چند روز بعد از نزديكي آزمايش خون جواب مي دهد

چند روز بعد از نزديكي آزمايش خون جواب مي دهد

چند روز بعد از نزديكي آزمايش خون جواب مي دهد

آزمايش خون به شما نشان خواهد داد که بعد از نزديكي باردار شده اید یا نه؟ چند روز بعد از نزديكي آزمايش خون جواب مي دهد ؟ بعد از نزديكي با همسر یکی از روشهای فهمیدن بارداري آزمايش خون است که از روی آن می توانید با حامله شدن خود پی ببرید. دو نوع آزمايش خون در آزمايش خون بارداري داریم. آزمايش خون بارداري مقدار دقیق هورمون HCG را در خون شما اندازه گیری می کند و آزمایش کیفی HCG جواب مثبت و منفی به آزمایش بارداري شما می دهد. پنج درصد زنان می توانند ۸ روز بعد از لقاح جواب دقیق آزمايش خون رو بدست بیارند و ۹۵ درصد زنان ۱۲ روز بعد از لقاح می توانند جواب درست و دقیق آزمايش خون رو داشته باشند.

 

دقت آزمايش خون بارداري بعد از نزدیکی

این آزمایش بارداري تقریبا ۹۹ درصد صحیح است بنابراین تقریبا همیشه این آزمایش بارداري دقیق و درست است. علت اصلی این دقت این است که تست خون بارداري رد های بسیار کوچک هورمون HCG بارداري را شناسایی می کند و مقدار دقیق این هورمون را تشخیص می دهد.

 

تشخیص حاملگی بعد از نزديكي آزمايش خون

گفتیم که تست خون حاملگی جهت تشخیص حامله بودن یا حامله نبودن خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد اما چگونه؟ در این آزمایش از چه شیوه ای استفاده می گردد که می تواند به مشخص شدن بارداري کمک کند؟ آیا این روش تشخیص در همه خانم ها جواب می دهد؟ در پاسخ باید گفت که پس از انجام عمل نزدیکی و لقاح اسپرم با تخمک ، تخمکِ بارور شده و لقاح یافته به طرف رحم رفته و در دیواره رحم لانه گزینی می کند. پس از این مرحله ، جفت تشکیل می شود. پس از تشکیل جفت ، هورمونی به نام بتا اچ سی جی (beta hcg) توسط جفت ترشح می شود. پس از چند روز که از ترکیب اسپرم با تخمک و تشکیل جفت گذشت ، مقدار هورمون بتا هاش سی جی ترشح شده از جفت به حدی می رسد که اندازه گیری آن در سرم مادر به وسیله دستگاه های آزمایشگاهی ممکن می گردد. در این زمان است که می توان با دادن آزمايش خون بارداري به حامله بودن خانم باردار پی برد. هورمون ßhcg (بتا اچ سی جی) چند روز پس از ظاهر شدن در سرم مادر ، در ادرار مادر هم ظاهر شده و قابل اندازه گیری می باشد که در این زمان با استفاده از تست های تشخیص بارداري از طریق ادرار مثل بی بی چک ها می توان باردار بودن و حاملگی را تشخیص داد.

 

فواید آزمايش خون بارداري بعد از نزديكي

این آزمایش خون بارداري شما را زودتر از آزمایش های دیگر تشخیص می دهد. به طوری که ۷ الی ۱۲ روز بعد از لقاح این مشخص می شود. (اگر جواب منفی باشد، شما بهتر است مدتی بعد بار دیگر آزمایش را تکرار کنید، ممکن است یک دوره از قاعدگی شما گذشته باشد.)

 

بهترین روز بعد از نزديكي برای دادن آزمايش خون بارداري

این مسئله یکی دیگر از مزیت های آزمايش خون است. شما می توانید این آزمایش را خیلی زودتر از آزمایش بارداري ادرار انجام بدهید. معمولا آزمایش ادرار پاسخ مثبت را تا ۲ هفته بعد از لقاح و یا یک روز پس از اولین قاعدگی نشان نمی دهد.

در مقابل شما می توانید با آزمايش خون بارداري پاسخ دقیق را ۷ الی ۱۲ روز بعد از لقاح تشخیص دهید چون این آزمایش مقدار های کوچک هورمون HCG را هم تعیین می کند.
۷ الی ۱۲ روز بعد از لقاح آزمايش خون، بارداري شما را زودتر از آزمایش بارداري دیگر تشخیص می دهد

 

هزینه آزمايش خون بارداري

یکی دیگر از عواملی که شما باید قبل از انجام این آزمایش بارداري در نظر بگیرید، مدتی زمانی است که جواب آزمایش شما آماده می شود و هزینه آزمایش است. قیمت و هزینه آزمایش های خانگی تقریبا ارزان هستند و شما می توانید بدون نسخه آن را تهیه کرده یا اینترنتی خرید کنید و تنها پس از چند دقیقه جواب خود را بگیرید.

آزمايش خون بارداري باید در مطب پزشک انجام شود و شما باید به مطب رفته و صبر کنید و تعدادی کار را انجام داده و در نهایت هزینه مالی و زمانی بیشتری هم پرداخت خواهید کرد.

 

چقدر باید صبر کنید تا پاسخ آزمايش خون بارداري آماده شود؟

بنابراین شما به مطب پزشک رفته و صبر می کنید تا نوبت تان شده و نمونه خون گرفته شود. البته هنوز تمام نشده است. خون شما به آزمایشگاه فرستاده می شود تا آنالیز شود.

مدت زمانی که به شما پاسخ بدهند بستگی به آزمایشگاه دارد و در مکان های مختلف مدت زمان متفاوتی دارد. این زمان ممکن است یک ساعت طول بکشد و بعضی اوقات هم چند روز، اما دو روز، مدت زمان معمولی است که پاسخ شما آماده می شود.

در این آزمایش خون بارداري تمرکز هورمون HCG را در خون شما اندازه گیری می کند. (این اطلاعات پر کاربرد را در اختیار پزشک قرار می دهد تا تست بارداري دقیق تر و در صورت وجود مشکلی سریعا تشخیص داده شود.)

 

مضرات آزمايش خون بارداري

– آزمايش خون بارداري گران تر از آزمایش ادرار است.

– مدت زمان بیشتری طول می کشد تا جواب آزمایش آماده شود.

– باید در مطب پزشک انجام شود.

 

سطح طبیعی هورمون HCG در دوران غیربارداری

سطح طبیعی هورمون hCG در زنانی که باردار نیستند کمتر از ۵mlU/ml است. اگر سطح طبیعی HCG بالاتر از حد نرمال باشد علت های مختلفی دارد.

چند روز بعد از نزديكي آزمايش خون جواب مي دهد

سطح هورمون HCG در زنان باردار

سطح هورمون HCG کمتر از ۵mlU/ml به معنی عدم بارداري است و بالاتر از ۲۵mlU/ml به معنی بارداري است. هورمون HCG در واحد بین المللی میلی بر میلی لیتر ارزیابی می شود.

 

به این نکته دقت داشته باشید که ممکنه شما در یک روز خاص با همسرتون نزديكي داشته باشید ولی لقاح در اون روز صورت نگیره؛ چونکه اسپرم مرد میتونه تا چند روز زنده بمونه و در روز آخر بدن شما تخمک آزاد کنه و این باعث میشه که بین نزديكي و لقاح فاصله بیافته. نکته ی بعدی اینکه زنانی که از تحت درمان بیماری های نابروری خودشون یا همسرشون هستند، مدتی طول میکشه تا بتوانند از آزمايش خون برای تشخیص بارداري استفاده کنند و باید ۲ تا ۳ هفته بعد از تزریق تخمک بارور ، از آزمايش خون مخصوص بارداري استفاده کنند. این یعنی زنانی که تحت درمان بیماری های ناباروری هستند ممکنه که در ابتدا نشانه ی باردار شدن رو داشته باشند و جواب آزمایششون مثبت باشه در حالیکه اصلا باردار نیستند. برای همین ۲ تا ۳ هفته بیشتر باید صبر کند تا جواب درست مشخص بشه.

 

از چه زمانی آزمایش خون بارداري را نشان می دهد؟

آیا تصور می کنید که باردار هستید، اما از تست های بارداري خانگی مطمئن نیستید؟ یا شاید شما می خواهید بدانید که باردار هستید یا نه، اما زمان لازم برای پاسخگویی آزمایش ادرار نرسیده است و شما آزمايش خون را برای بارداري در نظر گرفته اید.

 

زمان مناسب برای آزمايش خون بارداري

سؤال مهمی که وجود دارد این است که زمان تست خون حاملگی چه وقت است و خانم ها جهت دادن تست خون بارداري چه زمانی می توانند به آزمایشگاه مراجعه نمایند؟ برای دانستن پاسخ این پرسش لازم است بدانیم میزان هورمون بتا اچ سی جی (beta-hcg) چه زمان به مقدار قابل تشخیص توسط دستگاه های آزمایشگاهی می رسد. به محض تشکیل جفت ، هورمون B-HCG شروع به ترشح شدن می کند اما به دلیل غلظت پایین آن در چند روز اول که از لقاح می گذرد ، مقدار آن قابل اندازه گیری توسط دستگاه های آزمایشگاهی نیست و لازم است حداقل 6 تا 12 روز از زمان لقاح اسپرم با تخمک بگذرد تا آزمايش خون بارداري نتیجه درستی نشان دهد. چنانچه خانمی زودتر از این زمان جهت تست خون حاملگی مراجعه کند ممکن است با نتیجه منفی کاذب در برگه آزمایش مواجه شود! به عبارت ساده تر ، ممکن است این خانم حامله باشند اما چون زمان مراجعه ایشان جهت انجام تست BHCG زودتر از موعد مقرر (کمتر از 6 روز از زمان لقاح) است ممکن است به دلیل عدم غلظت کافی این هورمون در خون ، نتیجه منفی حاصل شود در حالی که این نتیجه منفی ، کاذب بوده و خانم مورد نظر باردار هستند. پس زمان مراجعه به آزمایشگاه جهت انجام آزمايش خون حاملگی بسیار مهم می باشد. سعی شود حداقل مدت 11 روز از زمان لقاح بگذرد تا نتیجه آزمایش ، صحیح باشد.

 

به عنوان یک مثال ، اگر چنانچه دوره قاعدگی یک خانم 28 روزه باشد ، به احتمال زیاد روز چهاردهم قاعدگی زمان آزاد شدن تخمک بوده و این زمان می تواند زمان تقریبی لقاح اسپرم با تخمک باشد. اگر به این روزها ، مقدار 11 روز (تعداد روزهای سپری شده از زمان لقاح جهت انجام تست خون بارداري ) را اضافه کنیم ، تعداد روزهای لازم از زمان شروع عادت ماهانه تا زمان مراجعه جهت انجام آزمايش خون بارداري برابر 25 (11 + 14) روز می شود ؛ یعنی حداقل زمان جهت مراجعه این خانم برای تست خون بارداري ، 25 روز پس از شروع قاعدگی می باشد. اگر چنانچه این مدت 25 روز برای شما مدت زمان طولانی می باشد می توانید از روش تشخیص سریع بارداري جهت باردار بودن یا نبودن خود اطلاع اولیه داشته باشید و آنگاه برای اطمینان بیشتر ، برای انجام آزمايش خون جهت آگاهی از حتمی بودن بارداري خود مراجعه کنید.

 

تفسیر آزمايش خون بارداري

چگونه می توانیم جواب آزمايش خون حاملگی را تفسیر کنیم؟ چطور از روی برگه مربوط به نتیجه آزمايش خون حامله بودن می توانیم تشخیص دهیم که بارداري مثبت است یا منفی؟ برای این منظور ، یک برگ آزمايش خون بارداري به عنوان نمونه در زیر نمایش داده شده است. تصویر زیر ، یک نمونه جواب آزمايش خون بارداري است که نتیجه آن مثبت می باشد.

 


 

بیشتر بخوانید:

آموزش خواندن و تفسیر نتیجه آزمایش خون

 


 

با توجه به تصویر بالا ، تفسیر آزمایش beta-hcg بسیار آسان است. در قسمت سمت راست تصویر فوق و زیر عنوان Reference Range شرایط برای مثبت یا منفی یا مشکوک بودن نتیجه آزمایش ذکر شده است. طبق این فرمول ، چنانچه مقدار بتا اچ سی جی کمتر از 10 باشد ، نتیجه آزمایش منفی است ؛ چنانچه مقدار b-hcg بیشتر از 25 باشد ، نتیجه آزمایش مثبت بوده و به معنی آن است که به احتمال بسیار زیاد ، خانم باردار هستند و چنانچه مقدار بتا هاش سی جی بین 10 و 25 باشد ، نتیجه آزمایش مشکوک است و با قاطعیت نمی توان گفت که منفی یا مثبت است و لازم است تا آزمایش چند روز دیگر تکرار شود یا اینکه شرایط دیگر مورد بررسی قرار گیرند. محدوده رفرنس (Reference Range) ممکن است در برگه های مربوط به آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد و لازم است تا برای هر برگه آزمایش ، مقدار رفرنس ذکر شده در همان برگه مورد استناد قرار گیرد. در تصویر بالا ، مقدار بتا اچ سی جی برابر 1468.9 اندازه گیری شده است و بر اساس رفرنس ذکر شده ، مقدار بتا از 25 بیشتر بوده پس بنا بر این جواب آزمايش خون بارداري ، مثبت است. لازم به ذکر است که آزمايش خون بارداري به تقاضای خود شخص هم قابل انجام است و حتما نیازی به درخواست توسط پزشک نمی باشد.

 

آزمايش خون بارداري چیست؟

آزمايش خون بارداري به چه منظور انجام می گیرد؟ چه زمانی می توانیم برای آزمايش خون بارداري مراجعه کنیم؟ تفسیر آزمايش خون بارداري چگونه است؟ تشخیص نتیجه مثبت یامنفی آزمايش خون بارداري به چه صورت است؟  تست خون بارداري یکی از روش های تشخیص باردار بودن یا نبودن خانم هاست که معمولا دقت بالایی هم دارد. البته روش های دیگری هم برای تشخیص بارداري وجود دارند که به عنوان مثال می توان از سریعترین نشانه بارداري که در این سایت درباره آن بحث شده است نام برد.

 

تشخیص بارداري به شیوه ای که در مطلب فوق بیان شده است اگر با دقت همراه باشد معمولا می تواند به احتمال زیاد ، باردار بودن یا نبودن خانم را برای ما نشان دهد. اما برای اطمینان بیشتر شاید لازم باشد که از آزمايش خون بارداري هم استفاده شود. ممکن است به دلیل هزینه آزمايش خون حاملگی ، تمایل چندانی به این آزمایش آن هم به دفعات زیاد نباشد که در این صورت می توان از روش تشخیص سریع بارداري جهت اطلاع از باردار بودن استفاده کرد و در صورتی که احتمال حامله بودن داده شود آن وقت جهت اطمینان بیشتر می توان از تست خون بارداري استفاده نمود. به هر حال بحث ما در مورد آزمايش خون حاملگی است و تمایل و یا عدم تمایل به استفاده از این آزمایش به تشخیص خود افراد بستگی دارد.

جدیدترین مطالب