الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

علت خواب رفتن دست چپ در خواب | علت خواب رفتن دست راست در خواب

مجموعه : پزشکی و سلامت
علت خواب رفتن دست چپ در خواب | علت خواب رفتن دست راست در خواب

علت خواب رفتن دست چپ در خواب

خواب رفتن دست در خواب به دلایل مختلفی ممکن است پدید آید یکی از مهترین علت خواب رفتن دست چپ در خواب گذاشتن دست زیر سر است اگر به دنبال اصلی ترین علت خواب رفتن دست راست در خواب هستید در ادامه راههای درمان خواب رفتن دست در خواب را بیان خواهیم کرد.

آیا تاکنون برایتان پیش آمده که هنگامی که در خواب هستید، دست یا انگشتان دستتان خواب بروند؟ این مشکل می‌تواند نشانه‌های اولیه از سندرم تونل کارپال (سندرم مجرای مچ دستی) باشد که بر اساس آمار، تقریبا ۴ تا ۱۰ میلیون آمریکایی به آن مبتلا هستند.

اگر به این عارضه بی‌توجهی کنید، آسیب‌های جدی و طولانی‌مدت را پدید خواهد آورد. بسیار مهم است که از همان ابتدای ظهور نشانه‌ها، از پیشرفت این سندرم پیشگیری شود.

برای آشنایی با روش‌های کاربردی پیشگیری از خواب رفتن دست در خواب از شما دعوت می‌کنیم تا این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

علت خواب رفتن دست چپ در خواب | علت خواب رفتن دست راست در خواب

علت خواب رفتن دست راست در خواب

پیش از معرفی راهکارها شاید بد نباشد در مورد خود این نشانگان اطلاعاتی داشته باشید. سندرم تونل کارپ، همان‌طور که از نامش پیداست در نتیجه فشردگی عصب میانی در ناحیه تونل کارپال ایجاد می‌شود که در ناحیه دست و انگشتان نسبتا معمول است.

این عارضه با احساس سوزش، گزگز، بی‌حسی و در پاره‌ای مواقع درد در مچ دست همراه است.

معمولا این علائم به‌صورت تدریجی پدیدار می‌شوند و در شب شدت بیشتری پیدا می‌کنند. علائم مذکور بر روی انگشتان شست، نشانه و میانه بیشتر احساس می‌شوند.

افرادی که دچار سندرم تونل کارپال (CTS) هستند اغلب از اینکه مرتباً اشیا از دستشان می‌افتد شکایت دارند.

این سندرم در میان زنان شیوع بیشتری دارد و اغلب در افراد میان‌سال مشاهده می‌شود.

به زبان دیگر این‌طور می‌توان توضیح داد که تونل کارپال، مسیر باریکی در مچ دست است که از استخوان‌ها و رباط‌ها تشکیل شده است. عصب مدیان، که احساس و حرکت را در انگشت شست و سه انگشت اول کنترل می‌کند، از طریق این گذرگاه به سمت انگشتان دست می‌رود. وقتی که فضا برای این عصب تنگ شود و یا عصب تحت فشار قرار بگیرد، بی حسی، سوزن سوزن شدن، ضعف یا درد در دست پدیدار می‌شود که این مشکل را تحت عنوان سندرم تونل کارپال یاد می‌کنند.

 

مرتبا به خود استراحت دهید

مشاغلی که به دست و مچ دست افراد فشار زیادی وارد می‌کنند، باعث تشدید علت خواب رفتن دست راست در خواب می‌شوند.

به همین خاطر لازم است فرد به‌طور مرتب به دست‌های خود استراحت دهد و با انجام برخی حرکات ورزشی از آسیب‌دیدن مچ دست پیشگیری کند. برای این منظور توصیه می‌کنیم برای خود ریمایندر ست کنید و دو یا سه ساعت یک بار کمی ورزش کنید.

اسکات زدن برای کل بدن مفید است و در سلامت بیشتر دست‌ها هم نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

مچ خود را هنگام کار کردن صاف نگه دارید

مطالعات علمی ثابت کرده‌اند که بین نحوه قرار گیری مچ دست و بروز سندرم تونل کارپال رابطه مستقیمی وجود دارد. صندلی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که دست‌ها هم سطح صفحه‌کلید قرار بگیرند. سعی کنید مچ دست را طوری روی کیبورد بگذارید که خم نشود.

 

 از مچ بند کمک بگیرید

برای اینکه مچ دست صاف روی صفحه‌کلید قرار بگیرد، می‌توانید از مچ‌بندهای طبی کمک بگیرید. اگر خیلی تایپ می‌کنید، توصیه ما این است که هنگام خواب هم مچ بند به دست داشته باشید. شاید بستن چنین بانداژی هنگام خواب چندان خوشایند نباشد اما تاثیر بسیار زیادی در سلامت مچ‌ دست‌های شما خواهد داشت.

 

مچ‌های دست را ورزش دهید

تمریناتی همانند کشیدن ماهیچه‌های اطراف مچ دست، تاندون‌هایی که از تونل کارپال عبور می‌کنند را کشیده و آنها را در بهترین و مناسب‌ترین حالت خود نگه می‌دارد.

سعی کنید در طول این تمرینات مچ دست را کشیده، خم کرده و بچرخانید.

 

درست بنشینید

درست نشستن حین کار نه تنها برای سلامت کمر ضروری است، بلکه روی شانه‌ها و در نهایت مچ‌ها دست‌ها هم تاثیر مستقیمی دارد. اگر قوز کرده باشید یا کمر خود را زیاد از حد به عقب خم کنید، عصب‌های شانه تحریک شده و تحت فشار زیاد قرار می‌گیرند. این فشردگی تاثیر مستقیمی روی خواب رفتن دست در خواب فرد دارد.

به همین خاطر لازم است هنگام کار، صاف و کشیده بنشینید و از خم شدن به جلو یا عقب خودداری کنید.

 

روی مچ‌ها یخ بگذارید

اگر مچ درد دارید توصیه می‌کنیم آنها را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه درون یخ بگذارید. این روش سبب کاهش درد می‌شود. البته باید اشاره کنیم که در رفع سندروم تونل کارپال و خواب رفتن دست در خواب نقشی ندارد اما فشار روی مچ‌ها را از بین می‌برد.

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

آرشان تور

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری