انشا در مورد عید فطر کلاس سوم تا ششم ابتدایی

انشا در مورد عید فطر کلاس سوم تا ششم ابتدایی

انشا در مورد عید فطر کلاس سوم دبستان را در بخش اول این مقاله می خوانید و حال که به پایان ماه مبارک رمضان رسیده ایم شما دانش آموز عزیز می توانید یک انشا با موضوع عید سعید فطر بنویسید. در این پست چند موضوع انشا در مورد عید فطر ابتدایی تهیه و تنظیم شده است که برای پایه های چهارم، پنجم و کلاس ششم هم مناسب می‌باشند.

انشا در مورد عید فطر کلاس سوم تا ششم ابتدایی

انشا در مورد عید فطر

عید فطر، که پایان ماه رمضان و اولین روز ماه شوال است، از زمان پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)، جشن گرفته می‌شود. این روز نه تنها پایان ۳۰ روز روزه‌داری است، بلکه زمانی برای تجدید نیت و پاکسازی روح نیز به شمار می‌رود. مسلمانان با نماز جماعت عید فطر، این روز را آغاز می‌کنند و سپس با دادن زکات فطره به نیازمندان، کمک به توزیع عدالت و کمک به همنوعان خود را انجام می‌دهند.

 

مسلمانان در سراسر جهان با رسوم و سنت‌های مختلفی عید فطر را جشن می‌گیرند. از پوشیدن لباس‌های نو گرفته تا دید و بازدید از خانواده و دوستان؛ هر کشور فرهنگ و شیوه‌ای خاص برای ابراز شادی خود دارد. در برخی کشورها، غذاهای خاصی مانند شیرینی‌های سنتی و غذاهای محلی آماده شده و میان افراد نمازگزار توزیع می‌شود. دعا، قرائت قرآن و خواندن نماز عید سعید فطر از مهمترین بخش‌های عید فطر بشمار می‌روند.

 

عید فطر در کشورهای مختلف به شکل‌های متفاوتی جشن گرفته می‌شود. به عنوان مثال، در ترکیه، این عید با نام “Şeker Bayramı” (عید شکر) شناخته می‌شود و مردم با توزیع شیرینی و شکلات به استقبال آن می‌روند.

 

در اندونزی، جایی که جمعیت زیادی از مسلمانان زندگی می‌کنند، مراسم خاصی با عنوان “Mudik” برگزار می‌شود که در آن مردم به خانه‌های خود بازمی‌گردند تا این عید را با عزیزان‌شان جشن بگیرند.

 

عید فطر نه تنها زمانی برای جشن و شادی است، بلکه فرصتی برای تأمل در ارزش‌هایی چون بخشش، مهربانی و اتحاد است. این جشن می‌تواند به ما یادآوری کند که همیشه باید به یاد دیگران باشیم و به کسانی که کمتر از ما پول و امکانات برای زندگی دارند، کمک کنیم.

 


 

انشا در مورد عید فطر کلاس سوم تا ششم ابتدایی

انشا در مورد عید فطر کلاس سوم

صبح عید فطر، منظره‌های دیدنی و چشم‌نوازی را در خیابان‌های شهرمان دیدم. تعدادی از مردم به همراه خانواده‌های خود، فرش و سجاده‌هایشان را به دست گرفته و به سمت مکان برگزاری نماز عید فطر می‌رفتند.

 

در برخی از اماکن مقدس به دلیل ازدحام جمعیت، گاهی اوقات نماز جماعت دو یا سه بار برگزار می‌شود تا کسانی که دیر از خواب برخاسته‌اند یا به هر دلیلی به موقع نرسیده‌اند، بتوانند در نماز جماعت عید فطر شرکت کنند.

 

یکی دیگر از آداب روز عید فطر، عیادت از بستگان افرادی است که به تازگی درگذشته‌اند. این سنت، به‌ویژه در دوران دفاع مقدس و پس از آن برای گرامیداشت یاد و خاطره مقام والای شهدا رواج پیدا کرده است.

 

همچنین، سنت دیدار از بیماران بستری در منازل یا بیمارستان‌ها از دیگر رسوم پسندیده در عید سعید فطر است.

 

بچه ها امیدوارم از متن انشا در مورد عید فطر کلاس سوم ابتدایی که من نوشتم لذت برده باشید.

 


 

انشا در مورد عید فطر کلاس ششم

عید فطر یکی از چهار عید مهم شیعیان بشمار می‌آید و اولین روز ماه شوال است که با رؤیت هلال ماه شوال در پایان روز 29 ماه رمضان و یا گذشت 30 روز از اول ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود. در کشورهای اسلامی، عید فطر معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است و عید فطر در ایران ۲ روز تعطیل است.

 

این عید که بسیاری از اهل بیت علیهم السلام، بزرگان و اهل معرفت، از آن به عنوان عید اولیای خدا یاد می‌کنند؛ عید بندگانی است که در طول یک ماه بندگی از خوردن، آشامیدن، انجام اموری که رضایت خدا را در پی ندارد، کف نفس کرده و تقوای الهی پیش گرفتند؛‌ کسانی که یک ماه بر اطاعت و بندگی خدا پرداخته‌اند.

 

روزه گرفتن در روز عید فطر حرام است و پرداخت زکات فطره بر مسلمانان واجب است. مهم ترین عمل در روز عید فطر، نماز عید فطر است که بعد از طلوع آفتاب تا ظهر روز عید به جماعت برگزار می شود.

 

در این روز همه روزه داران ماه رمضان که یک ماه در ضیافت الهی به سر می بردند، از معبود خویش می خواهند که قلب شان از وسوسه های شیطانی نجات یابد و تقرب خدا نصیب شان شود. آن ها می خواهند به واسطه ی روزه، آن چه را نمی دیدند را ببینند و آن چه را نمی شنیدند را بشنوند و انسان بهتری شوند.

 


 

انشا در مورد عید فطر کلاس سوم تا ششم ابتدایی

انشا در مورد عید فطر ابتدایی

صبح امروز وقتی از خواب برخاستم، متوجه شدم که پدر و مادرم در خانه نیستند. با سوال از خواهر بزرگترم دریافتم آن‌ها به نیت نماز عید فطر به مسجد نزدیکی رفته‌اند.

 

والدین من با اینکه معمولاً تا غروب چیزی نمی‌خوردند، اما امروز زود به خانه بازگشتند و مادرم به آماده‌سازی صبحانه پرداخت و همگی با هم صبحانه خوردیم.

 

مادرم گویی سوالات درون ذهنم را از نگاهم خوانده بود و شروع به توضیح دادن کرد: دلبندم، خداوند از ما مسلمانان خواسته تا در ماه مبارک رمضان روزه بگیریم، عبادت کنیم و کارهای نیکو انجام دهیم.

 

روزه‌داری به این معناست که از طلوع فجر تا اذان مغرب، از خوردن و آشامیدن خودداری کنیم. البته روزه‌داری تنها به این موارد محدود نمی‌شود و کارهایی چون دروغ گفتن، دیگران را مسخره کردن و غیبت کردن نیز روزه‌ی ما را باطل خواهد کرد.

 

مادرم میگه:‌در ماه مبارک رمضان یک ماه به مهمانی خدا می‌رویم و روزه می‌گیریم و در پایان این ماه، جشنی برپا می‌کنیم که نام آن عید سعید فطر است. در این روز، بزرگ‌ترها دیگر روزه نمی‌گیرند و اجازه دارند آنچه را که دوست دارند در تمام ساعات روز بخورند و بیاشامند. خداوند نیز در این روز، پاداش یک ماه روزه‌داری را به بندگانش عطا می‌کند و دعاهایمان را اگر به صلاح‌مان باشد در زمان مناسب برآورده می‌سازد.

 

پدرم میگه: در روز عید فطر، مسلمانان بسیار خرسند و خوشحالند؛ زیرا موفق به گذراندن ماه رمضان با روزه‌داری و نزدیک شدن به خدا شده‌اند.

 

یکی دیگر از آداب ما مسلمانان در عید فطر، کمک کردن به نیازمندان در شب عید است تا آنها نیز بتوانند از زندگی خوبی همچون دیگران برخوردار باشند.

 

پس از پایان یافتن سخنان پدر و مادرم، در دل دعا کردم که بتوانم وقتی بزرگ شدم و به سن تکلیف رسیدم روزه بگیرم و خدا را عبادت کنم تا بتوانم عید فطر را در کنار دیگران جشن بگیرم، خوشحال باشم و خداوند هم از من راضی باشد.

 


 

انشا در مورد عید فطر کلاس سوم تا ششم ابتدایی

انشا در مورد عید فطر کلاس پنجم

عید فطر، که در روز اول ماه شوال و به دنبال پایان ماه مبارک رمضان فرا می‌رسد، یکی از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان به شمار می‌آید. در کشورهای اسلامی، این عید به عنوان یکی از اعیاد بسیار مهم مورد توجه قرار می‌گیرد و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است.

 

در این روز خاص، روزه گرفتن حرام اعلام شده و مسلمانان با شور و شوق به اقامه نماز عید می‌پردازند. همچنین، پرداخت زکات فطره برای مسلمانان در این روز واجب است، که از طریق آن به نیازمندان کمک می‌رسانند.

 

در ایران، از سال ۱۳۹۰ به دنبال تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان، عید فطر به مدت دو روز (روز عید و روز بعد از آن) تعطیل رسمی اعلام شده است.

 

عید فطر، که یکی از دو عید بزرگ در سنت اسلامی به شمار می‌آید، از جایگاه ویژه‌ای در میان مسلمانان برخوردار است و احادیث و روایات بی‌شماری درباره اهمیت و فضیلت آن وارد شده است. مسلمانانی که ماه رمضان را با روزه‌داری و اجتناب از خوردن، آشامیدن و سایر کارهای مباح گذرانده‌اند، در نخستین روز ماه شوال، اجر و پاداش خود را از خداوند طلب می‌کنند، پاداشی که خداوند به آنان وعده داده است.

 


 

انشا در مورد عید فطر کلاس سوم تا ششم ابتدایی

انشا در مورد عید فطر کلاس چهارم

ماه رمضان ماه میهمانی خداست، در این ماه خداوند تبارک و تعالی سفره ای گسترده و پربرکت می گستراند و تمامی بندگانش را به ضیافتی بزرگ دعوت می کند، چه مهمانی پرشکوه تر از اینکه میزبانت خداوند قادر و متعال باشد.

 

ماه رمضان تنها ماه گرسنگی و تشنگی نیست؛ بلکه ماه جدا شدن از منیّت، ماه تمرین تسلیم، از خود گذشتن، دل بریدن از غرایز انسانی، تمرین گناه نکردن، تمرین استغفار و توبه کردن است.

 

بعد از یک ماه روزه داری و گذراندن شب های احیا باید بتوانیم بر زبان و چشم خود کنترل بهتری داشته باشیم و بر نفس خودمان بیشتر مسلط بوده و جلو نفس اماره را بگیریم. در این صورت است که در روز عید فطر عید بزرگ مسلمانان می توانیم اجر و پاداش خودرا از خداوند طلب کنیم. اجر و پاداشی کـه خود خداوند بـه بندگان صالح خویش وعده داده اسـت.

 

عید فطر عید روزه دارانی اسـت کـه با موفقیت وظیفۀ بندگی خود را در این ماه انجام داده اند و در این آزمایش الهی سربلند و موفق بیرون آمده اند. عید سعید فطر جشن کسانی اسـت کـه از مهمانی خدا برگشته اند.

 

خداوندا در روز عید فطر ما را در زمره عبادت کنندگان واقعیت قرار بده و ما را یاری کن تا بتوانیم دستاوردهای ماه رمضان را در تمامی روزهای سال حفظ کنیم و فقیران را بهتر درک کنیم، با مردم مهربان تر برخورد کنیم، اعضای بدن را از گناه کردن دور نگه داریم و چشم ها را از آن چه نباید دید، دست ها را از آن چه نباید کرد، زبان را از آن چه نباید گفت و گوش ها ار از آن چه نباید شنید برحذر داریم؛ و خلاصه از آن چه در این ماه مهمانی خدا یاد گرفته ایم به خوبی در روزهای دیگر سال هم استفاده کنیم.

 


 

موضوع انشا در مورد عید فطر

شب عید فطر، من به همراه دو تن از دوستانم، سمانه و پری، قصد داشتیم به مسجد برویم و نمازی پنجاه رکعتی اقامه کنیم، اما نام این نماز را به خاطر نمی‌آوردم؛ فقط می‌دانستم که باید بیست و پنج نماز دو رکعتی بخوانیم.

 

من و سمانه تصمیم گرفتیم پری را به شوخی بگیریم و به او گفتیم که باید برای هر دو رکعت، وضو گرفت. او با تعجب پرسید: “جدی؟” و ما با قاطعیت گفتیم: “بله.” پری پیشنهاد داد که وضوهایمان را با هم بگیریم، اما ما به او گفتیم که در خانه وضو گرفته‌ایم.

 

پس او شروع به وضو گرفتن کرد: یکی، دو تا، سه تا… او از سرما می‌لرزید، اما با استقامت ایستاده بود و وضو می‌گرفت. ما نیز در حالی که سعی می‌کردیم ظاهری جدی‌مان را حفظ کنیم، از خنده ترکیده بودیم.

 

در حدود وضوی بیست و دوم بود، یک خانم که داشت مسجد را جارو می‌کرد و از اقوام پری بود، با جاروی خود نزدیک آمد و پرسید: “پری، چرا خودت را کاملاً خیس کرده‌ای؟”

 

پری پاسخ داد که دارد بیست و پنج وضو برای نماز می‌گیرد. خانم پرسید که چه کسی گفته باید بیست و پنج وضو بگیری؟ پری ما را نشان داد. من در چشمان پری خشم را مشاهده کردم و فقط به خاطر دارم که زمانی که خانم جارو را بالا آورد، من تا نیمی از راه به خانه دویده بودم.

 

پس از آن ماجرا، دیگر جرأت نکردیم بدون مادرانمان به مسجد برویم و هر زمان که آن خانم را می‌دیدیم، پشت مادران مان پنهان می‌شدیم. چه خوب است که بزرگ شدیم! این بود انشای زیبای من در مورد عید فطر.

 


 

انشا در مورد عید فطر کلاس سوم تا ششم ابتدایی

انشا درباره عید سعید فطر

فطر، عید اولیاء الله و روزه دارانی است که گوی سبقت را از دیگران ربوده اند و در این روز فرا خوانده شوند تا جوایز و هدایان را دریافت کنند.

 

عید فطر یکى از دو عید بزرگ اسلامى است که درباره آن احادیث و روایات بیشمارى وارد شده است. مسلمانان روزه‏ دار که ماه رمضان را به روزه گذرانده و از خوردن و آشامیدن و بسیارى از کارهاى مباح دیگر امتناع ورزیده ‏اند.

 

اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند می ‏طلبند؛ اجر و پاداشى که خود خداوند به آنان وعده داده است.

 

روز اول ماه شوال را بدین سبب عید فطر خوانده‏ اند که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شد و رخصت داده شد که مومنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند.

 

فطر و فطور به معناى خوردن و آشامیدن است و گفته شده است که به معناى آغاز خوردن و آشامیدن نیز هست. به همین دلیل است که پس از اتمام روز و هنگام مغرب شرعى در روزهاى ماه رمضان، انسان افطار می کند، یعنى اجازه خوردن، پس از امساک از خوردن به او داده می ‏شود.

 

من این عید بزرگ را خدمت همه ی شما دانش آموزان و همکلاسی‌هایم تبریک و تهنیت عرض می کنم و از خداوند متعال، قبولی طاعات و عبادات شما را خواستارم.

 


 

انشا کوتاه در مورد عید فطر

کلمه «فِطر» در لغت، به معنای روزه نبودن است که از ریشه فَطر به معنای شکافتن، ابتدا و اختراع گرفته شده است. کلمه «انْفَطَرَتْ» در آیه اول سوره انفطار از همین ریشه است.

 

و نیز گفته شده «تَفَطَّرَتْ» و «انْفَطَرتْ» به یک معنا است و «افطار» و «عید فطر» نیز از همین ریشه است؛ زیرا روزه‌دار دهانش را در وقت مغرب و روز عید فطر بر خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها باز می‌کند.

 

از آن‌جایی که شرط اعلام ماه شوال با رویت هلال ماه به وقوع می‌پیوندد. همواره در کشورهای مسلمان، بر حسب موقعیت مکانی آن کشور، رویت هلال ماه اول ماه شوال و روز عید فطر متغیر است.

 

به صورتی که ممکن است به‌طور مثال در عربستان سعودی روز دوشنبه روز عید اعلام شود اما در ایران روز سه شنبه روز عید فطر اعلام شود.

 

مهم‌ترین عمل در روز عید فطر، نماز عید فطر است. نماز عید بعد از طلوع آفتاب تا ظهر روز عید است. این نماز باید به جماعت خوانده شود و به عقیده شیعه در زمان غیبت مستحب است خواندنش.

 


 

یک بند در مورد عید فطر

عید فطر یکی از زیباترین و مهم‌ترین جشن‌ها در میان مسلمانان سراسر جهان است. این عید نشانه‌ای از پایان یک ماه روزه‌داری و عبادت در ماه رمضان است.

 


 

بیشتر ببینید: نقاشی عید فطر

 

انشا در مورد عید فطر کلاس سوم تا ششم ابتدایی

انشا در مورد عید فطر با مقدمه بدنه نتیجه

مقدمه

عید فطر، که از آن به عنوان عید بزرگ مسلمانان یاد می‌شود، بیش از هر چیز نمادی از مهربانی، بخشش و شادمانی است. این عید نه تنها پایان دوران روزه‌داری را نشان می‌دهد بلکه آغاز فصلی نوین از زندگی معنوی افراد را معرفی می‌کند. مسلمانان در سراسر جهان با رویت هلال ماه شوال، این روز را جشن می‌گیرند و به شکرگزاری از خداوند متعال می‌پردازند.

 

بدنه

روزه‌داری و آمادگی برای عید

روزه‌داری در ماه رمضان، بیش از آنکه یک تمرین فیزیکی باشد، یک تمرین روحی و معنوی است که روزه‌داران را برای درک بهتر معانی عمیق تقوا، صبر و خودداری آماده می‌کند. این دوران آمادگی برای ورود به عید فطر، جشن پایانی این تمرینات معنوی، به شمار می‌رود.

 

جشن‌ها و مراسم

در عید فطر، مسلمانان بهترین لباس‌های خود را پوشیده و به ادای نماز عید سعید فطر در مساجد یا محل‌های سر باز می‌روند. این نماز که با اجتماع بزرگ مسلمانان همراه است، نمادی از وحدت و اتحاد امت اسلامی است. پس از نماز، مردم به دید و بازدید از خویشاوندان و دوستان می‌پردازند، هدایایی را به یکدیگر اهدا می‌کنند و در این میان، فقرا و نیازمندان را فراموش نمی‌کنند.

 

تاثیرات اجتماعی و خانوادگی

عید فطر فرصتی است برای تجدید دیدارها و تقویت پیوندهای خانوادگی و اجتماعی است. این دورهمی‌ها به تقویت احساس همبستگی و محبت در میان افراد کمک می‌کند و زمینه‌ای برای بخشش و فراموش کردن کدورت‌ها فراهم می‌آورد. همچنین توجه به نیازمندان و کمک به آنها در این ایام، اهمیت واقعی بخشندگی و کرامت انسانی را یادآوری می‌کند.

 

نتیجه‌گیری

عید فطر بیش از آنکه تنها پایان یک دوره یک ماهه روزه‌داری باشد، جشنی است برای بازتاب دادن بهترین خصوصیات انسانی مانند بخشش، محبت و اتحاد. این عید فرصتی است برای نوسازی روحی، تقویت پیوندهای خانوادگی و اجتماعی و یادآوری این نکته که همدلی و کمک به دیگران، مهم‌ترین ارزش‌هایی هستند که باید در هر جامعه‌ای پرورش داده شوند. عید فطر، به ما یادآوری می‌کند که هر پایانی، آغازی دوباره است و ما را دعوت به پذیرش مقدرات الهی می‌کند.

جدیدترین مطالب