وارث ثروت استیو جابز رییس شرکت اپل + عکس

وارث ثروت استیو جابز رییس شرکت اپل + عکس

ثروت استیو جابز رییس شرکت اپل و همسرش 

استیو جابز یکی از سرمایه دارترین مردان جهان است که وی در سن 56 سالگی درگذشت. استیو جابز تنها وارث خود را که همسرش بود بسیار دوست می داشت و تمام ثروت و دارایی های خود را به نام همسرش کرده است. جابز در سال 1986 یک گروه گرافیکی را از بخش گرافیک کامپیوتر لوکاس فیلم خریداری کرد.

 

این شرکت که بعدها توسط خودش پیکسار نامیده شد، توانست فیلم‌های پویانمایی موفقی بسازد. در سال 2006 شرکت والت دیزنی، پیکسار را خرید. پس از این معامله جابز به سهام‌دار اصلی والت دیزنی تبدیل شد و به عضویت هیئت مدیرهٔ آن درآمد. در اکتبر سال 2003 میلادی سرطان استیوجابز تشخیص داده شد و در ماه اوت 2011 ، او از سمت مدیرعاملی اپل استعفا داد. تیم کوک، از مدیران ارشد اپل، مدیرعامل شد و جابز به‌عنوان رئیس هیئت مدیره به فعالیت‌هایش ادامه داد. به گزارش سماتک استیو جابز در نهایت بر اثر عوارض ناشی از بیماری سرطان لوزالمعده، در تاریخ چهارشنبه 5 اکتبر 2011 در سن 56 سالگی درگذشت و فوت کرد.

وارث ثروت استیو جابز رییس شرکت اپل + عکس

کمتر کسی در دنیای تکنولوژی پیدا می شود که استیو جابز، بنیان گذار و رهبر افسانه ای شرکت اپل را نشناسد. او یکی از مشهورترین و خلاق ترین ذهن های تاریخ معاصر ایالات متحده آمریکا به حساب می آمد و در پنجم اکتبر 2011 در سن 56 سالگی پس از سال ها مبارزه با سرطان درگذشت. درگذشت این مدیر تاثیرگذار قرن بیست و یکم تا به حال دستمایه ساخت فیلم های زیادی شده که دوتای آنها توسط کمپانی های بزرگ هالیوود ساخته شده است.

 

با این همه شاید کمترکسی از خود پرسیده باشد که سرنوشت ثروت این مرد افسانه ای چه شده. جابز مدیر یک شرکت پولساز بود و حتما ثروت زیادی داشته. به علاوه این، سرمایه گذاری های دیگری هم داشت و مثلا بخش اعظمی از کمپانی انیمیشن سازی پیکسار را هم در اختیار داشت. برخلاف بیل گیتس و حتی مارک زاکربرگ که بخش زیادی از ثروت شان را وقف امور خیریه کرده اند، جابز این ثروت را برای وارثش به جا گذاشته؛ تنها وارث او هم کسی نیست جز همسرش.

 

لورن پاول یک شبه ششمین زن ثروتمند دنیا شد
استیو جابز در دوران حیاتش اطلاعات چندانی از زندگی خصوصی اش در اختیار رسانه ها نمی گذاشت و کمتر کسی اطلاعاتی در مورد همسر و فرزندانش داشت اما پس از فوت او تمام توجه ها معطوف همسرش شد.

 

لورن در سال 1991 با غول دنیای تکنولوژی ازدواج کرد و 10 سال پس از آن اولی آی پاد شرکت اپل تولید شد. آنها در سال 1989 زمانی که استیو جابز برای سخنرانی به مدرسه عالی کسب و کار استنفورد رفته بود با هم آشنا شدند و دو سال بعد هم ازدواج کردند. حالا بنا بر گزارش های فوربس خانم پاول جابز پس از فوت همسرش سرمایه ای بالغ بر 16.7 میلیارد دلار به ارث برده است.

وارث ثروت استیو جابز رییس شرکت اپل + عکس

او علاوه بر دارایی های بسیاری زیادش، دو جت اختصاصی و چهار خانه ویلایی دارد و سهامدار شرکت دیزنی و اپل هم هست. پاول جابز حالا براساس لیست فوربس، ششمین زن ثروتمند جهان است. رده های نخست به ترتیب از آن لیلیان بتانکور، مالک شرکت لورآل، آلیس والتون، وارث شرکت وال مارت، ژاکلین مارس، وارث شرکت مارس، ماریا فراناکافیسول، بیوه رییس شرکت شکلات سازی ایتالیایی فرررو و سوزان کلاتن، وارث شرکت آلمانی بی ام و است.

 

جابز چند سال قبل در مصاحبه با نیویورکر در مورد آشنایی با همسرش گفته بود: «هیچ وقت کنفرانس لورن در دانشگاه را از یاد نمی برم. بهترین کنفرانسی بود که یک دانشجو می داد. کل زمان کنفرانس را به چهره او خیره شده بودم. بعد کنفرانس با او برای کافه قرار گذاشتم و بعد از چند بار بیرون رفتن رابطه مان را جدی کردیم.»

 

سهامدار والت دیزنی و اپل
با اینکه استیو جابز به خاطر فعالیت هایش در شرکت اپل مشهور بوده اما بخش اعظم سرمایه اش، سهامداری در شرکت والت دیزنی است. بنابراین اصلی ترین سرمایه خانم جابز هم از همین ابرشرکت رسانه ای والت دیزی می آید؛ کمپانی ای که از همسرش به ارث برده است. زمانی که استیو جابز در سال 2006 پیکسار، استودیوی انیمیشن اش را به دیزنی فروخت ارزش آن 7.4 میلیارد دلار بود. پس از این معامله جابز به سهامدار اصلی والت دیزنی تبدیل شد و به عضو هیات مدیره آن درآمد. حالا ارزش سهامش به 12.7 میلیارد دلار رسیده است.

وارث ثروت استیو جابز رییس شرکت اپل + عکس

اما از سویی دیگر سهام خانم پاول جابز در شرکت اپل نسبت به گذشته کمتر شده است: با توجه به آمار و ارقام بیزینس اینسایدر، سهام او در این شرکت 560 میلیون دلار تخمین زده شده است. این در حالیست که در ابتدا استیو جابز 11 درصد سهام شرکت به ارزش 65 میلیارد دلار را در اختیار داشت اما هنگام اخراجش از اپل در سال 1985، آن را فروخت.

 

عمارت ها و کشتی مجلل
بیزینس اینسایدر همچنین اشاره کرده بود که خانم جابز چهار ملک مسکونی هم دارد.یکی از آنها در پالو آلتو است، جایی که او به همراه همسر و فرزندانش در آن زندگی می کرد و ارزش آن هشت میلیون دلار است.

وارث ثروت استیو جابز رییس شرکت اپل + عکس

او همچنین دو خانه دیگر در ناحیه وودساید دارد که هرکدام 7.5 و 10 میلیون دلار قیمت گذاری شده اند. آخرین ملک شان را خانم جابز در ماه مارس سال گذشته در مالیبو به ارزش 44 میلیون دلار خریداری کرد.

 

کشتی خصوصی 85 متری و به ارزش 138 میلیون دلار خانواده جابز هم یکی از چشمگیرترین و مشهورترین دارایی های شان است. این کشتی زیبا توسط فیلیپ استرک، طراح مشهور فرانسوی طراحی شده است اما متاسفانه استیو جابز فرصت آن را نیافت تا «کشتی ونوس»اش را ببیند و پیش از پایان ساخت آن، درگذشت.

 

پاول جابز همچنین دو جت خصوصی دارد. یکی از آنها مدل GulfstreamG6502013 به ارزش 58.8 میلیون دلار است و دیگری GulfstreamG-V1999 که 9.95 میلیون دلار می ارزد.

 

مابقی سرمایه همسر استیو جابز پول نقد و سرمایه های جاری است که از معاملات سهام ها، سود و سرمایه گذاری آنها و همچنین حقوق و مزایای سابق به حسابش جاری می شود.

وارث ثروت استیو جابز رییس شرکت اپل + عکس

فعالیت های سیاسی همسر استیو جابز
لورن پاول جابز همچنین در بنیان گذاری برنامه های تحصیلی زیادی برای دانش آموزشان محروم شرکت داشته است. سپتامبر سال گذشته خانم جابز 50 میلیون دلار صرف این برنامه ها کرد.

 

پاول جابز همچنین یکی از برترین اهداکنندگان مالی به کمپین حمایت از هیلاری کلینتون برای انتخابات ریاست  جمهوری در سال 2016 است.

 

او همچنین حامی قانون «توسعه، کمک و آموزش برای اقلیت های خارجی» موسوم به «دریم اکت» است؛ قانونی که براساس آن به دانشجویان مهاجر غیرقانونی کمک مالی می شود.

 

زندگینامه استیو جابز

استیون پاول جابز Steven Paul Jobs زادهٔ 24 فوریه 1955 در سان‌فرانسیسکو است که وی در روز 5 اکتبر سال 2011 در پالوآلتو درگذشتکارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل و یکی از چهره‌های پیشرو در صنعت رایانه بود. در سال 1976 ، جابز 21 ساله به‌همراه دوستش استیو وزنیاک 26 ساله، شرکت اپل را تأسیس کردند.

 

اولین رایانه شخصی‌ ای که شرکت اپل به بازار معرفی کرد، اپل I نام داشت. یک سال پس از آن در سال 1977 اپل II نیز راهی بازار شد. در سال 1985 طی یک اختلاف مدیریتی، جابز اپل را ترک و در همان سال شرکت نکست را تأسیس کرد. از مهمترین محصولات شرکت نکست می‌توان به نکست کامپیوتر اشاره کرد که بعدها میزبان اولین مرورگر وب شد. در سال 1996 شرکت اپل، شرکت نکست را به مبلغ 429 میلیون دلار خرید. طی این معامله استیو جابز، مجدداً به اپل بازگشت. از اتفاقات مهم پس از این مسئله در اپل می‌توان به معرفی آی‌پاد در سال 2001، پرده‌برداری از آی‌تیونزاستور در سال 2003 و معرفی آی‌فون و آی‌پد در سال‌های 2007 و 2010 اشاره کرد.

 

ویکی پدیا

جدیدترین مطالب