طریقه مصرف آزیترومایسین ۵۰۰ | عوارض آزیترومایسین در کودکان

طریقه مصرف آزیترومایسین ۵۰۰ | عوارض آزیترومایسین در کودکان

آزیترومایسین ۵۰۰ یکی از داروهای درمان عفونت در کودکان و بزرگسالان است که دوز مصرف آزیترومایسین برای کودکان باید توسط پزشک تعیین گردد عوارض آزیترومایسین در کودکان و همچنین طریقه مصرف آزیترومایسین ۵۰۰ در این پست بیان می شود. آزیترومایسین ۵۰۰ (Azithromycin) نوعی آنتی‌بیوتیک از گروه ماکرولیدها است که برای درمان برخی از عفونت‌های باکتریایی مثل عفونت گوش میانی، گلودرد استرپتوکوکی، سینه‌پهلو، اسهال مسافران و برخی دیگر از التهاب‌های روده‌ای به کار می‌رود. آزیترومایسن در ۱۹۸۱ توسط گروهی از داروسازان کروات کشف شد. این دارو از اریترومایسین مشتق شده و هم اکنون از پرمصرف‌ترین آنتی‌بیوتیک‌های دنیا است.

 

طریقه مصرف آزیترومایسین ۵۰۰

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ باید حداقل یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا و با شکم خالی خورده شود. این دارو برای بعضی از عفونت‌ها به صورت تک نوبتی تجویز می‌شود یا در سایر موارد به شکل روزی یک نوبت و برای ۵ روز تجویز می‌گردد. تعیین میزان مصرف این دارو حتما باید طبق نظر پزشک باشد اما در حالت معمول برای بزرگسالان روز اول یک دوز ۵۰۰ میلی‌گرمی (دو عدد کپسول ۲۵۰ میلی‌گرم) و در روزهای بعدی به صورت یک دوز ۲۵۰ میلی‌گرمی مصرف می‌گردد. شکل دارویی این دارو معمولا به صورت قرص آزیترومایسین یا کپسول‌های ۲۵۰ و ۵۰۰ میلی‌گرمی آزیترومایسین بوده و دفع آن از طریق کلیه صورت می‌گیرد.

• دارو را با معده خالی (یک ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا) مصرف نمایید.
• بین مصرف کپسول آزیترومایسین ۵۰۰ و مصرف آنتی اسید ها حاوی آلومینیوم و منیزیم، باید حداقل دو ساعت فاصله باشد.
• در صورت ایجاد اسهال آبکی بدنبال مصرف آزیترومایسین، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

طریقه مصرف آزیترومایسین ۵۰۰ | عوارض آزیترومایسین در کودکان

عوارض آزیترومایسین در کودکان

عوارض آزیترومایسین در کودکان چیست؟ عوارض جانبی و خطرات مصرف کپسول آزیترومایسین در کودکان زیر ۱۶ سال مشخص نشده است. در عفونت حاد گوش میانی یا پنومونی ناشی از سویه های حساس در کودکان و نوزادان 6 ماه تا 12 سال :به صورت خوراکی 10mg/kg حداکثر تا 500 میلی گرم در روز اول ، سپس 5mg/kg حداکثر تا 250 میلی گرم از روز دوم تا پنجم ، در نوزادان زیر شش ماه ایمنی و اثربخشی دارو در این مورد ثابت نشده است . ایمنی و کارآیی کپسول آزیترومایسین در کودکان زیر ۱۶ سال مشخص نشده است.

 

در فارنژیت و تونسیلیت استرپتوکوکی در کودکان 2 الی 12 سال :12mg/kg حداکثر تا500 میلی گرم یک بار در روز به مدت پنج روز در کودکان زیر دو سال ایمنی و اثربخشی دارو در این مورد مصرف ثابت نشده است .
در درمان تراخم در کودکان 2 الی 10 سال :به صورت خوراکی 20mg/kg به صورت تک دوز ، در کودکان زیر دو سال ایمنی و اثربخشی دارو در این مورد مصرف ثابت نشده است .

این دارو مانند تمام داروهای دیگر ، میتواند باعث بروز عوارض جانبی شود . این عوارض جانبی در تمام افراد یکسان نبوده و ممکن است شما هیچ کدام از این عوارض را تجربه نکنید .

 

در صورتی که با مصرف آزیترومایسین ۵۰۰ دچار علائم آلرژی و حساسیت شدید حتما با اورژانس یا پزشک تماس بگیرید . عوارضی مانند تنگی نفس ، خارش و سوزش چشم همراه با قرمز شدن ، تورم صورت و لب ها ، تورم زبان ، خارش گلو و پوسته پوسته شدن پوست و احساس خارش شدید پوست ، تب شدید ، تورم غدد لنفاوی ،درد شدید عضلات ،کبود شدن بدون دلیل پوست ، زردی پوست یا چشم .

 

در صورتی که عوارض زیر را دارید و با گذشت مدتی این عوارض از بین نمیرود حتما با پزشک تماس بگیرید :

درد شدید معده
اسهال خونی
افزایش ضربان قلب و احساس کردن ضربان قلب
درد قفسه سینه همراه با احساس تهوع
تنگی نفس با احساس گیجی به صورتی که نتوانید تعادل خود را خفظ کنید
درد معده غیر قابل تحمل
از دست دادن اشتها

 

تداخل دارویی با آزیترومایسین ۵۰۰

آزیترومایسین ۵۰۰ ممکن است با برخی داروها به ویژه کاربامازپین، ترفنادین، سیکلوسپورین، ضدانعقادها (رقیق کننده های خون مثل وارفارین)، تئوفیلین، و آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم/ منیزیم تداخل نشان دهد.

 

موارد مصرف آزیترومایسین ۵۰۰

عفونت‌های مجاری تنفسی
التهاب گوش میانی
عفونت‌های پوست
عفونت‌های تناسلی
التهاب غیر گنوکوکی پیشابراه
عفونت‌های بیمارستانی

 

حتی در صورت احساس بهبود دوره کامل دارویتان را مصرف کنید تا عفونت در بدنتان درمان شده ، از عود بیماری جلوگیری شود.
اگر ظرف ۳ روز از آغاز درمان با آزیترومایسین ۵۰۰ احساس بهبودی نکردید با پزشکتان مشورت کنید.
مهم است که دارو سر وقت و به طور کامل مصرف شود، حتی در صورت احساس بهبودی چنانچه پیش از مصرف تمام دارو آن را قطع کنید علایمتان ممکن است برگشت کنند.
اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض اینکه آن را به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریبا موقع نوبت بعدی رسیده است ، این نوبت فراموش شده را رها کنید.
مصرف این دارو در سالمندان برای کودتاه مدت مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند.

طریقه مصرف آزیترومایسین ۵۰۰ | عوارض آزیترومایسین در کودکان

مقدار مصرف قرص آزیترومایسین ۵۰۰

الف) تشدید COPD ناشی از عفونت باکتریایی حاد ناشی از هموفیلوس آنفلوانزا، موراکسلا کاتارالیس، استرپتوکوک پیوژنس، استرپتوکوک آگالاکتیه، درمان خط دوم فارنژیت یا تونسیلیت ناشی از استرپتوکوک پیوژنس.

بزرگسالان و نوجوانان بزرگتر از 16 سال:ابتدا 500 میلی گرم در روز اول دریافت کرده و سپس دوز 250 میلی گرم از روز دوم تا پنجم ادامه یابد. دوز تجمعی کل 1.5 گرم است، یا در موارد تشدید COPD به صورت 500 میلی گرم روزانه برای 3 روز مصرف شود.

 

ب) پنومونی اکتسابی از جامعه ناشی از کلامیدیا پنومونیه، هموفیلوس آنفلوانزا، مایکوپلاسما پنومونیه، استرپتوکوک پنومونیه در بالغین و کودکان؛ فرم وریدی میتواند برای عفونتهای فوق و همچنین موارد ناشی از لژیونلا پنوموفیلا، موراکسلا کاتارالیس و استافیلوکوک اورئوس در بالغین و نوجوانان استفاده شود.

بزرگسالان و نوجوانان بزرگتر از 16 سال:500 میلی گرم تک دوز در روز اول و سپس به صورت 250 میلی گرم روزانه از روز 2 تا 5 ادامه یابد. دوز کل 1.5 گرم می باشد. در موارد درمان وریدی، 500 میلی گرم روزانه برای دو روز و سپس به صورت 500 میلی گرم خوراکی روزانه برای 10-7 روز ادامه یابد. تبدیل فرم وریدی به خوراکی باید بر مبنای پاسخ بالینی بیمار باشد.

کودکان بزرگتر از 6 ماه:mg/kg 10 (ماکزیمم 500 میلی گرم) تک دوز خوراکی روز اول و سپس به صورت mg/kg 5 روزانه (ماکزیمم 250 میلی گرم) از روز 2 تا 5 ادامه یابد.

 

پ) اورتریت یا سرویسیت غیرگونوکوکی ناشی از کلامیدیا تراکوماتیس

بزرگسالان و نوجوانان بزرگتر از 16 سال:1 گرم خوراکی تک دوز مصرف شود.

 

ت) عفونتهای التهابی لگن ناشی از کلامیدیا تراکوماتیس، نایسریا گونورهآ یا مایکوپلاسما هومینیس در بیمارانی که درمان وریدی احتیاج دارند.
بزرگسالان:500 میلی گرم وریدی تک دوز برای 1 تا 2 روز و سپس 250 میلی گرم روزانه برای 1 تا 2 روز و سپس 250 میلی گرم روزانه برای 7 روز دریافت می شود. تبدیل فرم وریدی به خوراکی بسته به پاسخ بالینی بیمار است.

 

ث) اوتیت مدیا
کودکان بزرگتر از 6 ماه:mg/kg 30 خوراکی تک دوز یا mg/kg 10 خوراکی برای 3 روز یا mg/kg 10 خوراکی روز اول و سپس mg/kg 5 روزانه از روز 2 تا 5 ادامه یابد.

 

ج) فارنژیت، تونسیلیت

کودکان بزرگتر از 2 سال:mg/kg 12 خوراکی روزانه برای 5 روز.

 

چ) پروفیلاکسی اندوکاردیت در بیماران با ریسک متوسط تا زیاد حساس به پنیسیلین
بزرگسالان:500 میلی گرم یک ساعت قبل از عمل استفاده می شود.

 

ح) افتالمیا کلامیدیایی نوزادان

نوزادان- mg/kg 20 خوراکی روزانه برای 3 روز

 

خ) شانکروئید ناشی از هموفیلوس دوکرئی

بزرگسالان و نوجوانان:1 گرم خوراکی به صورت تک دوز

نوزادان و کودکان:mg/kg 20 (ماکزیمم 1 گرم) خوراکی به صورت تک دوز

 

د) پیشگیری از مایکوباکتریوم آویوم کمپلکس در بیماران مبتلا به HIV پیشرفته

بزرگسالان و نوجوانان:1.2 گرم خوراکی هفتگی به تنهایی یا همراه با ریفابوتین.

کودکان:mg/kg 20 خوراکی (ماکزیمم 1.2 گرم) هفتگی یا mg/kg 5 (ماکزیمم 250 میلی گرم) خوراکی روزانه مصرف می شود.

کودکان بزرگتر از 6 سال:ریفابوتین 300 میلی گرم خوراکی روزانه نیز دریافت کنند.

 

ذ) درمان MAC منتشر در بیماران مبتلا به HIV پیشرفته

بزرگسالان:600 میلی گرم خوراکی روزانه به همراه اتامبوتول mg/kg 15 روزانه مصرف می شود.

 

ر) سینوزیت حاد باکتریایی خفیف تا متوسط ناشی از هموفیلوس آنفلوانزا، موراکسلا کاتارالیس یا استرپتوکوک پنومونیه، پنومونی اکتسابی از جامعه ناشی از کلامیدیا پنومونیه، هموفیلوس آنفلوانزا، مایکوپلاسما پنومونیه یا استرپتوکوک پنومونیه.

بزرگسالان:2 گرم خوراکی به صورت تک دوز 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا استفاده می شود.

طریقه مصرف آزیترومایسین ۵۰۰ | عوارض آزیترومایسین در کودکان

موارد منع مصرف قرص آزیترومایسین ۵۰۰

اگر بیمار مبتلا به اختلال کارکرد کبدی می‌باشد، تست‌های کبدی را چک کنید.

در پنومونی شدید و بیماران با ریسک بالا فرم خوراکی را تجویز نکنید.

در صورتی که بیماری کبدی دارید
در صورت ابتلا به بیماری کلیوی
در صورت ابتلا به اختلالات ریتم قلب
اگر سطح پتاسیم در خون شما پایین است
در صورت ابتلا به بیماری میاستنی گراویس
در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید
در صورتی که در دوران شیردهی هستید

 

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ برای گلو درد

قرص آزیترومایسین ۵۰۰ برای درمان گلو درد بزرگسالان مناسب است گلو درد معمولا نشانه ای از یک عفونت باکتریایی یا ویروسی، از جمله سرماخوردگی است در حدود یک سوم از موارد، هیچ دلیلی برای گلو درد وجود ندارد. خطر ابتلا به گلو درد در برخی از افراد مانند ( کودکان، افراد سیگاری، افراد مبتلا به آلرژی و افراد با مشکل در سیستم ایمنی بدن ) بیشتر است. گلو درد ( به عنوان التهاب گلو ) به خصوص در کودکان و نوجوانان شایع است دلیل این است که مردم جوان ایمنی بالایی در برابر ویروس ها و باکتری ها ( عامل گلودرد ) ندارند گلودرد اغلب دردناک و آزار دهنده است ولی خوشبختانه اغلب گلودردها در اثر یک بیماری جزعی است و بدون درمان نیز خوب می شوند.گلو درد به عنوان التهاب گلو یا التهاب لوزه ها شناخته می شود و یک نشانه از یک بیماری موثر بر حلق و یا اطراف لوزه ها است که می تواند توسط ویروس و یا باکتری ایجاد شود تنها 5 – 10 % گلودردها توسط یک عفونت باکتریایی می باشد و بیشتر گلودردها ویروسی است و نیاز به درمان با آنتی بیوتیک ندارد گلودرد واقعی استرپتوکوکی اغلب به اشکال در بلع و صحبت کردن منجر می شود و لوزه اغلب با یک لایه از چرک پوشیده شده است گلودرد استرپتوککی سرفه و آبریزش بینی ندارد اما ممکن است با یک عفونت استرپتوکوکی عفونت های مجاری تنفس فوقانی و علائم سرماخوردگی همراه باشد. در عفونت استرپتوککی ممکن است تورم غدد لنفاوی گردن وجود داشته باشد این بیماری اغلب در کودکان و نوجوانان دیده می شود اما می تواند در هر سنی رخ دهد بیمار گلو درد و مشکل بلع دارد اگر گلو درد به دلیل عفونت باکتریایی باشد با آنتی بیوتیک درمان می شود. اگر یک عفونت استرپتوککی همراه با راش پوستی باشد معمولا تب مخملک نامیده می شود.

 

در میان باکتری هایی که باعث گلو درد می شوند، استرپتوکک گروه A شایع ترین است. دوره کمون بین گرفتن عفونت تا بیماری چهار روز است. همانطور که می دانید قرص آزیترومایسین ۵۰۰ یکی از شایعترین انواع آنتی بیوتیک هاست که برای درمان بسیاری از عفونت ها به کار برده می شود. قرص آزیترومایسین ۵۰۰ مانند اریترومایسین در گروه آنتی بیوتیک های ماکرولید قرار می گیرد.متاسفانه امروزه شاهد واقعه عجیبی در سطح جامعه هستیم. بسیاری از مردم جامعه ما امروزه برای درمان بیماری های ویروسی ای نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا از آنتی بیتوتیک ها استفاده می کنند. به خاطر داشته باشید که قرص آزیترومایسین ۵۰۰ نیز مانند سایر آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری های ویروسی کاربردی ندارد. کپسول آزیترومایسین ۵۰۰  یک انتی بیوتیک است که برای گلودرد استرپتوکوکی و برونشیت و سینه پهلو و عفونت های کلامیدیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

طریقه مصرف آزیترومایسین ۵۰۰ | عوارض آزیترومایسین در کودکان

کپسول آزیترومایسین ۵۰۰ برای عفونت دندان

بیمار مبتلا به عفونت دندانی به علت درد و تورم همراه با عفونت دچار کاهش مکانیسم های دفاعی می گردد.به علت درد موجود،این بیماران دریافت مایعات و تغذیه و استراحت کافی ندارند.بعد از انسیزیون و درناژ لازم است بیمار مقدار زیادی آب،آبمیوه و غذای با کالری بالا دریافت کند. انتخاب و تجویز آنتی بیوتیک باید با احتیاط صورت گیرد.باید عوامل مختلفی را در نظر داشت تا بتوان از بین حدوداً 70 نوع آنتی بیوتیک نوع مناسب را انتخاب نمود.
آنتی بیوتیک یک تیغه دو لبه است.در حالی که انتخاب مناسب باعث بهبود و درمان سریع عفونت می گردد،انتخاب نادرست نه تنها سودی ندارد بلکه باعث ایجاد عوارض داروئی و صرف هزینه گران می گردد. اگر عفونت تورم داشته باشد و به سرعت پیشرفت کند یا سلولیت منتشر وجود داشته باشد باید آنتی بیوتیک تجویز نموده،درمان جراحی صورت گیرد. وقتی آنتی بیوتیک مصرف می شود تمام باکتری های حساس از بین می روند.اگر طیف اثر دارو باریکتر باشد.انواع باکتری های کمتری از بین می روند به طور مثال پننی سیلین،استرپتوکوک و باکتری های بی هوازی دهانی را از بین می برد ولی اثری بر استافیلوکوک های پوست و باکتری های دستگاه گوارش ندارد بنابراین مقاومت داروئی ایجاد نمی کند.

 

تجویز آنتی بیوتیک های باکتریوسیدال:

آنتی بیوتیک ها به دو دسته باکتریوسید و باکتریواستاتیک تقسیم می شوند.انواع باکتریوسید با تداخل در ساخت دیواره سلولی د رسلول های باکتری در حال رشد باعث ضعف دیواره سلولی و مرگ باکتری می شود. در واقع آنتی بیوتیک است که باکتری را از بین می برد.
آنتی بیوتیک های باکتریوسید شامل:استرپتومایسین،پنی سیلین،آمپی سیلین،سفالکسین،آموکسی سیلین،کو آموکسی کلاو،مترونیدازول،وانکومایسین،جنتامایسین،کوتریماکسازول می باشد.

آنتی بیوتیک های باکتریواستاتیک شامل:کلرامفنیکل،اریترومایسین(در غلظت های بالا اریترومایسین می تواند باکتروسید باشد)،تتراسایکلین،داکسی سایکلین،کلیندامایسین می باشد.
از دسته ماکرولید ها اریترومایسین دیگر در دندان پزشکی اندودانتیکس جایگاهی ندارد ولی دو داروی دیگر این دسته یعنی «آزیترومایسین» و به خصوص «کلاریترومایسین» برای عفونت های اندودونتیک قابل تجویز هستند و بر باکتری های بی هوازی اندو موثرند.

 

آزیترومایسین ۵۰۰ برای جوش صورت

آکنه یا جوش صورت و بدن در واقع یک بیماری التهابی مزمن و شایع پوست است که اغلب در سنین نوجوانی بروز می کند و تا 85% نوجوانان را درگیر میکند لذا اکثر نوجوانان و جوانان درگیر برنامه های درمان جوش صورت می باشند. این بیماری می تواند تا سنین بزرگسالی ادامه یابد یا به صورت اولیه در سنین بزرگسالی بروز کند.
ضایعات آکنه شامل کومدون های بسته یا جوش سر سفید و کومدونهای باز یا جوش سر سیاه ، جوش چرکی، جوش متورم و قرمز، جوش دردناک و حتی کیست می باشد که می تواند منجر به ایجاد جای جوش به شکل اسکار و گوشت اضافه یا لک های قهوه ای پوست شوند.

 

برای اینکه درمان جوش صورت موفقیت آمیز باشد باید شناخت دقیقی از مکانیسم بیماری داشته باشیم همچنین عوامل زمینه ساز شناسایی و تا حد امکان کنترل گردند. علت زمینه ساز جوش صورت و بدن متعدد می باشد و شامل کراتینیزاسیون غیرطبیعی در مجرای فولیکول مو، افزایش تولید سبوم ثانویه به آندروژن، کلونیزاسیون میکروبی در فولیکول و التهاب می باشد .
درمانهای مختلفی برای آکنه وجود دارد که انتخاب آن براساس سن بیمار، جنس بیمار، شدت و وسعت بیماری، میزان پاسخ به درمانهای قبلی ،ایجاد اسکار بعد از بهبود، هزینه درمان و نظر بیمار انجام میگیرد .

 

معمولاً برای درمان جوش صورت و بدن در بیماران با آکنه خفیف درمان موضعی تجویز می شود .بیماران با آکنه متوسط درمان سیتمیک و موضعی و بیماران با آکنه شدید درمان سیستمیک میگیرند.

 

آنتی بیوتیک های موضعی: آنتی بیوتیک های موضعی قابل استفاده در درمان جوش صورت و بدن شامل کلیندامایسین ،تتراسایکلین و اریترومایسین هستند که در غلظت های 4-1% استفاده می شوند. علاوه بر کاهش تعداد میکروب آکنه خاصیت ضدالتهاب دارند. مونوتراپی با آنتی بیوتیکهای موضعی نباید انجامم شودد زیرا باعث ایجاد مقاومت میشود. در درمان آکنه، ترکیب قرص آزیترومایسین ۵۰۰ و تره تینوئین موضعی اثربخشی برابر و پروفایل تحمل و بیخطری قابل مقایسه با ترکیب داکسی سیکلین و تره تینوئین موضعی داشت.

طریقه مصرف آزیترومایسین ۵۰۰ | عوارض آزیترومایسین در کودکان

طریقه مصرف آزیترومایسین (Azithromycin) در بارداری

FDAطبقه بندی :B.
مصرف آزیترومایسین ۵۰۰ (Azithromycin) در دوران شیردهی
آزیترومایسین در شیر مادر ترشح میشود، در دوران شیر دهی با احتیاط مصرف شود.

 

عوارض جانبی قرص آزیترومایسین ۵۰۰

هر دارویی دارای عوارض جانبی متعددی است که افراد مختلف ممکن است دچار این عوارض جانبی بشوند و یا هیچ عوارض جانبی را تجربه نکنند . در هر حال در صورتی که بعد از مصرف این دارو ، عوارض زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید ( در صورت شدت زیاد )

احساس خستگی ، سردرد ، سرگیجه شدید ، طپش قلب و ریتم نامناسب قلبی ، درد قفسه سینه و احساس فشار روی سینه و قلب ،
شکم درد شدید و احساس دلپیچه ، اسهال ، استفراغ و حالت تهوع ، حساسیت به نور ، خارش و کهیر ،با علائمی چون تورم لب ها و دور چشم،
کهیر یا تورم های پوستی، غش ناگهانی، ضربان قلب تند یا خس خس سینه یا مشکل در تنفس

جدیدترین مطالب