قرص آلیوم اس برای چیست | خواص قرص آلیوم اس + عوارض

قرص آلیوم اس برای چیست | خواص قرص آلیوم اس + عوارض

قرص آلیوم اس یکی از بهترین داروهای گیاهی است که برای کاهش فشار خون بالا تجویز می شود. قرص آلیوم اس برای چیست و خواص قرص آلیوم اس و عوارض قرص آلیوم اس در ادامه بیان شده است.

 

قرص آلیوم اس برای چیست

قرص آلیوم اس (Allium-S) از داروهای گیاهی است که از سیر تهیه شده و به منظور کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا تجویز می‌شود. تهوع، استفراغ، اسهال و سوزش معده برخی از عوارض این داروست. قرص آلیوم اس برای چیست؟ یک داروی گیاهی ضد فشار خون است که از عصاره سیر تهیه شده و باعث گشاد شدن عروق خونی می‌شود. علاوه بر کاهش فشار خون، مصرف این دارو باعث کاهش چربی خون شده و از ترومبوز جلوگیری می‌کند. از دیگر موارد مصرف این دارو می‌توان به پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی، درمان عفونت‌های مجاری تنفسی فوقانی و کاهش ریسک سرطان معده اشاره کرد. دلیل استفاده از سیر در ترکیبات این دارو، وجود ماده “آلیسین” در سیر است. این ماده با گلبول‌های قرمز خون واکنش نشان داده و سولفید هیدروژن تولید می‌کند. سولفید هیدروژن رگ‌های خونی را آزاد و شل کرده و گردش خون را آسان می‌کند. به همین دلیل است که خوردن سیر موجب افت فشار خون می‌شود.

 

فشار خون بالا از مشکلاتی است که بیشتر در افراد میانسال دیده می‌شود. برخی افراد حتی از مبتلا شدن خود به این بیماری، اطلاع ندارند و همین موضوع سبب می‌شود به بیماری‌های جدی دیگری مثل سکته قلبی و مغزی مبتلا شوند. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی باید سالمندان به طور مرتب فشار خون خود را اندازه‌گیری کرده و در صورتی که به داروهای کنترل‌کننده فشار خون نیاز دارند؛ آن‌ها را زیر نظر پزشک به طور روزانه مصرف کنند. قرص آلیوم اس یکی از این داروهاست که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم. مطالعات نشان داده‌اند که این دارو به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی عمل کرده و علیه طیف وسیعی از باکتری‌ها، قارچ‌ها و حتی ویروس‌ها فعالیت ضد میکروبی دارد.

قرص آلیوم اس برای چیست | خواص قرص آلیوم اس + عوارض

عوارض قرص آلیوم اس

تهوع و استفراغ، اسهال، سوزش معده، سردرد، سرگیجه، درد عضلانی از مهمترین عوارض قرص آلیوم اس بشمار می روند. با مقدار مصرف پیشنهاد شده هیچ نوع عارضه جانبی مشاهده نشده است ، امادر افراد حساس ممکن است آنافیلاکسی ، سردرد ، سرگیجه ، درد عضلانی و به ندرت عوارض گوارشی و تهوع ظاهر شود.

 

تداخل دارویی قرص آلیوم اس

آسپرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون، داروهای پایین‌آورنده قند خون، ایندومتاسین در بیمارانی که تحت درمان با وارفارین و سایر داروهای ضد انعقاد، ضد پلاکت، حل کننده لخته، هپارین با وزن مولکولی پایین، ایندومتاسین، بیماران تحت درمان با ممانعت کننده های پروتئاز و سایر داروهای متابولیزه شونده توسط آنزیم سیتوکرومP450 2E1 هستند، مقدار مصرف دارو باید کنترل و تعدیل شود.

قرص آلیوم اس برای چیست | خواص قرص آلیوم اس + عوارض

مقدار و نحوه مصرف قرص آلیوم اس

مقدار دقیق مصرف قرص آلیوم اس، حتما باید توسط پزشک متخصص، تعیین گردد. به طور معمول به منظور درمان پرفشاری خون در بزرگسالان، ۲ الی ۳ بار در روز و هر بار ۱ عدد قرص بعد از غذا، مصرف می‌گردد.

 

برای درمان: 2 الی 3 بار در روز، هر بار 1 عدد، بعد از غذا

(3 تا 5 میلی گرم آلیسین در روز)

برای پیشگیری: روزانه یک قرص

به صورت دراز مدت

(توجه: این دوز فقط برای بزرگسالان است)

قرص آلیوم اس برای چیست | خواص قرص آلیوم اس + عوارض

خواص قرص آلیوم اس

خواص قرص آلیوم اس چیست؟ آلیوم – اس به عنوان پایین آورنده چربی خون، گشاد کننده عروق و کاهنده فشار خون بالا، ضد انعقاد و آنتی آترومی (ضد گرفتگی دیواره سرخرگ)، آنتی اکسیدان، آنتی ویروس و بازدارنده رشد تومورها به کار برده می شود، این اثرات عمدتا وابسته به آلیسین و مشتقات آن می باشد .

 

– این دارو از طریق مهار لیپوژنز اندوژن و افزایش تجزیه و دفع چربیها از دستگاه گوارش، باعث کاهش چربی خون شده و با پایین آوردن مقدار رسوب کلسترول در دیواره رگهای خونی و وازودیلاتاسیون عروق محیطی می تواند فشار خون حداقلی را در افراد مسن کاهش دهد.

 

– آلیسین و اولیگوسولفیدهای موجود در سیر، اثرات آنتی پلاکتی خود را از طریق مهار آزاد سازی آدنوزین دی فسفات، کلاژن و بتا ترمبوگلوبولین اعمال می کنند.

 

– قرص آلیوم اس رادیکالهای آزاد ناشی از دود سیگار را کاهش می دهد. اثرات آنتی اکسیدان یک میلی گرم از پودر سیر قابل مقایسه با 30 نانومول ویتامینC یا 6/3 نانومول ویتامینE می باشد.

 

– مطالعات نشان داده اند که قرص آلیوم اس به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی با فعالیت ضد میکروبی علیه طیف وسیعی از باکتریها، قارچ ها و حتی ویروسها عمل می کند.

قرص آلیوم اس برای چیست | خواص قرص آلیوم اس + عوارض

نکات مصرف قرص آلیوم اس

قرص آلیوم اس در افراد حساس به سیر و همینطور در کسانی که مبتلا به زخم‌های حاد دستگاه گوارشی هستند، نباید مصرف شود.
مصرف این فرآورده با معده خالی و یا مقادیر زیاد، ممكن است اختلالات گوارشی نظیر سوزش معده ،تهوع ،استفراغ و اسهال، ایجاد کند.
حداقل ۱۰ روز قبل از اعمال جراحی، مصرف این دارو باید قطع گردد.
دارو را کاملا مطابق با دستور پزشک خود و طبق دوره درمان توصیه شده، مصرف کنید.
قبل از مصرف این دارو، فهرست کلیه داروهای مصرف خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها با داروی آلیوم-اس تداخل داشته باشند.
اگر یک نوبت را فراموش كردید، به محض اینکه به یاد آورید، مصرف كنید. البته اگر تقریبا موقع نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها كرده و به برنامه منظم دارویی‌تان برگردید. مقدار دارو را دو برابر نكنید.
مصرف این دارو در دوران شیردهی و بارداری، باید حتما تحت نظر پزشک صورت گیرد.
چنانچه با مصرف این دارو دچار تنفس سخت، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو شدید مصرف را قطع و به اورژانس مراجعه کنید. این موارد نشانه حساسیت بدن شما به داروست.

 

اثر سیر در كاهش كلسترول و تری گلیسیرید احتمالا از طریق مهار آنزیم های كلیدی سنتز كلسترول و اسیدهای چرب مانند هیدروكسی متیل گلوتاریل كوآنزیم آ (HMG – COA) و استیل كوآكربوكسیلاز ظاهر می شود. سیر همچنین باعث تنظیم فسفولپیدهای پلاسما و دیواره سلولی شده و موجب كاهش میزان VLDL, LDL و افزایش میزان HDL می گردد. سیر با افزایش فعالیت فیبرینولیتیكی ،افزایش زمان انعقاد و وقفه تجمع پلاكتی از ایجاد لخته جلوگیری می نماید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب