لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

عرق زیاد نشانه چیست؟

مجموعه : پزشکی و سلامت
عرق زیاد نشانه چیست؟

علت عرق زیاد بدن چیست

عرق زیاد در بسیاری از مواقع به دلیل وجود مشکلی خاص در بدن فرد است. اگر از عرق زیاد رنج می برید در ادامه دلایل عرق زیاد را شرح خواهیم داد. عرق زیاد می تواند در برخی موارد از مشکلات خاص بهداشتی حکایت کند. اینکه میزان عرق زیاد بدن تان تا چه اندازه ای است، اگرچه به عواملی چون میزان فعالیت و سوخت و ساز بدن مرتبط است، با این حال می تواند در مورد وضعیت سلامتی پیام هایی را داشته باشد:

 

عرق زیاد به دلیل افت قند خون

اگر در محیطی با دمای عادی و متوسط حضور دارید، اما همچنان عرق زیاد می کنید ممکن است افت قند خون مقصر اصلی این شرایط باشد. عرق زیاد می تواند نشانه ای از افت قند خون خفیف، زمانی که قند خون به زیر ۷۰ میلی گرم در هر دسی لیتر رسیده است، باشد. هنگامی که قند خون افت می کند، عرق زیاد بیشتر مواقع در پشت گردن و خط مو صورت می گیرد. به این شرایط هنگام شب باید توجه داشته باشید زیرا فرد ممکن است در خواب به عرق زیاد کند و متوجه آن نباشد که این شرایط به نام هیپوگلیسمی شبانه نیز شناخته می شود.

 

عرق زیاد نشانه چیست؟

هنگامی که قند خون افت می کند، عرق زیاد بیشتر مواقع در پشت گردن و خط مو صورت می گیرد.

 

نیاز به سدیم بیشتر:

اینکه عرق زیاد مقادیری نمک را در خود دارد سبب می شود که ما با از دست دادن آن به سدیم بیشتری احتیاج داشته باشیم. در مواقعی که عرق کردن سبب ایجاد سوزش چشم ها، خراشیدگی ها یا زخم های موجود بر روی سطح پوست شود، احساس بدی را روی پوست بدن تان به وجود آورد و یا لکه های سفیدی را روی لباس تان باقی گذارد، این درست زمانی است که شما به مصرف بیشتر سدیم احتیاج دارید.

 

عرق زیاد به دلیل بارداری یا یائسگی:

هورمون های ترشح شده در طی بارداری و افزایش سوخت و ساز بدن می تواند باعث تحریک غدد عرق و عرق زیاد می گردد. در طی یائسگی نیز، ترشح کم هورمون استروژن بر هیپوتالاموس و دمای بدن اثر می گذارد و باعث گرگرفتگی زنان یائسه می شود. برای دفع گرمای اضافی، رگ های خونی در پوست گشاد می شوند و غدد عرق را وادار به فعالیت می کنند. با این کار احساس برافروختگی کم می شود.

 

استرس عامل عرق زیاد

استرس، عصبانیت و خجالت می تواند دلیلی برای عرق کردن باشد. فشار روحی باعث فعالیت غدد عرق در کف دست ها و پاها می شود. به این دلیل است که هنگام عصبی بودن، دست ها می لرزند.

 

عرق زیاد نشانه چیست؟

عرق زیاد می تواند در برخی موارد از مشکلات خاص بهداشتی حکایت کند

 

مبارزه با یک بیماری:

زمانی که بیمار می شوید یا در شرف ابتلا به یک بیماری هستید، بدن برای مبارزه با عفونت هایی که بدان راه یافته، شروع به مبارزه می کند که یکی از نتایج این مبارزه عرق زیاد است. البته در این زمان عرق ممکن است بوی بدتری نسبت به حالت معمول آن داشته باشد. در نتیجه زمانی که بیش از اندازه و با بوی متفاوتی عرق می کنید این امکان وجود دارد که در حال ابتلا به یک بیماری واگیر دار باشید.

 

عوارض جانبی برخی داروها:

عرق زیاد یکی از عوارض جانبی داروها است، از جمله: داروهای ضد افسردگی، داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب، داروهای فشار خون، داروهای سرطان و برخی داروهای دیابت.

جدیدترین مطالب