را در این بخش از سایت سماتک برایتان تهیه و گردآوری کرده ایم و اگر به دنبال بهترین انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی هستید در ادامه با ما همراه باشید. در صورتی که می خواهید برای 7 مهر ماه روز آتش نشانی و ایمنی یک انشا با موضوع روز آتش نشان بنویسید در ابتدا باید نوع نگارش خود را مشخص کنید.

 

انشا روز آتش نشان

شما دانش آموزان می توانید درباره روز آتش نشانی و ایمنی یک انشا به سبک تحقیقی بنویسید و ویژگی های شغل آتش نشانان را بیان کنید. در این بخش یک متن انشا در مورد روز آتش نشان را برایتان آماده کرده ایم.

 

قدیم ترها هر زمانی که کلمه «آتشنشان» را می شنیدم، تصویری در درون ذهنم شکل میگرفت. مردانی را می‌دیدم که لباس هاي‌ ضد حریق به تن دارند و هرکجا که آتش باشد آن را خاموش می کنند. می‌دانستم مردانی هستند که از روز اولی که این شغل را انتخاب کرده اند پذیرفته اند که باید با آتش دست و پنجه نرم کنند.

 

این مردان، میان ما بودند و هستند. اما شاید غیرت و از خودگذشتگی شان را خیلی وقتها در خاطر روشن نگاه نداشتیم. این عکسهای همیشه همراه من بود. از کنار هر آتشنشانی که رد می‌شدم این عکسهای در ذهنم مرور می شد. تا این که سال پیش در همین روزها، 30 دی ماه ؛ اتفاقی افتاد که ان عکسهای به شدت عوض شدند.

 

عجیب بود. ساختمان پلاسکو آتش گرفت و سوخت و در آخر فرو ریخت اما دراین میان مردانی که دیگر از جنس زمین نبودند با تمام شجاعتشان رفتند تا شاید بتوانند کاری بکنند و تلفات و خرابی هاي‌ ان حادثه را کاهش دهند. اما افسوس و صد حيف که رفتند و سوختند و تنشان طعمه ي آتشی نفرین شده شد. آنان تنشان سوخت و قلبشان پرکشید به سوی آسمان…

 

تن ما اما آسيب اي ندید، قلبمان…. قلبمان سوخت، سوخت و اشک ریختیم. ایران عزادار شد، قلب و روح تمام هموطنانمان سوخت و در اندوهی بدون چاره فرو رفت. هنوز که هنوز است، قلبم تیر می کشد وقتی حتی برای چند لحظه به حرارت داغی فکر میکنم که تن و بدن برادرانمان را در پلاسکو سوزاند.

 

امیدوارم از این جنس اتفاقات دیگر برای هیچکدام از هموطنانمان رخ ندهد و بیش از پیش شاهد سربلندی و شادی مردم عزیز کشورم ایران باشم. به احترام سالگرد ان قهرمانان ؛ در انتهای این انشا فاتحه اي نثار روحشان میکنیم…

انشا روز آتش نشان | انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی

انشا درباره روز آتش نشان با مقدمه بدنه نتیجه

اگر موضوع انشا درباره روز آتش نشانی و ایمنی دارید در این بخش از مقاله بهترین متن انشا درباره روز آتش نشان با مقدمه بدنه نتیجه گیری را برایتان تهیه و تنظیم کرده ایم و از شما می خواهیم همراه ما باشید.

 

مقدمه

همه ما این جمله را شنیده ایم که آتش نشانی شغل نیست، عشق است. من این جمله را کاملا درک کرده ام. آن روز که آن اتفاق افتاد.

 

بدنه

ما در طبقه دوم یک آپارتمان سه طبقه زندگی می‌کنیم. آن روز عصر ناگهان صدای انفجار امد و در عرض چند دقیقه همه جا را دود غلیظ و سیاهی گرفت. خیلی ترسیده بودیم و می‌خواستیم از ساختمان خارج شویم اما طبقه پایین آتش گرفته بود و ما گیر افتاده بودیم. من فورا شماره ۱۲۵ را گرفتم و آدرس دادم تا آتش نشانان برای نجات ما بیایند.

 

حدود بیست دقیقه بعد در حالی که گرمای غیر قابل تحملی ساختمان را فرا گرفته بود از راه رسیدند. مامان خواهر کوچکم را در آغوش گرفته بود و گریه می‌کرد. بابا خودش را رسانده بود اما نمی‌توانست بالا بیاید و از پنجره او را می‌دیدیم که نگران بود و نمی‌دانست چکار کند.

 

تعدادی از آتش نشانان با لباس هایشان به دل آتش زدند و همانطور که همکارانشان در حال خاموش کردن آتش بودند، خود را با نردبان از پنجره به ما رساندند. وقتی چشممان به آن ها افتاد که با جسم و روحیه قوی برای نجات ما آمدند قوت قلب گرفتیم.

 

فراموش نمی‌کنم با چه صدای مطمئن و ارامش بخشی به ما گفتند نترسیم و فقط به حرف آن‌ها گوش کنیم. وقتی آتش نشان مهربان من و خواهر کوچکم را محکم در آغوش گرفت و از پنجره به بیرون منتقل کرد انگار دنیا را به من داده بودند.

 

آتش نشانی که خودش سرفه می‌کرد و در میان شعله های سوزان آتش ما را راهنمایی می‌کرد، انگار از هیچ چیز نمی‌ترسید و با تمام وجود می‌خواست از جان انسان های دیگر محافظت کند.

 

نتیجه

من در چشم های آتش نشان ها عشق را دیدم. چه چیز دیگری جز عشق می‌تواند چنین روحیه فداکارانه‌ای به انسان دهد، آنقدر که جانش را کف دستش بگذارد و به دل خطر بزند؟

 

بالاترین حقوق و درآمدها در برابر این ازخودگذشتگی‌ها ارزشی ندارد، هرچند می‌دانم حقوق آتش نشانان نسبت به سختی‌های شغلشان بسیار کم است.

انشا روز آتش نشان | انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی

انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی

یکی از سخت مشاغل در کل دنیا آتش نشانی است و هر ساله لازم است حداقل یک روز را از آتش نشانان تقدیر و تشکر کرد و در این بخش قصد داریم یک انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی را برایتان شرح دهیم. در صورتی که به شغل آتش نشانی علاقه مند هستید و می خواهید یک انشا توصیفی درباره روز آتش نشانی بنویسید با ما همراه باشید.

 

آتش به شدت شعله میکشد و هیچکس جرئت ندارد به محل آتش‌ سوزی نزدیک شود. همان وقت فردی هست که با شجاعت و آرامش پا درون آتش میگذارد. آن فرد آتش نشان است. آتش نشان می‌سوزد تا دیگران نسوزند.

 

نیمه شب است و تازه از یک مأموریت نجات فردی از داخل فضای دربسته برگشته‌اند. خواب و بیدار هستند که آژیر مرکز آتش نشانی با بالاترین درجه ممکن به صدا درمی‌آید و گروه با عجله خود رابه محل حادثه میرسانند. این عجله برای چیست؟ آیا جز این که نجات جان انسانی شریف نخستین وظیفه آنهاست؟

 

در خطر انداختن جان جود برای زندگی یک نفر دیگر مسئله‌اي است که فقط یک عاشق از پس درک ان برمی‌آید و آتش نشان عاشق است. آتش نشانی شغل نیست و عشق است. به محل آتش‌ سوزی که میرسند، اوضاع کاملاً به هم ریخته است. اضطراب و وحشت بر محل حادثه سایه انداخته است. عده‌اي ناله می کنند و دیگران بر سرخود میزنند.

 

مادری اشک‌ریزان فریاد میزند: «بچه‌ام در آتش مانده است» و دنیا انگار روی سر پدرش خراب شده است که هرچند دقیقه نزدیک آتش میشود و باز خودش را عقب میکشد؛ نمیداند چه کند.

 

آتش نشان با قدرت و صلابت به میدان می آید تا مردم امیدوار شوند. از پدر کودک‌نشانی‌هاي‌ لازم را میگیرد و داخل آتش می شود. چه شیرین است ان لحظه که آتش نشان با طفل معصومی در آغوش از میان آتش‌ها بیرون می آید. کودک را در پناه خود گرفته در حالیکه خودش بر اثر گرما خسته و رنجور شده است. کودک رابه والدینش می‌سپارد و برای کمک به همکارانش که در حال خاموش کردن آتش هستند، دوباره بطرف شعله‌ها راهی میشود.

 

اما پشت این همه ی آرامش آتش نشان چه دلهره‌اي است؟ دلهره این که فردی وسط آتش بماند و او نتواند نجاتش دهد. هیچ مزدی برای آتش نشان نمی تواند جای لبخند مردم را پس از نجات جان خود یا عزیزانشان بگیرد.

 

آتش نشان با انتخاب چنین شغلی که جان خودش را برای نجات جان دیگران به خطر می‌اندازد، به راستی که یک فرشته نجات است. یک آتش نشان فداکار همواره در قلب مردم جای دارد.

انشا روز آتش نشان | انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی

انشا در مورد آش نشان های فداکار

به نظر من انشا روز آتش نشان یکی از بهترین انشاهایی است که می توانید در دوران مدرسه بنویسید و در این بخش ما قصد داریم یک انشا در مورد آش نشان های فداکار را تقدیم حضورتان کنیم. اگر دانش آموز دبستانی یا دبیرستانی هستید و یک انشا با موضوع آتش نشان نیاز دارید در اینجا ما را دنبال کنید.

 

«« آ »» مثل آتش نشان. آتش نشانی شغل نیست بلکه عشق است. ما مردم ایران این مردان شجاع و نترس را دوست داریم و ان ها را از یاد نمی‌بریم. حال ما باید چه کنیم تا از این آتش نشان ها تشکر و قدردانی کنیم؟ ما میتوانیم به توصیه هایي که آتش نشان ها درمورد ایمنی و جلوگیری از رخداد حادثه می شود توجه کنیم، تا هیچ حادثه ي ناگواری رخ ندهد.

 

بهترین تقدیر از آتش نشانان این است که همگی دست در دست هم دهیم و در چهارشنبه سوری هر سال هیچ آتشی روشن نکنیم که باعث ایجاد حادثه ي غمناکی شویم، تا آتش نشانان بتوانند در عید نوروز به سلامت درکنار خانواده هایشان نوروز خودرا جشن بگیرند.

 

اگر چه حرفه آتش نشانی از مشاغل سخت و زیان آور است اما بامقایسه شرایط حرفه اي شغل آتش نشانی در کشورمان با دیگر کشور های پیشرفته دنیا،متاسفانه در ایران به اندازه کافی به فراهم آوردن امکانات و شرایط اقتصادی و روحی مساعد برای آتش نشانان توجه ویژه اي نشده و این در حالی است که در کشور های پیشرفته شغل آتش نشانی در زمره مشاغل با ریسك خطر بالا محسوب می شود.

 

هر حرفه‌اي سختی‌ها و شیرینی‌هاي‌ خاص خودش را دارد. اماسختی و دردسر بعضی شغل‌ها نسبت به بقیه بیشتر است ؛ آتش نشانی یكی از این شغل‌هاست. در واقع آتش نشانان بدلیل ویژگی‌هاي‌ شغل خود همواره در دسترس آسیب‌هاي‌ جسمی و حتیروحی قراردارند. این مشاغل چون اغلب با مرگ و زندگی افراد سر و کار دارند مسلماً استرس زیادی را متحمل میشوند.

 

آتش نشانان در هر مأموریت بطور معمول در دسترس چندین عوارض از جمله عوارض ناشی از استرس رانندگی و ترافیک؛ عوارض ناشی از اثرات دود و گازهای سمی در محل های عملیات، عوارض ناشی از صدای آژیر، بلندگو و نور چراغ گردان، عوارض ناشی از ترشح هورمون های دفاعی و آمادگی بدن در برابر حوادث، اثرات ناشی از حرارت در محل حریق، عوارض ناشی از تماس یا جذب مواد شیمیایی از طریق پوست، عوارض ناشی از صدمات فیزیکی در حین انجام وظیفه، عوارض ناشی از دریافت پرتوهای یون ساز و تشعشعات رادیو اکتیویته قرار می گیرند.

 

علاوه بر این آتش نشان در هنگام انجام عملیات نجات وامداد در دسترس عوارضی نظیر رؤیت صحنه هاي‌ دلخراش و تألم آور، عوارض ناشی از وقوع انفجار در صحنه حادثه، عوارض ناشی از مسائل ارگونومی وسایل و تجهیزات و ماشین آلات، عوارض ناشی از انجام خدمت به صورت شیفتی، عوارض ناشی از عدم تغذیه صحیح و متناسب با حرفه، عوارض ناشی از استرس پس از حادثه، عوارض ناشی از کارکردن در محیط های آلوده، عوارض ناشی از کارکردن در محیط هاي‌ مرطوب نیز قرار می گیرند.

 

بنابر این ؛ وجود فاکتورهایی از قبیل سر و صدا ؛ محیط عفونت زا و آلوده ؛ مواد شیمیایی و گازهای سمی، مواد رادیواکتیو ؛ کار در محیط غیر متعارف؛ وجود ذرات معلق در هوا؛ کار در شرایط جوی نامساعد؛ کار در ارتفاع؛ ریزش و برخورد اجسام خارجی؛ انفجار، خطر برق ،سطوح شیب دار و لغزنده ؛ کار در فضای مسدود وسر بسته ؛ کار در اعماق، کار در محیط هاي‌ با حرارت بالا ؛ جابه‌جا کردن قطعات سنگین ؛ کار در فضای باز ؛ کار در محیط هاي‌ مرطوب، کار در محیط هاي‌ متعفن و نامطبوع ؛ کار در شرایط روحی نامساعد از مهم‌ترین عواملی است که شرایط محیط کار آتش نشانان را از حالت عادی خارج می‌کند.

 

بر این اساس ؛ مقایسه فاکتورها و عوامل زیان آور در محیط کار با شرایط ویژه شغل آتش نشانی گواه ان است که کلیه فاکتورها و عوامل مذکور در حرفه آتش نشانی وجود داشته ضمن اینکه فاکتورهای دیگری نیز وجوددارد که در این مقدمه لحاظ نشده است. لذا یک آتش نشان در هر حادثه حداقل 10 مورد از عوامل زیان آور را لمس میکند همچنین آتش نشان در طول خدمت با تمامی فاکتورهای زیان آور در صحنه هاي‌ عملیات و امداد رسانی مواجه است.

 

آتش نشانان که آماده گزارشات تلفنی هستند باید بتوانند برای کمک هاي‌ اورژانسی با هر درجه اي از وخامت از یک تصادف خودرو ساده تا انفجار مهیب پاسخگو باشند. آتش نشان بودن نیاز به آمادگی جسمانی بالایی دارد و ورزش نیاز اصلی آتش نشانان است. آتش نشان ها همواره در دسترس خطرات گوناگونی قرار دارند و در حقیقت آتش نشان وارد مكانی می شود كه همه ی از آنجا می‌گریزند. بنابر این استرس این شغل خیلی بالاست، اما زمانی كه موفق به نجات جان یک انسان میشویم لذت و شیرینی كاررا با تمام وجود حس می‌كنم.

 

البته زمانی هم كه با مورد فوتی و خسارات سنگین مواجه میشویم خواه ناخواه در روحیه‌ مان تأثیر می گذارد . واضح است كه یك آتش نشان هنگام مبارزه با حریق و موارد اضطراری به منظور حفظ جان اشخاص و سرمایه هاي‌ ملی باید بدون تعلل و خطا عمل نماید؛ برای این منظور یك آتش نشان باید از هر حیث آمادگی كامل داشته باشد .

 

اگر آموزش های تئوری و عملی مستمر در كار نباشد طبعاٌ به مرور زمان مطالب فراموش می شود و كاربرد ابزار و ادوات نجات و اطفاء حریق به اشتباه و یابا تأخیر و تعلل صورت خواهد گرفت . به همین منظور سعی شده است تا اندازه ای آموزش های مورد نیاز یك آتش نشان در این وبلاگ آورده شود تا ضمن فراگیری و بكار گرفتن آنها و با استعانت از خداوند متعال بتوانیم در طول خدمت در آن گونه مشاغل آنگونه كه شایسته و برازنده یک آتش نشان است عمل نماییم .

انشا روز آتش نشان | انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی

انشا در مورد شغل آتش نشانی

شغل آتش نشانی وظیفه سنگینی است بر دوش عده ای از آتش نشان ها که به مناسبت فرا رسیدن هفتم مهر ماه قصد داریم یک انشا در مورد شغل آتش نشانی و ایمنی برایتان بنویسیم. جامعه به افراد گوناگون نیاز دارد که هرکدام شغل و وظیفه اي را برعهده بگیرند. بعضی از شغل‌ ها مثل آتش نشانی از بقیه سخت‌ تر هستند و افراد خاصی آن ها را انتخاب میکنند. آتش نشانی شغلی است که یکی از مشاغل دشوار جهان به حساب می آید.

 

آتش نشان یا مأمور آتش نشانی دوره‌ هاي‌ مختلف را گذرانده و به صورت تخصصی به خاموش کردن و نظارت آتش می پردازد. وظیفه اصلی شغل آتش نشانی خاموش کردن و مهار آتش است، با این حال وظایف دیگری را هم بر عهده دارند. نجات افرادی که در حوادث طبیعی در دسترس خطر هستند، مثل کسانی که در چاه افتاده‌ اند یا در محل دربسته مثل آسانسور گیر کرده یا زیر آوار مدفون شده‌اند، دستشان لای نرده‌ ها گیر کرده و… از وظایف آنهاست.

 

آتش نشان باید به مردم و نجات جان انها از خطر علاقه‌ مند باشد. از لحاظ بدنی قوی بوده و سلامت روان داشته باشد. او باید در مواقع خطرناک آرامش خود را حفظ کند و به سرعت عکس العمل‌ نشان دهد. همچنین حس همکاری قوی داشته باشد تا با دیگر آتش نشان ها در اجرای عملیات نجات هماهنگ شود.

 

جایگاه شغل آتش نشانی در ایران اگر چه از لحاظ مادی و حقوقی بالا نیست ولی از نظر ارزش معنوی آتش نشان ها نزد مردم ارزش بالایی دارند. در ایران هفتم مهرماه بعنوان روز آتش نشانی و ایمنی نامگذاری شده است و دراین روز از آتش نشانان تقدیر می شود. افراد حادثه‌ دیده در سراسر کشورمان برای برقرار کردن تماس تلفنی با مرکز آتش نشانی باید به عدد 125 زنگ بزنند.

 

برای این که فردی بتواند آتش نشان شود باید حداقل 18 سال سن داشته و قد او از 170 سانتیمتر بلندتر باشد. علاوه بر این از داوطلبان شغل آتش نشانی آزمون گرفته می شود تا مقدار آمادگی جسمانی، عکس‌العمل سریع، حفظ خونسردی در شرایط بحرانی و… در انها سنجیده شود.

 

آتش نشان ها بسته به سابقه و آموزش‌ هایي که دیده‌اند درجات مختلفی دارند. در کل 19 درجه آتش نشانی وجود دارد که پایین‌ ترین درجه آتش نشان سوم و بالاترین درجه فر آتش پاد نام دارد. با همه این تعاریف در آخر به این نتیجه میرسیم که شرط اول آتش نشان شدن، علاقه داشتن به شغل آتش نشانی است.

انشا روز آتش نشان | انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی

موضوع انشا آتش نشان

دانش آموز عزیز در صورتی که می خواهید یک متن انشا با موضوع روز آتش نشان بنویسید در بخش پایانی این مقاله از سایت سماتک موضوع انشا آتش نشان است و می خواهیم انشا از زبان یک آتش نشان را برایتان توصیف کنیم.

 

آتش نشان بودن یعنی فداکاری و فداکار بودن همچنین آتش نشان یعنی جان فشانی حتی در سخت ترین شرایط برای یک انسان دیگر …

 

هر جا حرف از آتش نشان ها میشود کلمات فداکاری و مردانگی در ذهن همه نقش میبندد و آتش نشان بودن یعنی به خطر انداختن جان خود برای نجات دادن جان بقیه.

 

آتش نشان بودن یعنی نترس و شجاع بودن و آتش نشان ها مردانی شجاع هستند که جان خود را به خطر می اندازند تا جان ما و مردم را نجات دهند و این به این معنی است که کار و وظیفه ای که دارند حتی از جان خودشان هم مهم تر است و به تعهدی که در کار خود داده اند کاملا پایبند و مستحکم هستند.

 

آتش نشان ها همانند سرمایه های ملی هستند که متاسفانه در حادثه های آتش سوزی جان بسیاری از انان گرفته میشود و بدون شک جایشان در بهشت است. همچنین متاسفانه چون حوادث آتش سوزی زیاد است جان آتش نشان های بسیاری گرفته میشود که مایه تاسف و اندوه همه ی مردم است.

 

آتش نشان ها کسانی هستند که نه شب میشناسند و نه روز و همیشه سر کارند و اماده برای خطر کردن و نجات جان بقیه.

 

آتش نشان یعنی فداکاری و فداکاری یعنی آتش نشان.

 

7 مهر روز آتش نشانی و ایمنی مبارک باد.

انشا روز آتش نشان | انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی

انشا روز آتش نشان

 

نوشتن انشا در مورد روز آتش نشانی و ایمنی باعث می شود تا ما بیشتر با مفهوم شغل آتش نشانان آشنا شویم و یاد آتش نشان هایی کنیم که از جان خود گذشتند تا کشور و میهن اسلامی ایران از گزند آتش در امان بمانند. از شما دانش آموزان عزیز بسیار ممنون هستیم از این که با مقاله انشا روز آتش نشان همراه ما بودید و برایتان آرزوی موفقیت و سربلندی داریم.

جدیدترین مطالب