آیا می توان پس از زایمان جفت را خورد؟

آیا می توان پس از زایمان جفت را خورد؟

خوردن جفت جنین پس از زایمان ممکن است از نظر برخی چندش آور به نظر برسد اما برخی از مادران پس از زایمان جفت خود را در اتاق عمل می خورند و بعضی دیگر جفت را به صورت خشک شده در غذا می ریزند و مصرف می کنند. جفت بچه خود را می توانید خشک کنید و به صورت قرص در بیاورید. می توانید آن را با پیاز هم بزنید و سرخ کنید.

 

حتی می توانید جفت را به صورت خام در اتاق زایمان بخورید. شوکه نشوید! عمل خوردن جفت بعد از زایمان که جفت خواری نام دارد، چیزی نیست که فقط حیوانات آن را انجام بدهند. انسانهای مادر از جمله زنان قبیله ای و سلبریتی های معروف هم جفت خود را می خورند. شاید این سوال برای شما مطرح باشد که چطور می توانید جفت خود را بخورید.

 

جفت چه کار می کند؟
جفت عضوی است که حتی پیش از دیگر اعضای بدن نوزاد بعد از حاملگی  شکل می گیرد. جفت نقش مهمی در بارداری شما ایفا می کند. رابط بین شما و فرزندتان در رحم بوده و اکسیژن، مواد غذایی و هورمون ها را به نوزادتان منتقل می کند. همچنین فضولات فرزند شما را هم بیرون می ریزد. جفت در حین بارداری بزرگ می شود. همچنین تنها عضوی است که بدن شما خودش درست می کند و بعد از شر آن خلاص می شود. بعد از زایمان، شما دیگر به جفت نیازی ندارید.

 

اگر نوزاد شما از طریق طبیعی به دنیا بیاید، شما جفت را از دهانه واژن بیرون می آورید. اگر سزارین بکنید، دکتر جفت را از رحم شما بیرون می آورد. در زمان زایمان وزن جفت حدودا چهار صد و پنجاه گرم بوده و گرد و مسطح به نظر می آید.  افرادی که حامی ایده خوردن جفت هستند می گویند که این کار موجب افزایش انرژی و شیر درون سینه های شما می شود.

 

همچنین می گویند که جفت می توانند هورمونهای شما را تنظیم کند و احتمال افسردگی و بی خوابی شما بعد از زایمان را کاهش دهد. البته هیچ کدام از این ادعاها هرگز به صورت کامل تائید نشده اند. بنابراین مدرکی دال بر اینکه خوردن جفت می تواند این کارها را انجام دهد، وجود ندارد. اما برخی کارشناسان می گویند که می توان در مورد آن تحقیق کرد.

 

در حیوانات، خوردن جفت بعد از زایمان مزایایی دارد. به عنوان مثال درد زایمان را در سگ های ماده کاهش می دهد و به سگ ماده امکان برقراری رابطه احساسی با توله سگ ها را می دهد. اما چنین چیزی برای سگ هاست، نه حیوانات. جفت حاوی پروتئین و چربی است. ولی این مواد غذایی را می توان در یک رژیم سالم هم پیدا کرد. جفت خواری در انسان ها بحث جدیدی نیست.

 

در طول تاریخ فرهنگ های متفاوتی چنین کاری انجام داده اند. اگرچه لزوما هم فکر نمی کردند که خوردن جفت چیز خوبی است. بعضی از کارشناسان فکر می کنند که  ماما های مدرن و قابله ها جفت خواری را براساس نوعی سو برداشت از مفاهیم علمی به خانم ها توصیه می کنند.
 

یکی از راههایی که خانم ها جفت خود را می خورند، به صورت خشک شده و پودر شده و قرار گرفته درون کپسول است. بلعیدن یک قرص حاوی جفت خشک شده، ممکن است از دیدن و لمس کردن بافت خام و مزه کردن آن  آسان تر باشد. اغلب ماما می توانند قرص ها را برای شما آماده کنند. از آنجا که تحقیقات کمی در مورد خوردن جفت انجام شده، فهمیدن اینکه چه احساسی بعد از خوردن آن به شما دست می دهد، سخت است. بیشتر خانمها که می خواهند یا انتظار دارند که احساس خوب یا بهتری بعد از خوردن جفت داشته باشند، همین احساس را دارند.

 

بعضی از خانمها می گویند که بعد از خوردن آن احساس بیماری می کنند. اگر در اینترنت تحقیق کنید و با خانمهایی که جفت خورده اند حرف بزنید، نظرهای متفاوتی می شنوید. ولی همه آنها براساس تجربیات شخصی هستند و هیچ شواهد علمی برای آن وجود ندارد.

 
چه تصمیمی بگیرید؟
درحالیکه هیچ مدرکی دال بر اینکه خوردن جفت به شما کمک می کند وجود ندارد، نشانه هایی مبنی بر اینکه خوردن جفت می تواند شما را اذیت کند، دیده شده است. اگر آن را خام یا تازه مصرف کنید، ممکن است موجب بروز عفونت شود. حتی تبدیل جفت به کپسول هم می تواند آن را از طریق باکتری ها و ویروسها از بین برود. بعضی از بیمارستانها ممکن است نگهداری و خوردن آن را اجازه ندهند. بنابراین اگر می خواهید این کار را بکنید، قبل از آن حتما از قوانین بیمارستان مطلع شوید.

 

 

منبع: نی نی بان

 

 

جدیدترین مطالب