قرص ملوکسیکام برای چیست | موارد مصرف قرص ملوکسیکام

قرص ملوکسیکام برای چیست | موارد مصرف قرص ملوکسیکام

قرص ملوکسیکام برای چیست

قرص ملوکسیکام برای درمان دردهای شدید استخوان تجویز می شود اگر شما موارد مصرف قرص ملوکسیکام را می خواهید بدانید در اینجا به شما خواهیم گفت که قرص ملوکسیکام برای چیست. ملوکسیکام (Meloxicam) با نام تجاری موبیک mobic یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی است. از این دسته داروها برای کاهش التهاب و درد و به طور کلی درمان علائم بیماری‌های روماتیسم، پوکی استخوان، اسپوندیلیت انکیلوزان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ملوکسیکام عوارض گوارشی کمتری نسبت به پیروکسیکام، دیکلوفناک و ناپروکسن ایجاد می‌کند. این دارو بصورت قرص‌های ۷.۵ و ۱۵ میلی‌گرمی ارائه می‌شود. اثر این دارو ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف آغاز می‌شود.

 

کاربرد قرص ملوکسیکام

همانگونه که به آن اشاره شد، ملوکسیکام جزو دارو‌های ضدالتهابی و غیر استروئیدی (NSAID) است که با کاهش هورمون‌های ایجاد کننده التهاب و درد در بدن، برای درمان درد یا التهاب ناشی از آرتریت روماتوئید و استئو آرتریت در بزرگسالان و کودکانی که حداقل ۲ سال دارند، استفاده می‌شود. در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که باید برای مصرف این دارو به آن‌ها توجه داشته باشید:

 

۱. توجه داشته باشید که مصرف این دارو می‌تواند خطر حمله قلبی یا سکته قلبی را در بیماران افزایش دهد؛ به خصوص اگر بیمار به بیماری‌های قلبی مبتلا باشد، مدت طولانی از این دارو استفاده کرده باشد و یا دوز‌های بالایی از آن را مصرف کرده باشد.

 

۲. همچنین از این دارو درست قبل یا بعد از جراحی بایپس قلب (پیوند عروق کرونر یا CABG) استفاده نکنید.

 

۳. در صورتی که به هنگام مصرف این دارو به درد قفسه سینه، ضعف، تنگی نفس، سخنرانی خسته کننده یا مشکلات بینایی یا تعادل دچار شدید، حتما به اورژانس مراجعه کنید.

 

۴. مصرف ملوکسیکام ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود که این موضوع می‌تواند مرگبار باشد. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از meloxicam این شرایط (به ویژه در افراد مسن) می‌تواند بدون هشدار رخ دهد.

 

۵. در صورت وجود علائم خونریزی معده مانند مدفوع سیاه، مدفوع خونی یا قیری، سرفه خونی یا استفراغی که به رنگ قهوه‌ای بنظر می‌رسد، به پزشک خود مراجعه کنید.

 

۶. در طول مدتی که از داروی ملوسیکام استفاده می‌کنید، از نوشیدن الکل پرهیز کنید؛ این کار ممکن است خطر ابتلا به خونریزی معده را افزایش دهد.

 

۷. قبل از استفاده از دارو‌های سرماخوردگی، آلرژی یا درد، با پزشک خود یا یک داروساز مشورت کنید. ترکیبات شیمیایی موجود در دارو‌های شبیه ملوکسیکام در بسیاری از دارو‌های ترکیبی موجود است.

 

۸. اگر سابقا از این دارو استفاده کرده‌اید و به آن حساسیت داشته‌اید، یا اگر تا به حال پس از مصرف دارو‌های ضدالتهابی و غیر استروئیدی (NSAID) دچار حمله‌های آسمی یا واکنش شدید آلرژیک شده‌اید، نباید از این دارو استفاد کنید.

 

۹. برای حصول اطمینان در خصوص بی خطر بودن مصرف این دارو، اگر به هر یک از شرایط زیر مبتلا بوده‌اید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید:
ابتلا به بیماری قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت و یا اگر قبلا سیگار می‌کشیده‌اید.

 

سابقه حمله قلبی، سکته مغزی یا لخته شدن خون
سابقه زخم معده یا خونریزی
ابتلا به آسم
بیماری کلیوی (یا اگر در حال دیالیز کلیه هستید)
ابتلا به بیماری‌های کبدی
احتباس مایعات در بدن

 

۱۰. مصرف ملوکسیکام در ۳ ماه آخر بارداری ممکن است به نوزاد متولد نشده‌ی شما آسیب وارد کند؛ بنابراین اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

۱۱. مصرف Meloxicam ممکن است باعث به تاخیر افتادن تخمک گذاری در زنان شود؛ بنابراین در صورتی که تحت درمان برای باروری قرار دارید یا در حال تلاش برای باردار شدن هستید، نباید از این دارو استفاده کنید.

 

۱۲. این دارو می‌تواند به شیر مادر منتقل شده و باعث آسیب رسیدن به کودک شما شود؛ بنابراین هنگام استفاده از این دارو نباید به نوزاد خود شیر دهید.

 

۱۳. هنگام مصرف ملوکسیکام، از مصرف آسپیرین اجتناب کنید.

قرص ملوکسیکام برای چیست | موارد مصرف قرص ملوکسیکام

موارد مصرف قرص ملوکسیکام

آرتروز
روماتیسم مفصلی
اسپوندیلیت انکیلوزان
پوکی استخوان

 

عوارض قرص ملوکسیکام

احساس ضعف با اسهال، سوء هاضمه و احساس ناراحتی در معده، گیجی، یبوست، سردرد، درد قفسه سینه، ضعف، کوتاهی نفس، سیاه و سفید، خونین، یا مدفوع قیری، لکنت زبان، تورم یا افزایش سریع وزن، مشکلات بینایی و یا تعادل، تهوع، درد بالای معده، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع تیره یا خونی
تداخل دارویی کاپتوپریل و لازیکس (فورزماید)، داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین

 

موارد استفاده قرص ملوکسیکام

مقدار مصرف ملوکسیکام معمولا یک قرص ۷.۵ میلی‌گرمی در روز است، ولی تحت نظر پزشک می‌توان استفاده از آن را تا ۱۵ میلی‌گرم (یک عدد قرص ملوکسیکام ۱۵ یا دو عدد قرص ملوکسیکام ۷.۵) در روز هم رساند. توجه داشته باشید که قرص ملوکسیکام برای مصرف طولانی مدت و یا در افراد ۱۲ تا ۱۸ سال با وزن کمتر از ۵۰ کیلوگرم نباید روزانه بیش از ۷.۵ میلی گرم (روزانه یک عدد قرص ملوکسیکام ۷.۵)، مصرف گردد.

 

توجه: اگر در یک روز، مصرف دارو را فراموش کرده‌اید به محض اینکه به یادتان آمد آن را مصرف کنید. ولی در صورتی که 24 ساعت از زمانی که باید دارو را مصرف می‌کردید گذشته است مقدار مصرف را دو برابر نکرده و داروی همان روز را مصرف کنید.

 

عوارض مصرف قرص ملوکسیکام

اگر علائم واکنش آلرژیک به ملوکسیکام همانند عطسه، آبریزش یا گرفتگی بینی، خفگی یا مشکل در تنفس، کهیر، تورم در چهره، لب‌ها، زبان یا گلو را تجربه کردید، حتما به اورژانس یا پزشک مراجعه کنید.

اگر نشانه‌هایی از حمله قلبی یا سکته را تجربه کردید (علائمی همانند انتقال درد از قفسه سینه به فک و شانه‌ها، بی‌حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن، واکنش خفیف، احساس تنگی نفس) سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

اگر هر یک از موارد زیر در شما بروز کرد، مصرف ملوکسیکام را متوقف کرده و در اولین فرصت با پزشک خود تماس بگیرید:

احساس خارش پوست (میزان خارش مهم نیست)
احساس تنگی نفس (حتی با انجام فعالیت سبک)
تورم یا افزایش سریع وزن
علائم خونریزی معده همانند مدفوع سیاه و خونی، سرفه خونی و استفراغ به رنگ قهوه‌ای
مشکلات کبدی، تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، علائم شبیه سرماخوردگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم)
مشکلات کلیوی، ادرار کم یا متوقف شدن ادرار، تورم در پاها یا مچ پا، احساس خستگی یا کمبود نفس
ابتلا به کم خونی، کمرنگ شدن پوست، احساس سرگیجه یا کمبود نفس و ضربان قلب سریع

 

عوارض جانبی قرص ملوکسیکام

ناراحتی معده، تهوع، استفراغ، سوزش سر دل
اسهال و یبوست
سرگیجه
بروز علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا

تداخل دارویی ملوکسیکام با داروهای دیگر

در صورت استفاده از داروهای ضد افسردگی مانند سیتالوپرام، اسکلیتوپام، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین، ترازودون یا ویولازودون، قبل از استفاده از ملوکسیام، با پزشک خود مشورت کنید. مصرف هر یک از این داروها با یک داروی ضدالتهابی و غیر استروئیدی (NSAID) می‌تواند به راحتی باعث ایجاد کبودی و خونریزی شود.

به پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود، داروهایی که قصد مصرف یا قصد متوقف کردن مصرف آن‌ها را دارید اطلاع دهید، به ویژه:

سیکلوسپورین
لیتیوم
متوترکسات
پلی استایرن سولفونات سدیم (کای اگزالات)
رقیق کننده خون (وارفارین، کومادین، یانتون)
داروهای قلب یا فشار خون، از جمله دیورتیک یا “قرص آب”
داروهای استروئیدی (مانند پردنیزون)

 

طریقه مصرف قرص ملوکسیکام

بیماران مبتلا به آسم یا دارای حساسیت به آسپرین یا دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نباید از این دارو استفاده کنند.
از مصرف ملوکسیکام در سه‌ ماهه اول و دوم بارداری باید اجتناب کرد. همچنین در ۳ ماه آخر بارداری ممکن است به جنین آسیب برساند.
قرص را بطور کامل همراه با یک لیوان آب ببلعید. مصرف این دارو همراه با غذا به کاهش عوارض گوارشی ناشی از مصرف آن کمک می‌نماید.
در صورتی که سیگاری هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.
از آنجا که این دارو می‌تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند، لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید.
در صورتی که سابقه فشار خون بالا و يا وجود لخته در عروق، فشار خون و كلسترول بالا دارید، پزشک خود را مطلع نمایید.
در صورت سابقه آسم، حساسیت، زخم معده یا دوازدهه و بیماری‌های گوارشی (مانند کرون)، بیماری قلبی یا عروقی، لوپوس،مشکلات کبدی، کلیوی و سایر موارد به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورت سابقه حساسیت به داروهای ضد درد (مانند آسپرین، ناپیروکسن، اینرو متاسین و ایبوبروفن و…) به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.
در صورت بروز یبوست، رژیم سرشار از فیبر (میوه و سبزیجات) و مصرف مایعات به اندازه کافی توصیه می‌شود.

جدیدترین مطالب