هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

بسیاری از تجهیزات جنگی در جهان با پیشرفت تکنولوژی بسیار مجهز و مدرن شده اند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه را در سایت سماتک خواهید دید با ما همراه باشید.

 

بهترین هلی کوپتر جنگی سال 2017 متعلق به ارتش ایتالیا است؛ نام این هلی کوپتر آگوستا A129 مانگوستا است. از این هلی کوپتر در دوران جنگ استفاده های زیادی می شود که می توان به عملیات لجستیکی و نجات و عملیات تهاجم به دشمن اشاره کرد. این هلی کوپترها از جنگ جهانی دوم تاکنون مورد استفاده قرار گرفته اند. انواع مختلفی از این هلی کوپتر در آسمان وجود دارد که هر یک برای مصارف خاصی ساخته شده اند.

بهترین هلی کوپترهای جنگی در سال 2017 بسیار سریع هستند و در شناسایی اهداف و عملیات نجات بسیار عالی عمل می کنند. بسیاری از کشورها با صرف هزینه های گزاف در این زمینه سعی در حفاظت از مرزهای کشور خود از طریق هوا دارند.

 

یکی از مزایای استفاده از هلی کوپترهای قدرتمند،قدرت مانور بالا و غیرقابل پیش بینی بودن آن در هوا است.بنابراین کشورها از انواع مختلف هلی کوپترها در ناوگان هوایی خود استفاده می کنند اما برخی از آنها واقعا سریع و عملیاتی هستند.

 

جت های جنگی و هلیکوپترهای که بسیار مدرن می باشند توسط شرکت های آمریکایی و روسی درست می شوند این هلی کوپترهای جنگی از تجهیزات فوق مدرن و پیشرفته ساخته شده اندسرعت و عملکرد برخی از آنها بسیار بالا می باشد.  که در ادامه به بررسی 10 مورد از بهترین هلی کوپترهای حال حاضر جهان در سال 2017 می پردازیم.

 

10. میل می-24 هایند – روسیه

می 24 نه تنها یک هلی کوپتر جنگی محسوب می شود بلکه به عنوان ماشین آتش بر روی دشمن نیز می توان بر روی آن حساب باز کرد. این هلی کوپتر در حال حاضر در نیروی هوایی روسیه مورد استفاده قرار می گیرد. از این هلی کوپتر به عنوان آتش سنگین بر روی دشمن و همچنین امور مربوط به حمل و نقل نیرو و تجهیزات نیز استفاده می شود. از نظر ظاهر، این هلی کوپتر بسیار شبیه به هلی کوپتر آمریکایی Ah-64 است اما از نظر عملیاتی با آن متفاوت است چرا که قادر به حمل 8 سرباز با خود نیز است. می – 24 هایند در سال 1971 برای اولین بار به سفارش ارتش شوروی سابق ساخته شد. در حال حاضر بالغ بر 1500 عدد از این نوع هلی کوپتر در بیش از 50 کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد. این هلی کوپتر پس از سال 1991 ساخته نشد ولی مدل های پیشین آن همچنان مورد استفاده قرار می گیرند و همچنان به عنوان یکی از بهترین هلی کوپترهای حال حاضر جهان نیز شناخته می شوند.

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

9. بوئینگ AH-64E نگهبان آپاچی – امریکا

این هلی کوپتر در واقع نسخه پیشرفته تر از بوئینگ AH-64 است. این هلی کوپتر به سفارش ارتش امریکا ساخته شد و جایگزین هلی کوپترهای کبرا AH-1 شدند. این هلی کوپتربا رادار کنترل آتش و آنتنی محکم تر به روز شده است.برخی تغییرات نیز در کابین خلبان، وسایل ارتباطی،تجهیزات و سیستم های ناوبری و سیستم مدیریت جنگ این هلی کوپتر اعمال شده است که به بهبود عملکرد آن کمک کرده است. در حال حاضر کشورهایعربستان،تایوان،عراق،هندوستان، اندونزی از این هلی کوپتر استفاده می کنند و کره جنوبی به تازگی سفارش خرید آن را به آمریکا داده است.

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

8. می – 28N – شکارچی شب – روسیه

این هلی کوپتر ساخت شرکت روسیه اوریجین است و در بسیاری از عملیات ها در عراق و روسیه و الجزایر شرکت کرده است.پره های این هلی کوپتر بسیار کارا و بهینه هستند، و از دو کابین خلبان به شدت محافظت شده و زرهی و مقاوم در برابر حملات هوا به هوا و زمین به هوا در آن استفاده شده است. به گزارش سماتک بهینه سازی صورت گرفته در پره های این هلی کوپتر اثر مستقیم در مصرف سوخت بهینه آن شده و این هلی کوپتر را قادر می سازد تا ارتفاع 3600 متری به پرواز در آید.

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

7.Z-10 چین

این هلی کوپتر در واقع اولین نمونه از هلی کوپترهای ساخت چین است که در سال 2008 رونمایی و مورد استفاده قرار گرفت.طراحی و ساخت این هلی کوپتر با همکاری و مشارکت شرکت های معتبر یوروکوپتر و آگوستا و راشا کوپتر صورت گرفته است.Z-10 یک نمونه کامل از هلی کوپتر جنگی پیشرفته به شمار می رود و ماموریت اصلی آن مقابله با هلی کوپترهای ضد گلوله است. استفاده از این هلی کوپتر در نزاع های هوایی سنگین، و جنگهای هوایی که نیاز به کاهش قابلیت دید در رادار دشمن دارد، توصیه شده است.به روزرسانی های زیادی در این هلی کوپتر اعمال شده است که می توان به سیستم ضد موشک HJ-9 10 میلی متری و ضد گلوله رهگیری تانک اشاره کرد.

 

موشک های TOW-2A و موشک هوا به هوای TY-90 بر روی این هلی کوپتر بی اثر هستند. به گزارش سماتک از این هلی کوپتر می توان به ماشین جنگی استانداردی یاد کرد که بدنه ای باریک و کم عرض دارد و کابین های خلبانان به صورت پشت سر هم در آن تعبیه شده اند. تیرانداز کابین جلویی و خلبان و هدایت کننده هلی کوپتر در کابین پشتی قرار می گیرند. Z-10 همچنین قابلیت حمل راکت را نیز دارد.

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

6. بل AH – 1Z viper – آمریکا

این هلی کوپتر بسیار انعطاف پذیر و قدرتمند از دو موتور استفاده می کند و به عنوان هلی کوپتری چند منظوره همواره مطرح بوده است.طراحی این هلی کوپتر بر مبنای طراحی پایه مدل سوپر کبری AH-1W است.در سال 2010 اولین باری بود که این هلی کوپتر را در آسمان می دیدیم اما پروسه تکمیل ساخت آن تا سال 2012 به طول انجامید. AH-1Z به سفارش نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است.در این هلی کوپتر از سیستم چرخان، 4 پره، سیستم جدید رهگیری هدف استفاده شده است.این هلی کوپتر در واقع قسمتی از برنامه توسعه H-1 است که به نام زولو کبرا نیز شناخته می شود. در این هلی کوپتر از فناوری مادون قرمز و دید در شب استفاده شده است.

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

5. میل می – 28 هاوُک – روسیه

می -28 هاوک در واقع یک هلی کوپتر روسی همه منظوره است که در تمامی شرایط آب و هوایی و شب و روز در جنگ ها می توان از آن استفاده کرد. از سال 1970 پروسه ساخت این هلی کوپتر شروع شد و در سال 2006 از آن در ارتش روسیه استفاده شد. این هلی کوپتر یکی از انواع به شدت ضد گلوله و زرهی در جهان هلی کوپترها به شمار می رود. از مواردی که در این هلی کوپتر به روز شده می توان به کنون 30 میلی متری، سیستم فرار اضطراری، راکت های غیرقابل رهگیری،هشت موشک ضد آینه آتاکا اشاره کرد. این هلی کوپتر دو سرنشینه است که از یک رگبار باربت و چند راکت در دو بال آن استفاده شده است.تعداد کمی از این هلی کوپترها در حال حاضر در جهان مورد استفاده قرار می گیرد؛ اگرچه تعداد کمی از آنها در کنیا در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند.

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

4. AH-64D – آپاچی – آمریکا

بوئینگ AH-64D یکی از قدرتمندترین ادوات جنگی ضد گلوله حاضر جنگ خلیج فارس به شمار می رود.این هلی کوپتره 4 ملخه با دو موتور توسط شرکت دفاعی بوئینگ و فضا و امنیت ساخته شده است. انی هلی کوپتر برای شرایط سخت جنگی و انواع شرایط آب و هوایی برای ارتش امریکا ساخته شده است. AH-64D از سیستم کنترل آتش و فناوری الکترونیک آرت استفاده می کند. این هلی کوپتر دو سرنشینه ساخته شده است که مکان قرارگیری کابین این دو خلبان در دماغه آن بود. از سیستم های دید در شب و رهگیری هدف در این هلی کوپتر استفاده شده است.

این هلی کوپتر به عنوان سریع ترین هلی کوپتر جهان مطرح است و اکنون در کشورهای ژاپن،سنگاپور،هلند،اسراییل،امارات،یونان استفاده می شود. با عملکرد عالی موتور این هلی کوپتر شاهد اوج گیری 15895 فوتی هستیم.این هلی کوپتر با 16 موشک AGM-114 و 76 راکت هوا به هوای 70 میلی متری مجهز شده است.

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

3. هوکوم B – روسیه

هوکوم B در واقع نسخه بهبود یافته هلی کوپتر هوکوم Ka-50 است و به طور رسمی به عنوان سریع ترین و تهاجمی ترین هلی کوپتر سال 2017 انتخاب شد. نام دیگر این هلی کوپتر، کاموف Ka-52 است و علت قابلیت مانور بالای این هلی کوپتر، دو روتور کنترای چرخان در آن است. این هلی کوپتر نه تنها سریع است بلکه قدرتمند نیز محسوب می شود و در برابر شلیک گلوله های رگبارهای 23 میلی تری نیز مقاوم است. هوکوم B از کنون 30 میلی متری و موشک های ضد تانک 13 ویخر و چند راکت غیرقابل رهگیری هوا به هوا و موشک های هوا به هوا استفاده می کند. ارتش روسیه از این هلی کوپتر به تازگی استفاده می کند؛ پروسه ساخت این هلی کوپتر از سال 2008 شروع شده بود. نکته منحصر به فرد این هلی کوپتر این است که قادر به تبادل اطلاعات و داده با دیگر نیروها به طور سری و شناسایی اهداف می باشد.

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

2. ببر یوروکوپتر – فرانسه آلمان

این هلی کوپتر در حال حاضر در ارتش فرانسه و آلمان استفاده می شود؛ ببر یوروکوپتر یک هلی کوپتر میان وزن محصوب می شود که از سال 2002 مورد استفاده قرار می گیرد. این هلی کوپتر محصول مشترک فرانسه و آلمان است. وقتی برای اولین بار از این هلی کوپتر در آلمان استفاده شد، نام ببر بر روی آن نهادند و پس از آن کشورهای فرانسه و اسپانیا نیز همین نام را بر آن گذاشتند. به تازگی از این هلی کوپتر در جنگ افغانستانفمالیفلیبی استفاده شده است.بهترین فناوری مورد استفاده در این هلی کوپتر HOT-3 نام دارد؛ اگرچه از تکنولوژی های دیگر از جمله راکت های ضد تانک تریت و کنون 30 میلی متری و موشک های هوا به هوای میسترال و البته موشک های غیرقابل رهگیری استفاده شده است. از نکات مهم دیگر این هلی کوپتر می توان به دو موتور MTU توربومکا رولزرویس MTR390 در آن اشاره کرد.

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

1.آگوستا A129 مانگوستا – ایتالیا

این هلی کوپتر تهاجمی در غرب اروپا ساخته می شود و در سال 1990 به ایتالیا تحویل داده شد. پروسه ساخت این هلی کوپتر در سال 1992 متوقف شد چرا که نیازهای عملیاتی آن دوران و پایان جنگ سرد و مشکلات مربوط به تامین بودجه، این مورد را ایجاب می کرد. این هلی کوپتر قادر به ایستادگی در راکت های 30 میلی متری است و طراحی آن بسیار سبک بوده است. این هلی کوپتر قادر به حمل راکت های غیر قابل رهگیری و حتی TOW است و هدف از ساخت آن، مقابله با تانک ها و موشک های ضد تانک بود. به گزارش سماتک این هلی کوپتر، در دماغه خود از کنون 20 میلی متری استفاده می کند که برای دفع حملات از زمین و پشتیبانی آتش نیروها به کار می رود. از دیگر نکات مورد توجه در این هلی کوپتر، ضد گلوله بودن آن است. به تازگی نسخه دیگری از این هلی کوپتر موسوم به A129 توسط ارتش ترکیه در حال ساخت است.

هلیکوپترهای جنگی امریکا و روسیه

 

منبع: bartarinha.ir

جدیدترین مطالب