قرص ناپروکسن 500 برای چه دردی است و چه عوارضی دارد؟

قرص ناپروکسن 500 برای چه دردی است و چه عوارضی دارد؟

قرص ناپروکسن 500 برای چیست

قرص ناپروکسن 500 یکی از داروهای ضد درد است که برای درد مقعد استفاده می شود اگر می خواهید بدانید که دقیقا قرص ناپروکسن 500 برای چه دردی است باید بدانید که قرص ناپروکسن درد مقعدی در مردان و زنان را کاهش می دهد. قرص ناپروکسن 500 (Naproxen) یک مسکن و ضد التهاب است که برای دندان درد نیز استفاده می‌شود. این دارو به‌ خوبی از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود و در کاهش درد ناشی از کشیدگی و کوبیدگی عضلات به دنبال فعالیت‌های شدید بدنی و ورزشی و همچنین کاهش دردهای استخوانی و دردهای بعد از جراحی کاربرد داشته و التهاب تاندون و درد و تورم ناشی از آن‌ها را می‌توان با ناپروکسن کاهش داد. این دارو به‌ خوبی از طریق دستگاه گوارش جذب شده و از راه ادرار دفع می‌شود.

 

قرص ناپروکسن 500 برای چه دردی است

قرص ناپروکسن 250 دارویی ضد التهابی و غیر استروئیدی (NSAID) است که معمولا به هنگام مواجه شدن با دردهای شدید مقعدی و دندان درد به آن رجوع می کنیم. مصرف قرص ناپروکسن 500 با کاهش تولید هورمون‌های ایجاد کننده درد و التهاب در بدن، منجر به کاهش درد می‌شود. این دارو معمولا برای رفع درد یا التهاب ناشی از بیماری‌هایی مانند آرتریت، اسپوندیلیت انکیلوز، تاندونیت، بورسیت، نقرس یا انقباض قاعدگی استفاده می‌شود. بهتر است قبل از مصرف این دارو با موارد مصرف و یا عوارضی که ممکن است در اثر مصرف آن برایتان به وجود آید آشنایی کافی داشته باشید.

 

موارد منع مصرف قرص ناپروکسن

۱. اگر سابقه واکنش آلرژیک به آسپرین یا سایر دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی دارید، نباید از ناپروکسن استفاده کنید.

 

۲. مصرف این دارو می‌تواند خطر حمله قلبی یا سکته قلبی را افزایش دهد، به ویژه اگر به مدت طولانی یا از دوز‌های بالای این دارو استفاده کنید یا بیماری قلبی داشته باشید. حتی افرادی که به بیماری‌های قلبی یا عوامل خطر مبتلا نیستند نیز ممکن است هنگام مصرف این دارو احتمال سکته مغزی یا حمله قلبی را داشته باشند.

 

۳. از این دارو درست قبل یا بعد از جراحی بایپس قلب (پیوند عروق کرونر یا CABG) استفاده نکنید.

 

۴. در صورت بروز درد در قفسه سینه، ضعف، تنگی نفس، احساس خستگی به هنگام صحبت کردن یا مشکلات بینایی و تعادل، سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

 

۵. مصرف ناپروکسن همچنین ممکن است باعث خونریزی معده یا روده شود که بروز این حالت می‌تواند مرگ‌آور باشد. این شرایط می‌تواند بدون بروز علامت هشدار دهنده قبلی (مخصوصا در افراد مسن) رخ دهد.

 

۶. اگر قبلا در هر یک از شرایط زیر قرار داشته‌اید، پیش از مصرف ناپروکسن برای اطمینان خاطر در خصوص ایمن بودن مصرف آن برای شما، با پزشک خود یا یک داروساز مشورت کنید:

سابقه بیماری قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و یا اگر قبلا سیگار می‌کشیده‌اید.
سابقه حمله قلبی، سکته مغزی، یا لخته شدن خون
سابقه زخم معده یا خونریزی
سابقه ابتلا به آسم یا تنگی نفس
بیماری کبد یا کلیه
احتباس مایعات در بدن

 

۷. مصرف ناپروکسن در ۳ ماه آخر بارداری ممکن است به کودک درون شکم شما آسیب برساند؛ بنابراین اگر حامله هستید، قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنید. همچنین مصرف این دارو ممکن است برای مدت کوتاهی فرایند تخمک گذاری را در شما مختل کرده و بطور موقت باعث ناباروری در شما شود.

 

۸. اگر برند (مارک) داروی مصرفی خود و یا فرم‌های این دارو را تغییر دهید (مثلا بجای قرص از شربت آن استفاده کنید)، ممکن است نیاز باشد دوز مصرفی خود را نیز تغییر دهید. در این خصوص حتما با داروساز خود مشورت کنید.

 

۹. اگر کودک شما از این دارو استفاده می‌کند، در صورتی که طی مصرف آن تغییراتی در وزن او مشاهده کردید، حتما به پزشک اطلاع دهید. دوز‌های مصرفی این دارو در کودکان، براساس وزن در کودکان است و هر تغییری ممکن است دوز فرزند شما را تحت تاثیر قرار دهد. نام‌ های تجاری متداول این دارو تداپروکس، ژلاپروکس، پروکساژل و مداکسن می‌باشد. ناپروکسن به صورت قرص‌های 250 و 500 میلی‌گرمی و همچننی شیاف 500 میلی‌ گرمی وجود دارد.

 

طریقه مصرف قرص ناپروکسن 500

به هنگام مصرف ناپروکسن از مصرف الکل پرهیز کنید؛ مصرف مشروبات الکلی می‌تواند خطر خونریزی معده را افزایش دهد.
هنگام مصرف ناپروکسن، از مصرف آسپیرین اجتناب کنید.
قبل از مصرف داروهای دیگر برای درد، آرتریت، تب و یا تورم، با پزشک خود مشورت کنید. بسیاری از داروهای موجود در داروخانه شامل آسپرین، سالیسیلات، یا داروهای مشابه ناپروکسن (مانند ایبوپروفن یا کتروپفن) هستند. مصرف همزمان برخی از داروها با یکدیگر می‌تواند میزان دریافت شما از این نوع دارو را را افزایش داده و باعث ایجاد مسمویت در شما شود.
قبل از استفاده از آنتی اسیدها حتما با پزشک خود مشورت کنید و فقط از نوع توصیه شده توسط پزشک خود استفاده کنید. برخی از آنتی اسیدها می‌توانند جذب ناپروکسن را در بدن شما مختل کنند.

قرص ناپروکسن 500 برای چه دردی است و چه عوارضی دارد؟

موارد مصرف قرص ناپروکسن 500

آرتریت
آرتروز یا ساییدگی مفصل
روماتیسم مفصلی
اسپوندیلیت انکیلوزان
التهاب تاندون
دردهای استخوانی
درد بعد از جراحی
دندان درد

 

عوارض قرص ناپروکسن 500

اختلالات گوارشی شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی و خونریزی گوارشی، بثورات جلدی، کهیر و آنژیواِدِم – اگر هنگام مصرف ناپروکسن علائم آلرژیک همانند عطسه، آبریزش بینی یا گرفتگی بینی، خفگی یا تنفس مشکل، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو در شما بروز کرد سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

 

در صورتی که هر یک از علائم زیر در شما بروز کرد، مصرف ناپروکسن را متوقف کرده و به پزشک خود مراجعه کنید:

بروز تنگی نفس حتی با انجام فعالیت خفیف
ورم کردن بدن یا افزایش سریع وزن
مشاهده‌ی اولین نشانه از هر نوع بثورات پوستی، بطوری که مهم نیست چقدر خفیف یا شدید باشد
مشاهده علائم مربوط به خونریزی معده؛ از جمله مدفوع خونی یا قیری رنگ، سرفه خونی یا استفراغ قهوه‌ای رنگ
مشکلات مربوط به کبد مانند حالت تهوع، درد بالای معده، احساس خستگی، علائمی شبیه به آنفولانزا، از دست دادن اشتها، ادرار تیره رنگ و…
مشکلات کلیوی نظیر کم شدن یا متوقف شدن ادرار، تورم در پاها یا مچ پا، احساس خستگی یا کمبود نفس
کم خونی، احساس سرگیجه یا کمبود نفس، ضربان سریع قلب

 

عوارض جانبی معمول ناپروکسن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سوء هاضمه، سوزش سر دل، درد معده، حالت تهوع
سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی
کبودی، خارش، بثورات
تورم و خیزش بدن
احساس سوت کشیدن در گوش

 

تداخل دارویی قرص ناپروکسن با سایر داروها

داروهای ضدانعقاد، لیتیم، پروپرانولول، آسپرین، پلیکامایسین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، متوتروکسات، داروهای ضد فشار خون – در صورتی که از داروهای ضدافسردگی مانند سیتالوپرام، اسکلیتوپرام، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین، ترازودون یا ویولازودون استفاده می‌کنید، حتما قبل از مصرف ناپروکسن در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید. مصرف هر یک از این داروها با یک داروی ضد التهابی و غیر استروئیدی مانند ناپروکسن، می‌تواند باعث خونریزی شود. اگر از داروهای زیر نیز استفاده می‌کنید، قبل از مصرف همزمان آن‌ها با ناپروکسن، با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید:

کلستیرامین
سیکلوسپورین
دیگوکسین
لیتیم
متوترکسات
فینتوئین
پروبنسید
وارفارین
داروهای قلبی یا فشار خون
انسولین یا داروهای دیابتی خوراکی

 

مقدار مصرف قرص ناپروکسن 500

میزان دقیق مصرف این دارو باید حتما طبق نظر پزشک تعیین گردد اما به طور معمول مقدار مصرف ان برای بزرگسالان و کودکان به صورت زیر است:

 

بزرگسالان: با توجه به شدت درد، دوز‌های مختلفی از ناپروکسن از ۲۵۰ تا ۷۵۰ میلی‌گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور معمول قرص ناپروکسن هر ۱۲ ساعت یک بار مصرف می‌شود.

 

کودکان: ۱۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم در روز از راه خوراکی در دو دوز تقسیم شده برای ایجاد اثرات ضد التهابی ناپروکسن مصرف می‌شود.

 

توجه:

• اگر زمان مصرف قرص را یادتان رفته بلافاصله مصرف نمایید به شرطی که مصرف دارو به نوبت بعدی نرسیده باشید.
• قرص ناپروکسن باید همراه با یک لیوان آب مصرف شود و بهتر است 15 تا 30 دقیقه پس از مصرف دارو از خوابیدن اجتناب کنید.

• توصیه می‌شود برای بیماران کوتاه‌ترین دور درمان مدنظر قرار گیرد.
• این دارو ممکن است باعث تشدید حملات آسمی در بیماران مبتلا به آسم شود.
• در بیماران مبتلا به نارسایی کار کلیه یا کبد باید با احتیاط مصرف شود.
• در صورت وجود زخم فعال گوارشی نباید مصرف شود زیرا ممکن است باعث بروز خونریزی گوارشی شود.
• به بیمار توصیه کنید هر ۳-۲ روز وزن خود را اندازه‌گیری و افزایش وزن بیش از ۱/۴ کیلوگرم در هفته را گزارش نماید.
• به بیمار بگویید برای جلوگیری از عوارض گوارشی دارو، آن را با غذا، شیر یا آنتی‌اسید مصرف نکند.

 

نکات مهم که باید قبل از مصرف قرص ناپروکسن 500 بدانید:

برای اینکه ناپروکسن تاثیرش را روی انواع آرتریت نشان دهد، حداقل دو هفته صبر کنید.
مصرف ناپروکسن در افراد زیر ۱۶ سال، مگر در درمان آرتریت نوجوانان توصیه نمی‌شود.
اگر داروی دیگری می‌خورید و دکترتان برای شما ناپروکسن تجویز کرده حتما در مورد مصرف همزمان داروها با پزشک خود مشورت نمایید.
مصرف ناپروکسن خطر ابتلا به سکته مغزی و سکته قلبی را افزایش می‌دهد به خصوص اگر طولانی مدت مصرف شود.
در صورت ایجاد واکنش افزایش حساسیت یا مسمومیت کبدی، مصرف دارو باید قطع گردد.
ناپروکسن نباید در بارداری به خصوص سه ماهه سوم بارداری مصرف شود.
این دارو در شیر مادر ترشح می‌شود بنابراین مصرف ناپروکسن در دوران شیردهی توصیه نمی‌شود.
مصرف این دارو ممکن است باعث خواب‌آلودگی یا سرگیجه شود پس توصیه می‌شود تا مشخص نشدن واکنش بدن نسبت به دارو از رانندگی و سایر امور نیازمند به هشیاری، پرهیز شود.
از مصرف همزمان ناپروکسن با الکل پرهیز کنید.

قرص ناپروکسن 500 یک ضد درد قوی است که باید حتما طبق دستور پزشک معالج شما مصرف شود اگر شما برای اولین بار است که می خواهید این دارو را مصرف کنید توصیه می کنیم از قرص ناپروکسن 250 استفاده کنید.

جدیدترین مطالب