علت زود افتادن دندان شیری | علت دیر افتادن دندان شیری

علت زود افتادن دندان شیری | علت دیر افتادن دندان شیری

افتادن دندان شیری

دندان شیری در بسیاری از کودکان در وقت و موقع مشخصی می افتد. در برخی اوقات دندان های شیری زودتر از موعد مقرر می افتند که علت زود افتادن دندان شیری را در ادامه توضیح خواهیم داد و همچنین اگر دندان شیری کودک شما زود افتاده است دلیل دیر افتادن دندان شیری بیان خواهد شد. افتادن دندان شیری زمانی اتفاق می‌افتد که دندان لق شود. در حدود ۶ یا ۷ سالگی به علت رشد دندان دائمی، دندان شیری لق شده و در نهایت می‌افتد. در این زمان، دندان دائمی بیرون آمده و جایگزین دندان شیری می‌شود.

 

زمان افتادن دندان شیری

افتادن دندان‌ های شیری کودکان معمولاً از سن ۶ سالگی و از دو دندان جلویی بالا و پایین شروع می‌شود. به طور کلی در ۵ تا ۶ سالگی باید از دندان‌ های کودک عکس گرفته شود و با تشخیص دندانپزشک مشخص شود که کدام دندان لق شده و باید کشیده شود که دندان‌ های دائمی کج درنیاید. دقت شود، دندان شیری اگر تا ۷ سالگی لق نشود ممکن است از داخل درآمده باشد و این، با به موقع عکس گرفتن از دندان‌ها توسط دندانپزشک تشخیص داده می‌شود.

 

در اصل زودتر و یا دیرتر افتادن دندان های شیری چندان اهمیت ندارد. نکته مهم در افتادن دندان های شیری کودکان این است که دندان های دائمی سرجای طبیعی خودشان قرار بگیرند، زیرا اگر دندان سرجای اصلی خود در نیاید ممکن است به صورت کج رشد کند.

 

در صورتی که دندان شیری کودک شما لق شده است و باعث اذیت کودک می‌شود، اگر مطمئن نیستید که به اندازه کافی لق شده است، اجازه دهید تا دندان خود به خود بیفتد.

 

در جدول زیر، افتادن همه دندان‌ های کودک بر حسب سال، آورده شده است. زمان افتادن دندان های شیری ممکن است از زمان‌های ذکر شده در جدول شش ماه کمتر یا زیادتر باشد.

علت زود افتادن دندان شیری | علت دیر افتادن دندان شیری

افتادن دندان های شیری

در صورتی که دندان های شیری قبل از سر زدن دندان های دایمی نریزد، جای خالی برای روییدن دندان همیشگی وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی باید دندان شیری را کشید و بیرون آورد. این حالت معمولا در مورد دندان‌ های پیشین فک پایین اتفاق می‌افتد که موقع روییدن دندان‌ های دائمی باید آن‌ها را کشید و خارج کرد.

 

نکته مهم دیگر این است که دندان‌ های دائمی باید زیر دندان های شیری دربیاید نه به سمت داخل آن، اگر این حالت به وجود بیاید دندان شیری لق نمی‌شود و با فشاری که همیشه به سمت بالا وارد می‌کند ریشه دندان تحلیل می‌رود؛ یعنی عملاً ریشه‌ای برای دندان باقی نمی‌ماند. در این حالت توصیه می‌شود حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک با گرفتن عکس مشخص می‌کند که اگر دندان سرجای اصلی خود نباشد، دندان شیری را کشیده تا دندان دائمی سرجای خود برگردد.

علت زود افتادن دندان شیری | علت دیر افتادن دندان شیری

خونریزی ناشی از افتادن دندان شیری

اگر دندان لق شده به‌طور طبیعی بیفتد، خونریزی حداقل خواهد بود، فقط کافی است پس از افتادن دندان، کودک دهانش را با آب بشوید. اما اگر دندان در اثر ضربه دیدن و هنگام تکان دادن بیفتد، خونریزی بیشتر می‌شود. برای توقف خونریزی کودک باید گاز پانسمان یا حوله تمیز را روی دندان فشار دهد. خونریزی پس از حدود یک ساعت قطع می‌شود.

 

علت دیر افتادن دندان شیری

آیا می دانید علت دیر افتادن دندان شیری کودکان چیست؟

 

دیر افتادن دندان شیری به دلیل عدم وجود دندان دائمی

دندانی که شکل نگرفته باشد، از لثه بیرون نمی‌زند، چنانچه دندان دائمی شکل نگرفته باشد، دندان شیری نیز طبق انتظار نمی‌افتد.

علت زود افتادن دندان شیری | علت دیر افتادن دندان شیری

دیر افتادن دندان شیری به دلیل بهم فشرده بودن

گاهی تاخیر در افتادن دندان های شیری ناشی از فشردگی و نامنظمی دندان‌ها می‌باشد که در این حالت باید کودک را نزد دندانپزشک برد تا دندان‌ها به نوبت کشیده شوند.

 

دیر افتادن دندان شیری به دلیل وجود دندان اضافی

دندان دائمی اضافی می‌تواند، افتادن دندان شیری را مختل کند. در این حالت باید دندان اضافی با نظر پزشک برداشته شود و ارتودنسی انجام گیرد.

 

بیماریهای عامل دیر افتادن دندان شیری

برخی از بیماری‌ها مانند دیسپلازی کلیدوکرانیال، اسکلروستئوز، سندرم گاردنر، نرمی استخوان مقاوم به ویتامین D، سندرم داون، کم کاری غده هیپوفیز و کم کاری غده تیروئید می‌تواند باعث تاخیر در افتادن دندان های شیری شوند.

 

علت زود افتادن دندان شیری

آیا می دانید علت زود افتادن دندان شیری کودکان چیست؟

 

زود افتادن دندان شیری به دلیل آسیب فیزیکی

ممکن است بر اثر فعالیت و یا بازی به دهان و دندان کودک، آسیب وارد شود و دندان کودک لق شود.

 

زود افتادن دندان شیری به دلیل پوسیدگی

پوسیدگی وسیع دندان های شیری می‌تواند از دلایل افتادن زودهنگام دندان شیری باشد.

بیماریهای عامل زود افتادن دندان شیری

برخی از بیماری‌ها مانند دیسپلازی فیبروز، دیابت جوانی، هیستیوسیتوز، نوتروپنی چرخه‌ای، هیپوفسفاتازی، سندرم چدیاک ـ هیگاشی، نرمی استخوان مقاوم به ویتامین D از دلایل افتادن زودهنگام دندان شیری هستند.

علت زود افتادن دندان شیری | علت دیر افتادن دندان شیری

زود افتادن دندان شیری به دلیل شیرینی و شکلات

مصرف شیرینی و شکلات و مواد قندی بیش از حد، می‌تواند منجر به افتادن زودهنگام دندان های شیری کودک شود.

 

بهترین زمان افتادن دندان های شیری

کودک را در سن ۲.۵ سالگی که تمام دندان‌ های شیری او روییده است، باید نزد دندان پزشک ببرید. دندانپزشک برای جلوگیری از فساد دندان‌ های کودک، توصیه‌هایی خواهد کرد و اگر تخریبی در دندان‌ های او وجود داشته باشد آن را ترمیم می‌کند. اگر کودک از دندانپزشک ترس دارد، او را روی زانو‌های خود بنشانید تا دندانپزشک بتواند دندان‌ های کودک را معاینه کند.

 

اگر کودک در هنگام ترمیم دندان، اجازه نمی‌دهد یا حقیقتاً از دندانپزشک هراس دارد، دندانپزشک کودک را برای مدت کوتاهی با داروهای بی ضرر بیهوش می‌کند و دندان‌ های او را ترمیم می نماید.

 

به طور کلی پدر‌ها و مادر‌ها باید به این نکته توجه داشته باشند که در سن ۶ تا ۷ سالگی که زمان افتادن دندان‌ های شیری و ظهور دندان‌ های دائمی است، کودک را جهت معاینه مشکلات و بیماری های دندان نزد دندانپزشک ببرند تا در صورت وجود مشکل در دندان‌ های کودک، بررسی شود و دندانپزشک اقدام به رفع مشکل دهان و دندان کودک کند.

جدیدترین مطالب