قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

شایع ترین علائم آپاندیس در کودکان و بزرگسالان چیست؟

مجموعه : پزشکی و سلامت
شایع ترین علائم آپاندیس در کودکان و بزرگسالان چیست؟

علائم آپاندیس در بسیاری از افراد یکسان است و شایع ترین علائم آپاندیس درد ناحیه شکم است اگر می خواهید با علائم شایع آپاندیس در کودکان و بزرگسالان آشنا شوید با سماتک همراه باشید.

 

علائم آپاندیس چیست

اگرچه بیماری آپاندیس کمتر شایع است، با این حال، حدود ۵ درصد از جمعیت در نهایت به آن مبتلا می‌شوند؛ بنابراین، بهتر است با علائم آپاندیس آشنا شوید که ترکیدن آپاندیس می‌تواند مرگبار باشد. یکی از شایع ترین علائم اولیه آپاندیس، درد شکمی می‌باشد که برای بیمار بسیار دردناک است. افرادی که تجربه آپاندیس دارند، در قسمت مرکزی شکم درد را تا ربع پایین شکم حس کرده‌اند. کاهش اشتها علامت شایع دیگری از آپاندیس می باشد و همچنین حالت تهوع و اسفراغ حالات اولیه این بیماری می‌باشد که نهایتا منجر به بسته شدن روده‌ها می‌شود.

 

اگر در ناحیه زیرین شکمی احساس تورم و التهاب می کنید، این احتمال وجود دارد که دچار آپاندیسیت شده باشید. آپاندیس زائده ی در روده بزرگ است که به التهاب و عفونت در این ناحیه آپاندیسیت گفته می شود. این بیماری معمولا در افراد بین سنین 10 تا 30 سال بیشتر شایع است. از آنجایی که آپاندیسیت یک وضعیت پزشکی اورژانس محسوب می شود، تشخیص سریع و به موقع علائم و اقدامات سریع پزشکی بسیار اهمیت دارد. گام های پیش رو به شما کمک می کند که درد آپاندیس را به خوبی نسبت به دیگر درد های ناحیه شکمی تشخیص دهید و با آگاهی بیشتر اقدامات لازم را هرچه سریعتر انجام دهید.

شایع ترین علائم آپاندیس در کودکان و بزرگسالان چیست؟

شایع ترین علائم آپاندیس

تب و لرز

تب و لرز به معنای بروز التهاب در جایی از بدن است. اگر آپاندیس شما ملتهب شود، بدن با آزاد سازی چندین ماده شیمیایی و ایجاد علائمی مانند درد و تب و لرز به این شرایط واکنش نشان خواهد داد. بنابراین، در صورت بروز درد شکم به همراه تب و لرز، به پزشک مراجعه کنید. علائم ورم آپاندیس ممکن است شبیه یکی از مشکلات معده باشد، از جمله تب درجه­ ی پایین، لرز، و تشنج.

 

یبوست یا اسهال

همانند بسیاری از علائم دیگر، ممکن است شدید نباشد یا احتمالا بعد از این­که درد شکمی را تجربه کردید به سراغ شما می­آید.
اما اگر علاوه بر درد قسمت راست پایین شکم، اسهال ملایم دارید –مخصوصا اگر ماده مخاطی زیادی در آن باشد –به پزشک مراجعه کنید.

شایع ترین علائم آپاندیس در کودکان و بزرگسالان چیست؟

استفاده مکرر از سرویس بهداشتی

دفع ادرار یکی از شایع‌ترین علائم آپاندیس است. در برخی افراد، آپاندیس در پایین لگن و نزدیک به مثانه قرار گرفته است. بنابراین، التهاب آپاندیس ممکن است باعث التهاب و تحریک مثانه شود. در نتیجه، ممکن است فرد دچار تکرر و سوزش ادرار شود. در این شرایط، به پزشک مراجعه کنید.

 

تهوع، استفراغ و عدم اشتها

همه افراد مبتلا به آپاندیس دچار این علائم نخواهند شد. اما اگر علاوه بر درد شکم، احساس تهوع نیز می‌کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات، التهاب آپاندیس بر روی دیگر قسمت‌های دستگاه گوارش و دستگاه عصبی تاثیر گذاشته و موجب بروز حالت تهوع و استفراغ می‌شود. دکتر پین می‌گوید: “شما استفراغ جهنده نخواهید داشت. مثل فیلم جن­گیر نیست”.
اگرچه شاید چند روزی بی‌­اشتها باشید و کمی حالت تهوع و استفراغ داشته باشید، مثل همان چیزی که هنگام مشکل معده ممکن است داشته باشید. اگر بعد از حدود یک روز بهبود پیدا کردید، احتمالا حالتان خوب است.
اما اگر اوضاع وخیم‌­تر شد –مخصوصا اگر تب و درد قسمت راست شکم داشته باشید – دکتر پین می­گوید به دنبال مراقبت پزشکی باشید. اگر به مدت بیش از ۱۲ ساعت استفراغ داشته‌اید یا بیش از چند روز اسهال داشته­‌اید بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

شایع ترین علائم آپاندیس در کودکان و بزرگسالان چیست؟

گاز و نفخ معده

خوردن پنج تکه پیتزا و نوشیدن مقدار زیادی آبجو به دنبال آن می‌تواند موجب نفخ و سوهاضمه برای هر کسی شود.
اما اگر پس از پرخوری و افراط در غذا بخوابید و با درد بیدار شوید –یا درد بدتر شده باشد –باید محتاط باشید. همچنین اگر بیش از چند روز نفخ، گاز فراوان همراه با درد روده یا مشکل در خروج گاز‌ داشتید، مراقب باشید.
موارد ذکر شده علائم عمومی هستند که اگر با علائم دیگری مثل تب و درد در قسمت راست پایین شکم همراه باشند، ورم آپاندیس را نشان می‌دهد.

شایع ترین علائم آپاندیس در کودکان و بزرگسالان چیست؟

درد شدید شکم

یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین علائم آپاندیس، درد بسیار زیاد در ناحیه شکم است. آپاندیس معمولا باعث بروز درد شدید از ناف به سمت راست و پایین شکم می‌شود. اگرچه این حالت لزوما به معنای ترکیدن آپاندیس نیست، اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید. برخی از افراد مبتلا به آپاندیس ممکن است در حین راه رفتن، سرفه کردن یا حرکت کردن ماشین دچار درد شکم شوند. همچنین، ممکن است دیواره شکم ملتهب شود. در این حالت، آپاندیس ممکن است در آستانه ترکیدن باشد. سریع به پزشک مراجعه کنید. به محض آن­که که در قسمت پایین شکم درد ایجاد شود، می‌تواند خیلی شدید شود. دکتر پین می‌گوید بسیاری از بیمارانش آن را چنین توصیف می‌­کنند، ” مثل هیچ درد دیگری که قبلا تجربه کرده‌اند.”
ورم آپاندیس آن­قدر شدید هست که اگر کسی در خواب باشد او را بیدار می­کند. به محض شروع، چنان که دکتر پین می‌گوید، شدت درد می‌­تواند سریعا طی چند ساعت افزایش یابد.

 

گیجی و سردرگمی

اگر شما گیج و سردرگم هستید، احتمالا عفونت بدتر شده است؛ حتی ممکن است عفونت وارد جریان خون شود، که این حالت می‌تواند مرگبار باشد. بدتر شدن عفونت می‌تواند منابع بدن مانند اکسیژن را مصرف کرده، در نتیجه، اکسیژن کافی به مغز نخواهد رسید. بنابراین، اگر مشاهده کردید، فردی غیر طبیعی رفتار می‌کند، چه آپاندیس باشد چه بیماری دیگر (مانند سکته مغزی)، سریع به پزشک مراجعه کنید.

شایع ترین علائم آپاندیس در کودکان و بزرگسالان چیست؟

بدون علامت

دکتر پین می­گوید داستان‌های زیادی در مورد پزشکانی شنیده­ام که به خاطر جراحی‌های بی­ربط بیماران را عمل کرده‌اند و متوجه شده‌­اند زائده­ی آپاندیس آنها ترکیده است و بدون هیچ معالجه‌ایی ترمیم شده است.
اما، او می‌گوید این یک افسانه­ی عامه­پسند است. دکتر پین اظهار می­کند: اگر آپاندیس­تان بترکد، متوجه خواهید شد.”

 

پوست انسان مملو از سنسور‌های می‌باشد که نقاط دقیق درد را، مثلا اگر زنبوری شما را نیش بزند، نشان می­دهند. اما درون بدن قضیه فرق می‌کند.
شرایطی مثل بارداری خارج از رحم، بیماری کرون، بیماری التهابی لگن و یبوست ممکن است مثل ورم آپاندیس باشند. اما بهتر است بر پایه حدس و گمان پیش نروید و به دکتر مراجعه کنید.
دکتر پین ‌می‌گوید: حتی اگر علائم آن معمول نباشند، پزشکان می‌توانند با انجام سونوگرافی یا شمارش گلبول‌های سفید ( که در صورت عفونت ممکن است سطح آن بالا باشد) ورم آپاندیس را تشخیص دهند.

شایع ترین علائم آپاندیس در کودکان و بزرگسالان چیست؟

تندرنس برگشتی

تندرنس برگشتی زمانی رخ می‌دهد که قسمت راست پایین شکم خود را فشار ‌دهید و سپس هنگام رها کردنش درد احساس کنید. دکتر پین می‌گوید دوباره آن قسمت را فشار ندهید – “اگر درد می‌کند، دوباره انجامش ندهید” قانون خوبی برای درد شکمی مربوط به ورم آپاندیس است – و اگر تندرنس برگشتی را تجربه کردید به پزشک خود مراجعه کنید، مخصوصا اگر تب، حالت تهوع یا علائم دیگری داشته باشید.

برچسب‌ها:

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب