لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

علت و راه درمان درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج

مجموعه : پزشکی و سلامت
علت و راه درمان درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج

درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج

درد شکم قبل از اجابت مزاج ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در این پست سماتک علت درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج و راههای درمان درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج را بیان خواهد کرد. اجابت مزاج موضوعی است که کمتر به آن توجه می کنید مگر این که با درد همراه باشد. درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج می تواند چنان شدید باشد که ترس و نگرانی را در فرد ایجاد کند. در شرایطی که تجربه اندکی درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج عادی است، اما در صورت تجربه درد شدید و غیر قابل تحمل باید برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کرد. موارد بسیاری می توانند در این احساس درد نقش داشته باشند.

 

دلیل درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج چیست؟

درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج شرایطی عادی نیست. در حقیقت، شما نباید پیش، حین، یا پس از اجابت مزاج احساس درد داشته باشید. باید به این نکته توجه کرد که احساس نیاز شدید به دفع مدفوع مشابه درد نیست. در صورت احساس درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا می تواند نشانه ای از برخی بیماری ها، اختلال ها یا آسیب دیدگی ها باشد. گاهی اوقات، شما درد را احساس می کنید، اما به طور معمول بدون دخالت پزشکی برطرف می شود. اگر درد پایدار است، این می تواند در صورت عدم درمان به شکل گیری عوارض جدی منجر شود.

 

اگر احساس درد با برخی علائم دیگر مانند موارد زیر همراه است به پزشک مراجعه کنید.

– به یبوست یا اسهال مبتلا هستید.

– در مدفوع خون یا مخاط مشاهده می کنید.

– گرفتگی عضلانی شکمی دردناک را تجربه می کنید.

– پیش یا حین اجابت مزاج با باد شکم بیش از حد مواجه هستید.

 

چه چیزی موجب درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج می شود؟

اگر درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج دارید، باید برای ارزیابی های دقیق به پزشک مراجعه کنید. با این وجود، از برخی دلایل احتمالی بروز این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

عفونت عامل درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج

درد می تواند به واسطه عفونت روده شکل بگیرد. گاستروانتریت ویروسی شایع‌ترین نوع عفونت است که می تواند موجب حالت تهوع، اسهال، و درد شکمی به همراه استفراغ شود. این شرایط می تواند در نتیجه عفونت های پروتوزایی یا باکتریایی شکل بگیرد. این عفونت ها به طور معمول خودمحدود هستند، به این معنی که طی مدت زمان یک هفته یا اندکی بیشتر از بین می روند. در صورت پایداری علائم به مراقبت پزشکی نیاز دارید.

 

همچنین، شما ممکن است در نتیجه یک مسمومیت غذایی به یک عفونت مبتلا شوید. این شرایط به واسطه مصرف غذای آلوده با سموم یا پاتوژن ها شکل می گیرد. این می تواند درد در روده ها به همراه اسهال را موجب شود. به طور معمول، این شرایط طی چند روز و بی نیاز از کمک پزشکی بهتر می شود.

 

کرم روده یکی دیگر از دلایل احساس درد محسوب می شود. این از دلایل کمتر شایع احساس درد در زمان اجابت مزاج است. در این شرایط بیمار همواره دارای علائم نیست، اما گاهی اوقات ممکن است گرفتگی های عضلانی شکمی، گرسنگی مداوم، و در برخی موارد اسهال را تجربه کند. به خاطر داشته باشید که بیماری های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی نیز می توانند به شکل گیری عفونت در روده منجر شوند.

 

علت و راه درمان درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج

اگر درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج دارید، باید برای ارزیابی های دقیق به پزشک مراجعه کنید

 

جراحت عامل درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج

اگر با جراحت در روده خود مواجه باشید، درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج را تجربه خواهید کرد. افرادی که دوره پرتو درمانی را برای سرطان پشت سر می گذارند ممکن است با برخی آسیب دیدگی های دیواره داخلی روده مواجه شوند. همچنین، برخی سموم و داروها می توانند واکنش های التهابی در بدن را تحریک کرده و به دیواره داخلی روده آسیب وارد کنند. آسیب جسمانی نیز می تواند موجب جراحت روده و در نتیجه احساس درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج شود.

 

درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج به دلیل اختلالات سیستم ایمنی

اجابت مزاج دردناک می تواند به واسطه یک اختلال سیستم ایمنی شکل بگیرد. ابتلا به بیماری التهابی روده که شکل گیری درد و زخم در دیواره داخلی روده را موجب می شود، می تواند موجب این شرایط شود. باید به این نکته توجه داشت که بیماری التهابی روده می تواند به دو نوع مختلف شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو باشد. در صورت عدم درمان مناسب و به موقع، این شرایط می تواند به سرطان روده بزرگ منجر شود.

 

درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج به دلیل مشکلات گردش خون

گردش خون ضعیف به سمت روده می تواند درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج را موجب شود. محدود شدن گردش خون به سمت یک بافت به نام ایسکمی شناخته می شود و می تواند هر بخش از روده را تحت تاثیر قرار دهد. احساس درد می تواند به واسطه هموروئید یا بواسیر نیز شکل بگیرد، که رکتوم را تحت تاثیر قرار می دهد. در این شرایط احساس درد به واسطه رگ های خونی متورم که ممکن است دچار پارگی شوند، شکل می گیرد. مشاهده خون در مدفوع یکی از نشانه های هموروئید است.

 

درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج به علت عدم تحمل لاکتوز

درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج می تواند به واسطه ابتلا به عدم تحمل لاکتوز شکل بگیرد. در صورت ابتلا به این شرایط پس از مصرف شیر خیلی زود احساس درد در روده را تجربه خواهید کرد. این شرایط به دلیل ناتوانی بدن در گوارش نوع خاصی از قند که در شیر و محصولات مرتبط با آن یافت می شود، رخ می دهد.

 

علت و راه درمان درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج

اجابت مزاج دردناک می تواند به واسطه یک اختلال سیستم ایمنی شکل بگیرد

 

اختلالات مادرزادی عامل درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج

یک اختلال مادرزادی مانند سندرم روده کوتاه می تواند دلیل درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج باشد. افراد مبتلا به این سندرم از طول روده کوچک کوتاه‌تر نسبت به افراد عادی برخوردار هستند و بدن قادر به گوارش درست غذا نیست. این شرایط نیز می تواند به احساس درد مرتبط با مشکلات در حرکات دستگاه گوارش منجر شود.

 

یبوست عامل درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج

افرادی که از یبوست رنج می برند اغلب درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج را تجربه می کنند. عبور مدفوع خشک و سفت هیچگاه آسان نیست و فشار وارد شده می تواند به عوارض دیگری مانند پارگی ها و هموروئید منجر شود. شما می توانید با افزایش مصرف آب و فیبر به درمان یبوست کمک کنید. مکمل های منیزیم نیز ممکن است به بهبود این شرایط کمک کنند.

 

درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج با علت گاز بیش از حد

گاز در روده بزرگ یا باد شکم ممکن است از دلایل درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج باشد. این شرایط می تواند به واسطه مصرف برخی غذاها شکل بگیرد، اما گاهی اوقات عفونت پروتوزایی نیز در آن نقش دارد.

 

درمان درد زیر شکم قبل از اجابت مزاج با ملین ها و داروها

افراد بسیاری برای مقابله با یبوست مصرف ملین ها را مد نظر قرار می دهد، اما به این مساله توجهی ندارند که مصرف بیش از حد آنها و داروها می تواند به انقباضات روده و در نتیجه اجابت مزاج دردناک منجر شود. اگر درد شکم قبل از اجابت مزاج دارید و به تازگی دارویی برای بهبود یبوست مصرف کرده اید، با پزشک خود مشورت کرده و داروهای مصرفی را با وی در میان بگذارید. پزشک همه چیز را ارزیابی و گزینه ای بهتر را تجویز خواهد کرد.

جدیدترین مطالب