الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

مصرف آنتی بیوتیک ها در کودکان

مجموعه : سلامت کودکان
مصرف آنتی بیوتیک ها در کودکان

مصرف آنتی بیوتیک ها در کودکان

آنتی بیوتیک یکی از داروهای ضد عفونت برای برای کودکان و بزرگسالان است. مصرف آنتی بیوتیک ها در کودکان باید با احتیاط انجام شود تا کودک از عوارض مصرف آنتی بیوتیک ها آسیب نبیند. پزشکان در برخی مواقع برای کودکان آنتی بیوتیک تجویز می کنند که باید طبق دستور پزشک مصرف آنتی بیوتیک ها در کودکان را ادامه داد.

 

آمارها می‌گویند ایرانی‌ها 10 تا 51 درصد مجموع داروهای کشور از جمله آنتی بیوتیک ها را بدون مشورت با پزشک و خودسرانه مصرف می‌کنند. همیشه یک نسخه در جیب‌مان داریم؛ برای هر دردی و هر مشکلی! همین است که آمارها می‌گویند ایرانی‌ها 10 تا 51 درصد مجموع داروهای کشور از جمله آنتی بیوتیک ها را بدون مشورت با پزشک و خودسرانه مصرف می‌کنند در حالی که میزان مصرف خودسرانه دارو در دیگر کشورهای جهان فقط 2-3 درصد است!

 

البته وقتی پای بچه‌ها وسط باشد، شاید کمی محتاط‌تر عمل کنیم اما به هر حال خیلی وقت‌ها باز هم تصورات کارشناسانه‌مان باعث ایجاد سوالاتی می‌شوند که اگر بی‌پاسخ بمانند، ممکن است دسته‌گل به آب دهیم و آنتی‌بیوتیک بچه را سر خود قطع کنیم یا سر خود آنتی بیوتیک ها به او بخورانیم!

 

در ادامه با 10 سوال شایع مردم در مورد آنتی بیوتیک ها و پاسخ‌هایشان آشنا خواهید شد که اگر همه‌اش نباشد، مطمئنا چندتایش سوال شما هم هست.

 

1. انواع آنتی بیوتیک برای کودکان

سرماخوردگی‌ها ویروسی هستند. آنتی بیوتیک ها به طور خاص برای عفونت‌های باکتریایی به کار می‌روند. در کل، بیشتر علائم سرماخوردگی– مثل آبریزش بینی، سرفه و گرفتگی بینی و گلو- خفیف هستند و کودک شما بدون استفاده از دارو هم بهتر می‌شود.

 

2. میزان مصرف آنتی بیوتیک در کودکان

یک سرماخوردگی ساده هم می‌تواند باعث غلیظ، زرد یا سبز شدن ترشحات بیرنگ و رقیق بینی شوند و این نشانه‌ها معمولا تا 10 روز ادامه دارند.

 

سینوزیت اصطلاحی است که معنی‌اش التهاب لایه مخاطی داخل بینی و سینوس‌هاست. یک ویروس یا آلرژی می‌تواند باعث سینوزیت شود و گاهی هم، باکتری باعثش است.

 

البته اگر باکتری در بیماری تنفسی فرزندتان دخیل باشد، علائم واضحی دارد. اگر کودک شما دچار سرماخوردگی ساده همراه با سرفه و ترشحات سبزرنگ بینی است که بیش از 10 روز طول کشیده یا اگر مخاط بینی‌اش غلیظ، زرد یا سبز است و تب بالای 39 درجه برای حداقل 4-3 روز دارد، احتمالا دچار سینوزیت باکتریایی شده است.

 

اگر فرزندتان خدایی نکرده دچار سینوزیت باکتریایی شد (که شایع نیست) آنتی‌ بیوتیک لازم دارد. قبل از اینکه آنتی بیوتیک برایش تجویز شود، پزشک اطفال سوالاتی درباره دیگر علائم خواهد کرد و با معاینه کودک مطمئن می‌شود که تجویز آنتی بیوتیک انتخاب درستی هست یا نه.

 

3. مقدار مصرف آنتی بیوتیک در کودکان

در بیشتر موارد، هیچ عفونت باکتریایی بعد از عفونت ویروسی ایجاد نمی‌شود. در عوض استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت ویروسی می‌تواند منجر به عفونتی شود که به خاطر مقاومت باکتری بروز می‌کند. ضمن اینکه بچه‌ها ممکن است دچار اسهال یا عوارض جانبی دیگر شوند. اگر فرزند شما دچار اسهال آبکی، اسهالی همراه با دفع خون یا هر عارضه ناشی از دریافت آنتی بیوتیک شد، حتما باید با پزشک کودک‌تان مشورت کنید.

 

4. آنتی بیوتیک مناسب برای عفونت گوش کودکان

تقریبا نیمی از تمام عفونت‌های گوش بدون آنتی بیوتیک درمان می‌شوند. اگر فرزندتان تب بالا یا درد شدید گوش ندارد، احتمالا پزشکش فقط به مراقبت‌های اولیه اکتفا خواهد کرد.

 

از آنجا که درد معمولا اولین و ناراحت‌کننده‌ترین علامت عفونت گوش است، پزشک اطفال از مسکن‌ها برای کاهش درد کودک کمک خواهد گرفت. استامینوفن و ایبوپروفن از جمله داروهای بدون نسخه‌ای هستند که می‌توانند درد را تا حد زیادی تسکین دهند. فقط حواس‌تان باشد با توجه به سن و وزن بچه، دوز مناسب دارو را به او بدهید. در بیشتر موارد، درد و تب طی یکی دو روز کمتر می‌شود.

 

همچنین قطره‌های گوش می‌توانند در کاهش کوتاه‌مدت درد موثر باشند و می‌توانید از پزشک کودکتان بپرسید که به این قطره‌ها نیاز دارد یا نه. داروهای بدون نیاز به نسخه سرماخوردگی (ضداحتقان‌ها و آنتی‌هیستامین‌ها) کمکی به از بین رفتن عفونت گوش نمی‌کنند و برای بچه‌های کم‌سن و سال توصیه نمی‌شوند. اگر فرزندتان تب بالارونده، درد شدید گوش و عفونت در هر دو پرده گوشش داشته باشد، احتمالا پزشک کودک‌تان برایش آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

 

5. حساسیت به آنتی بیوتیک در کودکان

از هر ۱۰ کودکی که آنتی بیوتیک می‌گیرد، یکی درگیر عوارض جانبی‌اش می‌شود که ممکن است به صورت راش پوستی، واکنش‌های آلرژیک، تهوع، اسهال و شکم‌درد بروز کند و حتما باید به پزشک اطلاع داده شوند.

 

گاهی بچه‌ها در طول مصرف آنتی بیوتیک ها دچار راش پوستی می‌شوند که البته هر راشی را نمی‌توان عارضه مصرف آنتی بیوتیک دانست. معمولا این راش‌ها شبیه جای شلاق، خطوط متورم و قرمز هستند و در صورت بروز باید به پزشک گزارش شوند. راش‌هایی که خارش دارند، شبیه جای شلاق هستند و … را هم باید در سوابق پزشکی‌اش یادداشت کنید.

مصرف آنتی بیوتیک ها در کودکان

آنتی بیوتیک مناسب برای عفونت دندان کودکان

 

6. آنتی بیوتیک مناسب برای گلودرد کودکان

نه! بیش از ۸۰ درصد گلودردها ویروسی هستند. اگر فرزندتان گلودرد، آبریزش بینی و سرفه خشک دارد، احتمالا سرماخوردگی‌اش ویروسی است و نیازی به تست تشخیص استرپتوکوک نیست.

 

آنتی بیوتیک ها صرفا باید برای درمان گلودردهایی استفاده شوند که توسط استرپتوکوک‌های گروه A ایجاد شده‌اند. عفونت ناشی از این نوع باکتری را «گلودرد استرپتوکوکی» می‌گویند. این نوع گلودرد معمولا در سنین مدرسه سراغ بچه‌ها می‌آید و بچه‌های زیر ۳ سال از آن در امانند. اگر پزشک کودک‌تان با توجه به علائم بچه، به گلودرد استرپتوکوکی مشکوک شده است، حتما باید تست تشخیصی استرپتوکوک انجام شود؛ اگر نتیجه مثبت بود، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.

 

7. زمان اثر آنتی بیوتیک ها در کودکان

بیشتر عفونت‌های باکتریایی بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از شروع آنتی‌بیوتیک بهتر می‌شوند. اگر علائم فرزند شما بعد از ۷۲ از شروع آنتی بیوتیک بدتر شد یا بهتر نشد، با پزشکش تماس بگیرید. اگر مصرف آنتی بیوتیک را سریع قطع کنید، ممکن است عفونتش کامل خوب نشود و علائم بیماری دوباره عود کند.

 

8. آیا آنتی بیوتیک ها می‌توانند باعث مقاومت باکتری شوند؟

مصرف یا سوءمصرف مداوم آنتی بیوتیک ها می‌تواند منجر به ایجاد باکتری مقاوم شود. باکتری مقاوم آن نوع باکتری است که در مقابل آنتی بیوتیک های رایج برای درمان عفونت باکتریایی، مقاومت می‌کند و از بین نمی‌رود. این باکتری مقاوم می‌تواند به دیگر بچه‌ها و بزرگسالان هم سرایت کند.

 

مهم است که کودک شما دقیقا از همان نوع آنتی‌بیوتیکی استفاده کند که معمولا برای همان نوع از عفونت باکتریایی تجویز می‌شود؛ نه اینکه به او آنتی بیوتیک بدهید که دسته وسیع‌تری از عفونت‌ها را در بر می‌گیرد.

 

اگر فرزندتان دچار مقاومت باکتری به آنتی بیوتیک ها شد، احتمالا نوع خاصی از آنتی بیوتیک لازم است. گاهی این داروها باید به صورت وریدی و در بیمارستان تزریق شوند.

 

9. آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان

آنفلوآنزا یک عفونت ویروسی است که می‌تواند نشانه‌هایی شبیه سرماخوردگی داشته باشد و چاره‌اش داروهای ضدویروس است. معمولا داروهای ضد ویروس برای بچه‌هایی تجویز می‌شود که در صورت گرفتن آنفلوانزا، سخت‌تر از دیگر بچه‌ها بهبود پیدا می‌کنند. برای بیشتر ویروس‌های دیگری که باعث سرفه و علائم سرماخوردگی می‌شوند، هیچ داروی ضدویروسی تجویز نمی‌شود.

 

10. داروی آنتی بیوتیک برای اطفال

• آنتی‌بیوتیک‌ها همیشه درمان بیماری کودک شما نیستند. حتما برای پیدا کردن بهترین درمان با متخصص اطفال مشورت کنید.

 

• از پزشک کودک‌تان بپرسید که مطمئن است موثرترین نوع آنتی‌بیوتیک را تجویز کرده؟ برای مثال، برخی آنتی بیوتیک های خاص مثل آزیترومایسین برای از بین بردن باکتری‌هایی که باعث گوش‌درد و سینوزیت می‌شوند، دیگر موثر نیستند.

 

• آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت باکتریایی کاربرد دارند، نه سرماخوردگی و آنفلوانزا.

 

• مقدار و دفعات مصرف دارو را دقیقا بر اساس نسخه تجویزی پزشک مصرف کنید.

 

• از آنتی بیوتیک یک کودک برای خواهر یا دوستش استفاده نکنید؛ ممکن است برایش مناسب نباشد و حالش را بدتر کند!

 

• آنتی بیوتیک های بی‌استفاده را دور بریزید و آنها را برای «بعدا» و «روز مبادا» نگه ندارید! بعضی داروهای تاریخ گذشته جدا می‌توانند خطرناک باشند.

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

آرشان تور

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری