لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

قرص ادویل برای چیست | موارد مصرف قرص ادویل ژله ای

قرص ادویل برای چیست | موارد مصرف قرص ادویل ژله ای

قرص ادویل برای چیست

قرص ادویل یکی از انواع داروهای مسکن است که در درمان درد قاعدگی شدید استفاده می شود داروهای مسکن زیادی در دنیا وجود دارد که یکی از آنها قرص ادویل است موارد مصرف قرص ادویل ژله ای مختلف است که در ادامه توضیح داده خواهد شد. قرص ادویل (Advil) از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی است که به عنوان مسکن شناخته شده و برای تسکین علائم آرتریت یا درد مفاصل، قاعدگی دردناک، دردهای مربوط به نقرس و آسیب‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سردرد، سرگیجه، اضطراب، افزایش خطر حمله قلبی و خستگی‌ از عوارض مصرف این دارو می‌باشد. نام دیگر قرص ادویل، ایبوپروفن است.

 

موارد استفاده قرص ادویل

خیلی‌ها با مشاهده اولین نشانه‌ها از درد به سراغ مسکن‌ها می‌روند. از آنجاییکه دستیابی به این داروها آسان بوده و تقریبا در تمامی داروخانه بدون نسخه به فروش می‌رسد به یکی از پرمصرف‌ترین داروها تبدیل شده است. اگرچه اکثریت افراد تصور می‌کنند مسکن‌ها از داروهای بی‌ضرر هستند اما در واقعیت اینطور نیست و استفاده بیش از حد آن‌ها می‌تواند عوارضی برای سلامتی بدن به دنبال داشته باشد.

 

عوارض قرص ادویل چیست؟

مصرف دارو مثل یک شمشیر دولبه است. یعنی همانطور که برای درمان بیماری‌ها مفید بوده در صورت مصرف خودسرانه مشکلات جدی برای بیمار به وجود می‌آورد. مسکن‌ها یکی از پرطرفدارترین داروهایی هستند که خودسرانه و بدون تجویز پزشک برای هر نوع درد و در هر سن و سالی مصرف می‌شوند غافل از اینکه مسکن‌ها به هر شکلی که باشند (قرص، آمپول، شیاف و..) در صورت مصرف بیش از اندازه تهدید جدی برای سلامتی به شمار می‌آیند. دیکلوفناک، بروفن، ژلوفن و…که برای بهبود کمر درد، پا درد و سایر مشکلات مورد استفاده قرار می‌گیرد از شایع‌ترین داروهای مصرفی در جهان محسوب می‌شود. خونریزی دستگاه گوارش از مهمترین عوارض مصرف زیاد مسکن‌هاست. خانم‌های باردار بیشتر در معرض عوارض این داروها هستند. بنابراین بهتر است این افراد استامینوفن ساده و غیرکدئین و همچنین داروهای ضد‌التهاب رایجی مثل ناپروکسن مصرف کنند. البته این داروها هم باید زیر نظر پزشک و با توجه به دوز مصرفی تعیین شده باشد تا خطری جنین را تهدید نکند. در ادامه با قرص ادویل که یکی از معروف‌ترین مسکن‌هاست آشنا می‌شوید.

قرص ادویل

قرص ادویل امریکایی

قرص ادویل (Advil) از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی است که به عنوان مسکن شناخته شده و برای تسکین علائم آرتریت (التهاب مفصل)، قاعدگی دردناک، حملات نقرس و آسیب‌های حین ورزش و نیز به عنوان تب‌بر و ضد درد به ویژه در دردهای ناشی از التهاب استفاده می‌شود. این دارو در بیشتر کشورها بدون نسخه فروخته می‌شود و تقریبا در هر مرکز درمانی می توان آن را پیدا کرد. ادویل نام تجاری قرص ایبوپروفن می‌باشد.

 

مقدار و نحوه مصرف قرص ادویل

قرص ادویل را می‌توان روزی ۳ الی ۴ بار مصرف کرد. توجه داشته باشید که این دارو را نباید برای درمان درد به مدت بیش از ۱۰ روز و برای درمان تب به میزان بیش از سه روز مصرف کرد. در صورت ادامه درد و تب باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک می‌تواند در صورت صلاحدید ادویل را با مقادیر بیشتری برای بیمار تجویز کند. تجویز میزان دقیق این دارو برای کودکان بستگی به سن و وزن کودک دارد.

 

موارد مصرف قرص ادویل ژله ای

مصرف دراز مدت این دارو به ویژه در سالمندان خطر حمله قلبی را بالا می‌برد.
توصیه می‌شود افرادی که سابقه ابتلا به بیماری‌هایی مثل آسم، فشار خون بالا، مشکلات خونی، زخم معده، ناراحتی کلیه و دیابت دارند این دارو را با احتیاط و زیر نظر پزشک مصرف کنند.
از قرص ادویل در سه ماهه آخر بارداری استفاده نکنید.
افرادی که به ترکیبات آسپرین حساسیت دارند نباید از این دارو استفاده کنند.
بهتر است مسکن‌هایی مثل ادویل را بعد از غذا مصرف کنید.
فهرست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید (چه شیمیایی و چه گیاهی) در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است داروی ادویل با برخی از داروهای دیگر تداخل داشته باشد.
سالمندان بیشتر از سایرین‌ در معرض‌ خطر مشکلات‌ گوارشی‌ و خونریزی‌‌دهنده‌ هستند.
از آنجاییکه این‌ دارو در برخی‌ از افراد موجب‌ سرگیجه‌ یا خواب‌‌آلودگی‌ می‌شود. توصیه می‌شود به هنگام رانندگی یا انجام فعالیت‌های دیگر احتیاط شود.
این دارو را بدون توصیه پزشک به کودکان کوچکتر از ۱۲ سال ندهید.
در صورت بروز هرگونه اختلال در بینایی باید با پزشک مشورت شود.
دارو را بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.
در صورتی که مصرف یک وعده از دارو را فراموش کردید به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید و در صورتی که زمان به یاد آوردن، همان زمان مصرف وعده بعدی باشد دوز مصرفی را دو برابر نکرده و فقط به مصرف دوز فعلی بسنده کنید.

جدیدترین مطالب