نیم نگاهی به گذشته

آمپول نوروبیون برای چیست | زمان تزریق و علت درد آمپول نوروبیون

مجموعه : پزشکی و سلامت
آمپول نوروبیون برای چیست | زمان تزریق و علت درد آمپول نوروبیون

آمپول نوروبیون برای درمان کمبود ویتامین های اصلی گروه B که شامل ویتامین B1 و ویتامین B2 و ویتامین B3 است فقط با دستور پزشک تجویز می گردد. زمان تزریق آمپول نوروبیون و همچنین علت درد آمپول نوروبیون را در این بخش توضیح خواهیم داد. اگر قصد مصرف آمپول نوروبیون را دارید باید بدانید که مصرف خودسرانه این دارو اکیدا ممنوع است و خطرات بسیاری دارد.

 

آمپول نوروبیون برای چیست

آمپول نوروبیون به عنوان یک مکمل برای مبارزه با بیماری های تخریب کننده سلول مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می توان از آن برای کمک به درمان استرس و همین طور درمان های سرطان نیز استفاده نمود. آمپول نوروبیون به کمک آرام کردن سیگنال های عصبی فرستنده به مغز، کار می کند. با تغییر فعالیت الکتریکی، می تواند موجب آرام شدن ماهیچه های بیش فعال قلب، مشارکت در رشد، بازتولید سلولی، سنتز چربی و دیگر موارد می شود.

 

خواص آمپول نوروبیون

خواص آمپول نوروبیون ترکیبی از سه ویتامین گروه ب، شامل ب ۱، ب۶ و ب ۱۲ است که هریک در فرایند حمایت، ترمیم و بازسازی اعصاب نقش بسیار مهمی ایفا می کنند؛ از این رو می تواند در کاهش سریع‌تر دردها به ویژه دردهای کمر، بهبود سرعت انتقال عصبی، تسریع بازسازی اعصاب آسیب دیده، درمان حمایتی بیماران مبتلا به انواع پلی نوروپاتی‌ها مثل افراد دیابتی، افراد الکلی و در موارد تغییرات تحلیل برنده در ستون فقرات، اثرات سودمندی داشته باشد. آمپول نوروبیون حاوی مقادیر درمانی از هر یک از ترکیبات ویتامینی ب۱، ب۶ و ب۱۲ است (۱۰۰ میلی گرم ویتامین ب۱، ۱۰۰ میلی گرم ویتامین ب۶، ۱۰۰۰ میکروگرم ویتامین ب۱۲)، از این رو اکیدا توصیه می شود تا با نظر پزشک معالج مصرف شود.

آمپول نوروبیون برای چیست | زمان تزریق و علت درد آمپول نوروبیون

زمان تزریق آمپول نوروبیون

آمپول نوروبیون به صورت عضلانی تزریق می شود و زمان تزریق آمپول نوروبیون را حتما باید پزشک بگوید. در موارد شدید، پزشک دستور بهترین زمان تزریق آمپول نوروبیون را می دهد تا علائم حاد فروکش کند. در شرایط خفیف دوز مصرف و زمان تزریق آمپول نوروبیون بسیار دیرتر است و مدت زمان درمان توسط دکتر تعیین می شود. اگر قصد تزریق این آمپول را دارید حتما باید زمان تزریق آنرا از پزشک معالج تان سوال کرده و تزریق خودسرانه نوروبیون به هیچ وجه مجاز نیست و ممنوع می باشد.

 

موارد مصرف آمپول نوروبیون

آمپول نوروبیون همانطور که گفتیم ترکیبی از ویتامین های B است به همین دلیل برای افرادی که با کمبود ویتامین B در بدن مواجه هستند و همچنین برای افراد بالای ۵۰ سال که نمی‌توانند به اندازه کافی ویتامین B جذب کنند نیز مفید می‌باشد. بیماران مبتلا به کم خونی شدید، ضعف، خستگی مفرط و یا دوران نقاحت پس از عمل جراحی نیز می توانند از این آمپول استفاده کنند.

ویتامین های گروه B نقش مهمی در حمایت، ترمیم و بازسازی اعصاب دارند. بخاطر نقش مهم این ویتامین ها در بدن این آمپول در تسکین دردها مخصوصا دردهای ناحیه کمر، افزایش سرعت انتقال عصبی و بازسازی اعصاب آسیب دیده تاثیر قابل توجهی دارد. همچنین بیماران دیابتی و افراد الکلی از این آمپول برای درمان و کنترل بیماری های خود استفاده می کنند.

 

علت درد آمپول نوروبیون

در برخی از افراد ممکن است درد آمپول نوروبیون نگران کننده باشد و توصیه می کنیم اگر علت درد آمپول نوروبیون را نمی دانید حتما از پزشک سوال کنید و برای کاهش درد آمپول نوروبیون به دنبال نظر پزشک متخصص تان باشید. علت درد آمپول نوروبیون در همه افراد ممکن است به دلیل مواد تشکیل دهنده این دارو باشد که شدیدا توصیه می شود در زمان تزریق آمپول نوروبیون، عضلات تان را شل بگیرید و از درد آمپول نوروبیون ترس نداشته باشید.

 

آیا آمپول نوروبیون چاق کننده است؟

در اغلب موارد تزریق آمپول نوروبیون سبب افزایش وزن و چاقی نمی شود. با این حال، افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند، ممکن است بعد از شروع دارو، احساس کنند که وزن شان افزایش یافته است. این تغییر به این دلیل است که از دست دادن اشتها نشانه کمبود ویتامین B12 است. هنگامی که سطوح ویتامین نرمال می شوند، اشتها باز می گردد و شاید چند مقداری نیز افزایش وزن داشته باشید.

 

تاثیر آمپول نوروبیون بر قاعدگی

یکی از مشکلاتی که برخی زنان با آن مواجه هستند، قاعدگی دردناک است. علاوه بر این، چرخه‌های نامنظم، التهاب، سردرد و … نیز از دیگر مشکلات سیکل قاعدگی زنان است. همانطور که ذکر شد، آمپول نوروبیون حاوی ویتامین‌های گروه B است و وجود این ویتامین برای درمان علائمی که بسیاری از زنان در سراسر دوره قاعدگی رنج می‌برند، مفید واقع می‌شود. تاثیر آمپول نوروبیون بر قاعدگی و هر کدام از ویتامین‌های موجود در این مکمل می‌تواند فوایدی برای تنظیم قاعدگی زنان داشته باشد که در زیر به اختصار به توضیح آن‌ها پرداخته‌ایم:

 

B1: ویتامین ب۱ یا تیامین، برای تبدیل گلوکز به انرژی به کار می‌رود و بنابراین نقش مهمی در سیستم‌های قلبی عروقی، عضلانی و عصبی دارد. مصرف ویتامین B1 می‌تواند به کاهش سطح انرژی و تغییرات خلقی در طول سندروم پیش از قاعدگی، مفید باشد.

 

B6: این ویتامین برای تنظیم دوره‌های قاعدگی مفید و موثر است. ویتامین B6 همچنین کمک می‌کند تا سطوح استروژن برای ایجاد قاعدگی‌های منظم در زنان، تنظیم گردد. تنظیم چرخه قاعدگی نقش مهمی در حفظ میزان باروری سالم در خانم‌ها دارد. همچنین می‌تواند به تولید اسیدهای آمینه کمک کند و بنابراین انرژی بیشتری برای زنان فراهم می‌کند. ویتامین ب6 محلول در آب بوده و در طولانی مدت در بدن نمی‌ماند.

 

B12: این ویتامین نقش مهمی در تشکیل گلبول‌های قرمز و همچنین حفظ متابولیسم و سیستم عصبی مرکزی دارد. از آنجا که زنان در طی هر دوره قاعدگی، خون از دست می‌دهند، مسلم است که مواد مغذی بیشتری نیاز داشته باشند. از این رو ویتامین B12 می‌تواند به آن‌ها کمک کند. این ویتامین می‌تواند بدن را تقویت کرده و به آن انرژی بدهد.

 

به طور معمول، موثرترین ویتامین B برای کاهش علائم قاعدگی B6 و B12 است. این ویتامین‌ها در درمان علائم PMS (سندروم پیش از قاعدگی) و همچنین تنظیم دوره‌های قاعدگی زنان، مفید هستند.

آمپول نوروبیون برای چیست | زمان تزریق و علت درد آمپول نوروبیون

آمپول نوروبیون در بدنسازی

آمپول نوروبیون در بدنسازی و ورزشکاران و همچنین در بین فوتبالیست ها کاربرد بسیار زیادی دارد. از آنجا که این دارو دارای ویتامین های گروه B است بهتر است تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار بگیرند. این آمپول باید بصورت داخل عضلانی و عمیق تزریق شود این دارو نباید توسط بیماران مبتلا به LEBER مورد استفاده قرار گیرد. اگر از این آمپول برای تقویت استفاده می کنید بهتر است هفته‌ای یک مرتبه آن را تزریق نمایید.

بسیاری از ورزشکاران از آمپول نوروبیون در بدنسازی و برای داشتن انرژی بیشتر داخل باشگاه استفاده می‌کنند تا خسته نشوند و بتوانند وزنه‌های سنگین تری بزنند؛ اما اگر از این آمپول استفاده شود و فعالیت نداشته باشید، اثرشان را زیاد نشان نداده و مواد آمپول به سرعت دفع خواهد شد؛ مثلاً ۳۰ درصد این مواد جذب می شود که بستگی به خود شخص دارد.

 

مضرات آمپول نوروبیون چیست

مضرات آمپول نوروبیون در اینجا بیان می شود و ممکن است مصرف آن همراه با عوارضی باشد. عوارض آمپول نوروبیون شامل موارد زیر است:

خونریزی معده
احساس درد و گرفتگی در ناحیه گلو
کهیر
آلرژی شدید تهدید کننده
خارش پوستی
احساس ضعف
اضطراب

 

– ویتامین های گروه ب جز ویتامین های محلول در آب می باشند و بدن قادر است مازاد آن را از طریق ادرار به راحتی دفع کند و به همین جهت معمولا با تزریق آن عوارض جانبی خاصی پدید نمی آید فقط ممکن است بعد از تزریق آمپول نوروبیون رنگ ادرار برای مدتی به زرد فسفری تغییر کند که نشان از دفع مقدار مازاد ویتامین های ب می باشد.

– چنانچه به بیماری‌هایی نظیر زخم معده، سابقه سکته قلبی، آریتمی قلبی و یا ورم معده مبتلا هستید، نباید از نوروبیون استفاده کنید.

– گاهی نیز خارش پوست و آلرژی های پوستی در افراد مصرف کننده مشاهده می شود. افراد مبتلا به فشار خون، مشکلات کبدی و کلیوی و غیره حتما باید با نظر پزشک اقدام به مصرف کنند.

 

نحوه عملکرد آمپول نوروبیون

ویتامین B1 که به آن تیامین نیز می‌گویند برای فعالیت غده آدرنال، سیستم عصبی مرکزی و متابولیزم مواد غذایی مورد نیاز است. این ویتامین به عنوان کوآنزیم به هضم و همچنین جذب مواد غذایی کمک می‌کند و در تبدیل قند به انرژی به عنوان سوخت نقش مهمی دارد. این ویتامین برای افراد بزرگسال بطور روزانه مورد نیاز است.

ویتامین B6 نیز برای تولید انتقال دهنده‌های عصبی نیاز است. این انتقال دهنده‌ها یکی از ابزارهای ارتباطی سلول مغز و رشته های عصبی هستند. برای متابولیزم مواد غذایی ویتامین B6 بسیار ضروری است.

ویتامین های B12 باعث افزایش تولید آر ان ای و دی ان ای می‌شوند این ویتامین برای ثبت اطلاعات ژنتیک و رشد سلول ها مورد نیاز می باشد.

 

سوء مصرف آمپول نوروبیون

دارو را بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید؛ مصرف دارو به مقدار زیاد تاثیری در سرعت بهبود علایم بیماری نخواهد داشت بلکه ممکن است موجب مسمومیت و بروز عوارض جانبی جدی شود؛ در صورتی که مشکوک به اووردوز هستید به اورژانس مراجعه نمایید و جهت کمک به پزشک در تسریع درمان جعبه دارو را همراه خود داشته باشید.

داروهای خود را در اختیار افراد دیگر قرار ندهید حتی اگر شرایطی مشابه با بیماری شما داشته باشند؛ مصرف نوروبیون بدون تجویز پزشک میتواند اثرات مضری به دنبال داشته باشد.

 

اثرات جانبی آمپول نوروبیون در افراد حساس به ویتامین B

حضور ویتامین‌های B1 و B12 در این آمپول برای افراد حساس به این نوع ویتامین‌ها با تعریق زیاد، ضربان سریع قلب و واکنش‌های پوستی همراه است. گزارش‌هایی شامل تهوع، استفراغ، اسهال و یا دردهای شکمی پس از مصرف آمپول نوروبیون نیز شده است. در صورت مشاهده این چنین علائمی سریعا به پزشک مربوطه رجوع نمایید.

 

آمپول نوروبیون در بارداری و شیردهی

مصرف آمپول نوروبیون در دوران بارداری و شیردهی باید طبق دستور پزشک باشد و اگر در دوزهای پایین خطری برای مادر و جنین در دوران بارداری نداشته باشد پزشک معالج تان این دارو را برایتان تجویز خواهد کرد.. ویتامین‌های موجود در آمپول به شیر مادر منتقل شده و تا کنون خطری برای نوزادان گزارش نشده است اما مادران شیرده باید در زمان تزریق آمپول نوروبیون، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. در برخی از موارد مصرف آمپول نوروبیون در بارداری و شیردهی ممکن است برای مادر، جنین و نوزاد شیرخوار خطرناک باشد.

آمپول نوروبیون برای چیست | زمان تزریق و علت درد آمپول نوروبیون

شرایط نگهداری آمپول نوروبیون ایرانی و خارجی

آمپول نوروبیون در یخچال و در محدوده دمایی 2 تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری شود.
از مصرف آمپول‌ با تاریخ انقضای گذشته خودداری کنید.
از قرار دادن دارو در فریزر خودداری کنید؛ دارو را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

 

اسامی تجاری آمپول نوروبیون موجود در ایران

اسامی تجاری شرکت پخش کننده
آمپول نوروبیون/3میلی لیتر 100+100+1000 میکروگرم MERCK KGaA
آمپول نوروتری ویت 3 میلی لیتر داروسازی اسوه
آمپول نوروتامین داروسازی کاسپین تامین
امپول نوروبیت داروسازی کیمیدارو
آمپول ویوبیون 100+100+1000 میکروگرم 3میلی لیتر داروسازی زهراوی
آمپول ویتامین B1/B6/B12 البرز دارو 100/100/1000 3میلی لیتر داروسازی البرز دارو
آمپول راویت-بی داروسازی رها
آمپول دیپی تری ویت دارو پخش

 

تداخلات دارویی آمپول نوروبیون

اگر همزمان با تزریق آمپول نوروبیون از داروهای دیگری استفاده میکنید ممکن است اثربخشی نوروبیون تحت تاثیر قرار گیرد. این وضعیت ممکن است باعث تشدید اثرات جانبی شود و یا حتی تاثیر نوروبیون بر بدن را از بین ببرد. امپول نوروبیون با داروهای لوودوپا، کلشی‌سین، دیگوکسین، ایزونیازید، کلارفنیکول، آمیودارون، گاباپنتین، آرسنیک تری‌اکسید، کلرامفنیکل، فولیک‌اسید، آباکاویر، فوروزماید، ایزونیازید، کاربامازپین، هیدرالازین و الکل تداخل دارد و نباید به صورت همزمان با آن‌ها، مصرف شود. اگر از داروهای دیگری استفاده میکنید اعم از ویتامین ها و داروهای گیاهی؛ پزشک را در جریان بگذارید تا در پیشگیری و مدیریت تداخلات دارویی شما را راهنمایی کند. از جمله:

آمیودارون
آرسنیک تری اکسید
کلرامفنیکل
فولیک اسید
گاباپنتین
فروزوماید

آمپول نوروبیون برای چیست | زمان تزریق و علت درد آمپول نوروبیون

نکات مهم در زمان تزریق آمپول نوروبیون

قبل از تزریق آمپول نوروبیون، درباره هر نوع حساسیت دارویی که قبلا داشته اید، با پزشک صحبت کنید.
تزریق نوروبیون باید به صورت عضلانی و عمیق، انجام شود.
در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود؛ مگر این كه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت مقدار مصرف نوبت بعدی نباید دو برابر گردد.
ممکن است بعد از تزریق آمپول نوروبیون، رنگ ادرار برای مدتی به زرد فسفری تغییر کند که خطرناک نبوده و نشان از دفع مقدار اضافی آن است.
افراد مبتلا به فشار خون، مشکلات کبدی و کلیوی حتما باید با نظر پزشک اقدام به مصرف آمپول نوروبیون کنند.
در صورتیکه در زمان تزریق امپول نوروبیون دچار حالاتی نظیر تهوع، استفراغ، اسهال و یا دردهای شکمی شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.
آمپول نوروبیون در افرادی که به بیماری لبر مبتلا هستند، نباید استفاده شود. بیماری لِبِر (Leber)، یک اختلال مادرزادی با ضعف بینایی چشم‌ها و فقدان دید مرکزی است.

تزریق این آمپول برای مدت زمان طولانی اکیدا ممنوع است.
تزریق آمپول نوروبیون در افراد با بیماری‌هایی مثل آرتروز، کلسترول بالا، آلزایمر، اختلالات ذهنی، بیماری قلبی-عروقی، اکیدا با نظر پزشک، قابل مصرف است.
علاوه بر آمپول، داروی نوروبیون به صورت قرص جویدنی نیز موجود است که بنا بر صلاح دید پزشک تجویز می شود.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب