بهترین روش اپیلاسیون در دوران بارداری | مضرات اپیلاسیون در دوران بارداری

بهترین روش اپیلاسیون در دوران بارداری | مضرات اپیلاسیون در دوران بارداری

بهترین روش اپیلاسیون در بارداری

اپیلاسیون در بارداری باید با اجازه پزشک انجام شود و اگر شما خانم بارداری هستید که می خواهید در دوران بارداری ، اپیلاسیون انجام دهید در اینجا بهترین روش اپیلاسیون در دوران بارداری را بیان خواهیم کرد. مضرات اپیلاسیون در دوران بارداری بسیار زیاد است و تا حد امکان باید از انجام اپیلاسیون در بارداری پرهیز کرد. استفاده از اپیلاتور‌ها و انواع موبر‌ها در میان زنان امری شایع است. هرچند در برهه‌ای از زندگی، میزان استفاده از برخی وسایل تغییر می‌کند. بارداری و حامله شدن بهترین مثال برای این موضوع است. شیوه صحیح اپیلاسیون بدن در این دوره میزان هورمون‌ها تغییر کرده، مو‌ها ضخیم‌تر شده، زنان دچار تغییرات خلقی می‌شوند و آستانه تحمل درد در زنان کاهش یا افزایش پیدا می‌کند. این تغییرات را نمی‌توان به آسانی کنترل کرد. اگر چه این تغییرات طبیعی هستند، اما بدین معنی نیست که زنان در دوره بارداری، نمی‌توانند از اپیلاسیون در دوران بارداری استفاده کنند.

بهترین روش اپیلاسیون در دوران بارداری | مضرات اپیلاسیون در دوران بارداری

اپیلاسیون در دوران بارداری مضر است

اگر چه استفاده از اپیلاتور‌ به مادر یا نوزاد آسیب نمی‌رساند، با این حال، خم شدن مادر برای از بین بردن مو‌های زائد می‌تواند برای وی سخت و طاقت فرسا باشد. در حقیقت، با بزرگ شدن شکم، این کار غیر ممکن می‌شود. به همین دلیل است که زنان باردار، دیگر از اپیلاتور‌ها استفاده نکرده و از روش‌های دیگر برای از بین بردن مو‌های زائد خود استفاده می‌کنند. علاوه بر این، در زمان حاملگی، آستانه تحمل درد در زنان کمتر از حد معمول می‌شود.

 

بهترین روش اپیلاسیون در دوران بارداری

با این وجود، استفاده از اپیلاتور‌ها در دوران بارداری ایمن بوده و به جنین آسیب نمی‌رساند. هرچند عوارضی مانند ایجاد اگزما و ملتهب یا حساس شدن پوست ممکن است به وجود آیند که در این مورد بهتر است با پزشک مشورت کنید. در این شرایط برای اپیلاسیون در بارداری می‌توان از روش‌های دیگر استفاده کرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 

استفاده از موچین و بند

برای برداشتن مو‌های زائد ابرو، چانه، صورت و اطراف سینه، بهتر است که از موچین و بند استفاده کنید. استفاده از آن‌ها آسان و بدون درد بوده و می‌توانید در خانه، خودتان از موچین استفاده کنید، اما بهتر است که برای بند انداختن از افراد ماهر کمک بگیرید.

 

اصلاح

برای اصلاح صورت می‌توانید از تیغ یا ماشین ریش تراشی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که همیشه از تیغ جدید و نو استفاده کرده و از تیغ‌های مصرف شده توسط دیگران اجتناب کنید. زیرا این کار می‌تواند موجب ایجاد عفونت در شما شود. همچنین می‌توانید مو‌های زائد پا را نیز با تیغ بزنید. بهتر است در زمان حمام، اصلاح نکنید. زیرا احتمال لیز خوردن وجود دارد.

 

استفاده از وکس

اگر در زمان بارداری پوست شما زیاد حساس نشده است، می‌توانید از وکس برای از بین بردن مو‌های زائد خود استفاده کنید. از وکس نباید بر روی واریس، خال، زگیل، روی بینی، گوش، نوک سینه یا پوست تحریک شده و آفتاب سوخته استفاده کرد. نکته های مهم در مورد اپیلاسیون بدون درد قبل از استفاده از وکس، با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید.

بهترین روش اپیلاسیون در دوران بارداری | مضرات اپیلاسیون در دوران بارداری

استفاده از مواد موبر

اگر چه استفاده از کرم‌ها، ژل‌ها، لوسیون‌ها و اسپری‌ها راحت می‌باشد، با این حال، هنوز ثابت نشده است که آیا استفاده از آن‌ها در دوران بارداری ایمن است یا خیر. این محصولات حاوی پودر سولفید باریم و کلسیم تیوگلیکولات بوده که بر ساختار پروتئین مو اثر گذاشته و آن‌ها را از بین می‌برند. این مواد دارای رایحه ناخوشایندی بوده که در موارد نادر ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند. بنابراین اگرچه از لحاظ علمی ضرر این مواد برای جنین ثابت نشده است، اما بهتر است که از آن‌ها در دوران بارداری استفاده نشود.

 

بلیچینگ یا سفید کردن مو

استفاده از مواد سفید کننده و رنگبر می‌تواند باعث جذب این مواد در پوست شده و احتمال انتقال آن‌ها به جنین نیز وجود دارد. هرچند از لحاظ علمی این موضوع اثبات نشده است، اما بهتر است که از آن‌ها در دوران بارداری استفاده نشود.

 

لیزر و الکترولیز کردن مو‌ها

اشعه لیزر رنگدانه‌های مو را هدف قرار داده و با تخریب فولیکول‌های مو، رشد آن‌ها را متوقف می‌کند. الکترولیز از طریق ارسال پالس‌های الکتریکی به فولیکول مو باعث از بین رفتن مو‌ها می‌شود. این روش خطرناک بوده، زیرا می‌تواند مایع آمنیوتیک درون رحم را تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه از لحاظ علمی، خطرناک بودن لیزر و الکترولیز برای جنین ثابت نشده است، اما بهتر است که از این روش‌ها برای اپیلاسیون در بارداری استفاده نشود.

بهترین روش اپیلاسیون در دوران بارداری | مضرات اپیلاسیون در دوران بارداری

مضرات اپیلاسیون در دوران بارداری

در دفترچه راهنمای اکثر دستگاه‌های اپیلاتور توصیه شده است که در زمان بارداری، از این دستگاه استفاده نشود. این توصیه بدین دلیل است که افراد از اپیلاتور‌ها برای از بین بردن مو‌های زائد در تمام قسمت‌های بدن استفاده می‌کنند. اگرچه این امر طبیعی است، اما در زمان بارداری به هیچ عنوان نباید از این دستگاه برای از بین بردن مو‌های شکم، شرمگاه (خط بیکینی) و کمر استفاده کرد. استفاده از اپیلاتور بر روی شکم موجب درد بسیار شده که بر روی جنین تاثیر می‌گذارد. بنابراین، اپیلاسیون در دوران بارداری ممنوع است.

 

راههای درمان جوش بعد از اپیلاسیون صورت

اپیلاسیون در دوران بارداری باید با استفاده از دستگاه های پیشرفته و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود و اگر شما به انجام اپیلاسیون در دوران بارداری اصرار دارید توصیه می کنیم برای این کار از پزشک خود دستور بگیرید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب