علت درد شانه و دست چپ چیست + درمان

علت درد شانه و دست چپ چیست + درمان

درد شانه و دست چپ نشانه چیست؟

درد شانه و دست چپ ممکن است به دلیل بیماری قلبی باشد. در بسیاری از مواقع علت درد شانه و دست چپ بیماری قلبی است. اگر شما احساس درد شانه و دست چپ دارید فورا به پزشک و یا بیمارستان مراجعه کنید.

 

علائم درد شانه و دست چپ

درد شانه و دست چپ علی الخصوص در نواحی بازو می تواند به دلایل بسیاری، اعم از کشیدگی عضله و یا حمله قلبی شدید، ایجاد شود. در حالی که همیشه ممکن نیست که بتوانید علت درد شانه و دست چپ را تعیین کنید، اما چندین ویژگی وجود دارد که با دانستن آن می توانید علت ریشه ای را بیابید و قبل از آن که دیر شود اقدام کنید. ما در ادامه به شما خواهیم گفت که کدامیک از انواع درد شانه و درد دست چپ به بیماری های قلبی مرتبط است و باید جدی گرفته شوند.
اطلاع از علل بالقوه و علائم درد شانه و دست چپ می تواند به افراد در تشخیص مسئله ای که بدن به آن واکنش نشان می دهد و زمانی که لازم است به پزشک مراجعه کنند، کمک کند.

 

نشانه های درد شانه و دست چپ

***حمله قلبی
حمله قلبی در واقع مرگ یا آسیب بخشی از عضله قلب به دلیل کمبود اکسیژن است.
حملات قلبی اغلب زمانی اتفاق می افتند که عروق کرونر قلب به دلیل افزایش کلسترول و جرم های چرب باریک می شوند. اگر بخشی از این پلاک یا جرم بشکند و از دیواره شریان رها شود، می تواند جریان خون غنی از اکسیژن به قلب را قطع کند و به یک حمله قلبی منجر شود.
  درد شانه و دست چپیکی از شایع ترین علائم حمله قلبی است؛ این امر شاید عجیب به نظر برسد، زیرا عضلات بازو آسیب ندیده اند.
با این وجود عصب هایی که از قلب نشات می گیرند و عصب هایی که از بازو می آیند، هر دو به یک سری سلول های مغزی سیگنال ارسال می کنند؛ به عبارت دیگر، مغز در مورد منبع درد گیج می شود.

علت درد شانه و دست چپ چیست + درمان

بررسی علل درد شانه و دست چپ

این وضعیت که ‘درد ارجاعی’ خوانده می شود، چرایی این موضوع را توضیح می دهد که در پی وقوع حمله قلبی، ممکن است فرد تنها درد بازو و نه درد قفسه سینه را احساس کند.
انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که اگر درد ناگهانی بازوی چپ در عرض چند دقیقه تشدید و یا با یکی از علائم زیر همراه شد، فوری با اورژانس تماس گرفته شود:
– احساس ناراحتی در ناحیه وسط قفسه سینه که بیشتر از چند دقیقه طول بکشد یا این که برطرف شود و دوباره باز گردد.
– درد، بی حسی یا سایر ناراحتی های غیرمعمول در پشت، گردن ، فک یا قسمت پایین شکم.
– تنگی نفس همراه با درد قفسه سینه یا بدون آن
– سوء هاضمه
– تهوع یا استفراغ
-سبکی سر
– عرق ناگهانی سرد یا گر گرفتگی

 

با این حال، ناراحتی قفسه سینه شایع ترین علامت حمله قلبی در مردان و زنان است. این درد به شکل فشار، سنگینی، احساس سیری، سوزش یا درد تدریجی بروز می کند.
با این حال، زنان در قیاس با مردان بیشتر احتمال دارد که علائمی را بدون درد معمولی قفسه سینه یا درد بازو تجربه کنند. این علائم اغلب در نتیجه یک سوء هاضمه ویروسی یا استرس به وجود می آیند.
اگر فردی هر گونه ترکیب ناگهانی و نامترقبه از علائم تهوع، استفراغ، تنگی نفس، یا درد در قسمت تحتانی شکم، پشت، یا فک را تجربه کند باید فورا با اورژانس تماس بگیرد.

 

***آنژین
آنژین به یک ناراحتی یا درد اطلاق می شود و زمانی احساس می شود که قلب اکسیژن کمتر از نیاز خود دریافت می کند؛ علائم این وضعیت به همراه درد دست چپ، می تواند در شانه ها، گردن، پشت یا فک احساس شود. آنژین همچنین می تواند مانند سوء هاضمه احساس شود؛ با این حال آنژین یک حمله قلبی نیست اما علامتی از یک مشکل قلبی است. این وضعیت بیشتر در نتیجه مسدود یا باریک شدن رگ های کرونری روی می دهد.

 

***آسیب اسکلتی عضلانی
ناراحتی بازوی چپ اگر با یکی از علائم زیر همراه شود، احتمالا مرتبط با قلب نیست:
– درد خنجری که تنها چند ثانیه در یک زمان طول بکشد
– درد ناشی از حرکت یا لمس
– دردی که تنها در یک نقطه کوچک از بازو باشد
– دردی که بدون سایر علائم برای چند ساعت یا چند روز طول بکشد
در عوض، این ناراحتی می تواند علامت آسیب به استخوان یا بافت در بازو، شانه یا آرنج باشد.

 

علائم درد شانه و دست چپ

برخی عوارض شایع اسکلتی عضلانی که می توانند باعث درد بازو شوند، عبارتند از :
-آماس کیسه های مفصلی
– التهاب تاندون
-پارگی روتاتور کاف
-فتق دیسک
– شکستگی

 

درمان درد شانه و دست چپ

درد شانه و دست چپ زندگی را به خطر نمی اندازند اما درمان زودهنگام این درد می تواند به بافت یا استخوان اجازه دهد تا قبل از وارد شدن آسیب بیشتر به آنها، درمان شوند.
درصورتیکه پزشکان اورژانس تشخیص دهند که درد بازو علامت حمله قلبی یا یک انسداد شریانی است ، فورا وارد عمل می شوند.
مبتلایان به حمله یا آنژین قلبی شده باشد، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کند. این تغییرات ممکن است شامل ترک سیگار، کم کردن وزن، آغاز یک برنامه ورزشی یا تنظیم رژیم غذایی برای برخورداری از قلب سالم تر باشد.
تجویز داروهای کاهش کلسترول، رقیق کننده خون یا فشار خون نیز از روش های درمانی احتمالی است.

علت درد شانه و دست چپ چیست + درمان

چند نکته مهم در مورد درد شانه و دست چپ

درد بازوی چپ که با فعالیت هایی که ضربان قلب را بالا می برد، بدتر شده، و با استراحت بهبود می یابد، بدون درنگ نیاز به بررسی و مراجعه به پزشک دارد. این حالت ممکن است نشانه ای از بیماری های قلبی باشد به خصوص اگر درد عمیق است و بازو به لمس حساس شده است.
  درد شانه و دست چپکه به طور ناگهانی و در زمان استراحت، مانند زمانی که در حال تماشای تلویزیون هستید، رخ می دهد، می تواند بیماری قلبی ناپایدار باشد.
در نهایت، اگر درد شانه و دست چپ با هر ترکیبی از درد قفسه سینه، تهوع، استفراغ، سرگیجه، تنگی نفس، عرق کردن غیر معمول، نفخشکم، سرفه یا خس خس سینه همراه است، به پزشک مراجعه کنید.

جدیدترین مطالب