اسپری فلوتیکازون برای چیست | عوارض اسپری فلوتیکازون پروپیونات

اسپری فلوتیکازون برای چیست | عوارض اسپری فلوتیکازون پروپیونات

اسپری فلوتیکازون چیست

اسپری فلوتیکازون برای کاهش شدت بیماری آسم در کودکان و بزرگسالان مصرف می شود عوارض اسپری فلوتیکازون پروپیونات را در ادامه این بخش به اختصار توضیح خواهیم داد موارد مصرف اسپری فلوتیکازون بسیار حائز اهمیت است و شما باید اسپری فلوتیکازون را در موقع مناسب استفاده کنید. عوارض اسپری فلوتیکازون بیماری آسم درمان قطعی نداشته و تنها می‌توان آن را کنترل و علائم آن را کاهش داد. برای کنترل آسم داروهای مختلفی وجود دارد که پزشک می‌تواند هر کدام را با توجه به میزان ضعف و شدت بیماری برای بیمار تجویز کند. استفاده از داروهای استنشاقی از رایج‌ترین روش‌های کنترل آسم است. یکی از داروهای استنشاقی در این زمینه اسپری فلوتیکازون می‌باشد که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شوید.

 

اسپری فلوتیکازون برای چیست

اسپری فلوتیکازون (Fluticasone) نوعی ضد التهاب استنشاقی و موضعی است که به منظور کاهش التهاب و جلوگیری از حملات آسم و رینیت آلرژیک بکار می‌رود. توجه داشته باشید که فلوتیکازون یک اسپری و داروی پیشگیری کننده است. فرد بیمار برای پیشگیری از بروز علائم باید هر روز از این اسپری استفاده کند. آسم از بیماری‌های تنفسی است که به دلیل اختلال در سیستم ریوی ایجاد می‌شود. این بیماری معمولا خود را با سرفه‌های شدیدی که ممکن است هر ساعت از شبانه روز رخ دهد نشان می‌دهد. برای پیشگیری و حتی کنترل کردن حملات آسم باید تا حد امکان از قرار گرفتن در مکان‌های پر از دود و غبار پرهیز کنید. گاهی فرد در اثر آلرژی به یک ماده شیمیایی خاص و تماس با آن دچار این حالت ناخوشایند می‌شود که با شناخت مواد آلرژی‌زا و پرهیز از آن‌ها تا حد زیادی می‌توان این سرفه‌ها را کاهش داد. آسم از بیماری‌هایی است که اگر به موقع اقدامات درمانی برای آن صورت نگیرد می‌تواند مجاری تنفسی فرد را تنگ کرده و حتی در مواردی ممکن است باعث مرگ او شود. این بیماری بیشتر به دلایل ژنتیکی بروز می‌کند اما گاهی هم به دلیل آلرژی داشتن به یک ماده خاص می‌تواند ایجاد شود. اگر چه آسم در هر سنی دیده می‌شود اما میزان پیشرفت آن در کودکان بیشتر است. بنابراین بهتر است در مراحل ابتدایی بروز آن و با مشاهده اولین علائم از این بیماری که معمولا سرفه‌های بی‌دلیل می‌باشد به پزشک مراجعه کرده تا اقدامات درمانی لازم برای درمان آن صورت گیرد.

 

نام‌های تجاری Flovent ,Flovent HFA ,Arnuity Ellipta ,Flovent Diskus

اسپری فلوتیکازون برای چیست | عوارض اسپری فلوتیکازون پروپیونات

موارد مصرف اسپری فلوتیکازون

درمان آسم و رینیت آلرژیک

 

عوارض اسپری فلوتیکازون

تب، نامنظم شدن قاعدگی، درد مفاصل، برونشیت، درماتیت تماسی، بی حسی انگشتان، سرگیجه، سردرد، گرفتگی بینی، آبریزش بینی

 

تداخل دارویی اسپری فلوتیکازون

کتوکونازول، داروهای ضد قارچ، داروهای درمان کننده ایدز، داروهای قلبی

 

نحوه مصرف اسپری فلوتیکازون

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. به طور معمول بیماران روزی یک بار این دارو را استنشاق می‌کنند. توجه داشته باشید که در طی ۲۴ ساعت، بیشتر از ۱ بار از این دارو استفاده نکنید.

اسپری فلوتیکازون برای چیست | عوارض اسپری فلوتیکازون پروپیونات

موارد مصرف اسپری بینی فلوتیکازون

افرادی که بیماری انسداد مزمن ریوی دارند، لازم است این دارو را به صورت دراز مدت استفاده کنند.
در صورت سابقه حساسیت دارویی حتما موارد را به اطلاع پزشک برسانید.
اگر احساس می‌کنید این دارو تاثیری در کاهش سرفه‌های شما ندارد بهتر است با پزشک مشورت کنید. شاید نیاز به تغییر دارو داشته باشید.
اگر اخیرا دچار عفونت شده‌اید پزشک را در جریان قرار دهید؛ چرا که داروی فلوتیکازون ممکن است باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شما و در نتیجه افزایش احتمال ابتلا به عفونت شود. همینطور این دارو ممکن است عفونتی که در حال حاضر درگیر آن هستید را تشدید کند.
در صورتیکه سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری کبدی، آب سیاه، آب مروارید، تشنج، دیابت، اختلالات تیروئیدی، عفونت یا پوکی استخوان را داشته‌اید قبل از مصرف اسپری فلوتیکازون پزشک را از این موارد باخبر سازید.
اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن را دارید با پزشک خود درباره مصرف یا عدم مصرف این دارو مشورت کنید.
توصیه می‌شود مصرف این دارو در دوران شیردهی تنها در صورت لزوم و با مشورت پزشک صورت گیرد.
اگر تنفس شما هنگام استفاده از این دارو بهتر نشد و یا حتی بدتر شد به پزشک مراجعه کنید.
اگر مصرف یک نوبت از دارو را فراموش كردید، از مصرف نوبت فراموش شده منصرف شده و به برنامه منظم قبلی برگردید. هرگز برای جبران نوبت فراموش شده، مقدار دارو را دو برابر نكنید.
چنانچه با علایمی مثل کهیر، به دشواری نفس کشیدن، التهاب صورت، لب‌ها، زبان یا گلو مواجه شدید سریعا به پزشک یا نزدیک‌ترین اورژانس مراجعه کنید؛ چرا که این موارد نشانه‌هایی از حساسیت دارویی می‌باشد.
هرگز اسپری فلوتیکازون را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
فهرست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید (چه شیمیایی و چه گیاهی) در اختیار پزشک خود قرار دهید. ممکن است برخی از داروها با فلوتیکازون تداخل داشته باشند.
این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک مصرف نکنید.

 

اسپری بینی فلوتیکازون برای چیست

طی مصرف این دارو میزان تراکم استخوان‌های بیمار و همچنین بینایی وی باید بررسی شود.
عملکرد ریه‌های بیمار در دوره‌های مشخص بهتر است زیر نظر پزشک بررسی گردد.

اسپری فلوتیکازون برای کودکان مناسب است اما باید طبق دستور پزشک مصرف شود مصرف خودسرانه اسپری بینی فلوتیکازون اصلا توصیه نمی شود و والدین باید برای استفاده اسپری فلوتیکازون برای کودکان از پزشک اجازه بگیرند.

جدیدترین مطالب