لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

قرص نیتروگلیسیرین برای درمان چیست | موارد مصرف قرص نیتروگلیسیرین

مجموعه : پزشکی و سلامت
قرص نیتروگلیسیرین برای درمان چیست | موارد مصرف قرص نیتروگلیسیرین

قرص نیتروگلیسیرین برای چیست

قرص نیتروگلیسیرین یکی از داروهای پر مصرف برای قلب و عروق است که موارد مصرف قرص نیتروگلیسیرین برای آنژین صدری استفاده می شود بسیاری از افراد که دچار گرفتگی عروق قلب هستند باید از قرص نیتروگلیسیرین استفاده کنند بیماری‌های قلبی و عروقی روز به روز در حال افزایش است و این می‌تواند تهدید جدی برای سلامت افراد یک جامعه به حساب آید. مشکلات قلبی اغلب ناشی از نداشتن تغذیه سالم و مناسب و یا افزایش فشار خون و عدم کنترل آن است. از آنجایی که قلب وظایف مهمی همچون انتقال خون به قسمت‌های مختلف بدن را دارد نباید به آسانی از کنار بیماری‌های مرتبط با آن گذشت. مشکلات جدی دیگری مثل سکته قلبی از عوارض درمان‌های دیرهنگام بیماری‌ها و مشکلات قلبی است. خوشبختانه داروهای مختلفی به منظور تنظیم ضربان قلب بالا و کاهش حملات قلبی تولید شده است که از میان آن‌ها می‌توان به قرص نیتروگلیسیرین اشاره کرد. اگر تا به حال این دارو را استفاده نکرده و درباره آن اطلاعات کافی ندارید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را که پیرامون همین موضوع تهیه شده است مطالعه کنید.

 

قرص نیتروگلیسیرین چیست؟

قرص نیتروگلیسیرین (Nitroglycerin) از داروهای گشاد کننده عروق است که از حملات قلبی در بیماران قلبی و در آنژین صدری (درد قفسه‌ سینه‌ که کمتر ار ۱۵ دقیقه‌ طول‌ می‌کشد و ناشی‌ از خونرسانی‌ ضعیف‌ به‌ ماهیچه‌ قلبی‌ است‌) مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرص نیتروگلیسیرین با افزایش جریان خون به سمت قلب حملات آنژینی را کاهش داده و یا از بروز آن ها جلوگیری می‌کند. در برخی موارد از این دارو برای درمان فشار خون بالا هم استفاده می‌شود.
از آنجاییکه این دارو بسیار سریع آزاد شده و در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند درد حاد ناشی از آنژین را برطرف کرده و به بیمار آرامش ببخشد جزء کارآمدترین داروهای قلبی-عروقی به حساب می‌آید. این دارو با اشکال مختلفی مثل قرص زیر زبانی، خوراکی، موضعی و تزریقی وجود دارد.

 

نام های دیگر Nitrostat ،NitroQuick ،Nitro-Dur ،Nitro-Bid

 

موارد مصرف قرص نیتروگلیسیرین

کاهش حملات در بیماران قلبی

 

عوارض قرص نیتروگلیسیرین

تاری دید، خشکی دهان، سرگیجه، سردرد، کاهش فشار خون، بثورات جلدی، بی‌‌خوابی، ضعف، تهوع، استفراغ و گرگرفتگی

 

تداخل دارویی قرص نیتروگلیسیرین

سایر داروهای قلبی-عروقی، سیلدنافیل، تادالافیل، واردنافیل، داروهای کاهنده فشار خون، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی، الکل

قرص نیتروگلیسیرین برای درمان چیست | موارد مصرف قرص نیتروگلیسیرین

مقدار و نحوه مصرف قرص نیتروگلیسیرین

توصیه می‌شود میزان مصرف این دارو توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول افراد می‌توانند هنگام درد قفسه سینه قلبی یا سکته قلبی تا ۳ عدد از این قرص‌ها را به فاصله ۵ دقیقه مصرف کنند تا به اورژانس منتقل شوند. نوع زیر زبانی این دارو در دهان بین لب یا گونه و لثه‌های فوقانی گذاشته می‌شود. همچنین برای پیشگیری از دردهای قلبی کپسول ۲ تا ۳ بار در روز و ۱ تا ۲ ساعت بعد از غذا تجویز می‌شود.

 

موارد مصرف قرص نیتروگلیسیرین

– سردردهای ناشی از مصرف این دارو طی چند روز یا هفته رفع خواهد شد.

 

– اگر در یک روز، مصرف دارو را فراموش کرده‌اید به محض اینکه به یادتان آمد آن را مصرف کنید، ولی در صورتی که نزدیک به مصرف نوبت بعدی هستید مقدار مصرف را دو برابر نکرده و داروی همان روز را مصرف کنید.

 

– فهرست کلیه داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید؛ چرا که برخی از داروها ممکن است با قرص نیتروگلیسیرین تداخل داشته باشد.

 

– در صورتیکه با مصرف این دارو دچار علائمی مثل کبودی‌ لب‌ها، سرگیجه‌ شدید، احساس‌ فشار در سر، مشکل‌ در تنفس‌، خستگی‌ شدید، ضربان‌ قلب‌ تند، تب‌ و تشنج‌ شدید سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

 

– قبل از مصرف قرص نیتروگلیسیرین در صورت داشتن سابقه هر نوع حساسیت به دارو یا مواد غذایی پزشک را مطلع سازید.

 

– اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید، قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

 

– فهرست کلیه داروهای مصرف خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی داروها با قرص نیتروگلیسیرین تداخل داشته باشد.

 

– در صورت داشتن سابقه‌ یا ابتلا به‌ خونریزی‌ مغزی‌ یا ضربه‌ به سر، کم‌ خونی‌، گلوکوم‌ (افزایش‌ فشار داخل‌ چشم‌)، پرکاری‌ تیروئید، مشکلات‌ قلبی‌، یا بیماری‌های‌ کلیوی‌ با پزشک درباره مصرف یا عدم مصرف این دارو صحبت کنید.

 

– به منظور پیگیری روند بهبودی به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.

 

– طی مصرف این دارو از انجام فعالیت‌های شدید بدنی مخصوصا در هوای گرم پرهیز کنید.

 

– به منظور پیشگیری از بروز سرگیجه به‌ آرامی‌ از حالت‌ نشسته‌ یا خوابیده‌ برخیزید.

 

– به هنگام استفاده از قرص زیر زبانی از خوردن، نوشیدن و سیگار کشیدن پرهیز کنید.

 

– قرص نیتروگلیسیرین موجب پایین آمدن فشارخون و بالا رفتن ضربان قلب می‌شود.

 

– این دارو ممکن است در شما سرگیجه ایجاد نماید. بنابراین به هنگام رانندگی کردن و یا انجام سایر فعالیت‌ها احتیاط کنید.

 

– قبل از عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را از مصرف قرص نیتروگلیسیرین آگاه سازید.

 

قرص نیتروگلیسیرین زیر زبانی

شکل تزریقی داروی مذکور در مواردی که فشار داخل جمجمه‌ای افزایش یافته باشد، ممنوع است. در صورت کم بودن حجم خون و یا اختلال در کارکرد کبد یا کلیه این دارو با احتیاط باید تجویز گردد.

 

قرص نیتروگلیسیرین (Nitroglycerin) از داروهای گشاد کننده عروق است که حملات قلبی را در بیماران قلبی و در افراد با آنژین صدری کاهش می‌دهد. از این دارو برای درمان فشار خون بالا هم استفاده می‌شود. تاری دید، خشکی دهان، سرگیجه، سردرد، کاهش فشار خون، بثورات جلدی، بی‌‌خوابی و ضعف برخی از عوارض مصرف این دارو است.

جدیدترین مطالب