شربت گیاهی خواب آور برای نوزادان و کودکان

شربت گیاهی خواب آور برای نوزادان و کودکان

شربت گیاهی خواب آور برای نوزادان

شربت گیاهی خواب آور قوی برای نوزادان و کودکان باید طبق دستور پزشک مصرف گردد اگر شما قصد دارید تا کودکتان را کمی بیشتر بخوابانید توصیه می شود یکی از شربت های گیاهی خواب آور برای نوزادان را با دستور پزشک استفاده کنید. در صورتی که می خواهید در مراسم خاص و یا هنگام مسافرت فرزند خود را بخوابانید و اینگونه از او بهتر مراقبت کنید، احتیاط کنید. پزشکان هرگز برای این اهداف، دارو و یا شربت گیاهی خواب آور برای نوزادان تجویز نمی‌کنند. داروهای خواب آور را در شرایط خاص و فقط با تجویز پزشک برای کودک خود مصرف کنید زیرا عوارضی دارد که شما از آن آگاه نیستید. شربت های گیاهی خواب آور برای نوزادان هیچ دارویی را نمی‌توان جانشین عادت دادن نوزاد یا کودک نمود، مادر باید کودک را در روز و شب در ساعت معینی بخواباند تا خواب او تنظیم و الگوی صحیح خواب در کودک ایجاد شود.

 

مشکلات خواب کودکان مانند بد خوابی و کم خوابی و یا جدا کردن محل خواب کودکان از والدین از جمله مسائلی است که ممکن است روی خانواده تاثیر منفی بگذارد. والدین مرتبا با این مشکلات روبرو شده و تلاش می‌کنند که آن‌ها را برطرف نمایند. گاهی والدین با بررسی حالات و رفتارهای کودک خود می‌توانند، هرگونه اختلال و ناراحتی در خواب کودک خود را متوجه شوند. معمولاً، عفونت گوش از مهم‌ترین دلایل رایج در بروز اختلالات خواب کودکان به شمار می‌آید. استفاده از شربت گیاهی خواب آور برای نوزادان یکی از راه‌حل‌های برخی از والدین برای حل مشکل کم خوابی کودکان است.

شربت گیاهی خواب آور برای نوزادان و کودکان

شربت گیاهی خواب آور برای کودکان

بعضی از پزشکان داروهای زیر را برای خواباندن شیرخوار و یا کودک تجویز می‌نمایند که تجویز هر کدام از داروهای خواب آور به سن کودک، تغذیه آن، میزان خواب او، شرایط جسمانی کودک و… بستگی دارد. در واقع پزشک است که تعیین می‌کند آیا لازم است شربت گیاهی خواب آور برای نوزادان تجویز شود یا خیر.

 

داروی ملاتونین

این دارو هورمونی است که هنگام تاریکی شب در مغز انسان ترشح می‌شود و کمک می‌کند انسان به خواب رود. استفاده از این دارو ممکن است اعتیاد و عوارض غیر قابل پیش بینی در کودک به وجود آورد، بنابراین باید طبق تجویز پزشک مصرف شود.

 

داروهای آنتی هیستامین مانند دیفن هیدرامین و هیدروکسی زین
این داروها را نباید در سنین کوچک‌تر از ۳ سال و مخصوصاً در کودکان کوچک‌تر از شش ماه به کار برد (مگر زیر نظر پزشک) زیرا موجب پرتحرکی، بدخلقی و بی قراری در شب و خواب آلودگی در روز می‌گردد.

 

بنزودیازپام‌ها
این داروها مانند قرص دیازپام در بزرگسالان تجویز می‌شود، ولی تجویز آن در کودکان مطالعه نشده است.

شربت گیاهی خواب آور برای نوزادان و کودکان

شربت های گیاهی خواب آور برای نوزادان

با اینکه داروهای گیاهی هم ممکن است عوارضی به همراه داشته و یا در فرد اعتیاد به وجود آورند ولی برخی از افراد استفاده از داروهای گیاهی را ترجیح می‌دهند. توصیه می‌شود مصرف داروهای گیاهی هم با نظر و مشورت پزشک متخصص صورت گیرد تا عوارض جانبی برای کودک به همراه نداشته باشد. در ادامه برخی از داروهای گیاهی خواب آور برای کودکان را معرفی می‌کنیم.

 

گل بنفشه و روغن بنفشه: در مورد شیرخواران چنانچه کمی پنبه را با روغن بنفشه آغشته کرده و بر مقعد کودک قرار دهند، خواب آور است.

 

شقایق: یک قاشق غذاخوری از برگ شقایق را در یک استکان آب جوش دم کرده شب‌ها قبل از خواب، به میزان یک یا دو قاشق چایخوری با کمی شکر به کودک داده بدهید.

 

عصاره گل ساعتی: این گیاه دارای خواص آرام بخش و ضد اضطراب، محرک مغز، باز کننده عروق و شل کننده عضلات می‌باشد و در موارد پیشگیری از اضطراب و بی خوابی، درمان اضطراب، درمان بی خوابی و درمان دردهای عصبی استفاده می شود.

 

عصاره بابونه: این گیاه دارای خواص افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، ضد سرفه، خلط آور، درمان گلو درد و سرماخوردگی و ضد حساسیت می‌باشد. عصاره بابونه به دلیل خواص آرامش بخش، خواب آور، ضد اضطراب و ضد بیقراری در درمان بی خوابی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

عصاره بادرنجبویه: این عصاره دارای خواص عمومی ضد بیماری‌های قلب، معده و روده بوده و آرام بخش، موثر در بهبود تهوع، ضد خستگی عصبی و افسردگی می‌باشد. بادرنجبویه به دلیل خاصیت آرام بخشی، مفرح و نشاط آور بودن در درمان بی خوابی و ایجاد آرامش نیز استفاده می‌شود.

 

توصیه های مهم شربت گیاهی خواب آور برای نوزادان

هر دارویی که برای بی خوابی یا کم خوابی مصرف شود نباید بیش از چند شب متوالی ادامه یابد زیرا به تدریج اثر دارو کم شده و مجبور می‌شوید مقدار دارو را زیاد کنید و در نتیجه آن فرد به استفاده از آن داره معتاد خواهد شد.
توصیه می‌شود قبل از مصرف هر گونه داروی شیمیایی و گیاهی خواب آور با پزشک مشورت نمایید. همچنین علت مصرف شربت گیاهی خواب آور برای نوزادان خود را به پزشک بگویید تا پزشک شما را در مورد آن آگاه کند.
مقدار داروهایی که پزشک برای خواب کودک شما تجویز می‌کند را بدون مشورت با پزشک و یا داروساز خود افزایش ندهید.
معمولاً استفاده از داروهای خواب آور در کودکان زیر یک سال توصیه نمی‌گردد.

 

نشانه های اختلال خواب در کودکان

بی قراری و تعریق زیاد کودک در حین خواب
خس خس کردن کودک در خواب
کودک در زمانی که خواب است به جای بینی با دهان نفس می‌کشد
بیدار شدن و پریدن کودک از خواب در نیمه شب
راه رفتن کودک در خواب

 

آیا دارو و یا شربتی هست که پزشک برای بهتر خوابیدن کودک تجویز کند؟
در خوابیدن کودک عواملی مانند تغذیه کافی و سالم، آماده کردن کودک برای خواب و عادت دادن کودک به اینکه هر روز و شب در ساعت معین و مشخصی در رختخواب خود بخوابد، موثر است. داروی خواب آور دادن به کودک، مشکل خواب کودک را حل نخواهد کرد. پدر و مادر باید مشکل اصلی کودک را شناسایی کرده و برطرف کنند. برخی از مادران هنگام شب به دفعات از سینه خود به نوزاد شیر می‌دهند و در نتیجه نوزاد به بیدار شدن و شیرخوردن عادت می‌کند و موجب بی‌خوابی خود، پدر و مادر و اطرافیان می‌شود. این مادران باید سعی کنند تا جایی که امکان دارد، کودک را در روز کاملاً شیر داده و سیر کنند تا حتی الامکان نیاز به شیر خوردن در شب نداشته باشد.

جدیدترین مطالب