لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

اسم قرص سقط جنین یک ماهه – دو ماهه – سه ماهه چیست؟

اسم قرص سقط جنین یک ماهه – دو ماهه – سه ماهه چیست؟

قرص سقط جنین یک ماهه سایتوتک برای سقط جنین یک ماهه و دو ماهه و سه ماهه توسط پزشک زنان تجویز می گردد اسم قرص سقط جنین یک ماهه که همان قرص سایتوتک برای سقط جنین است را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد. سقط جنین اگرچه در مواردی لازم و ضروری تشخیص داده می‌شود اما در مواردی هم بنا به دلایلی کاملا شخصی و گاه غیر قابل توجیه این کار صورت می‌گیرد. یکی از روش‌هایی که افراد برای سقط به آن رجوع می‌کنند مصرف دارو است. قرص سایتوتک برای سقط جنین از داروهای موثر در این زمینه است .

 

اسم قرص سقط جنین

اسم قرص سقط جنین یک ماهه را در ادامه می خوانید همچنین شما برای سقط جنین باید حتما از پزشک اجازه بگیرید همچنین اسم قرص سقط جنین دو ماهه را بیان خواهیم کرد. قرص سایتوتک (Cytotec) در ۱۹۷۳ عرضه و اولین بار برای درمان زخم معده از آن استفاده شد. این دارو در قالب قرص‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ میکروگرمیو با نام دیگری همچو میزوپروستول (Misoprostol) تولید می‌گردد.

 

اسم قرص سقط جنین یک ماهه

این قرص هم به شکل واژینال و هم خوراکی (زیر زبانی) برای ختم حاملگی و سقط جنین استفاده می‌شود. همچنین اگر مرگ داخل رحمی رخ داده باشد، پزشک این قرص را برای دفع جنین تجویز می‌کند. همچنین از این قرص علاوه بر سقط جنین در موارد دیگری مانند درمان زخم معده، القای زایمان و درمان خونریزی بعد از زایمان استفاده می‌شود.

 

بهترین زمان مصرف قرص سایتوتک برای سقط جنین

بهترین زمان برای سقط جنین با قرص سایتوتک را مصرف آن در هفته ۴ تا ۸ بارداری می‌دانند و تا ۹۸ درصد باعث سقط جنین در ۳ ماهه اول بارداری می‌شود. برخلاف تصور عموم هرچه سن بارداری بیشتر باشد این دارو اثردهی بهتری دارد. سایتوتک در بین هفته‌های ۴ تا ۵ بارداری اثردهی ۵۰ درصد دارد. چنانچه هدف شما از مصرف این دارو سقط جنین است بهتر است قبل از هر اقدامی برای انجام این کار با عوارض و همچنین شرایط قانونی آن آشنا شوید.

 

موارد مصرف قرص سایتوتک سقط جنین

درمان اولسر پپتیک
سقط خودبخودی
ایجاد زایمان زودرس
سقط جنین

 

عوارض قرص سایتوتک برای سقط جنین

سردرد، تهوع، کرامپ رحمی، دل درد، اسهال، نفخ، تب، پارگی رحم، اختلالات انعقادی، خونریزی شدید و غیرطبیعی واژینال، قاعدگی نامنظم یا افزایش یافته

 

تداخل دارویی

اکسی توسین

 

نحوه مصرف قرص سایتوتک برای سقط جنین

وقتی که از میزوپروستول برای سقط جنین استفاده می‌شود معمولا میفپریستون نیز همراه آن تجویز می‌شود؛ بنابراین ابتدا یک قرص ۲۰۰ میکروگرم مایفپریستون مصرف کرده و ۲۴ تا ۴۸ ساعت صبر کنید. ممکن است پس از مصرف آن خونریزی خفیفی داشته باشید. بعد از ۲۴ ساعت و قبل از ۴۸ ساعت از ۴ قرص ۲۰۰ میکروگرم سایتوتک استفاده کنید.

 

دو روش برای استفاده از قرص سایتوتک وجود دارد: قرار دادن قرص در واژن یا در دهان بین گونه‌ها و فک که هر دو روش موثر است.

اسم قرص سقط جنین یک ماهه - دو ماهه - سه ماهه چیست؟

طریقه مصرف قرص سایتوتک واژینال

ابتدا ادرار کنید و سپس دست‌ها را بشویید و دراز بکشید. با انگشت چهار قرص را در درون واژن قرار دهید. لازم نیست که قرص‌ها در محل خاصی قرار بگیرند، فقط تا آنجا که انگشتان با آنها در تماس هستند کافی است. در نهایت لازم است به مدت ۳۰ دقیقه دراز بکشید.

 

مصرف قرص سایتوتک برای سقط جنین از طریق دهان

قبل از هرچیز اندکی آب بنوشید تا دهانتان خیس شود. چهار قرص را بین گونه‌ها و دندان‌های پایین قرار دهید (دو قرص در هر طرف). قرص‌ها را به مدت ۳۰ دقیقه در این حالت نگهدارید. توجه داشته باشید که در مدت این ۳۰ دقیقه از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. در نهایت بعد از ۳۰ دقیقه، با آب باقیمانده قرص‌ها در دهان را میل کنید.

بعد از مصرف قرص‌ها تا ۲ هفته احتمال سقط شدن جنین هست، ولی بطور معمول در ۱۲ ساعت اول پس از مصرف قرص‌ها جنین سقط می‌شود.
توجه: در خانم‌هایی که سابقه سزارین دارند به هیچ عنوان خودسرانه استفاده نکنند چون احتمال پارگی رحم وجود دارد.

 

موارد مصرف قرص سایتوتک

همانطور که گفته شد از این قرص علاوه بر سقط جنین در مواردی چون القای زایمان و درمان خونریزی بعد از زایمان استفاده می‌شود و به همراه برخی دیگر از داروهای ضد التهابی مانند آسپرین برای درمان زخم معده به کار می‌رود. بنابراین اگر از این دارو در دروان بارداری برای درمان زخم معده استفاده کنید، ممکن است به جنین خود آسیب بزنید و از مصرف آن خودداری کنید. همچنین هنگام مصرف سایتوتک از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کرده و اگر قصد بارداری دارید باید حداقل یک ماه یا یک دوره کامل قاعدگی را پس از مصرف قرص پشت سر گذاشته باشید و سپس اقدام به بارداری کنید. این دارو به شیر مادر نیز منتقل می‌شود اما بعید به نظر می‌رسد که به نوزاد آسیب برساند با این حال حتما قبل از مصرف آن در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

اسم قرص سقط جنین چیست

اگرعلائم بارداری مانند تهوع، نفخ و یا حساسیت پستان، معمولا در یک یا دو هفته پس از سقط جنین باقی ماند، شما هنوز هم ممکن است باردار باشید.
معمولا ظرف یک تا دو ساعت، حالت گرفتگی و خونریزی ایجاد می‌شود. مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای مقوی میل کنید. دراز بکشید و استراحت کنید. می‌توانید برای کنترل درد از قرص ایبوبروفن استفاده کنید.
چنانچه خونریزی شدیدی که داشته‌اید بعد از دو هفته کاهش نیافته است سریعا باید به پزشک مراجعه کنید.
دو هفته بعد از حاملگی، آزمایش حاملگی به دلیل ماندن هورمون‌ها در بدن شما ممکن است مبثت باشد. اگر همچنان احساس می‌کنید که حامله هستید (حالت تهوع، خستگی، نرم شدن سینه و … دارید) به پزشک مراجعه کنید.
در ۸۰٪ موارد با این داروها سقط کامل صورت نمی‌گیرد و ممکن است شما مجبور به کورتاژ یا ساکشن شوید. چون باقی ماندن بقایای جفتی اجتناب ناپذیراست و ابن بقایای جفتی ممکن است باعث عفونت رحمی یا خونریزی منجر به مرگ شود.
گاهی ممکن است حاملگی شما خارج از رحم باشد پس تا وقتی جواب آزمایش خون شما مثبت شد سریع اقدام به تهیه دارو نکنید، چون استفاده از داروهای سقط جنین ممکن است باعث پارگی لوله رحمی یا دهانه رحمی که نطفه به آن چسبیده و در نهایت مرگ شود.
معمولا ۴ تا ۶ هفته بعد از سقط جنین قاعدگی به روال خود بازمی‌گردد و مادر می‌تواند دوباره باردار شود.

 

در نهایت اینکه پیش از هر اقدامی برای سقط جنین خوب فکر کرده و اطلاعات کامل در این مورد به دست آورید، با اقدام عجولانه و ناآگاهانه ممکن است سلامتی خود را به خطر بیاندازید یا اینکه به خاطر از بین بردن جنین‌تان احساس پشیمانی کنید. همچنین حتما با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت نموده تا از خطرات و عوارض سقط جنین پیشگیری کنید.

 

علائم سقط جنین چیست؟

یک بررسی پزشکی شامل چندین آزمایش و معاینه خواهد بود که پزشک شما احتمالاً آن‌ها را به‌طور کامل انجام خواهد داد تا تعیین کنید که آیا بارداری را از دست داده‌اید یا خیر.

پس از بروز علائم سقط جنین و مراجعه به مطب پزشک، احتمالاً با انجام آزمایش سونوگرافی تشخیص داده خواهد شد که آیا جنین در رحم شما قابل مشاهده است یا خیر؛ اگر چنین بود، سونوگرافی انجام شده اجازه خواهد داد که پزشک ببیند آیا جنین به درستی در حال رشد است یا خیر. اگر جنین به اندازه کافی رشد داشته و سالم باشد ممکن است ضربان قلب آن را بررسی کند. همچنین پزشک شما ممکن است با انجام معاینه لگن، به بررسی باز یا بسته بودن دهانه رحم بپردازد. همچنین انجام آزمایش خون به پزشکتان اجازه می‌دهد هورمون‌های شما را اندازه گیری کند. اگر بافت از دست رفته در حین خونریزی را درون یک ظرف با خود نزد پزشک آورده‌اید، پزشک می‌تواند آن را برای تأیید اینکه آیا این بافت جنین است یا خیر، آن را مورد آزمایش قرار دهد.

 

آنچه را که پزشکتان با انجام آزمایش در مورد وضعیت شما تشخیص داده است می‌توان در موارد زیر دسته بندی کرد. متناسب با تشخیص پزشک چندین حالت وجود دارد:

 

بعد از سقط جنین چه می‌شود؟

زمانی که علائم سقط جنین در شما دیده شود، ممکن است در معرض تهدید به رخ دادن سقط جنین قرار داشته باشید. در واقع همه‌ی سقط جنین‌های تهدید آمیز و خطرناکی که در مرحله نخست تشخیص داده نشده و نادیده گرفته شده‌اند، می‌توانند منجر به مشکلاتی نهایی شوند که بعد از بروز عوارض به وجود می‌آیند. پس دقت کنید اگر گرفتگی شکمی یا خونریزی دارید اما دهانه رحم شما باز نیست، ممکن است در معرض سقط جنین خطرناک قرار داشته باشید. سقط جنین کامل زمانی اتفاق می‌افتد که تمام بافت‌های جنینی و حاملگی (جفت) از رحم خارج شوند و سقط ناقص زمانی است که، سقط جنین اتفاق افتاده است اما بعضی از بافت‌های جنینی یا جفت از طریق مهبل (واژن) خارج نشده‌اند. در این صورت یک سقط جنین از دست رفته (ناقص) رخ داده که می‌تواند برای سلامت و جان شما خطرناک باشد.

 

اگر وضعیت شما به عنوان سقط جنین تهدید شونده تشخیص داده شد، توصیه‌های او را جدی بگیرید و به آن‌ها عمل کنید:

در واقع تمام سقط جنین‌های تهدید آمیز منجر به سقط نمی‌شوند. ولی با این حال بسته به موقعیت شما، ممکن است نتوان مانع از سقط جنین شد. در این شرایط توصیه‌های پزشک شما شامل موارد زیر است:

استراحت تا زمانی که علائم متوقف شود
ورزش نکردن
پرهیز از رابطه جنسی
پرهیز از سفر کردن

 

اگر متوجه دفع بافت، مایع و یا چیزی که شبیه توده‌های خون به نظر می‌رسد از واژن خود شدید، از پزشک خود یا پزشک اورژانس کمک بخواهید و به اتاق اورژانس مراجعه کنید. این علائم می‌تواند به معنای آن باشد که شما دچار سقط جنین شده‌اید. پزشک شما ممکن است بسته به اینکه چقدر خونریزی شما زیاد و سنگین باشد و چه مدت زمان ادامه داشته باشد، به شما توصیه کند که باید به بخش اورژانس بروید یا اینکه صبر کنید تا در طول ساعات بعدی و معاینات بیشتر بهترین درمان برای شما انتخاب شود. بافت دفع شده‌ای را که فکر می‌کنید، ممکن است بافت جنین باشد در یک ظرف تمیز و مهر و موم شده قرار دهید و آن را به پزشک خود بدهید. این بافت ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد، اما پزشک قادر خواهد بود آن را مورد آزمایش قرار دهد و تأیید کند که آیا بافت جنین است یا خیر.

 

در صورت تشخیص خونریزی واژینال و یا مشاهده لکه خون روی لباس خود (لکه بینی)، ممکن است در معرض خطر سقط جنین قرار داشته باشید. بسیاری از زنان، در دوران بارداری خونریزی را تجربه می‌کنند؛ اما این علامت، نشانه صد در صد سقط جنین نیست. با این حال بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا از شرایط ایمن خود مطلع شوید و بفهمید که آیا نیاز به ویزیت شدن به صورت اورژانسی دارید یا خیر.

 

ممکن است در دوران بارداری گرفتگی و دل درد شدید را نیز تجربه کنید. اگر دچار دل درد شدید هستید، این علامت می‌تواند یکی دیگر از علائم سقط جنین باشد؛ در این شرایط باید به سرعت به یک پزشک مراجعه کنید و مورد معاینه قرار بگیرید.

 

اگر کمر درد و انقباض‌های شدید در این ناحیه را نیز تجربه کردید مراقب خودتان باشید؛ درد پشت، ناراحتی شکمی یا گرفتگی شکمی ممکن است نشانه‌هایی از وقوع ناگهانی سقط جنین باشد (حتی اگر خونریزی نداشته باشید). پس قبل از مصرف داروهای تسکین دهنده درد، با پزشک خود مشورت کنید.

اسم قرص سقط جنین یک ماهه - دو ماهه - سه ماهه چیست؟

علائم سقط جنین عفونی را بشناسید

رخ دادن این اتفاق و باقی ماندن جنین سقط شده درون رحم و بالتبع پخش شدن عفونت ناشی از آن در رحم می‌تواند برای سلامت خانم‌ها بسیار خطرناک باشد؛ بطوری که قرار گرفتن در این شرایط نیازمند مراقبت پزشکی فوری است. علائم ناشی از این وضعیت عبارت‌اند از:

بوی بد مایعی که از واژن خارج می‌شود
خونریزی واژینال
تب و لرز
گرفتگی و درد در شکم

 

عدم دفع باقیمانده جنین و جفت پس از بروز علائم سقط جنین

حالا بهتر است بدانید اگر نتوانسته‌اید تمام بافت‌های از دست رفته را دفع کنید چه اتفاقی می افتد؛ پزشک به شما راه‌هایی را توصیه می‌کند، اما در نهایت به تصمیم شما وابسته است که چه راهی را انتخاب کرده و انجام دهید:

 

می‌توانید صبر کنید تا بدنتان بافت‌های باقیمانده را دفع کند که این امر می‌تواند تا یک ماه به طول بیانجامد.
می‌توانید از دارو برای دفع این بافت‌ها استفاده کنید. این روش معمولاً به سرعت انجام می‌شود و گاهی در طول یک روز مؤثر بوده و باعث خروج همه‌ی بافت‌های مرده از بدن شما می‌شود. دارو را می‌توان از طریق دهان و خوردن آن، تزریق دارو و یا با قرار دادن آن به طور مستقیم به مهبل (واژن) خود استفاده کرد.

 

اگر علامت‌های عفونت در اثر سقط جنین در شما مشاهده شود، پزشک شما مجبور به انجام کورتاژ خواهد بود تا بتواند سریع‌تر بافت‌های مرده را خارج کند.

 

اگر دچار سقط جنین شده‌اید به خودتان زمان دهید تا سلامت فیزیکی خود را به طور کامل به دست آورید. احتمالاً بهبودی شما سریع اتفاق خواهد افتاد و در طی چند روز پس از سقط کامل، از لحاظ جسمی سالم خواهید بود. باید بدانید که دوره قاعدگی شما ممکن است ماه بعد مجدد شروع شود و این بدان معنی است که شما به لحاظ جسمی قادر به بارداری مجدد هستید. اگر نمی‌خواهید این کار را انجام دهید، از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. اجازه دهید بافت‌های واژن به خوبی ترمیم شوند؛ برای این موضوع 2 هفته زمان نیاز است تا بهبودی کامل انجام شود. در طول این مدت از رابطه جنسی و استفاده از تامپون (نوار بهداشتی داخل واژنی) پرهیز کنید.

 

یک دوره زمانی را برای بهبود تنش روانی و عاطفی وارد شده به خود اختصاص دهید. مطالعات متعددی نشان می‌دهد، زنانی که جنین خود را سقط می‌کنند می‌توانند همانند افرادی باشند که نوزاد خود را از دست داده‌اند. این اتفاق می‌تواند باعث ایجاد بحران عاطفی برای بانوان شود. بسیار مهم است که زمانی را برای غم و اندوه خود اختصاص دهید و با افرادی که حامی شما هستند صحبت کنید. از دوستان و اعضای خانواده که به شما اعتماد دارند، حمایت‌های روحی دریافت کنید و در یک گروه پشتیبانی عضو شوید. اکثر زنان که دچار عارضه سقط جنین می‌شوند، بعد از آن یک بارداری سالم را تجربه می‌کنند. به طور قطع، سقط جنین به این معنا نیست که شما قادر به داشتن یک کودک نخواهید بود.

سقط جنین باید با مجوز معتبر دکتر و پزشک معالج انجام گیرد در غیر اینصورت جرم تلقی شده و برای فرد خاطی مجازات های شدیدی در نظر گرفته شده است.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب