تاثیر قرص سرترالین بر پریود | چگونه قرص سرترالین را قطع کنیم

تاثیر قرص سرترالین بر پریود | چگونه قرص سرترالین را قطع کنیم

قرص سرترالین یکی از داروهای ضد افسردگی است که به معجزه سرترالین برای درمان افسردگی حاد و شدید معروف است تاثیر قرص سرترالین بر پریود شدن زنان و دختران و اینکه چگونه قرص سرترالین را قطع کنیم در ادامه بیان می شود.

 

تاثیر قرص سرترالین بر پریود

قرص سرترالین بر روی پریود در برخی از خانمها ممکن است تاثیر گذار باشد و تاثیر قرص سرترالین بر پریود در دوران قاعدگی را باید با پزشک مطرح کنید اگر می خواهید قرص سرترالین بر پریود شما تاثیر منفی نگذارد با دوز دارو را با پزشک مشورت کنید. داروهای ضد افسردگی تاثیرات متفاوتی روی دوره قاعدگی دارند . برخی از این داروها می توانند باعث از دست رفتن دوره های قاعدگی و پریود شده و برخی دیگر از این داروها می توانند باعث داشتن قاعدگی بسیار شدید و خونریزی در بین دوره ها شوند .این عوارض جانبی روی پریود شدن معمولا بعد از سه هفته از شروع مصرف این داروها مشاهده می شوند . (داروهایی مانند ایمی پرامین ، آمی تریپتیلین ، نورتریپتیلین و سرترالین ) یکی از دلایلی که می تواند باعث تغییرات در دوره پریود و یا حتی از دست رفتن یک دوره از قاعدگی شود مصرف داروهاست . برخی از داروها می توانند با تغییرات هورمونی و سایر تغییراتی که در بدن ایجاد می کنند باعث تغییر در دوره قاعدگی و پریود شدن شما شوند .

 

با استفاه از این قرص باید منتظر عوارض آن مثل دیر پریود شدن یا خونریزی شدید در قاعدگی نیز بود. البته شکل گیری عوارض حتمی نیست اما احتمال باید داد. ممکن است تمایلات به رابطه جنسی کم شود، ارضا شدن‌تان به تأخیر بیوفتد، گرفتگی عضلات را حس کنید، درد معده را تجربه کنید، احساس تشنگی شدید کنید، سرگیجه داشته باشید، افزایش تپش قلب بگیرید و یا روی پریود شدن تان تاثیر بگذارد. امروزه در بین همه ی داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب، قرص “سرترالین” که به “آسنترا” و “زولوفت” نیز مشهور است بیش از هر داروی دیگری شهرت پیدا کرده است. تاثیر عالی و کم بودن عوارض این قرص باعث استقبال زیاد مردم از آن شده است اما نمی توان از تاثیر قرص سرترالین بر پریود چشم پوشی کرد.

تاثیر قرص سرترالین بر پریود | چگونه قرص سرترالین را قطع کنیم

چگونه قرص سرترالین را قطع کنیم

قطع قرص سرترالین ممکن است چند ماه زمان ببرد و قطع یکباره قرص سرترالین عوارض شدیدی برای شما خواهد داشت قرص سرترالین را نمی تواند یکباره قطع کنید و باید پزشک دوز دارو را کاهش دهد تا سرانجام قطع شود. از بین قرص های کنترل کننده اضطراب و یا درمان افسردگی قرص سرترالین که با نام های آسنترا و زولوفت هم پیدا می شود، بهترین است، چرا که هم تاثیر بهتری بر بدن دارد و هم عوارض کمتری نسبت به قرص های مشابه دارد اما اگر می خواهید عوارض بعد از قطع قرص سرترالین برای شما اتفاق نیفتد حتما زیر نظر پزشک متخصص اعصاب و روان این کار را انجام دهید.

 

از دیگر موارد کاربرد قرص سرترالین می توان به بهبود اختلالات وسواسی، فوبیاهای اجتماعی، اختلالات پیش از قاعدگی، اختلالات اضطراب بعد از سوانح، درمان زودانزالی و … اشاره کرد. قرص سرترالین (Sertraline) یک داروی ضد افسردگی از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین است که استفاده از آن برای درمان افسردگی، اختلال وسواسی جبری، اختلال هراس، فوبیای اجتماعی، اختلال ناخوشی پیش از پریودی و اختلال استرس پس از سانحه پذیرفته شده‌ است. این دارو در سال 2007 با تجویز در نزدیک به 30 میلیون نسخه پرمصرف‌ترین داروی ضدافسردگی و نهمین داروی پرمصرف در ایالات متحده بوده است. این گروه دارویی می‌تواند تا حدودی موجب بهبود اشتها و خواب و بهبود انگیزه فرد برای کارهای روزمره فرد گردد. داروی سرتالین از راه خوراکی جذب شده و از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌شود و قطع ناگهانی داروی سرترالین عوارض بدی روی شما خواهد گذاشت.

 

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی
موارد مصرف
افسردگی
اختلالات اضطرابی
اختلال جبری وسواسی
حملات پانیک
سندرم پیش از قاعدگی
انزال زودرس یا زودانزالی
فوبیا و ترس

 

عوارض قرص سرترالین روی پریود

مسلما هر داروی ضد افسردگی روی پریود شدن و سیکل قاعدگی خانمها اثر می گذارد و تاثیر قرص سرترالین بر پریود کاملا مشهود است. کاهش تمایلات جنسی، تاخیر در انزال، خونریزی‌های غیرطبیعی (نقاط قرمز در سطح پوست)، گرفتگی و پرش ناگهانی عضلات، تب، سرگیجه، خشکی دهان، افزایش احساس تشنگی، خستگی، تغییرات ناگهانی و بی‌اراده خلق و خو، تپش قلب، راش پوستی، احساس خارش در پوست، تهوع، احساس منگی، ناراحتی معده. با استفاه از این قرص باید منتظر عوارض آن نیز بود. البته شکل گیری عوارض حتمی نیست اما احتمال باید داد. ممکن است تمایلات به رابطه جنسی کم شود، ارضا شدن‌تان به تأخیر بیوفتد، گرفتگی عضلات را حس کنید، درد معده را تجربه کنید، احساس تشنگی شدید کنید، سرگیجه داشته باشید، افزایش تپش قلب بگیرید.

 

حساسیت دارویی

دوز مصرف این قرص را، سن شما – شدت مشکل‌تان، و همینطور دیگر داروهایی که در آن زمان مصرف می کنید و مرد یا زن بودن، مشخص خواهد کرد. توصیه می کنیم برای اینکه عوارض دارو را کمتر حس کنید، از دوز پایین آن شروع کنید. بهتر است این قرص را برای کاهش علائمی چون استفراغ و حالت تهوع با غذا مصرف کنید. لازم است برای مشاهده تاثیر این قرص حداقل تا 1 ماه مصرف شود. افرادی که احتمال خودکشی در آنها زیاد است، نباید مقدار زیادی از این دارو را در اختیار داشته باشند. احتمال اینکه در دروان یائسگی، گرگرفتگی خانمها کم شود زیاد است. خانم های باردار یا شیرده با مشورت پزشک خود این قرص را مصرف کنند.

تاثیر قرص سرترالین بر پریود | چگونه قرص سرترالین را قطع کنیم

گرچه حساسیت دارویی شدید به داروی سرترالین عارضه ای نادر است اما نباید به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین در صورت پدید آمدن هر یک از علایم حساسیت دارویی بایستی بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. شایع‌ترین علایم حساسیت دارویی عبارتند از:

واکنش پوستی نظیر زدن جوش‌های ریز (راش پوستی)

تورم لب‌ها و صورت (آنژیوادم)

سرگیجه شدید

تنگی نفس

 

مقدار و نحوه مصرف قرص سرترالین

دوز قرص سرترالین به میزان پاسخ شما به دارو، شدت مشکلتان، سن و همچنین سایر داروهایی که مصرف می‌نمایید وابسته می‌باشد. برای کاهش عوارض قرص سرترالین در دوران پریود ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد. شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. همچنین باید از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید. مصرف داروی سرترالین همراه غذا می‌تواند عوارضی نظیر تهوع را تا حدودی کاهش دهد. در صورتی که مصرف این دارو موجب خواب‌آلودگی شما گردد ممکن است پزشک شما به شما توصیه نماید تا این دارو را قبل از رفتن به رختخواب و خواب مصرف نمایید.

 

قطع ناگهانی قرص سرترالین

برای دستیابی به اثر ضدافسردگی دارو ممكن است تا ۴ هفته زمان لازم باشد.
از قطع مصرف ناگهانی سرترالین باید خودداری كرد و بهتر است مصرف آن تحت نظر پزشک بوده و به تدریج قطع شود.
به دلیل احتمال بروز سرگیجه، اختلال در تصمیم‌گیری، تفكر و مهارت‌های حركتی، تا روشن شدن اثرات دارو در بیمار، هنگام رانندگی یا انجام كارهایی كه نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط نمود.
بیمارانی كه احتمال اقدام به خودكشی در آنها وجود دارد، نباید مقادیر زیاد دارو را بطور یکجا در اختیار داشته باشند و قطع سرترالین باید زیر نظر پزشک باشد.
این دارو ممکن است تا حدودی موجب کاهش ترس، اضطراب و حملات پانیک شود.
ممکن است داروی سرترالین موجب کاهش علایم گرگرفتگی در دوران یائسگی نیز گردد.
در صورتی که شما این دارو را برای کاهش علایم سندرم پیش قاعدگی مصرف می‌کنید، ممکن است توسط پزشک خود توصیه شوید که این دارو را به طور روازنه برای دو هفته مصرف نمایید.

در دوران قاعدگی مصرف قرص سرترالین را با پزشک هماهنگ کنید.
این دارو ممکن است برای جنین عوارضی به همراه داشته باشد. بنابراین به خانم‌هایی که قصد بارداری دارند یا در حین مصرف این دارو باردار شده‌اند توصیه می‌شود تا موضوع بارداری را با پزشک خود در میان بگذارند.
گرچه تا کنون گزارشی مبنی بر آسیب بر کودک حین دوران شیردهی گزارش نشده است، شما بایستی در صورت قصد شیردهی به فرزند خود با پزشک خود مشورت نمایید.
در طی مصرف سرترالین از مصرف الکل خودداری کنید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب