قرص راکوتان برای چیست | بهترین زمان مصرف قرص راکوتان

قرص راکوتان برای چیست | بهترین زمان مصرف قرص راکوتان

قرص راکوتان برای چیست

قرص راکوتان برای درمان آکنه های صورت و بدن مورد استفاده قرار می گیرد درمان جوش و آکنه با قرص راکوتان امکان پذیر است اما همواره باید بهترین زمان مصرف قرص راکوتان را بدانید قرص راکوتان با کاهش میزان چربی صورت باعث می شود جوش و آکنه های صورت از بین برود و یکی از بهترین روشهای از بین بردن آکنه قرص راکوتان است.

 

هیچ کس از داشتن آکنه‌ یا همان جوش صورت روی پوستش خوشحال نمی‌شود و سعی می‌کند با روش‌های مختلف آن‌ها را از بین ببرد. اما گاه این آکنه‌ها لجبازتر از چیزی هستند که ما تصور می‌کنیم. در این شرایط چاره‌ای جز رجوع به داروهای ضد آکنه نداریم. کسانی که با چنین مشکلات پوستی مواجه هستند حتما نام داروی راکوتان را شنیده‌اند. این دارو از ضد آکنه‌های قوی است که شما را از شر جوش‌های بزرگ پوستی راحت می‌کند اما در مقابل عوارضی هم به همراه دارد که برخی از آن‌ها با راهکارهایی قابل برطرف شدن هستند. بنابراین موثر بودن این دارو در برطرف کردن آکنه‌های شما نباید شما را ترغیب به استفاده خودسرانه از آن بکند.

 

طریقه مصرف قرص راکوتان

قرص راکوتان (Roaccutane) به منظور درمان آکنه شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو غد‌دهای موجود در پوست را مجبور می‌کند میزان چربی کمتری تولید کنند و از این طریق به کاهش چربی پوست و در نتیجه کاهش قابل توجه آکنه‌های صورت کمک می‌کند. از داروی راکوتان در موارد نادری برای پیشگیری از سرطان پوست، سرطان مغز و پانکراس استفاده می‌شود. نکته حائز اهمیت در استفاده از این دارو این است که مصرف آن برای هر فردی مناسب نیست. علاوه بر این داروی راکوتان عوارض مختلفی داشته و بنابراین بهتر است تنها در صورت لزوم و با نظر پزشک مصرف شود.

قرص راکوتان برای چیست | بهترین زمان مصرف قرص راکوتان

بهترین زمان مصرف قرص راکوتان

این دارو تنها در افرادی که به دیگر درمان‌های دارویی پاسخی نداده‌اند و دارای آکنه‌های بزرگ و چرکی هستند تجویز می‌شود. طول درمان آکنه با استفاده از راکوتان بین ۲ تا ۳۶ ماه متغیر بوده و ممکن است حتی در ابتدای درمان جوش‌ها بدتر شوند اما جای نگرانی نیست. این امر نشان دهنده آن است که دارو برای شما موثر بوده است. پس از مدت زمان تقریبا سه هفته‌ای میزان آکنه بطور شگفت‌آوری کاهش می‌یابد.

 

راکوتان به صورت کپسول خوراکی ۱۰ و ۲۰ میلی‌گرمی موجود است. اگر مایل هستید به جای مصرف داروهای شیمیایی از روش‌های خانگی و طبیعی برای بهبود آکنه‌های پوستی خود استفاده کنید پیشنهاد می‌کنیم به لینک‌های زیر بروید.

 

عوارض قرص راکوتان

خشکی لب، خشکی دهان، بینی و چشم، خونریزی بینی، درد خفیف مفاصل، خستگی، سردرد، حساس شدن پوست، ریزش مو، تغییر در وضعیت عادت ماهانه

 

نحوه مصرف قرص راکوتان

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک و با توجه به میزان شدت و ضعف آکنه تعیین گردد. به طور معمول مقدار ۰.۵ تا ۱ میلی‌گرم از دارو برای هر کیلوگرم وزن بدن تجویز می‌شود. به عنوان مثال یک فرد ۸۰ کیلوگرمی با شدت آکنه متوسط روزانه باید دو کپسول ۲۰ میلی‌گرمی مصرف کند. توجه داشته باشید که هر چه دوز راکوتان بالاتر باشد شانس بروز عوارض و شدت عوارض حاصل از آن هم بیشتر است.

قرص راکوتان برای چیست | بهترین زمان مصرف قرص راکوتان

قیمت قرص راکوتان در ایران

در دوران بارداری و شیردهی نباید از این دارو استفاده کنید، زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.
در صورتیکه سابقه حساسیت دارویی داشته‌اید، قبل از مصرف راکوتان با پزشک مشورت کنید.
اگر مبتلا به نارسایی کبدی، کلیوی و یا چربی خون بالا هستید این دارو را نباید استفاده کنید.
مصرف داروی راکوتان در افراد سالمند به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
اگر بدن شما میزان بالایی از ویتامین A دارد شاید این دارو برایتان مناسب نباشد.
راکوتان حتما باید تحت نظر پزشک استفاده شود، لذا از مصرف خودسرانه جدا خودداری کنید.
فهرست تمامی داروهایی که در حال استفاده از آن هستید را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است راکوتان با برخی از داروها تداخل داشته باشد.
چنانچه مصرف یک نوبت از دارو را از دست دادید، به محض اینکه بخاطر آوردید آن را مصرف کنید اما اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک می‌باشید از مصرف آن صرف نظر کنید. برای جبران نوبت از دست رفته نوبت بعدی را دو برابر نکنید.
کپسول‌ راکوتان باید بلافاصله بعد از غذا میل شود.
چنانچه در طول درمان حامله شدید، فورا دارو را قطع نموده و پزشک خود را در جریان قرار دهید.
هرگز بدون مشورت پزشک دارو را قطع نکنید و میزان مصرف را نیز تغییر ندهید.
در طول دوره درمان و یک ماه پس از آن از اهدای خون اجتناب کنید.
در طول درمان و بعد از آن تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید دوری کنید و از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.
در صورت بروز حالت تهوع، تاری دید، افسردگی، اختلال در حافظه و سردرد شدید دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

 

قیمت قرص راکوتان در داروخانه

قیمت قرص راکوتان در ایران متفاوت است و باید قیمت قرص راکوتان در داروخانه سوال شود. قبل از اینکه بیمار شروع به استفاده از داروی راکوتان کند بهتر است آزمایش برای تعیین سطح کلسترول خون و آنزیم‌های کبدی انجام شود. طی درمان با داروی راکوتان سطح کلسترول خون نیز باید بطور ماهیانه آزمایش شود.

 

قرص راکوتان باید طبق دستور پزشک مصرف گردد و از مصرف خودسرانه قرص راکوتان باید اجتناب کرد اگر به دلیل آکنه شدید روی پوست صورت تان مجبور به مصرف قرص راکوتان شدید حتما بهترین زمان مصرف قرص راکوتان را مد نظر قرار دهید.

جدیدترین مطالب