قرص زولپیدم برای چیست | روش ترک قرص زولپیدم در 3 روز

قرص زولپیدم برای چیست | روش ترک قرص زولپیدم در 3 روز

قرص زولپیدم برای رفع بی خوابی مصرف می شود و قرص خواب زولپیدم در صورت استفاده مکرر منجر به عوارض ترک می گردد چگونگی ترک قرص زولپیدم در 3 روز را در ادامه مطرح خواهیم کرد.

 

قرص زولپیدم برای چیست

قرص زولپیدم خواب آور بسیار قوی برای افرادی است که از بی خوابی مزمن رنج می برند روش ترک قرص زولپیدم و عوارض قرص زولپیدم را در ادامه بیان می کنیم. زولپیدم (Zolpidem) داروی خواب آور غیر بنزودیازپینی است که در درمان کوتاه‌مدت بی‌خوابی استفاده می‌شود. از این دارو می‌توان برای آرام کردن افراد در مدت کوتاهی قبل از قرار گرفتن تحت عمل جراحی استفاده کرد. زولپیدم خواب‌آور است و دارای ویژگیهای ضد تشنج و آرامبخش است. جالب است بدانید که در ارتش آمریکا این دارو برای خواب راحت شب قبل از عملیات حساس مصرف می‌شده‌است. درواقع این دارو بر روی مغز اثر آرام‌بخشی دارد.

 

روش ترک قرص زولپیدم

چگونگی ترک قرص زولپیدم را در این بخش بیان خواهیم کرد و روش ترک قرص زولپیدم را برای شما مصرف کنندگان قرص خواب آور زولپیدم بیان می کنیم. به افراد مبتلا به افسردگی توصیه می‌شود در رابطه با مصرف Zolpidem جوانب احتیاط را رعایت کنند زیرا این دارو می‌تواند دلسردی را تعمیق و حتی اندیشه خودکشی ایجاد کند.

چنانچه دچار بی‌خوابی‌های شبانه هستید و علاقه‌مند نیستید داروهای شیمیایی را مصرف کنید روش‌های جایگزین خانگی و طبیعی وجود دارد که در لینک زیر می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید. همه می‌دانیم که خواب خوب و باکیفیت یک نعمت است. گاه افراد دچار مشکلات بی‌خوابی می‌شوند و برای داشتن یک خواب راحت به هر چیزی پناه می‌برند. از داروهای خواب‌آور گرفته تا خواندن روزنامه و… . یکی از داروهایی که در این زمینه استفاده می‌شود قرص زولپیدم می‌باشد. در ادامه با موارد مصرف و عوارض این دارو آشنا می‌شوید.

 

موارد مصرف قرص خواب زولپیدم

بی خوابی
بی قراری
تشنج

قرص زولپیدم برای چیست | روش ترک قرص زولپیدم در 3 روز

عوارض قرص زولپیدم

تهوع، استفراغ، خواب‌آلودگی، گیجی، سردرد، را رفتن در خواب (نادر)، مشکلات چشمی مثل دوبینی

 

تداخل دارویی قرص خواب آور زولپیدم

کلرپرومازین، سایمتیدین، فلوکونازول، ایمی‌پرامین، ایتراکونازول، کتوکونازول، ریفامپیسین، ریتوناویر، آلپرازولام، دیازپام، لورازپام، الکل و مواد مخدر

 

مقدار و نحوه مصرف قرص زولپیدم

توصیه می‌شود زمانی از قرص زولپیدم استفاده نمایید که زمان مناسبی برای خواب شبانه (حداقل 7 تا 8 ساعت) دارید. بیدار شدن زودتر از این زمان پس از مصرف این دارو می‌تواند بر روی عملکرد روزانه شما تأثیر منفی داشته باشد.

دوز تجویز شده این دارو به سن، جنس، میزان پاسخ شما به دارو، میزان مشکلات خواب و همچنین سایر داروهایی که مصرف می‌کنید وابسته می‌باشد. مصرف بیش از 1 میلی‌گرم از این دارو توصیه نمی‌شود. همچنین به خاطر داشته باشید که شما نبایستی میزان مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک خود افزایش یا کاهش دهید. بطور طبیعی زولپیدم بیش از 2 تا 4 هفته مصرف نمی‌شود. زیرا پس از 3 تا 14 روز احتمال تاثیر آن کمتر می‌شود. همچنین در مصرف طولانی مدت، بدن فرد ممکن است به آن وابستگی پیدا کند.

 

توجه: قطع مصرف این دارو به ندرت می‌تواند موجب سندرم ترک گردد. تهوع، استفراغ، گرگرفتگی و به هم خوردن نظم خواب برخی از علایم سندرم ترک می‌باشند. این علایم معمولا در افرادی رخ می‌دهد که برای مدت طولانی به طور منظم از داروی زولپیدم استفاده نموده‌اند.

 

حساسیت دارویی به قرص زولپیدم

گرچه حساسیت دارویی شدید به قرص زولپیدم عارضه‌ای نادر است اما نباید به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین در صورت پدید آمدن هر یک از علایم حساسیت دارویی بایستی بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. شایعتریان علایم حساسیت دارویی عبارت است از:

واکنش پوستی نظیر زدن جوش‌های ریز

تورم لب‌ها و صورت

تنگی نفس

 

قرص زولپیدم 10 میلی گرم

زولپیدم را بلافاصله پیش از خواب همراه مقداری آب مصرف کنید.
در صورتی که شما علایمی نظیر تغییرات خلقی شدید، افسردگی غیر معقول، توهم، هذیان گویی، افکار خودکشی، کاهش حافظه، تغییر در بینایی و یا تغییر در ضربان قلب خود شدید بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز و یا پزشک خود مراجعه نمایید و از راهنمایی وی بهره مند گردید.
قبل از مصرف این دارو شما بایستی پزشک خود را از سایر بیماری‌های خود از قبیل سابقه تشنج، افکار خودکشی، مشکلات روانپزشکی نظیر افسردگی، بیماری کبدی و کلیوی و مشکلات ریوی باخبر سازید.
مصرف این دارو به کودکان و سالمندان توصیه نمی‌گردد چرا که این افراد بیش از سایر گروه‌های سنی به این دارو حساس می‌باشند و مستعد عوارض جانبی این دارو می‌باشند.
در صورت قصد شیردهی به فرزند خود با پزشک خود مشورت نمایید.
هرگونه داروی دیگری که مصرف می‌شود باید به پزشک یا دکترداروساز اطلاع داده شود. این داروها شامل هرگونه داروی بدون نسخه، داروهای گیاهی و مکمل‌ها است.
داروی زولپیدم خواب‌آور است. اگر بیمار در روز بعد هنوز حالت خواب‌آلودگی دارد نباید رانندگی کند همینطور بیمار نباید با ابزار وماشین‌آلاتی که نیاز به دقت دارند کار کند.
همراه با مصرف زولپیدم، نوشیدن الکل ممنوع است.
دارو باید در جای خشک و خنک و دور از حرارت و نور مستقیم ذخیره شود.

قرص خواب زولپیدم را باید به همراه یک لیوان آب زیاد مصرف کنید و از مصرف خودسرانه قرص زولپیدم به شدت پرهیز کنید زیرا عوارض قرص زولپیدم مشکلات زیادی را گریبان گیر شما می کند.

جدیدترین مطالب