قرص متیل فنیدات هیدروکلراید چیست | اطلاعات در مورد قرص متیل فنیدات

قرص متیل فنیدات هیدروکلراید چیست | اطلاعات در مورد قرص متیل فنیدات

قرص متیل فنیدات هیدروکلراید چیست

قرص متیل فنیدات هیدروکلراید یکی از موثرترین داروها در درمان افسردگی حاد و شدید است که بسیاری از پزشکان قرص متیل فنیدات برای درمان افسردگی شدید تجویز می کنند. قرص متیل فنیدات هیدروکلراید را فقط باید با تجویز پزشک مصرف کنید و موارد مصرف قرص متیل فنیدات هیدروکلراید در ادامه توضیح داده خواهد شد. همه ما در زندگی روزهایی را تجربه کرده‌ایم که چندان خوشایند نبوده‌اند. احساس غم و اندوه و تنهایی چیزهایی هستند که می‌توانند روی روان ما تاثیر منفی داشته باشند. این احساسات معمولا گذرا هستند و نیازی به درمان خاصی ندارند. تنها زمانی فرد نیاز به درمان و مراجعه به پزشک پیدا می‌کند که این احساسات در او فروکش نکرده و زمینه‌ساز بروز مشکلات جدی‌تر دیگری مثل ایجاد افکار خودکشی بشود. در این زمان می‌گوییم فرد دچار افسردگی شده است. این بیماری در جهان بسیار شایع است و افراد زیادی روزانه به دلیل مشکل افسردگی دارو مصرف می‌کنند. داروهای مختلفی در این زمینه وجود دارد که باتوجه به ضعف و شدت بیماری برای هر فرد متفاوت است. متیل فنیدات یکی از این داروهاست که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شوید.

قرص متیل فنیدات هیدروکلراید چیست | اطلاعات در مورد قرص متیل فنیدات

درمان افسردگی قرص متیل فنیدات

شاید تصور کنید تنها نشانه افسردگی در یک فرد همان وجود غم و اندوه است اما این گونه نیست و افسردگی نشانه‌ها و علایم مختلفی دارد. برخی از مهمترین علایم افسردگی در افراد شامل موارد زیر می‌شود:

 

احساس غم و اضطراب و ناامیدی
زود رنجی و کج خلقی
سردرد یا مشکلات گوارشی بدون دلایل جسمانی
اختلال در خواب
کم‌خوری یا پرخوری
عدم تمرکز کافی در انجام فعالیت‌ها
عدم اعتماد به نفس کافی
آشفتگی و بی‌قراری.

 

افسردگی به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود و درمان‌های دارویی مختلفی هم برای آن وجود دارد. متیل فنیدات (Methylphenidate) از داروهای ضدافسردگی است که با نام ریتالین (Ritalin) هم شناخته می‌شود. افزایش درجه حرارت بدن، بی‌نظمی در ضربان قلب، سرگیجه، سردرد، تهوع و افزایش فشار خون برخی از عوارض مصرف داروی متیل فنیدات می‌باشد.

 

این که چرا دچار افسردگی می‌شویم را نمی‌توان تنها محود به یک علت خاص کرد. هر فردی با توجه به شیوه زندگی که داشته ممکن است با یک علت خاص به این بیماری روانی مبتلا شود. برخی در زندگی دچار ناملایماتی می‌شوند که به آسانی جبران‌پذیر نیست، برخی افراد عزیزی را از دست داده و نتوانسته‌اند با نبود او کنار بیایند، برخی از نظر مالی دچار ورشکستگی شده‌اند و…
حتی در مواردی افسردگی می‌تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد. مصرف مواد مخدر نیز می‌تواند از دلایل بروز افسردگی باشد. دلیل افسردگی هر چیزی که باشد نیاز مراجعه به پزشک و درمان دارد. زیرا اگر درمان آن به تاخیر بیفتد ممکن است افکار خودکشی در فرد ایجاد شده و درمان سخت‌تر گردد. نفازودون، دولوکستین، فلوکستین و متیل فنیدات برخی از داروهای ضدافسردگی موجود در داروخانه‌ها هستند.

قرص متیل فنیدات هیدروکلراید چیست | اطلاعات در مورد قرص متیل فنیدات

قرص متیل فنیدات چیست؟

متیل فنیدات (Methylphenidate) از داروهای ضدافسردگی است که با نام ریتالین (Ritalin) هم شناخته می‌شود. این دارو علاوه بر درمان افسردگی برای برخی از مبتلایان به بیش‌فعالی مقاوم به درمان هم تجویز می‌شود. این دارو هوشیاری ذهنی را افزایش و احساس خستگی، سرخوشی ملایم و بی‌خیالی را كاهش می‌دهد. این دارو به صورت قرص موجود می‌باشد.

 

نحوه مصرف متیل فنیدات

میزان دقیق مصرف قرص متیل فنیدات در افراد مختلف با توجه به میزان افسردگی او متفاوت بوده و حتما باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد.
توجه: این دارو در کودکان زیر 6 سال منع مصرف دارد.

 

اطلاعات در مورد قرص متیل فنیدات

افرادی که دچار عصبانیت و اضطراب زیاد هستند نباید از این دارو استفاده کنند.
در صورتیکه سابقه ابتلا به حساسیت دارویی داشته‌اید قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک مشورت کنید.
چنانچه مبتلا به فشار خون بالا هستید این دارو را مصرف نکنید.
احتمال وابستگی به دارو وجود دارد. بنابراین نباید خودسرانه میزان مصرف آن را تغییر داد.
در صورتیکه بعد از یک ماه از مصرف دارو بهبودی ایجاد نشد باید با نظر پزشک دارو قطع گردد.

قرص متیل فنیدات هیدروکلراید چیست | اطلاعات در مورد قرص متیل فنیدات

عوارض قرص متیل فنیدات

در مصرف طولانی مدت بهتر است سلول‌های خونی و پلاکت خون اندازه‌گیری گردد.
متیل فنیدات اثر داروهای ضدفشار خون را کاهش می‌دهد.
برای بیماران مبتلا به صرع این دارو باید بااحتیاط تجویز شود.

اگرچه برای درمان افسردگی داروهای مختلفی وجود دارد که پزشک باتوجه به شدت بیماری هرکدام را می‌تواند تجویز کند اما در صورتیکه تمایل دارید به جای استفاده از دارو برای درمان افسردگی از روش‌های طبیعی و بدون عوارض استفاده کنید.

جدیدترین مطالب