لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

تست کرونا چگونه است | تست کرونا چطور انجام میشود

مجموعه : پزشکی و سلامت
تست کرونا چگونه است | تست کرونا چطور انجام میشود

تست کرونا چگونه است

کرونا ویروس 19 یکی از جدیدترین ویروس های کشنده در انسان ها است که به دلیل شیوع این بیماری در این مقاله به شما خواهیم گفت که تست کرونا چگونه است. آزمایش ویروس کرونا برای کمک به تشخیص عفونت ها و کمک به جلوگیری از شیوع بیماری استفاده می شود. تست ویروس کرونا به دنبال یافتن علائم عفونت ویروس کرونا در ترشحات بینی، خون یا سایر مایعات بدن است. کرونا از انواع ویروس هایی هستند که سیستم تنفسی را آلوده می کنند.

 

تست کرونا چگونه گرفته میشود

اگر قصد دارید بدانید که تست کرونا چگونه گرفته میشود باید بگوییم که در گام اول برای انجام تست کرونا ویروس از گلو یا بینی فرد مشکوک به ابتلا نمونه‌گیری و به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و در برخی مواقع نمونه خلط یا ترشحات فرد مشکوک هم به همراه نمونه خون به آزمایشگاه ارسال می‌شود البته این را باید گفت نمونه معمولا از کسانی گرفته می‌شود که تب، تنگی نفس و سرفه دارند.

تست کرونا چگونه است | تست کرونا چطور انجام میشود

1. برای تست کرونا در آزمایشگاه از روشی به نام واکنش زنجیره‌ای پلی‌ مراز کمی با استفاده از آنزیمی به نام نسخه‌بردار معکوس استفاده می‌شود که باعث می‌شود تا علاوه بر تشخیص تست کرونا ویروس، می‌توان تعداد ویروس را از روی تعداد ژنوم در نمونه آزمایش شده تعیین کرد.

 

2. آنزیم نسخه‌بردار معکوس با استفاده بخشی از ژنوم ویروس که تک‌رشته‌ای است، به دست می‌آید و بعد از روی آن یک نسخه دورشته‌ای مکمل یا DNA ساخته می‌شود و سپس این محتوای ژنتیکی با استفاده از واکنش زنجیره‌ای تکثیر می‌شود، پس از این مرحله با پرتاب نور فلورسانس و روشی موسوم به در لحظه مقدار و نوع ماده ژنتیکی ویروس مشخص می‌شود.

 

3. با انجام این اقدامات دو مرحله اصلی تست کرونا یعنی تشخیص اولیه و تائید تشخیص انجام می‌شود؛ البته آزمایش کرونا ویروس در سه مرحله انجام می‌شود که هر تست کرونا ویروس در واقع بررسی و اندازه‌گیری یک توالی ژنتیکی ویروس است، البته گام آخر تست کرونا هم در دو مرحله انجام می‌شود.

 

4. در زمینه تشخیص کرونا ویروس با انجام آزمایش‌های لازم بین یک روز تا سه روز مشخص می‌شود که فرد به این ویروس مبتلا شده است یا خیر و این نکته بسیار مهم است که بدانیم تشخیص در کشور‌های پیشرفت هم در همین بازه زمانی صورت می‌گیرد. اگر جواب دو تست اولیه کرونا منفی باشد یعنی فرد به کرونا مبتلا نشده است.

 

کیت تشخیص کرونا چیست

برای تشخیص کرونا کیت مخصوصی با نام (۲-SARS-CoV) تولید شده که در چهار مرحله با آن می‌توان فهمید بیماری کرونا هست یا نه و پس از آن روند لازم را در پیش گرفت. کیت‌های لازم برای تست کرونا با همکاری سازمان جهانی بهداشت تامین شده است. پژوهشگران چینی در نیمه اول ژانویه فرمول ژنتیکی را برای ویروس کرونا را مشخص و در اختیار همه قرار دادند تا تمام دانشمندان جهان از آن استفاده کنند و به راحتی بیماران مبتلا به کرونا را از سایر بیماران تشخیص دهند.

تست کرونا چگونه است | تست کرونا چطور انجام میشود

چه افرادی باید تست کرونا بدهند

به دلیل شیوع بیماری کرونا در ایران باید برخی از افراد مشکوک به این ویروس، تست کرونا بدهند. COVID-19 در اواخر سال 2019 در شهر ووهان ، در استان هوبی چین کشف شد. بیشتر عفونت ها در چین رخ داده اند یا مربوط به مسافرت های بوده که در استان هوبی بوده است. اگر علائم عفونت کرونا ویروس را دارید و به تازگی به مناطقی از جهان سفر کرده اید که میزان عفونت آنها زیاد است ممکن است به تست ویروس کرونا نیاز داشته باشید. همچنین اگر با کسی که به یکی از آن مناطق سفر کرده است برخورد داشته اید نیز باید آزمایش ویروس کرونا بدهید. اگر تب دارید یا سرفه های خشک می کنید و یا از تنگی نفس رنج می برید بهتر است برای تست کرونا مراجعه کنید.

 

تست کرونا چطور انجام میشود

پس از اینکه فرد مشکوک به کرونا شناسایی شد باید نسبت به انجام تست کرونا اقدام شود. اگر پزشک یا هر ارائه دهنده خدمات بهداشتی تصور کند شما علائم کرونا ویروس را دارید برای شما تست ویروس کرونا را درخواست خواهد کرد. ممکن است به شما گفته شود که برای تست تشخیص کرونا خود به آزمایشگاه ویژه بروید. باید بدانید که فقط آزمایشگاه های خاص مجاز به انجام تست های COVID-19 هستند.

 

تست های تشخیص کرونا ویروس

آزمایشگاه های ویژه به چند روش میتوانند تست ویروس کرونا را برای شما انجام دهند:
تست سواب: ارائه دهنده خدمات درمانی یا مسئولین آزمایشگاه از یک سواب مخصوص استفاده می کنند تا نمونه ای از بینی یا گلو شما بگیرند.
آسپیره بینی: کارشناسان آزمایشگاه یک محلول نمکی را به بینی شما تزریق می کنند، سپس نمونه را با ساکشن ملایم خارج کنید. (دستگاه مکنده)
آسپیره تراشه: کارشناس یک لوله نازک به نام برونکوسکوپ را در دهان و داخل ریه های شما قرار می دهد، تا بتواند نمونه ای از آن را جمع آوری کند.
آزمایش خلط: خلط مخاطی غلیظ است که از ریه ها سرفه می شود. ممکن است از شما خواسته شود که خلط را در یک فنجان مخصوص سرفه کنید ، یا ممکن است از یک سواب مخصوص برای گرفتن نمونه از بینی استفاده شود.
تست خون: از بازوی نمونه خون برداشته میشود تا برای آزمایش و بررسی وجود عفونت به آزمایشگاه فرستاده شود.

تست کرونا چگونه است | تست کرونا چطور انجام میشود

جواب تست کرونا

اگر نتیجه تست کرونا شما مثبت بوده است، به این معنی است که احتمالاً شما یک عفونت کرونا ویروس دارید. فعلا درمان قطعی کرونا ویروس برای این عفونت وجود ندارد. اما پزشکان برای تشکین علایم شما ممکن است به شما توصیه نوشیدن مایعات زیاد، استراحت کردن و استفاده از داروهای ضد درد را کنند.

 

اگر نتیجه تست کرونا فرد منفی بود ، ممکن است افراد نیاز به دادن آزمایش های بیشتری داشته باشند و اقدامات و توصیه های ضروری را دنبال کنید. بعد از مثبت شدن تست کرونا شما باید به بیمارستان مراجعه کنید. ممکن است علایم شما کم کم شدید شده و تبدیل به ذالت الریه شود. علایم ذات الریه شامل بدتر شدن سرفه، افزایش تعداد تنفس و تب بالا است. اگر به عفونت کروناویروس مبتلا شده اید، برای جلوگیری از مبتلا شدن دیگران به بیماری اقدامات زیر را انجام دهید:

 

بستری شدن در بیمارستان و یا قرنطینه کردن خود در خانه
همیشه از ماسک استفاده کنید
تمام وسایل شخصی خود را از دستری دیگران خارج کرده و با کسی به اشتراک نگذارید.
به کسی دست ندهید و حین عطسه دستمال جلوی دهان خود بگیرید.
دستان خود را حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشویید. اگر صابون و آب در دسترس نیست ، از یک ضدعفونی کننده حاوی الکل استفاده کنید که حداقل ۶۰ درصد الکل داشته باشد.

 

اکنون که متوجه شدید تست کرونا چگونه است باید بگوییم که به هیچ وجه استرس نداشته باشید و در صورت بروز علائم کرونا، سریعا برای آزمایشات تکمیلی به مراکز اخذ تست کرونا مراجعه کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب