از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم | فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم

از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم | فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم

علائم فشار خون بالا در برخی از افراد مشخص می شود و در اینجا نشانه های فشار خون بالا توضیح داده خواهد شد. از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم؟ یکی از راههای تشخیص فشار خون بالا اندازه گیری فشار خون با دستگاه است. در قسمت بعد به شما خواهیم گفت فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم تا به سلامتی مان آسیبی وارد نشود.

 

از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم

اگر نمی دانید که علائم فشار خون بالا چیست پس حتما از خود می پرسید از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم راههای متعددی برای تشخیص فشار خون بالا وجود دارد. ابتدا مهم است که فشار خون خود را به صورت منظم با دستگاه تست فشار خون بررسی کنید. اگر فشار خون بالا دارید احتمالا هیچ علامت یا نشانه ای از این بیماری را تجربه نمی کنید حتی اگر فشار خون بسیار بالا دارید. در موارد بسیار نادر و اگر فشار خون به سطح خطرناك برسد فرد ممکن است سردرد یا خونریزی بیش از حد عادی داشته باشد.

 

اما در اکثر موارد علائم یا نشانه های فشار خون بالا وجود ندارد به همین دلیل است که فشار خون “قاتل خاموش” نامیده می شود. اگر فشار خون بالا برای مدت زمان طولانی ناشناخته باشد این وضعیت می تواند به قلب، رگ های خونی، کلیه ها و سایر قسمت های بدن شما آسیب برساند. بعضی از افراد، در معرض بیماری قلبی عروقی، سکته مغزی یا نارسایی کلیه قرار می گیرند تا بفهمند که فشار خون بالا نیز دارند. با این حال، افراد مبتلا به فشار خون بالا بدون عارضه ممکن است علائمی را تجربه کنند که عبارتند از:

 

سردرد،
تاری دید،
سرگیجه،
تنگی نفس.
عواقب ناشی از فشار خون بالا به شدت و مدت زمان فشار و همچنین وضعیت پزشکی فرد مربوط می شود. فشار خون بالا می تواند قلب را تحت تاثیر قرار دهد:
تنگی نفس،
درد قفسه سینه،
حمله قلبی،

 

فشار خون بالا می تواند عملکرد کلیه ها را کاهش دهد و منجر به احتباس مایع و تورم پاها و حتی نارسایی کلیه می شود. فشار خون بالا می تواند روی چشم تاثیر بگذارد باعث از بین رفتن دید می شود. فشار خون بالا می تواند به طور جدی بر گردش خون اثر و سبب درد در پاها در هنگام پیاده روی، پاهای سرد و سکته شود.
خوشبختانه، هنگامی که فشار خون بالا در اوایل تشخیص داده می شود تحت درمان قرار گرفته و مورد نظارت قرار می گیرد و می توان عواقب فشار خون بالا را از بین برد.

از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم | فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم

فشار خون بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

تنها راه برای تعیین اینکه آیا فشار خون بالا است آزمایش آن است. این یک آزمایش آسان و بدون درد است و می تواند در دفتر دکتر شما انجام شود.

 

برای تست فشار خون آماده می شوید:
اجتناب از نوشیدن قهوه یا سیگار کشیدن 30 دقیقه قبل از آزمایش.
قبل از آزمون به حمام بروید.
قبل از آزمایش، 5 دقیقه متتظر بمانید.
از استتوسکوپ و کاف فشار خون اغلب برای اندازه گیری فشار خون شما استفاده می شود.
در حالی که شما نشسته اید ارائه دهنده مراقبت های سلامت شما یک کاف را در اطراف بازو شما قرار می دهد و فشار خون شما را با استفاده از اندازه گیری فشار سنج اندازه گیری می کند. در طول آزمون، سعی کنید از حرکت دادن دست خود جلوگیری کنید.
از آنجایی که فشار خون شما در طول روز متغیر است احتمالاً پزشک شما، دو تا سه بار فشار خون را در بازدیدهای متفاوت می گیرد تا مطمئن شود که بالا است.
پزشک شما همچنین می تواند فشار خون شما را در هر دو دست اندازه گیری کند تا ببینید آیا در آنها اختلاف وجود دارد.
خواندن فشار خون شامل دو عدد است که در میلی متر جیوه (mmHg) داده می شود.
شماره اول فشار خون را در شریان های شما اندازه می گیرد وقتی که قلب شما ضربان دارد و فشار سیستولیک نامیده می شود.
عدد دوم فشار در شریان های شما بین ضربه ها (هنگامی که قلب شما آرام و پر از خون می شود) اندازه گیری می کند.

از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم | فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم

روش اندازه گیری فشار خون بالا

فشار خون طبیعی فشار خون پایین تر از 120/80 mmHg طبیعی است. هنگامی که از این محدوده بالاتر می روید خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی افزایش می یابد.
فشار خون بالا هنگامی که قرائت ها به طور مستمر از 120 تا 129 میلیمتر جیوه سیستولیک و کمتر از 80 میلی متر جیوه دیاستولیک محاسبه می شود آن فشار بالا رفته نامیده می شود. افرادی که فشار خون بالا دارند خطر ابتلا به فشار خون بالا در انها افزایش می یابد و باید اقداماتی را برای کنترل آن، از جمله رژیم غذایی سالم و ورزش منظم انجام دهند.
فشار خون بالا مرحله 1 این است که فشار خون به طور مداوم از 130 تا 139 mmHg سيستول یا 80 تا 89 mmHg دیاستولیک متغیر است. برای بیماران مبتلا به مرحله 1 فشار خون بالا، به احتمال زیاد تغییر سبک زندگی برای کاهش فشار خون تجویز می شوند. دارو نیز ممکن است بر اساس خطر بیماری قلبی عروقی در نظر گرفته شود.
مرحله 2 فشار خون بالا این است که فشار خون به طور پیوسته 140/90 mmHg یا بالاتر است. در این مرحله، پزشکان ممکن است داروهایی را برای کاهش فشار خون همراه با تغییرات شیوه زندگی تجویز کنند.
بحران فشارخون این وقوع فشار خون بالا است که نیاز به توجه پزشکی دارد. اگر شما یک فشار خون 180/120 میلی متر Hg داشته باشید پنج دقیقه صبر کنید و دوباره آزمایش کنید. اگر همواره این بالا باشد بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. اگر فشار خون بالاتر از 180/120 میلی متر باشد شما در معرض درد قفسه سینه، تنگی نفس، درد پشت، بیخوابی و ضعف، تغییر در دید و صحبت کردن با مشکل هستید ممکن است آسیب اندام داشته باشید و باید با اورژانس تماس بگیرید.

 

چه آزمایشهای دیگری نیاز دارید؟

اگر فشار خون بالا دارید پزشک همچنین می تواند آزمایش های زیر را برای بررسی علائم بیماری های قلبی انجام دهد:
آزمایش ادرار
آزمایش خون
الکتروکاردیوگرام (ECG)
تست کلسترول

 

اندازه گیری فشار خون بالا با دستگاه

برای دریافت دقیق تر قرائت فشار خون، پزشک ممکن است از شما بخواهد فشار خون خود را در خانه و در محل کار خود با مانیتور خودکار فشارخون خود ثبت کنید.
انجام این کار می تواند تعیین کند که آیا درمان موثر است و یا وضعیت شما بدتر شده است.
انجمن قلب آمریکا (AHA) یک مانیتور بازویی اتوماتیک را برای استفاده در منزل به شما پیشنهاد می کند.
قبل از اندازه گیری فشار خون خود، سیگار نکشید نوشیدنی های کافئین دار مصرف نکنید حداقل 30 دقیقه قبل از آزمایش ورزش نکنید. حداقل 5 دقیقه قبل از اندازه گیری با پشت بنشینید و استراحت کنید. پا باید روی زمین مسطح باشد و حرکت نکند. بازوی شما نیز باید روی یک سطح صاف مانند یک میز و قسمت بالای بازوی در سطح قلب باشد.

از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم | فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم

فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم

فشار خون بالا عامل سکته قلبی و مرگ و میز است و افراد مبتلا به بیماری پرفشاری خون باید بدانند که چگونه فشار خون بالا را سریع پایین بیاوریم؟ شما می توانید فشار خون خود را به طور طبیعی با تغییرات شیوه زندگی و رژیم غذایی کاهش دهید. همچنین برخی از روش های طبیعی برای کاهش سرعت فشار خون در عرض چند دقیقه وجود دارد. مطالعات علمی کشف کردند که طب فشاری، پیاده روی کوتاه و یا حتی یک قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند فشار خون بالا را در عرض چند دقیقه کاهش دهد. شما همچنین می توانید فشار خون خود را با پیگیری رژیم غذایی فشار خون بالا که حاوی غذاهایی مانند روغن زیتون، انواع توت ها، سیر و اسیدهای چرب امگا 3 است کاهش دهید. دکتر براندی دی ویلیامز یک متخصص قلب و عروق در تگزاس مرکز سلامت Stephenville می گوید: “تغییرات شیوه زندگی بخش مهمی از پیشگیری و درمان فشار خون بالا است.” بر طبق تحلیل تقریباً 400 مطالعه، به نظر می رسد که راه رفتن معمولی مانند آرام آرام، در کاهش فشار خون به همان اندازه داروهایی معمول BP موثر است. ورزش کمک می کند تا قلب اکسیژن را با کارآیی بیشتری مصرف کند بنابراین لازم نیست به اندازه کافی کار کند تا خون پمپ شود.

 

سیگار فشار خون را بالا میبرد

در میان دلایل بسیار برای ترک سیگار این است که عادت یک عامل خطر برای بیماری قلبی است و سیگار فشار خون را بالا میبرد. هر پف از دود سیگار علت خفیف افزایش موقت در فشار خون است. مواد شیمیایی موجود در دخانیات نیز سبب آسیب به عروق خونی می شود. با کمال تعجب، در مطالعات یک ارتباط قطعی بین سیگار کشیدن و فشار خون بالا یافت نشده است. شاید دلیل این است در افراد سیگاری در طول زمان تحمل توسعه می یابد. هنوز هم، هر دو سیگار کشیدن و فشار خون بالا خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهند ترک سیگار کمک می کند تا این خطر معکوس شود.

از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم | فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم

توت خشک برای فشار خون بالا

انواع توت ها کامل هستند و علاوه بر عطر و طعم آبدار هستند.
آنها همچنین دارای پلی فنل، ترکیبات گیاهی طبیعی است که برای قلب شما خوب است.
در یک مطالعه کوچک افراد میانسال انواع توت ها را برای مدت هشت هفته خورند.
شرکت کنندگان بهبود در شاخص مختلف سلامت قلب، مانند کاهش فشار خون بالا را تجربه کردند.
در مطالعه دیگری به افراد با فشار خون بالا یک رژیم غذایی کم پلی فنل یا یک رژیم غذایی بالا در پلی فنل حاوی انواع توت ها، شکلات، میوه ها و سبزیجات داده شد. آن ها انواع توت ها و غذاهای غنی از پلی فنول را مصرف کردند و بهبود نشانگر خطر بیماری قلبی را تجربه کردند.

 

پایین آوردن فشار خون بالا با مصرف مکمل های طبیعی

برخی از مکمل های طبیعی نیز ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. در اینجا برخی از مکمل های اصلی که شواهد علمی پشت سر آنها است آورده می شود.

 

عصاره سیر رسیده: عصاره سیر رسیده با موفقیت به عنوان یک درمان مستقل و همراه با درمان های مرسوم برای کاهش فشار خون استفاده شده است.
بربرین: به طور سنتی در طب آیورودا و چین استفاده می شود بربرین ممکن است تولید اکسید نیتریک را افزایش و به کاهش فشار خون کمک می کند.
پروتئین آب پنیر: در مطالعه 2016 دریافتند که پروتئین آب پنیر سبب بهبود فشار خون و عملکرد عروق خونی در 38 شرکت کننده شده است.
روغن ماهی: مصرف طولانی نشان داده شده که روغن ماهی با بهبود سلامت قلب ارتباط داشته و ممکن است افراد مبتلا به فشار خون بالا بیشتر از آن بهره مند شوند.
گل هیبیسکوس: هیبیسکوس (Hibiscus) از گیاهان گلدار از خانواده پنیرکیان است از گل هیبیسکوس چای خوشمزه تهیه کنید. آنها سرشار از آنتوسیانین و پلی فنول است که برای قلب خوب است و ممکن است فشار خون را کم کند.

از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم | فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم

فشار خون بالا را چگونه سریع پایین بیاوریم

سریع ترین روش کاهش فشار خون بالا تغییر رژیم غذایی است اگر نمی دانید فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم بهتر است نگاهی به ادامه این مطلب بیندازید:

 

غذاهای غنی از منیزیم بخورید

منیزیم یک ماده معدنی مهم است که به استراحت رگهای خونی کمک می کند.
در حالی که کمبود منیزیم بسیار نادر است بسیاری از مردم به اندازه کافی دریافت نمی کنند.
برخی مطالعات نشان داده اند که گرفتن منیزیم خیلی کم با فشار خون بالا مرتبط است اما شواهدی از مطالعات بالینی کمتر روشن بوده است.
با این حال، خوردن یک رژیم غذایی غنی از منیزیم برای دفع کردن فشار خون بالا توصیه می شود.
شما می توانید منیزیم را به رژیم غذایی خود با سبزیجات، محصولات لبنی، حبوبات، مرغ، گوشت و غلات سبوس دار ترکیب کنید.

 

مدیتیشن یا تنفس عمیق

در حالی که این دو رفتار را نیز می تواند “تکنیک های کاهش استرس” را تحت تسلط قرار دهند مراقبه و تنفس عمیق نیاز به توجه خاص دارد.
تصور می شود هر دو مدیتیشن و تنفس عمیق برای فعال کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک است. این سیستم سبب شل شدن بدن، کاهش ضربان قلب و کاهش فشار خون می شود.
تحقیقات بسیار کمی در این زمینه هست مطالعات نشان می دهد که سبک های مختلف از مدیتیشن به نظر می رسد که برای کاهش فشار خون منافعی دارد.
تکنیک های تنفس عمیق نیز می تواند کاملاً موثر باشد.
در یک مطالعه، از شرکت کنندگان خواسته شد که شش نفس عمیق بالای 30 ثانیه بگیرند و یا به سادگی تا 30 ثانیه بنشینند. افراد با تنفس عمیق کاهش در فشار خون خود نسبت به افراد نشسته نشان دادند.
سعی کنید مراقبه ها و یا تنفس عمیق هدایت شونده داشته باشید.

از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم | فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم

مصرف غذاهای غنی از کلسیم

مردم با مصرف کم کلسیم اغلب فشار خون بالا دارند.
در حالی که مصرف مکمل های کلسیم کاهش فشار خون قطعی را نشان نداده اند به نظر می رسد رژیم غذایی غنی از کلسیم با سطوح سلامت در ارتباط است.
اکثر افراد بالغ، توصیه به مصرف 1000 میلی گرم کلسیم در روز می شوند برای زنان بیش از 50 و مردان بیش از 70، این مقدار 1200 میلی گرم در روز است.
علاوه بر لبنیات، شما می توانید کلسیم را از خربزه و دیگر سبزیجات برگ دار، لوبیا، ساردین و پنیر سویا بدست آورید اینجا یک لیست کامل از غذاهای دارای کلسیم است.

 

شکر تصفیه و کربوهیدرات مصرف نکنید

رشد تحقیقات نشان می دهد یک ارتباط بین قند اضافه شده و فشار خون بالا در بدن وجود دارد.
در مطالعه سلامت زنان فرامینگهام، زنان که حتی یک قوطی نوشابه در روز می نوشیدند سطح بالاتری نسبت به کسانی که کمتر از یک نوشابه در روز می نوشید داشتند.
مطالعه دیگری نشان داده است که کمتر خوردن نوشیدنی شیرین شده با شکر در روز با کاهش فشار خون در ارتباط بود.
و آن فقط در شکر نیست – تمام کربوهیدرات تصفیه شده، مثل نوع موجود در آرد سفید، در جریان خون به سرعت در حال تبدیل به قند و ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.
برخی مطالعات نشان داده اند که رژیم های غذایی کم کربوهیدرات ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.
یک مطالعه بر روی افراد تحت استاتین درمانی پیدا کرده است که کسانی که به هفته شش مصرف وارد می شوند با محدود کردن کربوهیدرات رژیم غذایی شاهد بهبود بیشتر در فشار خون و دیگر نشانه های بیماری های قلبی نسبت به افراد بدون رژیم غذایی بودند.

 

شکلات تیره یا کاکائو بخورید

در حالی که خوردن مقدار زیادی شکلات احتمالاً به قلب شما کمک نمی کند ولی مقدار کم ممکن است موثر باشد.
دلیلش این است که شکلات تیره و پودر کاکائو غنی از فلاونوئیدها، ترکیبات گیاهی گشاد کننده عروق خونی می باشد.
با مروری بر مطالعات دریافتند که کاکائو غنی از فلاونوئید است چندین شاخص از سلامت قلب در کوتاه مدت از جمله فشار خون بهبود یافته است.
از پودر کاکائو غیر قلیایی که به ویژه دارای فلاونوئیدها و بدون قند اضافی است استفاده کنید.

از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم | فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم

اضافه وزن خود را کاهش دهید

اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن می تواند سبب تفاوت بزرگی برای سلامت قلب شما باشد.
با توجه به مطالعه 2016 از دست دادن 5٪ از توده بدن می تواند فشار خون بالا را به طور قابل توجهی کاهش دهد.
در مطالعات قبلی، از دست دادن 17 پوند (7.7 کیلوگرم) از وزن با کاهش تا 8.5 میلی متر جیوه فشار خون سیستولیک و تا 6.5 میلی متر جیوه در فشار خون دیاستولیک در ارتباط بود.
فشار خون سالم باید کمتر از 120/80 میلی متر جیوه باشد.
این اثر حتی بیشتر می شود زمانی که از دست دادن وزن با ورزش همراه شود.
از دست دادن وزن می تواند کمک کند تا رگ های خونی شما بهتر منبسط و منقبض شود و آن پمپ کردن خون از بطن چپ قلب را آسان تر و قوی تر می کند.

 

پیاده روی و به طور منظم ورزش کنید

ورزش یکی از بهترین کارهایی است که شما برای کاهش فشار خون بالا می توانید انجام دهید.
ورزش منظم کمک می کند تا قلب شما قوی تر و در پمپاژ خون کارآمد تر و باعث کاهش فشار خون در شریان ها می شود.
در واقع 150 دقیقه ورزش ملایم مانند پیاده روی یا 75 دقیقه ورزش شدید مانند دویدن در هفته می تواند به کاهش فشار خون کمک می کند و سبب بهبود سلامت قلب شما شود.
همچنین انجام ورزش بیشتر فشار خون شما را کاهش می دهد.

 

مدیریت استرس را یاد بگیرید

استرس یک عامل کلیدی فشار خون بالا است.
هنگامی که شما استرس مزمن دارید بدن شما در حالت جنگ با آن است. در سطح فیزیکی، به این معنی است که ضربان قلب سریع تر و عروق خونی منقبض می شود.
هنگامی که شما تجربه استرس دارید شما همچنین ممکن است بیشتر به سمت رفتارهای دیگر، مانند نوشیدن الکل یا خوردن مواد غذایی ناسالم بروید که می تواند اثرات منفی بر فشار خون داشته باشد.
مطالعات متعددی بررسی کرده است که چگونه کاهش استرس می تواند به فشار خون کمک کند. در اینجا دو راهنمایی مبتنی بر شواهد آورده می شود.
گوش دادن به موسیقی آرامش بخش: موسیقی آرام بخش می تواند به استراحت سیستم عصبی شما کمک کند تحقیقات نشان داده است آن مکمل موثر برای درمان های دیگر فشار خون است.
کمتر کار کنید: به طور کلی کار زیاد و شرایط کار استرس زا با فشار خون بالا در ارتباط است.

 

مصرف کافئین را کاهش دهید

اگر شما یک فنجان قهوه را قبل از بالا رفتن فشار خون مصرف کنید مصرف کافئین باعث افزایش فوری فشار خون می شود.
شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد نوشیدن منظم کافئین سبب یک افزایش پایدار در فشار خون شود.
کافئین ممکن است یک اثر قوی تر در افرادی که آن را به طور منظم مصرف نمی کنند داشته باشد.
این اثرات قهوه در رژیم های کوتاه مدت دیده شده است و در رژیم های دراز مدت قهوه ثابت نشده است لذا اگر شما شک دارید که به کافئین حساس هستید ببینید اگر کاهش آن فشار خون شما را کاهش می دهد آن را کاهش دهید.

از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم | فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم

غذاهای غنی از پتاسیم بیشتر بخورید

پتاسیم یک ماده معدنی مهم است.
این کمک می کند بدن شما از شر سدیم خلاص شده و فشار بر عروق خونی شما را کاهش دهد.
در رژیم های غذایی مدرن مصرف سدیم افزایش یافته است مصرف پتاسیم در اکثر مردم کاهش یافته است.
برای به دست آوردن تعادل بهتری از پتاسیم و سدیم در رژیم غذایی خود، بر خوردن کمتر غذاهای فرآوری شده و بیشتر غذاهای تازه تر و کامل تمرکز داشته باشید.

 

غذاهایی با پتاسیم بالا عبارتند از:

سبزیجات، به ویژه سبزی های برگ دار، گوجه فرنگی، سیب زمینی و سیب زمینی شیرین
میوه، از جمله خربزه، موز، آووکادو، پرتقال و زردآلو
لبنیات، مانند شیر و ماست
ماهی تن و ماهی قزل آلا
آجیل و دانه ها
لوبیا

 

مصرف نمک خود را کاهش دهید

مصرف نمک در سراسر جهان بالا است بخش های بزرگی از آن به علت غذاهای فرآوری شده و آماده شده است.
به همین دلیل، بسیاری از تلاش های بهداشت عمومی در کاهش نمک در صنایع غذایی است.
در بسیاری از مطالعات، نمک با فشار خون بالا و وقایع قلب مانند سکته مغزی مرتبط است.
با این حال، تحقیقات اخیر نشان داده است که رابطه بین سدیم و فشار خون بالا ممکن است خیلی واضح باشد.
یکی از دلایل آن ممکن است تفاوت های ژنتیکی بین مردم در چگونگی پردازش سدیم باشد. در حدود نیمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا و یک چهارم از افراد با سطوح نرمال به نظر می رسد که به نمک حساسیت داشته باشند.
اگر شما از قبل فشار خون بالا داشته اید مصرف سدیم خود را کاهش دهید. غذاهای فرآوری شده را با غذاهای تازه مبادله کنید و سعی کنید برای چاشنی از ادویه گیاهی به جای نمک استفاده کنید.

 

در این مقاله یاد گرفتید که از کجا بفهمیم فشار خون بالا داریم و همچنین بهترین روشها برای کاهش فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم آموختید. مردان و زنان در سنین میانسالی باید تست های تشخیص فشار خون بالا را مرتب انجام دهند.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب