قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

التهاب لثه و درمان آن با 12 روش طبیعی

مجموعه : پزشکی و سلامت
التهاب لثه و درمان آن با 12 روش طبیعی

التهاب لثه و درمان آن

التهاب لثه یک عارضه عمومی محسوب می گردد که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. اگر چه این وضعیت بعنوان یک بیماری جدی ارزیابی نمی گردد، ولی به هر حال نه تنها افراد را آزرده خاطر می سازد ، بلکه باعث می شود که لثه ها نیز اثر حفاظتی خود را از دست بدهند. اگر افراد این بیماری التهاب لثه را سریعا تشخیص نداده ویا درمان نکنند، وضعیت موجود به علائم شدیدتر دیگری منتهی خواهد شد. با این حال، جای نگرانی نیست و ما در این نوشتار، برخی از روش های پیشگیری اصلی را برای جلوگیری از التهاب لثه، بدون داشتن عوارض جانبی خاصی ، به شما معرفی خواهیم کرد. اجازه دهید این مقاله تحت عنوان 12 راه مفید در مورد نحوه جلوگیری از حادتر شدن التهاب لثه به روش های طبیعی و خانگی موثر را بخوانیم تا بیشترین اطلاعات در مورد فائق آمدن بر ژنژویت را داشته باشیم.

 

علائم و نشانه های التهاب لثه

برخی از نشانه های معمول برای التهاب لثه وجود دارد که بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند:
1. لثه های متورم
2. لثه هایی به رنگ قرمز روشن و یا بنفش
3. لثه هایی که نسبت به لمس حساس و یا دردناک هستند
4. لثه های خونین و یا خونریزی از لثه ها پس از مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان
5. نفس بد بو هالیتوزیس

 

علت التهاب لثه چیست

بسیاری از عوامل می توانند منجر به ژنژویت شوند، اما مهمترین آنها عبارتند از:

1. ما بهداشت دندان و دهان مناسبی نداریم. این موضوع باعث می شود که باکتری در محوطه دهان تجمع یافته و به تدریج وضعیت ژنژویت ایجاد شود.

 

2. رژیم غذایی نامناسب ما نیز می تواند منجر به التهاب لثه شود. خوردن بیش از اندازه غذاهای فست فود، نوشیدن الکل، نوشابه ها و یا مصرف بیش از حد مواد محرک نیز یکی دیگر از سایر عوامل است.

 

3. علاوه بر این ها، تغییرات هورمونی در بدن ما به ویژه در بدن زنان باردار، باعث کاهش مقاومت لثه به باکتری های موجود بر روی دندان ها شده و نهایتا منتهی به ژنژویت می شوند.

 

چگونه به شکل طبیعی از حاد تر شدن التهاب لثه جلوگیری نماییم؟

 

1. جلوگیری از التهاب لثه با مسواک زدن

دندان های خود را روزی دو بار مسواک بزنید. بسیاری از دندانپزشکان معتقدند که افراد باید حداقل دو بار در روز دندان های خود را بشورند.البته شما می توانید دفعات بیشتری هم بشویید، اما دو بار در روز ایده آل است. با این روش،شما می توانید باکتری ها را از بین برده و تنفس بهتری هم داشته باشید. مسواک زدن ، همچنین دارای یک عمل ماساژ مانند بر روی لثه ها بوده که وضعیت جریان خون لثه ها را بهبود می بخشد. شما باید در حین مسواک زدن این مراحل ساده را دنبال کنید:

 

– مسواک را در زاویه 54 درجه نسبت به لبه لثه ها قرار دهید.شروع حرکت مسواک از سمت لثه به طرف لبه دندان ها باشد.
– لبه های داخلی دندان های خود را مشابه با روش فوق الذکر تمیز کنید.
– درون دندان هایتان را تمیز کنید

– برای تنفس بهتر، زبانتان را نیز تمیز کنید.

 

2 -جلوگیری از التهاب لثه با نخ دندان

علاوه بر مسواک زدن دوبار در روز، شما همچنین می توانید از نخ دندان نیز برای محافظت در برابر التهاب لثه استفاده کنید. افراد در سنین مختلف می توانند این کار را بدون توجه به سنشان انجام دهند. برای دریافت بهترین نتیجه از این کار، بر روی تکنیک های زیر تمرکز نمایید:

 

– با استفاده از یک نخ دندان با طول حدود 21 اینچ، قسمت عمده نخ را به دور هر انگشت میانی خود بپیچانید، و از بخش دیگر نخ برای کارهای دیگر استفاده کنید.
– نخ را بین انگشتان شست و انگشت اشاره خود محکم نگه دارید، آن را به آرامی و با حالت تکرار به سمت بالا و پایین بین دو دندان بکشید.
– نخ را به آرامی در اطراف پایه هر دندان بکشید: شما همچنین بایستی لثه ها را نیز تمیز کنید. از نخ به صورت شتابان و با فشار زیاد استفاده نکنید، زیرا بافت لثه به راحتی بریده شده و یا ضربه می بیند.
– هنگام جابجایی نخ دندان از دندانی به دندانی دیگر، به یاد داشته باشید از بخش های تمیز نخ استفاده کنید و از بخش استفاده شده آن استفاده نکنید.
– برای پایان دادن به استفاده از نخ، از همان حرکت عقب و جلو استفاده کنید تا نخ دندان را از دندان خارج کنید.

 

3 – جلوگیری از التهاب لثه با خمیر دندان مناسب

در ابتدا باید نوع و وضعیت دندان هایتان را در نظر بگیرید تا که بتوانید بهترین محصول را انتخاب کنید. اگر دندان های شما حساس هستند، باید محصولی را خریداری کنید که به شما در مبارزه با این مشکل کمک می کنند. به یاد داشته باشید که افراد در سنین مختلف ، به نوع متفاوتی خمیردندان نیاز دارند. کودکان ترجیح می دهند که خمیر دندان را ببلعند،فلذا بایستی خمیر دندان های آنان فاقد سدیم لوریل سولفات باشند، در حالی که این کار برای بزرگساالن ناگوار است. نهایتا عطر و طعم مورد علاقه خودرا انتخاب کنید، زیرا شما را تشویق می کند تا بیشتر مسواک بزنید. بدین ترتیب ما بهترین دندان ها راخواهیم داشت و بنابراین از بروز التهاب لثه ممانعت خواهیم کرد.

 

4- جلوگیری از التهاب لثه با نوشیدن آب کافی

آب بعنوان شاه کلید پیشگیری از التهاب لثه است. نوشیدن آب زیاد پس از خوردن غذا می تواند غذاها را از دهان شما بشوید. همچنین دهان شما را در شرایط مرطوب حفظ خواهد کرد. علاوه بر این، بزاق بیشتری که خاصیت ضد باکتری دارد نیز ترشح خواهد شد و در نهایت احتمال بروز التهاب لثه را کاهش خواهد داد.خوب، افراد در روز باید چه مقدار آب بخورند؟ مطالعات نشان می دهد که به ازای هر کیلوگرم وزن بدن نیاز به نوشیدن 54 میلی لیتر آب است. به عنوان مثال، اگر وزن شما 44 کیلوگرم باشد، باید 1 لیتر آب در روز بنوشید.همچنین چهار زمان خاص وجود دارد که شما باید به بدن خود آب برسانید:

 

– پس از بیدار شدن از خواب: مصرف آب آشامیدنی 40 دقیقه قبل از صبحانه بهترین حالت می باشد، زیرا هنگامی که بعد از یک شب طولانی از خواب بیدار می شوید، باید آب بدن را جبران کنید. همچنین نوشیدن یک لیوان آب قبل از صبحانه برای تمیز کردن روده ها، و جلوگیری از احساس گرسنگی و صرف یک صبحانه بهتر، نیز مناسب است.

 

– پس از انجام کارهای سخت: مصرف آب پس از حرکات ورزشی، راه رفتن، تمرینات ورزشی و یا هر کار سنگین دیگر، می تواند به کاهش استرس و خستگی کمک کند.

 

30 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب: نیم ساعت قبل از رفتن به رختخواب ، نوشیدن یک لیوان آب به شما کمک خواهد کرد که خوابی خوب و عمیق تر داشته باشید این عادت همچنین در برابر خطر تشکیل لخته خون نیز اثر محافظت کنندگی دارد.

التهاب لثه و درمان آن

5. جلوگیری از التهاب لثه با ویتامین C

ویتامین C در حفاظت از لثه های ما نقش حیاتی دارد. کمبود ویتامین C به راحتی می تواند در شما زخم های لثه، خونریزی و یا افتادن دندان هایتان را ایجاد کند. بنابراین، شما بایستی ویتامین C را در زندگی روزمره خود ،در اسرع وقت و به روش های مختلفی وارد کنید. مقدار ویتامین C ایده آل روزانه حدود 2.4 میلی گرم است. با این حال، شما نباید مصرف بیش از حدی از آن و در حدود 500 میلی گرم در روز مصرف کنید زیرا ممکن است برخی از عوارض جانبی مانند سردرد، تهوع و استفراغ داشته باشد. ویتامین C داروی خوبی خواهد بود اگر شما به اندازه های مناسبی از آن استفاده کنید. شما می توانید ویتامین C را تقریبا در اکثر سبزیجات و
میوه ها، به ویژه گریپ فروت، کلم بروکلی، فلفل قرمز و غیره به راحتی پیدا کنید.

 

6. جلوگیری از التهاب لثه با خلال دندان

بسیاری از مردم دوست دارند که پس از صرف غذا از خلال دندان یا وسایل مشابه آن استفاده کنند. این عادت بد نیست، اما اگر شما مکررا از آن استفاده می کنید و یا اشتباه در کاربرد آن دارید، بین دو دندان شما فاصله ایجاد کرده که مواد غذایی می توانند بین آن ها گیر کرده و موجب رشد و تکثیر باکتری ها در آنجا گردیده که منجر به بروز درد و التهاب در لثه ها خواهد شد. به جای خلال دندان، شما بایستی از نخ دندان به منظور تمیز کردن دندان هایتان استفاده کنید.

 

7 – جلوگیری از التهاب لثه با کاهش مصرف نوشابه

واقعیت این است که فقط تعداد معدودی از مردم می دانند که وقتی نوشابه مصرف می کنید، بخش مایع آن از گلویتان به پایین می رود، اما هنوز مقدار کمی از قند موجود در آن به شکل الیه ای بر روی دندان های شما وجود دارد. این مقدار قند موجود در این لایه می تواند به تدریج منجر به عفونت لثه شده که به عنوان ژنژویت شناخته می شود. علاوه بر این، برخی از نوشیدنی های حاوی اسید فسفریک، اسید سیتریک و همچنین مقدار زیادی قند به دلیل اختلال در جذب کلسیم ، سفیدی رنگ دندان هایتان را نابود می کنند. حتی در بعضی موارد شدید، احتمال دارد که دندان های خود را از دست بدهید. در جهت رفع این موضوع ، شما می توانید بعد از نوشیدن نوشابه، کمی آب، آب نمک یا مایع حاوی فلور را در دهانتان بچرخانید و غرغره نمایید.

 

8 – جلوگیری از التهاب لثه با مراجعه به دندانپزشک

آنقدر صبر نکنید که لثه هایتان دچار مشکل و بیماری شده و سپس به دندانپزشک مراجعه نمایید. پزشکان توصیه می کنند که افراد دارای سلامتی دندان و دهان در هر 15 الی 21 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه نمایند. مهمتر از همه اینکه، بیماری های لثه معمولا بدون درد بوده و شما ممکن است اصلا متوجه نشوید که بدان مبتلا شده اید. با چک کردن مرتب، دندانپزشکان می توانند بیماری شما را سریعا تشخیص داده و مراقبت های بهداشتی ، دارویی و رژیم غذایی مناسب را برای شما تجویز نمایند. آنها همچنین اجرام موجود بر روی دندان های ما را تمیز می کنند و اطلاعات بیشتری برای محافظت در برابر التهاب لثه را به ما می دهند. هر چقدر تامل و درنگ بیشتری داشته باشید ، بیماری شما شدیدتر خواهد شد. بنابراین در حال حاضر و در اسرع وقت بروید!

 

التهاب لثه و درمان آن با روش طبیعی

اگر تردید دارید که دچار التهاب لثه هستید، باید برنامه ای برای مراجعه به دندانپزشکی داشته باشید. اما در صورتی که شما بیش از حد مشغول و درگیر کار و یا خانواده خود هستید، باید برخی از روش های خانگی را امتحان کنید تا به شما در حل این مشکل کمک کنند:

 

التهاب لثه و درمان آن با عسل

– مقدار کمی عسل را در قسمتی از لثه شما که ملتهب است بمالید. بعد از چند دقیقه، با آب غرغره کنید. اگر اینکار را در حدود یک هفته، 1-0 بار در روز انجام دهید،این مشکالت را می توان برطرف کرد.

التهاب لثه و درمان آن

التهاب لثه و درمان آن با آب میوه

سه عدد گالبی، دو سیب و دو گوجه فرنگی را با هم فشار دهید. سپس، آب سه میوه بالا را بنوشید. با استفاده از این روش آسان، نه تنها می توانید تاثیرمشخص آن را ببینید بلکه پوست صافی نیزخواهید داشت.

 

التهاب لثه و درمان آن با جوش شیرین

جوش شیرین اغلب به عنوان یک ماده برای تولید نان شناخته می شود. با این حال، استفاده از آن برای داشتن دندان هایی سفید تر و جلوگیری از ژنژویت نیز معمول می باشد. برای استفاده از آن، شما باید این مراحل ساده را دنبال کنید:
جوش شیرین را با آب گرم مخلوط کنید، تا موقعی که یک مخلوط خمیر مانند بدست آید از این مخلوط برای مسواک زدن دندان های خود همانند سایر خمیر دندان ها استفاده کنید.

 

التهاب لثه و درمان آن با لیمو

ابتدا عصاره لیمو را با نمک مخلوط کنید.

از سواب پنبه ای جهت مالیدن آن به لثه های ملتهب استفاده کنید.

توجه: لیمو حاوی ترکیبات اسیدی است که می تواند به راحتی به مینای دندان شما آسیب برساند، بنابراین در صورت لزوم از این روش استفاده کنید.

 

در بالا برخی از راه حل های خانگی و طبیعی و روش های آسان برای جلوگیری از حاد تر شدن التهاب لثه و درمان آن را که 100 درصد سالم و بی خطر هستند، را بیان کردیم.

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری