قرص لووتیروکسین برای چیست | قرص لووتیروکسین خارجی بهتره یا ایرانی

قرص لووتیروکسین برای چیست | قرص لووتیروکسین خارجی بهتره یا ایرانی

قرص لووتیروکسین برای چیست

قرص لووتیروکسین یکی از بهترین داروهای درمان تیروئید است که برای درمان تیروئید از قرص لووتیروکسین استفاده می شود. قرص لووتیروکسین خارجی بهتره یا ایرانی ؟ در ادامه اطلاعات جامعی درباره قرص لووتیروکسین در اختیار شما قرار خواهیم داد. قرص لووتیروکسین (Levothyroxine) در درمان کم کاری غده تیروئید، گواتر و کرتینیسم نوزادان مصرف می‌شود. همچنین از این دارو همراه با جراحی و پرتودرمانی رادیواکتیو به منظور درمان سرطان تیروئید استفاده می‌شود.

 

نام های تجاری قرص لووتیروکسین

Synthroid , Levoxyl , Tirosint , Levothroid

 

موارد مصرف قرص لووتیروکسین

درمان کم کاری یا پرکاری تیروئید

قرص لووتیروکسین برای چیست

عوارض قرص لووتیروکسین

سردرد، لرزش، عصبی شدن، تحریک پذیری، کم خوابی و مشکلات خواب، ضعف عضلانی، تعریق و عدم تحمل گرما، گرگرفتگی، تب، تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، اسهال، کاهش وزن، افزایش اشتها، درد سینه، تپش قلب و ضربان قلب تند یا غیر طبیعی

 

تداخلات دارویی قرص لووتیروکسین

انسولین و یا داروهای خوراکی درمان دیابت، داروهای ضدانعقاد خون مثل وارفارین، داروهای مسدود کننده بتا (مثل آتنولول، متوپرولول و پروپرانولول)، دیگوکسین، کلستیرامین و کلستیپول (داروهای کاهنده چربی خون)، آمفتامین‌ها، داروهای ضداحتقان و برخی داروهای درمان آسم از جمله تئوفیلین

 

مقدار و نحوه مصرف قرص لووتیروکسین

مقدار دقیق دوزی مصرفی قرص لووتیروکسین تیروئید ، با توجه به نتیجه آزمایش خون و زیر نظر پزشک مربوطه تعیین می‌گردد. اینکه بگوییم دارویی برای درمان قطعی تیروئید وجود دارد افسانه‌ای بیش نیست. چراکه این عارضه درمان قطعی نداشته و تنها می‌تواند کنترل شود. بنابراین لازم است به صورت مادام‌العمر دارو مصرف کنید. خوشبختانه کنترل کردن آن کار چندان سختی نیست و تنها لازم است به طور روزانه از قرص لووتیروکسین تیروئید استفاده شود. به مرور زمان و با انجام آزمایشات دوره‌ای (معمولا هر چند ماه یک بار) پزشک می‌تواند میزان دوز داروی شما را کاهش یا افزایش دهد. لووتیروکسین یکی از داروهای تیروئید است که به منظور درمان کم کاری تیروئید تجویز می‌شود. زمانیکه اقدام به استفاده از این دارو می‌کنید متوجه می‌شوید علائمی که داشته‌اید (مثل خستگی) رفته رفته کمتر شده و وضعیت عمومی بدن رو به بهبودی می‌رود. در ادامه با این دارو بیشتر آشنا می‌شوید. معمولا کسانی که دچار کم کاری یا پرکاری تیروئید می‌شوند در ابتدا خود متوجه آن نمی‌شوند و تنها می‌توانند با انجام آزمایش تیروئید و تفسیر آن توسط پزشک به این موضوع پی ببرند. اما به طور کلی این دسته از افراد دچار علائمی می‌شوند که در زیر به مهمترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

درمان کم کاری تیروئید با قرص لووتیروکسین

خستگی
افسردگی
افزایش وزن
خشکی پوست
ریزش مو
اختلال قاعدگی
فشار خون بالا
اختلال در خواب
اختلال در باروری
بالا بودن کلسترول

 

درمان پرکاری تیروئید با قرص لووتیروکسین

تغییر در اشتها
فراموشی و کاهش تمرکز
اختلال در باروری

قرص لووتیروکسین خارجی بهتره یا ایرانی

قرص تیروئید لووتیروکسین

غده تیروئید از غده‌های مهم بدن است که وظایفی همچون تنظیم دمای بدن، سوخت و ساز و ضربان قلب را برعهده دارد. زمانی‌که این غده به اندازه لازم هورمون ترشح نکند بدن نمی‌تواند به درستی کار کند. اگر این غده میزان هورمونی بیش از آن چیزی که بدن نیاز دارد تولید کند می‌گوییم که فرد دچار پرکاری تیروئید می‌باشد و این قضیه در افراد با کم کاری تیروئید کاملا برعکس است یعنی غده تیروئید هورمونی کمتر از میزان مورد نیاز بدن ترشح می‌کند. این که چرا یک فرد دچار کم کاری یا پرکاری تیروئید می‌شود دلایل مختلفی وجود دارد. تغذیه نادرست، استرس، بارداری و عوامل ژنتیکی همگی می‌توانند در ابتلا به این عارضه دخیل باشند.

 

طریقه مصرف قرص لووتیروکسین

اگر بیماری قلبی عروقی و یا کم کاری تیروئید شدیدی داشته باشید پزشک ممکن است درمان را با یک دوز کمتر از دارو شروع کرده و سپس به تدریج دوز دارو را افزایش دهد.
هرگز این دارو را کمتر یا بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.
بعد از شروع مصرف این دارو ممکن است چند هفته طول بکشد تا شما بتوانید تغییراتی در علائم بیماری خود مشاهده کنید.
هرگز بدون مشورت با پزشک خود، مصرف لووتيروکسين را قطع نکنید.
فهرست هر نوع داروی دیگری که مصرف می‌کنید را در اختیار پزشک قرار دهید.
در صورتیکه باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید پزشک را در جریان قرار دهید.
چانچه در دوران شیردهی هستید قبل از مصرف قرص لووتیروکسین با پزشک مشورت کنید.
این دارو معمولا صبح و بصورت ناشتا (نیم الی یک ساعت قبل از صرف صبحانه) مصرف می‌شود.
طی درمان با این دارو وضعیت هورمون‌های تیروئید در خون شما بطور منظم باید آزمایش شود.
در صورت انجام هر نوع جراحی، جراح را از مصرف این دارو مطلع سازید.
این دارو در برخی افراد می‌تواند باعث ریزش مو شود که عارضه‌ای موقتی است.

 

موارد مصرف قرص لووتیروکسین

قرص تیروئید نباید در فراد مبتلا به بیماری‌های وخیم قلبی عروقی همچون نارسایی عروق کرونر، سابقه سکته قلبی، فشار خون کنترل نشده و نیز به منظور کاهش وزن در افراد چاق استفاده شود.

جدیدترین مطالب