روش تشخیص الکل صنعتی از الکل طبی

روش تشخیص الکل صنعتی از الکل طبی

تشخیص الکل صنعتی از الکل طبی با چند راهکار ساده امکان پذیر است و همانطور که می دانید الکل صنعتی به شدت کشنده بوده و به هیچ وجه نباید از آن برای ضدعفونی کردن و … استفاده کرد و روش تشخیص الکل صنعتی از الکل طبی را با هم مرور خواهیم کرد.

 

تشخیص الکل صنعتی از الکل طبی

الکل صنعتی با الکل طبی تفاوت هایی دارد و برای ضد عفونی کردن دست‌ها و سطوح مختلف، استفاده از الکل ۷۰ درصد و یا فرآورده‌هایی مانند ژل‌ها و محلول‌های ضد عفونی که حاوی این مقدار اتانول هستند، کارایی لازم را دارند. مهم‌ترین شاخصه‌ الکل صنعتی رنگ زرد یا قرمز آن‌هاست؛ اگرچه شاید در این روز‌ها، نتوان با اطمینان کامل بر اساس رنگ الکل نوع آن را مشخص کرد. اتانول، ایزوپروپیل الکل و متانول، الکل‌های آشنایی هستند. اتانول و ایزوپروپیل الکل‌ دو الکلی هستند که کاربردهای زیادی در مواد ضدعفونی کننده دارند که ویروس‌ها و باکتری‌ها را به وسیله‌ حل کردن چربی و پروتئین آن‌ها از بین می‌برد.

روش تشخیص الکل صنعتی از الکل طبی

تفاوت الکل صنعتی با الکل طبی

الکل صنعتی با الکل طبی تفاوت هایی دارد که همه مردم باید بدانند. الکل طبی، الکلی با خلوص ۹۶ درصد به بالا است و الکلی که بتواند ضدعفونی کند باید بالاتر از خلوص ۷۰ درصد باشد. الکل طبی در حقیقت همان اتانول با خلوص ۹۶ درصد است که حاوی ۴ درصد آب است.الکل صنعتی هم همان اتانول است که خلوص بسیار کمتری دارد. برای ایجاد تمایز میان الکل طبی و صنعتی، به اتانول‌هایی با خلوص کمتر، موادی مانند رنگ‌های قرمز و زرد، تلخ‌کننده‌ها و حتی متانول که الکلی سمی و مضر است و اثرات مخربی بر بینایی دارد و از راه پوست هم جذب می‌شود، اضافه می‌کنند و از آن به عنوان الکل صنعتی یاد می‌کنند. اضافه کردن مواد برای این است که مردم تمایز را متوجه شوند و برای مصارف خود استفاده نکنند.

روش تشخیص الکل صنعتی از الکل طبی

الکل صنعتی چیست؟

الکل صنعتی یا متانول نوع دیگری از الکل است که آن هم بسیار فرار بوده و هنگام سوختن، شعله‌ای به رنگ سفید تولید می‌کند. متانول برای بلع، استنشاق و حتی تماس موضعی سمی است و کمترین مقدار آن می‌تواند موجب کوری یا حتی مرگ شود. متانول همان الکل صنعتی است که برای تولید سایر مواد شیمیایی، سوخت ماشین‌های مسابقه‌ای و تولید آتش در فیلم‌ها به کار می‌رود. از آنجا که متانول (الکل صنعتی) بسیار سمی است، به هیچ‌وجه برای مصرف خوراکی و ضد عفونی‌کنندگی مناسب نیست. عموما در تولید مواد شیمیای و غیره کاربرد دارد. متانول بیشتر از طریق فرآیند‌های مصنوعی تولید می‌شود و همچنین الکل صنعتی فرار است و بوی مشخصی دارد. در هنگام سوختن، شعله سفید روشن تولید می‌کند. الکل صنعتی از لحاظ اسیدی بودن، نسبت به آب اسیدی‌تر است و از گروه متیل‌ها تشکیل می‌شود.

 

الکل طبی چیست؟

الکل طبی یا اتانول، یا اتیل‌ الکل یک مایع بی‌رنگ و قابل اشتعال است که به سادگی تبخیر می‌شود و به آن الکل طبی می گویند. این مایع همچنین بوی شیمیایی کمی دارد. الکل طبی به عنوان ماده افزودنی در سوخت وسایل نقلیه، ساخت نوشیدنی‌های الکلی و البته مواد ضدعفونی کننده به کار می‌رود. اتانول در واقع همان الکل طبی است که به آن مواد سمی یا طعم و بوی بد می‌افزایند تا از مصرف خوراکی آن جلوگیری شود. الکل طبی با تخمیر شکر تولید می‌شود. این فرایندی است که به موجب آن نوشابه‌های الکلی تولید می‌شود. اتانول نوعی الکل است که از گروه اتیل تشکیل می‌شود. از لحاظ اسیدی بودن، اتانول نسبت به آب کمتر اسیدی است. الکل طبی بوی سوزاننده و قوی دارد و رنگ شعله‌ آن آبی روشن است. معمولا، الکل طبی توسط تولید‌کننده‌ها از تخمیر محصولات خوراکی تولید می‌شود و اصلی‌ترین ماده سازنده‌ی نوشیدنی‌های الکلی است.

روش تشخیص الکل صنعتی از الکل طبی

فرق الکل صنعتی با الکل طبی

الکل صنعتی با الکل طبی چه فرقی دارد؟ الکل طبی با خلوص الکل ۷۰ تا ۸۵ درصد محلولی است که چربی‌ها را در خود حل کرده و به عنوان مایع ضد عفونی‌کننده به کار می‌رود. الکل‌های طبی نیز که با استفاده از اتانول ساخته می‌شوند، دارای خلوص بیش از ۹۶ درصد هستند. خوب است بدانید که اگر اسپری ضد عفونی کننده شما کمتر از ۷۰ الکل داشته باشد، مصرف آن عملا بی‌فایده است.
اما الکل صنعتی که اساسا با متانول ساخته می‌شود، عموما به رنگ قرمز یا زرد است و خلوص بسیار کمتری نسبت به الکل طبی دارد و بنابراین همانطور که گفته شد تاثیری در کاهش آلودگی سطوح و دست‌ها ندارند. همچنین مصرف خوراکی این الکل بسیار خطرناک و مرگ آور است.

روش تشخیص الکل صنعتی از الکل طبی

روش تشخیص الکل صنعتی از الکل طبی در این بخش از سایت سماتک را خواندید و استفاده از الکل صنعتی خطر مرگ را برای انسان دارد و برای ضدعفونی کردن باید از الکل طبی استفاده کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب