قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی | قرص های اورژانسی یک عددی

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی | قرص های اورژانسی یک عددی

قرص اورژانسی یک عددی برای جلوگیری از بارداری باید پس از رابطه جنسی مصرف شود قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی توسط شرکت های داروسازی تولید و روانه بازار شده است در ادامه بهترین قرص های اورژانسی یک عددی برای جلوگیری از بارداری را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی با نام های الا و لوونورژسترول در داروخانه های کشور موجود است قرص های اورژانسی یک عددی باید پس از رابطه جنسی مشکوک مصرف گردند. قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی همان قرص های اورژانسی ضد بارداری هستند که تنها در صورت ضرورت و در مواقع اورژانسی برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌شوند. قرص لوونورژسترول و قرص الا نمونه‌ای از قرص های اورژانسی ضد بارداری یک عددی هستند. همانطور که از اسم قرص اورژانسی یک عددی مشخص است این روش پیشگیری از بارداری باید تنها در مواقع اورژانسی استفاده شود؛ چرا که مصرف آن‌ها در کار تخمدان اختلال ایجاد کرده و به نوعی تخمدان را گیج می‌کند. بنابراین استفاده مکرر از قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. قرص های ضد بارداری اورژانسی یک عددی معمولا به صورت تک عددی و یا در مواردی دو عددی (با فاصله زمانی) مصرف می‌شوند.

 

باردار شدن همانقدر که هیجان‌انگیز است، در صورتیکه بدون آمادگی قبلی باشد، می‌تواند حتی ناراحت‌کننده هم باشد. امروزه ابزار و وسایل جدیدی به منظور پیشگیری از بارداری تولید و روانه بازار شده است. شاید بتوان ساده‌ترین راه پیشگیری از بارداری را استفاده از کاندوم دانست. اگرچه این روش بسیار آسان و بدون دردسر است اما متاسفانه اطمینان صددرصدی نداشته و احتمال بارداری با این روش وجود دارد. در این شرایط معمولا خانم‌ها به سراغ روش اورژانسی ضدبارداری که همان مصرف قرص های اورژانسی یک عددی است، می‌روند. این قرص‌ها حداکثر تا ۷۲ ساعت بعد از برقراری رابطه جنسی کاربرد داشته و استفاده بعد از این مدت زمان، تقریبا بی‌تاثیر است.

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی | قرص های اورژانسی یک عددی

داروهایی مثل ریفامپین (نوعی آنتی بیوتیک)، گریزوفولوین (داروی ضدقارچ خوراکی)، باربیتورات‌ها و برخی از داروهای ضد صرع، ممکن است اثربخشی قرص اورژانسی ضد بارداری را تحت تاثیر قرار دهند.
توصیه می‌شود در سال هیچ‌گاه بیشتر از ۱ الی ۲ بار از این روش، استفاده نشود.
لازم به ذکر است که استفاده از قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری سقط جنین محسوب نمی‌شود. این قرص تنها در تخمک‌گذاری اختلال ایجاد کرده یا آن را به تأخیر می‌اندازد. باز هم تاکید می‌کنیم قرص‌های اورژانسی حامل مقادیر بالایی هورمون هستند پس فقط در مواقع اوژانسی از آن استفاده کنید.
اگر بعد از مصرف قرص‌ها، دوباره مقاربتی انجام شود که احتمال بارداری در آن وجود داشته باشد، قرص‌های قبلی خورده شده از بارداری مجدد جلوگیری نمی‌کنند.
تنها زمانی اقدام به مصرف این قرص‌ها کنید که واقعا در شرایط اضطراری و اورژانسی قرار داشته باشید.

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی | قرص های اورژانسی یک عددی

قرص های اورژانسی یک عددی

قرص اورژانسی یک عددی انواع مختلفی دارد که توسط داروسازی های متعددی در حالت تولید است قرص اورژانسی الا (Ella) نمونه دیگری از قرص های اورژانسی یک عددی است که باید یک عدد از آن حداکثر تا 5 روز پس از رابطه جنسی حفاظت نشده استفاده شود. احتمال تاثیرگذاری قرص های اورژانسی ضد بارداری یک عددی بین ۸۴ تا ۸۹ درصد است. استفاده به موقع از قرص های اورژانسی یک عددی، میزان اثرگذاری آن‌ها را بالا می‌برد. در واقع قرص های اورژانسی یک عددی زمانی بیشترین اثر را دارند که در عرض ۲۴ ساعت پس از رابطه جنسی مصرف شوند. بنابراین هر چه قدر زودتر آن را مصرف کنید، موثرتر است. برخی از این داروها به صورت اورژانسی به منظور پیشگیری از بارداری‌های حفاظت نشده مورد استفاده قرار می‌گیرند. قرص اورژانسی الا نمونه‌ای از قرص های اورژانسی یک عددی است که در ادامه قصد داریم به معرفی آن بپردازیم.

 

در نظر داشته باشید همانظور که از نام قرص اورژانسی یک عددی مشخص است این روش یک روش اورژانسی است؛ یعنی شما زمانی باید از قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی استفاده کنید که ناخواسته در برابر باردار شدن قرار گرفته‌اید، نه اینکه هر بار بی‌موالات و بی‌دقت رابطه جنسی برقرار کنید و بلافاصله به روش اورژانسی روی آورید. در واقع اگر نزدیکی بدون حفاظت داشتید یا مثلا کاندوم پاره شده بود و شک به بارداری داشتید باید از قرص های اورژانسی یک عددی استفاده کنید.

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی | قرص های اورژانسی یک عددی

نحوه مصرف: به منظور جلوگیری از بارداری حداکثر تا ۵ روز بعد از داشتن رابطه جنسی مشکوک، یک عدد از قرص های اورژانسی یک عددی الا مصرف شود. هرچه زودتر از این قرص ضد بارداری اورژانسی استفاده کنید، اثربخشی بیشتری دارد. بنابراین توصیه می‌شود به منظور جلوگیری از بارداری حداکثر تا 5 روز بعد از داشتن رابطه جنسی مشکوک یک عدد از این قرص مصرف شود. (اینکه چه تعداد از قرص های اورژانسی ضد بارداری یک عددی را باید مصرف کنید بستگی به نوع آن دارد، برای قرص اورژانسی الا یک عدد کفایت می‌کند)

 

عوارض: عوارض قرص ضد بارداری الا شامل سردرد، درد شکمی، حالت تهوع، قاعدگی دردناک، خستگی، سرگیجه و قاعدگی نامنظم می‌باشد.

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی | قرص های اورژانسی یک عددی

قرص اورژانسی یک عددی

 

اگر تا سه ساعت پس از مصرف قرص اورژانسی یک عددی الا استفراغ کردید، باید با مشورت پزشک دوباره آن را مصرف کنید.
به منظور کاهش تهوع از یک قرص ضد تهوع استفاده کنید.
ممکن است با مصرف قرص اورژانسی یک عددی احساس خواب‌آلودگی کنید؛ بنابراین توصیه می‌شود تا حد امکان بعد از مصرف آن رانندگی نکنید.
قرص های اورژانسی یک عددی همچون قرص الا را را با مقدار زیادی آب مصرف کنید.
به منظور کاهش احتمال ابتلا به تهوع قرص اورژانسی یک عددی را به همراه غذا مصرف کنید.
قرص های ضد بارداری یک عددی معمول خود را می‌توانید طبق معمول از روز بعدی که قرص اورژانسی را مصرف کردید استفاده کنید.

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی | قرص های اورژانسی یک عددی

قرص لوونورژسترول یک عددی

قرص لوونورژسترول یک عددی (Levonorgestrel) با نام‌های دیگری همچون لونژیل یا اوسیز نمونه‌ای از قرص اورژانسی ضد بارداری است که به صورت قرص اورژانسی یک عددی و دوتایی قابل مصرف است. قرص لوونورژسترول یک عددی با افزایش چسبندگی مخاط گردن رحم و ایجاد تغییر در آندومتر (داخلی‌ترین لایه‌ی رحم)، مانع باروری می‌گردد. از آنجاییکه عوارض خطرناک قرص های اورژانسی یک عددی کم نیستند؛ تنها باید در موارد اورژانسی از آن‌ها استفاده شود نه اینکه هر بار بی‌موالات و بی‌دقت رابطه جنسی برقرار کنید و بلافاصله به روش اورژانسی روی آورید.

 

قرص لونژین یا همان لوونورژسترول ضد بارداری یک عددی یک هورمون مصنوعی است که به هورمون جنسی زنان پروژسترون شباهت دارد. یکی از ترکیبات اصلی قرص های ضد بارداری است. قرص اورژانسی لوونورژسترول یک عددی با جلوگیری از ترشح گنادوتروپین ها از هیپوفیز قدامی، تخمک گذاری و بلوغ فولیکولی را مهار می کند به این صورت که مخاط دهانه رحم را ضخیم تر می کند بطوری که اسپرم به دشواری می تواند به داخل رحم نفوذ کند و بدین ترتیب جلوی بارداری گرفته می شود.

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی | قرص های اورژانسی یک عددی

قرص یک عددی اورژانسی

 

لونژین به صورت ترکیبات فقط در شکل پروژستوژن و در قرص های ترکیبی ضد بارداری همراه با داروی استروژن موجود است. لونژین را در بعضی موارد اضطراری به عنوان عامل ضدحاملگی بعد از مقاربت استفاده می کنند. با استروژن نیز در درمان جایگزین هورمونی برای مداوای نشانه های یائسگی تجویز می شود. قرص لوونورژسترول یک عددی نوعی قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی است که در زمره داروهای پروژسترونی ضد بارداری محسوب می شود و معمولا در نوراد اورژانس باید از این دارو استفاده کرد و به شکل روتین بهتر است سراغ این دارو رفته نشود. چون قرص یک جور پروژسترون است با مصرف گهگاه و فقط در مواردی که از روش پیشگیری مطمئن نیستید یا موقعی که در رابطه زناشویی پیشگیری خاصی نداشته اید، مشکلی به وجود نمی آید و می توانید از قرص ضد بارداری لوونورژسترول یک عددی استفاده کنید.

 

ولی اگر نزدیک به زمان پریود یا خونریزی قاعدگی، از قرص لوونورژسترول یک عددی استفاده کنید منجر به این می شود که زمان پریود جا به جا بشود و شاید با کمی تاخیر همراه باشد. این مساله برای خیلی از خانم ها مایه نگرانی است و تصور می کنند که چون پریود شان دیر شده ممکن است باردار شده باشند. در ضمن این نکته را هم به خاطر داشته باشید که این روش به هیچ عنوان به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری دائمی توصیه نمی شود و نمی تواند مثلا به جای استفاده از قرص ال دی، قرص لوونورژسترول یک عددی استفاده شود. روش های اورژانس برای استفاده گهگاه است نه اینکه ماهی یکبار از این قرص استفاده شود. در ضمن این روش ممکن است 10 درصد خطا داشته باشد که به همین خاطر اصولا این روش را به عنوان شیوه پیشگیری از بارداری پیشنهاد نمی شود.

 

شما تا 72 ساعت بعد از مقاربت مشکوک می توانید از قرص اورژانسی لوونورژسترول یک عددی استفاده کنید. قرص های ضد بارداری لونژین به همراه لاینسترول حاوی هورمون پروژسترون هستند. از این هورمون هم در روش جلوگیری با قرص عادی ( به همراه استروژن ) و هم به تنهائی ( همان قرص شیردهی ) استفاده می شود. همان طور که گفته شد از این هورمون می توان در روش جلوگیری اورژانسی نیز استفاده کرد.

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی | قرص های اورژانسی یک عددی

قرص ضد بارداری یک عددی

بهترین زمان مصرف قرص ضد بارداری یک عددی پس از مقاربت است. هرچه زودتر قرص ضد بارداری یک عددی مصرف شود ، موثرتر خواهند بود و گرچه در بعضی از منابع بر اثر بخشی آنها تا 120 ساعت ـ 5 روز ـ پس از یک نزدیکی مشکوک تاکید شده ، بهترین زمان مصرف قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی تا 48 ساعت اول ـ2 روز ـ پس از نزدیکی مشکوک است.

 

سعی کنید اولین قرص ضد بارداری یک عددی را در اولین فرصت پس از برقراری رابطه جنسی مشکوک بخورید. در صورت نیاز قرص ضد بارداری یک عددی را نیز 12 ساعت بعد مصرف کنید. پس از آن دیگر قرصی مصرف نکنید و منتظر خونریزی باشید معمولا خونریزی ظرف 7 روز پس از مصرف آخرین قرص اتفاق می افتد. در طی این مدت دیگر رابطه جنسی نداشته باشید یا حتما از یک روش مطمئن استفاده کنید. ظرف 3 تا 10 روز پس از روش اورژانس، دچار خونریزی می شوید ،این خونریزی به معنی ریزشاستر رحم-اندومتر- است بنابراین دیگر محصول حاملگی در رحم جایگزین نشده و بارداری رخ نخواهد داد. بنابراین این خونریزی به معنی این است که شما در این سیکل باردار نشده اید.در صورت تعویق خونریزی پس از 1 هفته تا 10 روز برای آزمایش بارداری مراجعه کنید.

 

بهتر است قرص ضد بارداری یک عددی را با شکم خالی نخورید ، اگر تا 2 ساعت پس از مصرف قرص اورژانسی یک عددی استفراغ کردید به پزشک مراجعه کنید.

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی | قرص های اورژانسی یک عددی

قرص اورژانسی ضد بارداری یک عددی

 

* به خاطر داشته باشید بیش از یک نوبت در یک سیکل قاعدگی از قرص جلوگیری از بارداری یک عددی استفاده نکنید. برخی داروها اثر قرص های ضد بارداری یک عددی را کاهش می دهد ، مثلا اگر از فنی توئین یا ریفامپین استفاده می کنید ، اثر این روش کم می شود بنابراین در صورت مصرف همزمان این داروها باقرصهای پیشگیری ، تعداد قرصهای پیشگیری را دو برابر کنید.

 

* به خاطر داشته باشید استفاده از قرص های اورژانسی یک عددی می تواند باعث تغییر در زمان قاعدگی بعدی شود. البته معمولا این تغییرات کم بوده و قاعدگی چند روز زودتر یا دیرتر اتفاق می افتد. اگر تاخیر بیش از 7 روز شود ، باید احتمال بارداری را در نظر داشت. در این صورت بررسی فرد و معرفی برای انجام تست بارداری ( B-hcG ) ضرورت دارد.

 

گرچه این روش درصورت استفاده صحیح ، تا 97-99درصد موثر است. ولی در تمام روشها شانس شکست وجود دارد بنابراین تاکید می کنم تا زمان قاعدگی بعدی حتما ازیک روش دیگر مانند کاندوم استفاده کنید. در صورت وقوع حاملگی همزمان با مصرف قرص های اورژانسی یک عددی، فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

موارد منع مصرف: در صورت بارداری،بیماری شدید شریانی،آدنومای کبدی، پروفیری،سرطان پستان و دستگاه تناسلی از قرص لوونورژسترول استفاده نکنید.

 

هشدار: در صورت ابتلا به بیماری قلبی، سابقه بارداری نابجا،سندرم های سو جذب، کیست های فعال تخمدانی، بیماری فعال کبدییرقان انسدادی عود کننده و یا سابقه یرقان در دوران بارداری، دارو با احتیاط مصرف شود.

 

عوارض: عوارض قرص اورژانسی یک عددی لوونورژسترول شامل قاعدگی نامنظم، حالت تهوع و استفراغ، سردرد، احساس ناراحتی در پستان، افسردگی، اختلالات پوستی، تغییرات وزن بدن، اولیگومنوره و منوراژی می‌باشد.

جدیدترین مطالب