قرص نروکسین برای چیست | عوارض قرص نروکسین

قرص نروکسین برای چیست | عوارض قرص نروکسین

قرص نروکسین برای چیست

قرص نروکسین یکی از بهترین داروهای ضد افسردگی شدید است که فقط باید با دستور پزشک متخصص مصرف گردد عوارض قرص نروکسین در طولانی مدت بسیار زیاد است و در ادامه با خواص قرص نروکسین بیشتر آشنا خواهید شد. قرص نروکسین (Nervoxin) از داروهای آرامبخش و ضد افسردگی است که به منظور درمان افسردگی، سندروم پیش از قاعدگی، شب ادراری کودکان، عوارض یائسگی، خستگی یا کاهش انرژی، اختلال خواب، کاهش تمرکز و رفع اختلالات روحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو جزء داروهای کم عارضه در زمینه درمان افسردگی و اضطراب محسوب می‌شود.

 

افسردگی نوعی اختلال روانی است که در هر مقطعی از زندگی و به دلایل متفاوتی، می‌تواند بروز کند. حتی کودکان هم ممکن است دچار این حالت شوند. اگر افسردگی شدید باشد می‌تواند زندگی فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار داده و مانع این می‌شود که فرد بتواند به طور موثری در جامعه فعالیت داشته باشد. اگر بخواهیم دلایل ابتلا به افسردگی را به طور موردی بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم عدم اعتماد به نفس کافی، از دست دادن عزیزان، مشکلات اقتصادی مثل شکست‌های مالی و شغلی، دعواهای خانوادگی و نادیده گرفته شدن توسط اطرافیان برخی از علل این عارضه هستند.

 

حال علت هر چه که باشد باید به فکر درمان بود. افسردگی را می‌توان با تکنیک‌های روانشناسی تا حدی کاهش داد. اما گاه در موارد پیشرفته‌تری از این بیماری تنها راه نجات استفاده از درمان‌های دارویی است. اگرچه داروهای مختلفی به منظور رفع افسردگی تولید شده است، اما باید توجه داشت که این داروها هر کدام عوارض خاص خود را دارد و بنابراین بهتر است طبق نظر پزشک از داروهای کم عارضه در این زمینه استفاده کرد. قرص نروکسین یکی از این نمونه داروهاست که در ادامه قصد داریم بیشتر با آن آشنا شویم.

قرص نروکسین برای چیست | عوارض قرص نروکسین

قرص نروکسین چیست

نروکسین (Nervoxin) از داروهای آرامبخش و ضد افسردگی است که به منظور درمان افسردگی، سندروم پیش از قاعدگی، شب ادراری کودکان، عوارض یائسگی، خستگی یا کاهش انرژی، اختلال خواب، کاهش تمرکز و رفع اختلالات روحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عوارض مصرف این دارو نسبت به برخی دیگر از داوهای ضدافسردگی مثل فلوکستین کمتر است. از این دارو برای رفع اختلالات اضطرابی مثل تنش، نگرانی، تحریک‌پذیری، گرفتگی عضلانی، دندان قروچه و بی‌خوابی هم استفاده می‌شود. این دارو از کاهش بیشتر قوه ادراک بیماران افسرده جلوگیری کرده و آن را بهبود می‌بخشد.

 

موارد مصرف قرص نروکسین

درمان افسردگی، درمان اختلالات اضطرابی

 

عوارض قرص نروکسین

آسنترا در صورت مصرف صحیح عارضه جانبی خاصی ندارد. در موارد نادری تهوع، سردرد، یبوست، واکنش‌های حساسیتی، اسهال، حساسیت به نور و عوارض خفیف گوارشی گزارش شده است.

 

تداخلات دارویی قرص نروکسین

داروهای ضد انعقاد خون، دیگوکسین، سایر داروهای ضد افسردگی، سیکلوسپورین‌ها، قرص‌های ضد بارداری، داروهای ضد دیابت، ضد تشنج‌ها، کاربامازپین، تاکرولیموس و کافئین

 

نحوه مصرف قرص نروکسین

میزان مصرف داروی آسنترا در افراد مختلف متفاوت بوده و حتما باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول روزانه ۱ تا ۲ قرص در بزرگسالان مصرف می‌شود. تعداد مصرف قرص‌ها در روز می‌تواند با نظر پزشک افزایش یابد. میزان مصرف قرص نروکسین در کودکان باید توسط پزشک تعیین گردد.

قرص نروکسین برای چیست | عوارض قرص نروکسین

کاربرد قرص نروکسین

در صورت بهبودی تا شش ماه مصرف قرص نروکسین باید ادامه یابد.
در صورتی که بعد از مدتی هیچ گونه علائم بهبودی در شما مشاهده نشد، باید به پزشک مراجعه کنید. شاید نیاز به تغییر دارو داشته باشید.
این دارو برای بیمارانی که قبلا پیوند اعضا داشته و یا در حال حاضر از داروهای درمان ایدز استفاده می‌کنند منع مصرف دارد.
از این دارو در دوران بارداری و شیردهی استفاده نکنید.
در صورت نیاز به مصرف مکمل آهن‌دار، یک تا دو ساعت فاصله توصیه می‌گردد.
اگر در حال مصرف داروی نروکسین هستید تا حد امکان خوراکی‌هایی با مقادیر بالای تیرامین مانند پنیر کهنه، کالباس خشک، مخمر، ماهی دودی و… مصرف نکنید.
هر گونه سابقه حساسیت دارویی را به پزشک اطلاع دهید.
قبل از مصرف داروی نروکسین فهرست کلیه داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی داروها با داروی نروکسین تداخل داشته باشد.

 

علاوه بر مصرف داروهای ضد افسردگی روش‌های دیگری هم برای درمان افسردگی وجود دارد. برای آشنایی با این روش‌ها پیشنهاد می‌کنیم لینک‌های زیر را مطالعه کنید. قرص نروکسین در درمان افسردگی های حاد و شدید مورد استفاده قرار می گیرد و دوز مصرفی قرص نروکسین باید توسط پزشکان تعیین شود مصرف خودسرانه قرص نروکسین توصیه نمی شود.

جدیدترین مطالب