لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

میگرن مقعدی و هر آنچه که باید درباره این بیماری بدانید

مجموعه : پزشکی و سلامت
میگرن مقعدی و هر آنچه که باید درباره این بیماری بدانید

میگرن مقعدی و هر آنچه که باید درباره این بیماری بدانید

 شاید تا به حال با چنین واژه ای در علم طب آشنا نبوده اید اما باید بدانید که گاها در برخی از افراد به دلیل درد زیاد در ناحیه مقعد بیماری به نام میگرن مقعدی حاصل می شود. به گزارش سایت سماتک این بیماری به دلیل اینکه کمی شرم آور است از سوی فرد بیمار مورد درمان قرار نمی گیرد و بهتر است اگر شما هم دچار دردهای شدید مقعدی هستید فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

یکی از مشکلات مزمن و مقاوم به درمان که کسی به آن فکر نمی کند دردهای مقعد است که به دلایل نزدیک با میگرن باید آن را میگرن مقعد نامید. به گزارش سماتک چرا که این درد هم دائمی نیست و بر خلاف بیماریهای کلاسیک انتهای روده و مقعد هیچگونه سابقه ای از تصادفات، آسیب و یا اثری از هموروئید، عفونت، جراحت، فیستول و تغییرات ساختاری در بافت و یا اطراف آن نشان نمی دهد. 

 

در این مورد بیمار از درد غیر عضوی آزاردهنده در 180 درجه در یک طرف مقعد (یعنی مقارن صفحه ساعت 12 تا 18 و یا 06 تا 12 نیمه راست یا چپ مقعد) شکایت می کند. این درد در فواصل مختلفی بروز می کند و مجدداً بعد از چند ساعت یا چند روز بدون آنکه هیچگونه تغییر یا اثری از آن باقی بماند آرام می شود. این دردهای حمله ای مقعد اکثراً در خانم ها مشاهده می شود و مانند میگرن شکمی به هیچ درمان موضعی و یا سیستمیک جواب نمی‌دهد.  

 

اگر از بدشانسی بیمار در معاینات تصادفا تغییراتی مانند هموروئید و یا زخمی مشاهده شود و تحت عمل جراحی قرار گیرد، حتی اگر عارضه تشدید نگردد اثر مثبتی هم روی دردهای تکراری ندارد. این نوع دردها مانند سردرد میگرنی فقط با پیشگیری از عوامل محرک و به روش نورال تراپی خوب جواب می دهند. 

 

از دردهای همجوار مقعد باید درد دنبالچه را در نظر داشت که بعد از زمین خوردن با پشت روی یخ یا در اثر افتادن از روی صندلی که دنبالچه آسیب تاندونی یا استخوانی می بیند ایجاد می شود. 

 

درد دنبالچه همیشگی نیست ولی با تحریکات اعضاء مجاور اعم از مثانه ، روده و اعضای تناسلی، بدون مقدمه آزار دهنده ای برو ز میکند و هر گونه عمل جراحی میتواند اثر تشدید کننده ای بر آن داشته با شد و کاملآ جدا از درد های ذکر شده مقعد است.

جدیدترین مطالب