طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول + بهترین حالت خوابیدن برای زن باردار

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول + بهترین حالت خوابیدن برای زن باردار

طرز خوابیدن زن باردار

نحوه خوابیدن در بارداری بسیار مهم است و همانطور که می دانید بارداری یک تجربه فوق‌العاده است، اما می‌تواند درد و حرکات ناهنجار را نیز به همراه داشته باشد، مخصوصاً با شکم در حال بزرگ شدن. پیدا کردن یک موقعیت خواب راحت در دوران بارداری می تواند نحوه خوابیدن و چرخیدن در بارداری را برایتان آسان کند. اگر می خواهید بهترین حالت خوابیدن برای زن باردار را بیابید، ما به شما کمک می‌کنیم نکاتی را برای خم شدن قبل از خواب، دراز کشیدن برای خوابیدن و حتی بلند شدن دوباره از رختخواب به شما یاد بدهیم. همچنین می توانید مقاله آموزش پوزیشن های تصویری دخول در دوران بارداری را هم مشاهده کنید.

 

• اگر خانم بارداری هستید بهتر است برای گردش خون بهتر به پهلوی چپ بخوابید. از دراز کشیدن به پشت خودداری کنید که می تواند جریان خون را محدود کرده و باعث سرگیجه شود.

 

• از بالش برای حمایت از پاها و پشت خود استفاده کنید تا هنگام خواب راحت باشید.

 

• اتاق خواب خود را خنک و راحت نگه دارید و قبل از خواب فعالیت های آرامش بخشی انجام دهید تا به خواب شما کمک کند.

 

• به آرامی از رختخواب خارج شوید، قبل از اینکه تا آخر بایستید، خود را به حالت نشسته بکشید.

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول + بهترین حالت خوابیدن برای زن باردار

نحوه خوابیدن و چرخیدن در بارداری

خوابیدن زن باردار خیلی مهم است و باید در ابتدا دو تا سه بالش روی تخت جمع کنید یا از یک بالش بدن استفاده کنید. وقتی می خواهید در دوران بارداری دراز بکشید، بالش بهترین دوست شماست. قبل از اینکه به رختخواب بروید، بالش ها را روی هم جمع کنید و از کسی بخواهید که به شما کمک کند آنها را برای خود قرار دهید تا راحت باشید. یک بالش بلند، مانند بالش بدن، برای قرار گرفتن در پشت هنگام دراز کشیدن به پهلو یا برای بغل کردن شما هنگام خوابیدن به پهلو عالی است. یک بالش بین زانوها یا زیر شکم خود قرار دهید تا فشار از روی کمر و پاهای شما کم شود. بسیاری از فروشگاه‌ها همچنین یک بالش بدن بلند می‌فروشند که طراحی شده است تا در هنگام بارداری بین پاهای شما قرار گیرد تا از باسن شما محافظت کند.

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول + بهترین حالت خوابیدن برای زن باردار

 

عکس درست خوابیدن در بارداری

 

1. درست قبل از دراز کشیدن از نوشیدن آب خودداری کنید. پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند که در طول بارداری خود آب زیادی بنوشید تا هیدراته بمانید. اما از نوشیدن یک لیوان بزرگ آب قبل از دراز کشیدن یا قبل از خواب خودداری کنید، زیرا ممکن است چندین بار در طول شب برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار شوید. ۱ ساعت قبل از اینکه بخواهید دراز بکشید از نوشیدن آب خودداری کنید. همانطور که بارداری شما پیشرفت می کند، فشار بیشتری بر مثانه شما وارد می شود، به این معنی که هر چه کمتر قبل از خواب بنوشید، بهتر است. قبل از رفتن به رختخواب نیز از نوشیدن هر چیزی که دارای کافئین است خودداری کنید. کافئین در دوران بارداری توصیه نمی شود و همچنین خوابیدن را سخت تر می کند و ممکن است باعث شود که شما به دفعات بیشتر ادرار کنید.

 

2. چند ساعت قبل از دراز کشیدن غذا بخورید. بسیاری از افراد باردار از سوزش سر دل رنج می برند که می تواند منجر به ناراحتی و اختلال در خواب شود. با حذف وعده های غذایی تند چند ساعت قبل از خواب یا قبل از دراز کشیدن از سوزش سر دل جلوگیری کنید. حداقل 2 ساعت بعد از غذا خوردن صبر کنید تا دراز بکشید و استراحت کنید تا دچار سوزش سر دل نشوید. اگر پس از دراز کشیدن احساس سوزش سر دل کردید، از یک بالش برای نگه داشتن سر خود استفاده کنید. بالا بردن سر می تواند به بدن شما کمک کند تا آنچه را که خورده اید هضم کند.

 

3. برای اطمینان از داشتن خواب راحت، از سفت بودن تشک خود مطمئن شوید. اگر عادت دارید روی تشک نرم‌تر بخوابید، ممکن است تغییر به تشک سخت‌تر برایتان ناخوشایند باشد. اگر به تشک نرم‌تر عادت کرده‌اید موردی ندارد و مشکلی برای خواب کامل شبانه روی تخت ندارید.

 

4. اتاق خواب خود را تاریک، خنک و راحت نگه دارید. زمانی که باردار هستید، خوابیدن سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل بسیار مهم است که اتاق خواب خود را خنک و آرام نگه دارید. چراغ ها را کم کنید، پرده ها را ببندید و در صورت نیاز یک فن را روشن کنید. برای اکثر افراد، دمای مطلوب خواب حدود 18 درجه سانتیگراد است.

 

5. از تکنیک های آرام سازی برای کمک به خوابیدن در بارداری استفاده کنید. وقتی استرس دارید یا مضطرب هستید، خوابیدن سخت‌تر می‌شود. سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب با تمرین مراقبت از خود یا مدیتیشن آرام شوید. هرچه بدن و ذهن شما آرام‌تر باشد، راحت‌تر می‌توانید به خواب بروید. کارشناسان توصیه می کنند برای جلوگیری از خوابیدن با استرس، فهرستی از کارهای روز بعد تهیه کنید.

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول + بهترین حالت خوابیدن برای زن باردار

بهترین حالت خوابیدن برای زن باردار

به آرامی و با احتیاط به حالت دراز کشیده بروید. روی تخت بنشینید طوری که به سر تخت نزدیکتر از پایین تخت باشید. تا جایی که می توانید بدن خود را به سمت تخت حرکت دهید. سپس با استفاده از دستان خود به عنوان تکیه گاه، خود را به یک سمت پایین بیاورید. زانوهای خود را کمی خم کنید و روی تخت دراز بکشید. خود را به عنوان یک چوب غلتشی در نظر بگیرید که به پهلو یا پشت شما می غلتد. بالش های خود را روی تخت خود آماده کنید تا بتوانید پس از دراز کشیدن به راحتی آنها را قرار دهید.

 

سعی کنید به پهلوی چپ خود دراز بکشید. دراز کشیدن به پهلوی چپ به گردش خون شما کمک می کند و اطمینان می دهد که جنین شما مقدار کافی مواد مغذی و اکسیژن را از جفت دریافت می کند. پزشکان همچنین خوابیدن به پهلوی چپ را برای کمک به بی خوابی یا سایر مشکلات خواب در دوران بارداری توصیه می کنند. با قرار دادن یک بالش بین پاهای خود، در سمت چپ خود احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. یک بالش تمام طول بدن را برای راحتی بیشتر بغل کنید.

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول + بهترین حالت خوابیدن برای زن باردار

پهلو به پهلو شدن در بارداری

گزینه دیگر این است که به پهلوی چپ در حالت 3/4 بخوابید. به پهلوی چپ خود دراز بکشید، بازوی چپ خود را کمی پشت سر خود و پای چپ خود را مستقیماً بیرون و پایین قرار دهید تا کمی به سمت شکم خود بچرخید. پای بالایی خود را خم کنید و روی یک بالش قرار دهید. بازوی خود را خم کنید و یک بالش را پشت سر خود قرار دهید.

 

اگر سمت چپ شما ناراحت است به سمت راست خود بچرخید. دراز کشیدن به پهلوی راست عوارضی برای زن باردار ندارد، بنابراین اگر راحت‌تر هستید، بهتر است پهلوی راست را انتخاب کنید. دست راست خود را در زیر خود قرار دهید و پای راست خود را کمی خم کنید تا راحت تر باشید. کارشناسان بر این باور بودند که خوابیدن به پهلوی راست باعث انقباض عروق خونی رحم می شود. با این حال، مطالعات جدید نشان می‌دهد که اینطور نیست و خوابیدن به پهلوی راست بعید است که در دوران بارداری عارضه‌ای ایجاد کند که باید در این مورد با پزشک متخصص تان مشورت کنید.

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول + بهترین حالت خوابیدن برای زن باردار

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول

فقط در هفته های اول بارداری به پشت دراز بکشید. خوابیدن به پشت برای چند هفته اول یا سه ماهه اول بارداری با تصمیم پزشک متخصص خوب است، زمانی که رحم شما هنوز منبسط نشده است و هیچ نوع فشاری بر ورید اجوف، که سیاهرگی است که خون را به قلب شما می‌برد، وارد نمی‌کند. اما در سه ماهه دوم بارداری، از خوابیدن به پشت خودداری کنید زیرا می تواند منجر به حالت تهوع و سرگیجه شود و همچنین می تواند انتقال اکسیژن به نوزاد را کاهش دهد. برای اینکه در سه ماهه اول بارداری به راحتی به پشت دراز بکشید، یک بالش زیر ران خود قرار دهید و اجازه دهید پاها و پاهایتان به پهلو باز شوند. یک یا هر دو پا را به جلو و عقب بچرخانید تا هر گونه تنش در قسمت پایین کمرتان برطرف شود. کارشناسان بر این باور بودند که خوابیدن به پشت می تواند خطر بارداری مرده را افزایش دهد.

 

بعد از سه ماهه اول بارداری روی شکم نخوابید. بسیاری از افراد باردار در هفته های اول بارداری خود به راحتی روی شکم می خوابند. اما زمانی که رحم شما شروع به انبساط می کند و احساس می کنید که یک توپ ساحلی بزرگ را روی شکم خود حمل می کنید، ممکن است ناراحت کننده باشد. بهتر است همیشه به پهلو یا پشت بخوابید تا در دوران بارداری راحت باشید. به خاطر داشته باشید که جنین شما ممکن است هنگام خواب یا دراز کشیدن شما احساس ناراحتی کند و اگر به دلیل وضعیت خواب شما احساس استرس داشته باشد، ممکن است شما را با یک لگد از خواب بیدار کند.

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول + بهترین حالت خوابیدن برای زن باردار

نحوه بلند شدن از خواب در بارداری

به پهلو بچرخید و زانوها را به سمت سینه بالا بیاورید. زانوهایتان را جابجا کنید تا به سمت شکم تان بیایند. زانوها و پاهای خود را تا لبه تخت حرکت دهید. در حالی که خود را به حالت نشسته فشار می دهید، از بازوهای خود به عنوان تکیه گاه استفاده کنید. پاهای خود را روی کنار تخت بچرخانید. یک بالش بین پاهای خود قرار دهید تا به شما کمک کند بلند شوید.

 

قبل از بلند شدن نفس عمیق بکشید. برای جلوگیری از هر گونه سرگیجه یا حالت تهوع هنگام بلند شدن، قبل از بلند شدن از رختخواب نفس طولانی بکشید. این همچنین از تشدید کمردردی که ممکن است احساس کنید جلوگیری می کند. همیشه هنگام بلند شدن یا نشستن به آرامی و با احتیاط حرکت کنید.

طرز خوابیدن زن باردار در سه ماهه اول + بهترین حالت خوابیدن برای زن باردار

در صورت نیاز برای بلند شدن از خواب در بارداری از کسی کمک بخواهید. از همسرتان بخواهید ساعد شما را بگیرد و به آرامی به شما کمک کند از روی تخت بلند شوید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب