لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

اسم شربت سرماخوردگی کودکان | اسم شربت سرماخوردگی بزرگسالان

اسم شربت سرماخوردگی کودکان | اسم شربت سرماخوردگی بزرگسالان

اسم شربت سرماخوردگی

شربت سرماخوردگی کودکان با شربت سرماخوردگی بزرگسالان در بسیاری از مواقع یکی هست فقط میزان دوز آن برای کودک فرق می کند اگر می خواهید شربت سرماخوردگی برای درمان سرماخوردگی کودکان و بزرگسالان تهیه کنید در اینجا اسم شربت سرماخوردگی کودکان آورده شده است. داروهای سرماخوردگی برخلاف اسمشان به تنهایی برای رفع سرماخوردگی ساخته نشده‌اند. این داروها تنها علائم سرماخوردگی که شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب می‌باشد را برطرف می‌کنند و از این طریق باعث بهبودی فرد بیمار می‌شوند. در ادامه به معرفی برخی از انواع اسم شربت سرماخوردگی که در این مواقع می‌توانند برای رفع علایم آن کمک‌کننده باشند خواهیم پرداخت.

 

شربت اکسپکتورانت

اسم شربت سرماخوردگی کودکان | اسم شربت سرماخوردگی بزرگسالان

شربت اکسپکتورانت (Expectorant) نوعی شربت سرماخوردگی و داروی ضد سرفه است که برای درمان سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی و حساسیت یا عفونت‌های تنفسی توسط پزشک تجویز می‌شود. این دارو برای کاهش غلظت و چسبندگی خلط و تسهیل خروج آن از ریه‌ها، کاهش موکوس ریوی و تبدیل سرفه‌های خشک به سرفه ترشحی و خلط آور استفاده می‌شود. اگرچه میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین گردد اما به طور معمول در بزرگسالان ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم (۵ تا ۱۰ سی سی) از راه خوراکی، هر ۶ ساعت تجویز می‌شود. از آنجاییکه این دارو باعث خواب آلودگی نیز می‌شود و مصرف آن هنگام کار با وسایل خطرناک و رانندگی ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

عوارض: در صورت مصرف صحیح و به اندازه عارضه جانبی خاصی ندارد.

 

شربت دیفن هیدرامین

اسم شربت سرماخوردگی کودکان | اسم شربت سرماخوردگی بزرگسالان

دیفن هیدرامین (Diphenhydramine) یک‌ آنتی‌هیستامین‌ است‌ که‌ برای‌ درمان‌ یا پیشگیری‌ مواردی‌ نظیر علائم‌ ناشی‌ از حساسیت‌ها (آبریزش‌ بینی‌، سرفه‌، خارش‌ و قرمزی‌ چشم‌، خارش‌ بدن‌)، سرماخوردگی‌ها (عطسه‌، آبریزش‌ بینی‌، سرفه‌) مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که مصرف شربت‌هایی که خواب‌آلودگی را در کودک تشدید می‌کند بسیار خطرناک بوده و ممکن است عوارضی مانند ضایعات مغزی حتی کوتاه مدت به دنبال داشته باشد. میزان مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین گردد اما به طور معمول هر ۴ الی ۶ ساعت یک بار ۶ الی ۲۵ میلی‌گرم از این دارو در کودکان با سنین بین ۲ تا ۶ سال استفاده می‌شود.

عوارض: خواب‌آلودگی، گیجی، سردرد، خشکی دهان، تاری دید، دوربینی و ناراحتی‌های دستگاه گوارشی از عوارض این دارو می‌باشد.

 

شربت پلارژین

اسم شربت سرماخوردگی کودکان | اسم شربت سرماخوردگی بزرگسالان

شربت پلارژین (Plargin) یکی دیگز از انواع شربت سرماخوردگی و دارو‌های ضد سرفه است که دیگر علائم سرماخوردگی مثل آبریزش بینی یا عفونت دستگاه تنفسی را بهبود بخشیده و دوره درمان را کوتاه می‌کند. این دارو گیاهی بوده و به دلیل بو و طعم مطبوعی که دارد برای کودکان مناسب می‌باشد. اگر چه بهتر است میزان مصرف این دارو توسط پزشک تعیین گردد اما به طور معمول به منظور رفع علائم سرماخوردگی در بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال ۷.۵ میلی‌لیتر و در کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۵ میلی‌لیتر از دارو سه بار در روز مصرف می‌شود. توجه داشته باشید که بیماری‌هایی مثل عفونت‌های تنفسی، تومورهای قفسه سینه و ریه و… ممکن است تنها با سرفه خود را نشان دهند و بنابراین رفع علائم آن‌ها با استفاده از این دارو تنها باعث پیشرفت بیماری و از دست دادن زمان می‌شود.

عوارض: در صورت مصرف صحیح و به اندازه عارضه جانبی خاصی ندارد.

 

شربت گایافنزین

اسم شربت سرماخوردگی کودکان | اسم شربت سرماخوردگی بزرگسالان

شربت گایافنزین (Guaifenesin) از داروهای خلط آور است که به تنفس آسان در زمان سرماخوردگی کمک کرده و علائم آن مثل سرفه را کاهش می‌دهد. این دارو جریان ترشحات مجاری تنفسی را افزایش داده و خروج خلط را آسان می‌سازد. اگر چه بهتر است میزان دقیق مصرف این دارو توسط پزشک تعیین گردد ولی به طور معمول میزان مصرف در بزرگسالان و كودکان ۱۲ ساله و بزرگتر به مقدار ۲۰۰ الی ۴۰۰ میلی‌گرم در هر چهار ساعت می‌باشد. توجه داشته باشید در صورتیکه بیمار مبتلا به فشار خون بالا، ضربان قلب سریع یا دیگر مشکلات شدید قلبی مانند بیماری‌های قلبی عروقی و خونی باشد باید قبل از مصرف با پزشک مشورت شود.

عوارض: اسهال، یبوست، سرگیجه، سردرد، تهوع یا استفراغ، بثورات پوستی، عصبانیت، اختلال خواب، ضعف، معده درد و کهیر از عوارض این دارو می‌باشد.

جدیدترین مطالب