لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

علل ، علائم و راه درمان بیماری نارکولپسی (حمله خواب)

مجموعه : پزشکی و سلامت
علل ، علائم و راه درمان بیماری نارکولپسی (حمله خواب)

علل ، علائم و راه درمان بیماری نارکولپسی (حمله خواب) 

 یکی از بیماری های خواب که حمله خواب نیز نامیده می شود بیماری نارکولپسی نام دارد. نارکولپسی در هر فردی به شیوه های مختلفی تاثیر می گذارد.در برخی علائم شدیدتر از دیگران است. برخی از افراد مبتلا به نارکولپسی از علائم آن دست پاچه می شوند.در کودکان می تواند بر روند تحصیلیشان تاثیر بگذارد و می تواند سبب مسخره شدن و قلدری کردن همکلاسی ها برای آنها شود.در بزرگسالان بر توانایی کار کردنشان تاثیر می گذارد.

 

نارکولپسی شایع‌ترین علت نورولوژیک خواب آلودگی بیش از حد روزانه است و از لحاظ اپیدمیولوژی، نارکولپسی بیماری شایعی نیست. بروز این بیماری اغلب در دهه دوم عمر بوده و با یک کاهش بروز در دهه سوم و چهارم زندگی همراه است. این بیماری معمولا مزمن است ولی با افزایش سن تخفیف می‌یابد.

 

علت این بیماری کمبود ماده‌ای به نام هیپوکراتین در سیستم عصبی مرکزی است که در تنظیم خواب و بیداری انسان نقش دارد و کمبود آن منجر به این بیماری می‌گردد.

 

نارکولپسی چهار علامت مهم دارد که شامل خواب آلودگی بیش از حد روزانه، فلج خواب، توهم در شروع و پایان خواب و از دست دادن ناگهانی توان عضلانی یا شل شدن ناگهانی عضلات می‌شود. خواب آلودگی بیش از حد روزانه و میل شدید به خواب در روز علامتی است که بیماری با آن بروز می‌کند و طی ماه‌ها تا سال‌ها بعد علایم دیگر آن ظاهر می‌شود.

 

تمایل به خواب تنها در موقعیت‌هایی که مناسب برای خوابیدن است محدود نمی‌شود و ممکن است تحت شرایطی مثل فعالیت‌های نشسته و یکنواخت، پس از خوردن غذای سنگین و حتی در شرایطی که فرد مشغول انجام وظایف پرتحرک است نیز رخ دهد. در نوجوانان خواب آلودگی روزانه اغلب با تنبلی و افسردگی اشتباه گرفته می‌شود.

 

فلج خواب یک احساس بسیار ناراحت‌کننده است که اغلب هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن از خواب رخ می‌دهد و بیمار قادر به حرکت دادن خویش نیست.
توهمات حین بخواب رفتن و با شیوع کمتر حین بیدار شدن نیز ممکن است دیده شود. توهمات اغلب از نوع بینایی است ولی گاهی می‌تواند شنیداری یا لمسی نیز باشد. بیماران نارکولپتیک به راحتی به خواب می‌روند ولی خواب شبانه منقطع دارند. در هنگام خواب شب، مکررا بیدار شده و ممکن است خوابشان همراه با کابوس‌های شبانه باشد.

 

جهت تشخیص خواب آلودگی ناشی از بیماری نارکولپسی، بعد از گرفتن شرح حال معاینه فیزیکی، تست پلی سومنوگرافی شبانه و روز بعد تست MSLT جهت سنجش خواب آلودگی طی روز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. هدف از درمان، کنترل علائم نارکولپتیک و به حداکثر رساندن عملکرد فرد در زندگی روزمره و به ویژه فعالیت‌های شغلی فرد است. کاهش خواب آلودگی طی روز و در نتیجه به حداکثر رساندن کارایی و بهره‌وری بیماران در محل کار و تحصیل و به حداقل رساندن خطرات و حوادث ناشی از خواب آلودگی نیز از آن جمله است.

 

همچنین کاهش عوارض و خطرات ناشی از حملات کاتاپلکسی به ویژه در کسانی که در ارتفاعات فعالیت می‌کنند و نهایتا کنترل علائم شبانه از جمله خواب به هم ریخته، توهمات در شروع خواب و فلج خواب که از علائم آزاردهنده این بیماری است.

 

خواب مرتب
داشتن خواب منظم می تواند مفید باشد. اگر می توانید سعی کنید حدودا هشت ساعت در شب بخوابید. باید سعی کنید در زمان مشخصی بخوابید و بیدار شوید.برخی از افراد دریافته اند که چرتهای برنامه ریزی شده در طول روز می تواند به کاهش خواب آلودگی کمک کند.۱۰ تا ۱۵ دقیقا می تواند کافی باشد. معمولا بعد از این خواب های کوتاه احساس سرحالی خواهید کرد.

 

درمان بیماری نارکولپسی چگونه است؟
رعایت بهداشت خواب یکی از اصول مهم در درمان این بیماری است. داشتن برنامه خواب و بیداری منظم، اجتناب از سیگار کشیدن به خصوص سه ساعت قبل از خواب، اجتناب از مصرف الکل، چای، قهوه، شکلات طی سه الی چهار ساعت قبل از رفتن به رختخواب، فراهم کردن یک محیط مناسب و مطلوب برای خوابیدن از نظر عوامل فیزیکی به خصوص گرما، سرما، نور و سر و صدا و اجتناب از مواجهه با نور شدید حداقل یک ساعت قبل از رفتن به بستر شامل این موارد می‌شود.

 

داشتن برنامه چرت‌های کوتاه مدت 15 الی 20 دقیقه‌ای هر چند ساعت طی روز یا چند چرت روزانه 10 الی 15 دقیقه‌ای به خصوص در مواقعی که بیمار احساس خواب آلودگی شدید دارد و رعایت بهداشت خواب شبانه می‌تواند حملات خواب آلودگی و نیز شدت خواب آلودگی طی روز را کاهش دهد. اطلاعات عمومی درباره بیماری نارکولپسی بایستی در اختیار معلمان، شاغلان و مسئولان واحدهای شغلی قرار گیرد.

 

مشاوره پیش از استخدام بسیار مهم است. مشاوره شغلی به کارگر و کارفرما در مورد مشاغلی که فرد مبتلا باید از انجام آن خودداری کند، باید داده شود. از جمله در مشاغلی که شیفت کاری دارند و مشاغلی که نیازمند هوشیاری هستند. مشاغل حساس و پرخطر دیگر مانند کنترل پرواز و مانیتورینگ دقیق و خلبانی برای مبتلایان به نارکولپسی مجاز نبوده و توصیه می‌شود قبل از استخدام افراد در این مشاغل و همچنین در معاینات دوره‌ای این بیماری مورد بررسی و توجه جدی قرار گیرند. چرت‌های 15 الی 20 دقیقه‌ای به فواصل سه تا چهار ساعت طی روز در محل کار کمک‌کننده است و می‌تواند در بهبود عملکرد فرد موثر باشد.

 

درمان نارکولپسی با استفاده از دارو

رایج ترین دارویی که در حال حاضر برای درمان خواب الودگی در نارکولپسی استفاده میشود مدافنیل است.این جدیدترین دارویی است که به عنوان محرک کار می کند و به مهار حس خواب آلودگی شما کمک می کند.بسیاری از افراد پس از مصرف مدافنیل شاهد بهبود قابل توجهی در علائم خود میشوند.این دارو این مزیت را دارد که نسبت به داروهای محرک پیشتر که در زیر توضیح داده شده اند سسب افزایش سطح تحمل نمیشوند.

 

همچنین به نظر می رسد مدافنیل عوارض جانبی کمتری در مقایسه با داروهای قبلی دارد.رایج ترین عوارض جانبی آن عباتند از: سردرد، حالت تهوع و احساس آب ریزش یا گرفتگی بینی. مدافنیل همچنین میتواند بر قرصهای خوردنی ضد بارداری تاثیر بگذارد.اگر از این قرصها استفاده می کنید در این باره باید با پزشک خود صحبت کنید.

 

داروهای محرک قبلی که سابقا برای درمان نارکولپسی استفاده میشد متیل فندیات و آمفتامین ها بودند.با این وجود، در حال حاضر دیگر خیلی از این داروها استفاده نمیشود چون سطح تحمل بدن نسبت به آنها افزایش می یابد.همچنین می توانند بر روی خواب شبتان نیز تاثیر بگذارند و بنابراین کل زمان خواب شما را کاهش دهند.اگر مشکل کاتاپلکسی نیز دارید داروهای بسیاری می توانند کمک کننده باشند.عموما از دارویی که اکسی بیت سدیم نامیده میشود استفاده می گردد.

 

اکسی بیت سدیم علارغم کمک به کاهش علائم کاتاپلکسی و احساس خواب آلودگی در روز، آشفتگی خواب شب، دیدن، شنیدن و احساس چیزهایی که واقعا وجود ندارند (توهم ها) و فلج خواب (زمانی که هوشیار هستید اما نمی توانید بدن خود را حرکت دهید) را از بین می برد.می توان گاهی از آن در ترکیب با مدافنیل استفاده کرد.اگر اکسی بیت سدیم استفاده می کنید نباید الکل مصرف کنید.

 

اگر کاتاپلکسی دارید ممکن است برخی از داروهای ضد افسردگی مثل کلومیپرامین‌ وداروهای ضاد افسردگی بازدارنده گزینشی بازجذب سروتونین (SSRI) نظیر فلوکستین تجویز شوند.

 

(توجه: در اینجا از آنها به خاطر درمان افسردگی استفاده نمیشودنحوه عملکرد انها در مغز به نظر می رسد سبب تخفیف علائم کاتاپلکسی نیز میشود).

 

درمانهای دیگر نارکولپسی
اگر نارکولپسی دارید چندین چیز دیگر نیز می تواند کمک کننده باشد.باید سعی کنید از خوردن غذاهای سنگین و الکل اجتناب کنید چون ممکن است سبب خواب آلودگی شوند.انجام منظم ورزش مفید بوده و به کاهش علائم کمک می کند.اگر در کودک شما نارکولپسی شناسایی شد شاید بهتر باشد بقیه را درجریان این موضوع قرار دهید.

 

برای مثال، توضیح برای معلم مدرسه می تواند به توجیه رفتار کودک در مدرسه کمک کرده و بتوان از آنها کمک بیشتری گرفت.اگر بزرگسال هستید بیماری خود را برای همکارانتان و رئیستان توضیح دهید این کار به آنها کمک می کند بهتر شما را درک کنند.برخی با کارفرما یا مدرسه همکاهنگ می کنند که بتوانند چرتهای برنامه ریزی شده در محل کار یا مدرسه داشته باشند.ممکن است مشاوره شغلی هم برای شما مفید باشد.

 

در مبتلایان به نارکولپسی بی حالی کاملا رایج است.اگر احساس کسلی یا افسردگی دارید به پزشک خود مراجعه نمائید.شاید خودشان بتوانند کم کنند شاید هم شما را به افراد دیگری که می توانند کمکتان کنند مثل مشاور یا روان شناس معرفی کنند.

جدیدترین مطالب