خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان | علت پریود شدید بعد زایمان

خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان | علت پریود شدید بعد زایمان

خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان در برخی از خانمها که به تازگی فارغ شده اند رخ می دهد علت خونریزی شدید پریود بعد از زایمان را در اینجا شرح خواهیم داد همچنین علت پریود شدید بعد زایمان بیان خواهد شد.

 

خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان

خونریزی شدید پریود بعد از زایمان به چه دلیل است؟ گاهی خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان بسیار بیشتر از خونریزی عادی و طبیعی رخ می‌دهد. به این حالت خونریزی شدید پریود بعد از زایمان می‌گویند. خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان ممکن است در 24 ساعت بعد از زایمان یا بین 24 ساعت تا 12 هفته بعد از زایمان سزارین و طبیعی رخ دهد. شاید علت پریود شدید بعد زایمان باقی ماندن بخش یا غشایی از جفت در رحم باشد یا شاید بعد از خروج جفت، رحم درست منقبض نشده باشد. در صورت بروز شرایط زیر در زمان خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان فوری با اورژانس تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید همچنین تمام مادران بعد از زایمان طبیعی یا جراحی سزارین، تا مدتی خونریزی واژینال خواهند داشت. این خونریزی شدید بعد از زایمان سزارین راهی برای خارج شدن محتویات و بافت‌های اضافی درون رحمتان بعد از زایمان است. خونریزی شما ممکن است به صورت لخته خارج شود یا کمی رقیق و شل‌تر باشد و شبیه به یک قاعدگی یا کمی بیشتر از یک پریود معمول شما باشد. در این مطلب می‌توانید با علت پریود شدید بعد زایمان، خونریزی طبیعی پس از زایمان و خونریزی غیرطبیعی و موارد نیازمند مراجعه یا تماس با پزشک برای درمان خونریزی زیاد آشنا شوید.

خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان | علت پریود شدید بعد زایمان

اگر خونریزی ناگهان شدید شد، بند نیامد و بیشتر از یک پد در ساعت کاملاً خیس و آغشته به خون شد.
اگر خونریزی شدید پریود بعد از زایمان با گذشت چند روز بعد از زایمان، هنوز به رنگ قرمز روشن و زیاد بود.
اگر لخته‌های خون غیرمعمول با پریودهای قبلی خود دفع کردید.
اگر علائمی مثل تاری دید، لرز و رنگ‌پریدگی داشتید.
اگر تهوع داشتید.
اگر احساس سرگیجه، گیجی و خواب‌آلودگی داشتید.
اگر ضربان قلبتان تند یا نامنظم شد.

 

درمان لازم با توجه به علت ایجاد خونریزی بعد از زایمان متفاوت خواهد بود که می‌تواند شامل دریافت مایعات برای جبران خون از دست‌رفته، مواردی برای بستن محل خونریزی، ماساژ رحمی برای کمک به انقباض رحم و خروج لخته از آن، اکسیژن‌رسانی به مادر، خروج بقایای جفت و موارد دیگری باشد. وقتی درمان مناسب برای قطع خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان انجام شد، لازم است با مراقبت و استراحت کافی به بهبود خود کمک کنید. همچنین اگر نشانه‌هایی از تب یا لرز، ترشحات واژینال بدبو یا درد در دو طرف پایین شکم داشتید نیز، لازم است با ماما یا پزشکتان تماس بگیرید، چون ممکن است دچار عفونت شده باشید.

خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان | علت پریود شدید بعد زایمان

مقدار خونریزی طبیعی بعد از زایمان

با بهبود رحم و بازگشت آن به اندازۀ پیش از بارداری، رنگ خونریزی بعد از زایمان تغییر می‌کند و مقدار آن نیز کمتر می‌شود. این خونریزی، در ابتدا زیادتر و به رنگ قرمز روشن است و به تدریج رنگش به صورتی و بعد قهوه‌ای و در نهایت سفید مایل به زرد تغییر می‌کند. شاید فقط دو تا سه هفته خونریزی داشته باشید و شاید لکه‌بینی شما تا شش هفته بعد از زایمان ادامه پیدا کند، اما شدت خونریزی به تدریج کمتر می‌شود. خونریزی به رنگ قرمز روشن معمولاً در چند هفتۀ اول کاهش پیدا می‌کند، اما اگر خیلی زود تحرک و فعالیت زیادی داشته باشید، ممکن است دوباره شروع شود.
بهتر است از پدهای مخصوص بعد از زایمان استفاده کنید. دو تا سه بستۀ ۱۲تایی باید کافی باشد. در شش هفتۀ اول بعد از زایمان نیز از تامپون استفاده نکنید، چون ممکن است باعث ورود باکتری به رحم و ایجاد عفونت شود. شاید در ابتدا لازم باشد هر یک یا دو ساعت یک بار، پدتان را عوض کنید که در روز‌ها و هفته‌های بعد این فاصله به سه تا چهار ساعت می‌رسد. اگر بین ناحیۀ واژن و مقعد یا همان ناحیۀ پرینه نیز زخم داشته باشید، بهتر است این ناحیه را تمیز نگه دارید تا از عفونت آن جلوگیری کنید. حمام کنید و مرتب نوار بهداشتی خود را عوض کنید و همیشه قبل و بعد از تعویض آن، دست‌هایتان را بشویید.

 

علت خونریزی بعد از زایمان چیست

وقتی جفت از رحم جدا می‌شود، رگ‌های خونی ناحیۀ اتصال جفت و رحم باز می‌شود که باعث خونریزی طبیعی خواهد شد. بعد از خروج جفت، رحم باز هم منقبض می‌شود که در نتیجه، این رگ‌های خونی بسته می‌شود و خونریزی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. اگر طی زایمان طبیعی اپیزیوتومی یا پارگی داشته‌اید، شاید تا زمانی که این ناحیه بخیه زده شود، خونریزی بعد از زایمان ادامه پیدا کند. همچنین پس از زایمان ممکن است رحم شما را ماساژ دهند و به شما اکسی‌توسین مصنوعی یا پیتوسین تزریق کنند تا به انقباض رحم کمک شود. شیردهی که باعث آزاد شدن اکسی‌توسین به صورت طبیعی در بدن می‌شود نیز به انقباض رحم کمک می‌کند. به همین دلیل است که هنگام شیردهی، احساس انقباض یا درد می‌کنید. گاهی رحم بعد از زایمان درست منقبض نمی‌شود و در نتیجه، خون بیش از اندازه از بدن خارج می‌شود که به این حالت خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان می‌گویند.

خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان | علت پریود شدید بعد زایمان

علت پریود شدید بعد زایمان

پریودی شدید بعد از زایمان به چه دلیل است؟ یک باور عمومی وجود دارد که پریود‌های زنان پس از زایمان دچار تغییراتی می‌شود. برخی از زنان دوره‌های طولانی‌تر و دردناک‌تری را تجربه می‌کنند، در حالی که دیگران متوجه می‌شوند که دوره‌هایشان کوتاه‌تر و راحت‌تر شده است. در اولین ماه‌های پس از تولد نوزاد، ممکن است پریود شدید بعد از زایمان تجربه کنید، اما با گذشت زمان به حالت عادی باز می‌گردند. هیچ راهی برای پیش بینی اینکه چگونه زایمان بر روی پریود‌های یک فرد تأثیر می‌گذارد، وجود ندارد، اما زنانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند، دیرتر پریود می‌شوند. زنانی که به نوزاد خود شیر نمی‌دهند یا به طور نامنظم شیر می‌دهند، اولین پریود بعد از زایمان زودتر اتفاق می‌افتد.

 

پژوهشی در سال 2012 بر مبنای شش مطالعه قبلی انجام شد که نشان داد که برای بیشتر زنان اولین پریود بعد از زایمان را بین ۴۵ تا ۹۴ روز پس از زایمان رخ می‌دهد. به طور متوسط ۷۴ روز پس از زایمان اولین پریود اتفاق می‌افتد. عامل اصلی موثر بر زمان اولین دوره پریودی پس از زایمان تخمک گذاری است. زنان که می‌خواهند بررسی کنند که آیا تخمک گذاری شان آغاز شده یا نه، می‌توانند از کیت پیش بینی تخمک گذاری (OPK) استفاده کنند که در داروخانه‌ها در دسترس هستند. اندازه گیری دمای بدن هر روز نیز می‌تواند به تشخیص زمان تخمک گذاری کمک کند.

خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان | علت پریود شدید بعد زایمان

شروع پریود در دوران شیردهی

شروع پریود در مادران شیرده و غیرشیرده کمی با یکدیگر متفاوت است. شروع اولین قاعدگی زنان بعد از زایمان به طور معمول می‌تواند به شکل زیر باشد:

 

زمان شروع پریود در مادران شیرده: یکی از اتفاقاتی که در دوران شیردهی می‌افتد، این است که پریودی تان را به تعویق می‌اندازد. اگر نوزادتان، شب و روز فقط با شیر شما تغذیه می‌شود، ممکن است شش ماه یا حتی بیشتر بعد از تاریخ زایمان تان طول بکشد تا پریود شما شروع شود و دوباره علائم قاعدگی خود را تجربه کنید. اگر در کنار شیر مادر، لازم است از شیر خشک به عنوان مکمل غذایی نوزاد استفاده کنید، احتمالاً قاعدگی شما زودتر از شش ماه شروع می‌شود. اما لازم است بدانید که اثرات شیردهی در شروع پریود شدن زنان بعد از زایمان بسیار متفاوت است. گاهی قاعدگی بعضی از زنانی که نوزادشان را فقط با شیردهی از سینۀ مادر تغذیه می‌کنند و شب و روز شیر می‌دهند، ممکن است یک ماه بعد از زایمان شروع شود و عده‌ای دیگر که در کنار شیر خود، شیر خشک هم به فرزندشان می‌دهند، ممکن است تا ماه‌ها بعد از زایمان پریود نشوند.

 

زمان شروع پریود در مادران غیرشیرده: اگر تعذیۀ نوزاد با شیر خشک است و به فرزندتان فقط شیر خشک می‌دهید، احتمالاً قاعدگی شما بین یک تا سه ماه بعد از زایمان شروع می‌شود. اگر تا سه ماه بعد از زایمان پریودی شروع نشد، لازم است این مسئله را با پزشکتان مطرح کنید. با شروع اولین پریود پس از زایمان، اگر میزان خونریزی تان بیشتر یا کمتر از قبل از دوران بارداری بود نیز نگران نشوید. همچنین شاید در ابتدا فواصل قاعدگی شما هم نامنظم باشد. اگر بعد از چند ماه پریودی منظم نشد یا بعد از دو یا سه دوره، خونریزی خیلی شدید داشتید یعنی به مدت چند ساعت متوالی، هر یک ساعت، یک بار نوار بهداشتی شما کاملاً خیس شد، این مسئله را با پزشکتان در میان بگذارید تا در صورت لزوم با نظر پزشکتان مشکلات هورمونی یا رحمی شما بررسی شود.

خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان | علت پریود شدید بعد زایمان

نامنظمی پریود بعد از زایمان

در ماه های اول پس از زایمان، معمول است که پریود‌ها نامنظم باشد. نامنظمی پریود بعد از زایمان چرا اتفاق می افتد؟  اگر در مورد نامنظمی پریود بعد از زایمان نگرانی دارید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنند تا علت اصلی را بیابد. زنانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند تا پایان دوره شیردهی، نامنظمی پریود در دوران شیردهی را دارند. زیرا هورمون هایی که موجب تولید شیر مادر تغذیه می‌شوند باعث کم شدن یا تاخیر تخمک گذاری می‌شوند.
حتی در زنانی که نوزادشان از شیرخشک تغذیه می‌کند نیز نامنظمی پریود بعد از زایمان دیده می‌شود، زیرا بدن پس از بارداری و زایمان به زمانی برای ترمیم نیاز دارد.
با گذشت زمان، پریود به الگوی معمولی خود بازمی گردد. با این حال، برخی از زنان پیش از بارداری نیز دوره‌های نامنظم داشته‌اند، مانند کسانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا اندومتریوز هستند.

 

اولین پریود در دوران شیردهی

زنانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند، معمولا تا چند ماه پس از زایمان پریود نمی‌شوند؛ زیرا تغذیه با شیر مادر اغلب مانع از تخمک گذاری و پریود می‌شود.
برخی از زنان تغذیه با شیر مادر را به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری می‌شناسند. اما پژوهشی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، نشان داد که ۱۱.۱ تا ۳۹.۴ درصد از زنان شیرده در طی شش ماه اول پس از تولد نوزاد، حداقل یک بار پریود شده‌اند.

خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان | علت پریود شدید بعد زایمان

تغییرات پریود بعد از زایمان

اولین پریود بعد از زایمان چگونه است ؟ به دنیا آوردن یک نوزاد موجب بروز تغییرات جدی در بدن زن می‌شود و بدن برای بهبودی نیاز به زمان دارد. هیچ گونه معیار و استانداردی برای زمان و چگونگی اولین پریود بعد از زایمان وجود ندارد. اما معمولا اولین پریود بعد از زایمان با دوره‌های پیش از بارداری بسیار متفاوت است.

 

دلایل زیادی باعث بروز خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان می‌شوند، از جمله:

رحم نیاز به زمان دارد تا به اندازه طبیعی خود بازگردد.
سطح هورمون‌ها در بدن تغییر می‌کند
شیردهی مادر بر سطح هورمون تاثیر می‌گذارد

خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان | علت پریود شدید بعد زایمان

برخی از زنان مشاهده می‌کنند پریود‌های پس از زایمان طولانی تر است. دیگران متوجه می‌شوند که خون خارج شده به رنگ متفاوتی است، لخته‌های خون بیشتر از حد معمول است و یا گرفتگی‌های عضلانی شدید‌تر است. به گفته دکتر دیوید یانگ، رییس کلینیک کلیونلند، بیشتر زنان متوجه می‌شوند که پریود‌های آنان با گذشت زمان به حالت طبیعی خود باز می‌گردند، یعنی مانند پیش از بارداری می‌شود. به طور کلی خونریزی شدید در اولین پریود بعد از زایمان باید توسط پزشک متخصص زنان و زایمان مورد بررسی دقیق قرار گیرد و علت خونریزی شدید پریود بعد از زایمان زنان مشخص شود.

جدیدترین مطالب