لاغری

لاغری

hpv

hpv

علت عفونت گوش در بزرگسالان | درمان عفونت گوش در بزرگسالان

علت عفونت گوش در بزرگسالان | درمان عفونت گوش در بزرگسالان

عفونت گوش در بزرگسالان

عفونت گوش یکی از بیماریهایی است که در کودکان و بزرگسالان اتفاق می افتد و علت عفونت گوش در بزرگسالان بسیار متفاوت با کودکان است اگر خانم یا آقایی هستید که به عفونت گوش دچار شده اید در ادامه راههای درمان عفونت گوش در بزرگسالان بیان می شود. درمان عفونت گوش متناسب با محل عفونت و عامل عفونت (ویروس یا باکتری) شرایط مختلفی دارد. مصرف دارو و عمل گذاشتن لوله تهویه از درمان‌های پزشکی عفونت گوش هستند. درمان‌های خانگی شامل آب پیاز، گرم کردن، نمک و سرکه سیب می‌شود. در ادامه با انواع عفونت گوش، علائم، علل و روش‌های درمان آن‌ها بهتر آشنا می‌شوید. عفونت گوش در بزرگسالان گاهی در اثر عفونت‌های ویروسی و گاهی در اثر عفونت‌های باکتریایی بروز می‌کند.تجمع مایعات در گوش میانی باعث التهاب گوش شده و درد زیادی ایجاد می‌‌کند. اصولا ۲ دسته عفونت برای گوش تعریف شده است:

 

علت عفونت گوش در بزرگسالان

عفونت حاد: درد شدید، درمان سریع
عفونت مزمن: درد مقطعی، درمان کند

 

علائم عفونت گوش در بزرگسالان

از شایع‌ترین علائم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرد درد خفیفی در درون گوش احساس می‌کند.
فرد در داخل گوش خود احساس فشار می‌کند.
ترشحاتی چرک مانند از گوش فرد خارج می‌شود.
قدرت شنایی تا حدودی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 

عفونت گوش در چه نقاطی ایجاد می‌شود؟

عفونت گوش داخلی و احساس سرگیجه
عفونت گوش میانی (دقیقا پشت پرده گوش)
عفونت گوش خارجی (گوش شناگر)

علت عفونت گوش در بزرگسالان | درمان عفونت گوش در بزرگسالان

داروی عفونت گوش در بزرگسالان

گاهی ویروس باعث عفونت گوش می‌شود، در این صورت آنتی بیوتیک (نابودکننده باکتری‌ها) کمکی به درمان آن نمی‌کند. اگر پزشک تشخیص دهد که باکتری باعث عفونت شده است، آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. همچنین می‌توانید با پزشک خود، در مورد انجام درمان‌های خانگی مفید، مشورت کنید.

 

۱. مسکن درد

اگر ویروس، عامل عفونت باشد، منتظر این نباشید که درد ناشی از عفونت خود به خود بهبود پیدا کند. پزشک شما ممکن است یک داروی ضد درد مانند استامینوفن (تایلینول) یا ایبوپروفن تجویز کند. این قرص‌ها تب را نیز کاهش می‌دهند. از مصرف آسپرین برای کودکان به علت بروز “سندرم ری” که یک بیماری بسیار نادر است و موجب تورم مغز یا کبد می‌شود، اجتناب کنید. درد را می‌توان با استفاده از گرمای محسوس مانند یک پد حرارتی، کاهش داد. در استفاده از پد حرارتی برای کودکان، بسیار احتیاط کنید.

 

۲. آنتی بیوتیک

اگر پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کرد، تمام دستورات او را بکار بگیرید. از تمام دوز‌های دارویی خود یا فرزندتان، استفاده کنید تا بهبود پیدا کنید. اگر مصرف دارو را برای یک نوبت فراموش کرده اید یا از مصرف داروها، احساس ناراحتی کردید، با پزشک یا داروساز تماس بگیرید. اگر دوره درمان را کامل نکنید، عفونت دوباره بر می‌گردد و به درمان‌های بعدی مقاومت نشان می‌دهد.

علت عفونت گوش در بزرگسالان | درمان عفونت گوش در بزرگسالان

درمان عفونت گوش در بزرگسالان

اگر مایع برای مدت طولانی در گوش بماند یا عفونت به گوش برگشت کند، این عفونت می‌تواند باعث عوارض جدی شود. پزشک ممکن است معاینه‌ای را انجام دهد. معاینه به این ترتیب است که پزشک سوراخ کوچکی را بر روی پرده گوش ایجاد می‌کند تا مایعاتی مانند آب، خون یا چرک بتوانند از آن خارج شوند. در بسیاری از موارد، پزشک لوله‌ای کار خواهد گذاشت تا این مایعات دوباره به داخل گوش برنگردند. این لوله معمولا پس از ۶ تا ۱۸ ماه برداشته می‌شود. وجود لوله باعث بازگشت جریان هوا به داخل گوش شده و گوش میانی را خشک نگه می‌دارد. از طرف دیگر، مجاری گوش درد کمتری دارند، شنوایی بهبود می‌یابد، احتمال ابتلا به عفونت گوش در بیمار کاهش پیدا می‌کند.

 

این لوله‌ها برای کودکان با یک عمل جراحی کار گذاشته می‌شوند. کودک باید در بیمارستان بستری شده و با یک ماده بیهوشی خفیف به مدت ۱۵ دقیقه به خواب برود تا عمل انجام شود. نوجوانان و بزرگسالان می‌توانند، این عمل را در حالت هوشیاری در مطب پزشک انجام دهند. این عمل به ندرت به عفونت یا زخم منجر می‌شود و معمولا نتایج بلند مدتی دارد. برای درک بیشتر اطلاعات تخصصی باید با پزشک خود نیز مشورت کنید.

 

درمان خانگی عفونت گوش در بزرگسالان

برای تسکین درد گوش خود می‌توانید کار‌هایی را در خانه، انجام دهید، اما در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

 

گرما: به راحتی می‌توانید از کمپرس آب گرم برای تسکین درد، استفاده کنید.
غرغره کردن: در نوجوانان، آب نمک می‌تواند به تسکین گلو درد کمک کرده و مجاری شیپور استاش را تمیز کند.
هوای تازه: افراد سیگاری باید از سیگار کشیدن در خانه یا هر مکان دیگری که سایر افراد از عفونت گوش رنج می‌برند، اجتناب کنند.
تغذیه نوزاد: شیر مادر از عفونت گوش نوزادان جلوگیری می‌کند. اگر کودک شما به عفونت گوش مبتلا شده است، با استفاده از شیشه شیر به او شیر دهید، این کار را ایستاده انجام دهید. نوزاد را در تخت خواب و در حالت دراز کش، شیر ندهید.

 

درمان گیاهی عفونت گوش میانی در بزرگسالان

۱. شیر مادر
به دلیل دارا بودن آنتی بادی‌های طبیعی، شیر مادر می‌تواند به کاهش عفونت گوش کمک کند. شیر مادر تورم گوش را کاهش می‌دهد و پس از گذشت دو روز پس از استفاده از شیر، علائم بهبودی بروز خواهد کرد. برای این کار چند قطره شیر را با قطره چکان درون گوش بریزید و در صورت لزوم این روند را تکرار کنید.

علت عفونت گوش در بزرگسالان | درمان عفونت گوش در بزرگسالان

۲. پیاز
یکی از مواد غذایی که زیاد در پخت و پز استفاده می‌شود، پیاز است. شاید تعجب کنید اما درمان عفونت گوش با پیاز امکان پذیر است. برای این کار، آب پیاز را بگیرید. یک پنبه را با آب پیاز کمی خیس کرده و به مدت ۵ دقیقه درون گوش قرار دهید.

 

۳. سرکه سیب
در مواردی که عفونت گوش ناشی از بیماری قارچی باشد، می‌توانید از این درمان استفاده کنید. برای این کار:

به نسبت مساوی، سرکه سیب و آب را با هم مخلوط کنید.
یک گلوله پنبه را درون آن فرو کرده و به مدت ۵ دقیقه درون گوش قرار دهید.
پس از خارج کردن پنبه، سر خود را کج نگه دارید تا مایعات، کاملا خارج شوند.
سپس با سشوار گوش خود را خشک کنید.
در صورتی‌که در خانه سرکه سیب نداشتید، از سرکه سفید استفاده کنید.

علت عفونت گوش در بزرگسالان | درمان عفونت گوش در بزرگسالان

۴. نمک
نمک همیشه به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده موثر و معجزه گر، شناخته شده است. آب نمک، در درمان عفونت‌هایی همچون عفونت گلو و گوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این کار:

یک قاشق چای خوری نمک را با یک فنجان کوچک آب گرم مخلوط کنید.
چند قطره از این محلول را در گوش بریزید.
یک دقیقه گوش را به همین حالت کج نگه دارید و سپس سر خود را برگردانید تا مایع از گوش خارج شود.

نکته: نوع عفونت گوش شما، چگونگی درمان را تعیین می‌کند

 

درمان عفونت گوش میانی در بزرگسالان

ممکن است برای عفونت گوش شما آنتی بیوتیک‌ تجویز شود. بعضی از این آنتی بیوتیک‌ها ممکن است به صورت خوراکی مصرف شوند و بعضی دیگر را مانند قطره‌های گوش می‌توان به‌طور مستقیم در محل عفونت، مورد استفاده قرار دهید. اگر هنوز علائم سرماخوردگی یا آلرژی دارید، توصیه می‌شود از یک ضد انعقاد استروئید‌های بینی یا آنتی هیستامین، استفاده کنید. یکی دیگر از تکنیک‌های مفید، تمیز کردن مجرای شیپور استاش است. شما می‌توانید این کار را بسیار آرام با فشار دادن بینی و بستن دهانتان انجام دهید. این حرکت می‌تواند هوا را از طریق مجاری شیپور استاش، به داخل گوش هدایت کند و باعث تخلیه مجاری شود.

 

درمان عفونت گوش خارجی در بزرگسالان

گوش خارجی باید با دقت و با استفاده از دارو‌های ضد میکروبی و ضد التهابی، تمیز شود. در صورتی‌که پزشک تشخیص دهد ممکن است آنتی بیوتیک‌ها تجویز شوند که برای عفونت باکتریایی مفید است. در صورتی‌که مبتلا به عفونت ویروسی باشید، ممکن است در گوش خود، احساس سوزش داشته باشید پس منتظر باشید تا عفونت خود به خود برطرف شود و بسته به نوع ویروس، درمان تخصصی‌تر می‌شود.

 

عفونت گوش در بزرگسالان به دلایل مختلفی از جمله سرماخوردگی ممکن است بروز کند که امروزه روشهای نوینی برای درمان عفونت گوش در بزرگسالان وجود دارد و آخرین را درمان عفونت گوش در بزرگسالان عمل جراحی است عفونت گوش میانی در بزرگسالان یکی از شایع ترین ها است.

جدیدترین مطالب