قرص ومیگان برای چیست | موارد مصرف قرص ومیگان 500

قرص ومیگان برای چیست | موارد مصرف قرص ومیگان 500

قرص ومیگان یکی از داروهای ضد حالت تهوع است که موارد مصرف قرص ومیگان 500 و همچنین عوارض قرص ومیگان در ادامه بیان خواهد شد اگر نمی دانید قرص ومیگان برای چیست در این مطلب از سایت سماتک همراه ما باشید.

 

قرص ومیگان برای چیست

قرص ومیگان از داروهای گیاهی است که به دلیل داشتن زنجبیل در ترکیبات خود، خاصیت ضد تهوع دارد. زمانیکه به مدت طولانی قصد مسافرت دارید ممکن است با بیماری حرکت یا همان تهوع، مواجه شوید. بعضی اشخاص هنگامی که سوار اتومبیل هستند این بیماری را تجربه می‌کنند. مصرف قرص ومیگان 500 می‌تواند از بروز این عارضه پیشگیری کند. علاوه بر این در مواردی مثل تهوع ناشی از شیمی درمانی، بارداری، جراحی، دریازدگی و سوء هاضمه هم از این دارو می‌توان استفاده کرد.

قرص وميگان 500 برای پیشگیری از تهوع و استفراغ، سرگیجه، بیماری حرکت مورد استفاده قرار می گیرد. حالت تهوع یک نشانه بسیار عمومی است که می تواند به واسطه انواع مختلفی از بیماری ها و به عنوان فرآیندی عادی از تنظیم شرایط بدن شکل بگیرد. به نظر می رسد هر چیزی می تواند حالت تهوع را در شما ایجاد کند. آنفلوانزای معده، مسمومیت غذایی، بیماری حرکت، بارداری، و پرخوری از دلایل شایع این شرایط هستند.

 

تهوع، حالت ناخوشایندی است که شما را بی‌اشتها کرده و ممکن است به هر دلیلی بروز کند. معمولا همراه با حالت تهوع، سردرد و سرگیجه هم ایجاد می‌شود. حساسیت، مسمومیت، بارداری یا استفاده از وسایل نقلیه برای طی کردن مسافت‌های طولانی، همه و همه می‌توانند باعث بروز حالت تهوع شوند. برای رفع حالت تهوع می‌توانید از درمان‌های خانگی (که در انتهای همین مقاله ذکر شده است) و یا قرص‌های ضد تهوع موجود در داروخانه‌ها، استفاده کنید. قرص ومیگان 500 یکی از این داروهاست که به تعادل هر چه بیشتر بدن کمک کرده و حالت تهوع را از بین می‌برد.

 

اگر دچار ماشین گرفتگی می شوید، به احتمال زیاد از این که به تنهایی در جاده به مدت طولانی سفر کنید، می ترسید. ماشین گرفتگی تنها یک مورد از انواع بیماری های حرکتی است که بعضی اشخاص هنگامی که سوار اتومبیل هستند آن را تجربه می کنند. سرگیجه، خستگی، و حالت تهوع می تواند سفر را برایتان ناخوشایند کند. مشکل از آن جایی شروع می شود که چشم هایتان به مغز شما پیغام عدم تحرک را صادر می کند . این سیگنال ها با آن دسته از سیگنال ها که در گوش درونی شما ، عضلات و مفصل ها که لرزش درون ماشین را احساس می کنند در تعارض قرار می گیرد . این تعارض منجر حالت تهوع ، سرگیجه ، استفراغ ؛ عرق کردن ، نفس تنگی ، سردرد و خواب آلودگی می شود .

 

در مورادی هم از این دارو برای رفع التهاب و ناراحتی ناشی از آرتریت روماتوئید، استفاده می‌شود. این بیماری با درد، تورم، خشکی و محدودیت حرکت مفاصل، همراه است. مصرف قرص ومیگان سلامت مفاصل را بهبود می‌بخشد.

قرص ومیگان برای چیست | موارد مصرف قرص ومیگان 500

موارد مصرف قرص ومیگان

بهتر است میزان دقیق مصرف قرص ومیگان 500 توسط پزشک تعیین گردد. دلیل اصلی سرگیجه در طول بارداری نوسان فشار خون در چهار ماه اول بارداری میباشد. جریان خون خانم در این مدت به شدت گسترده شده است که باعث کاهش فشار خون می شود. اگرچه رگ های خونی که به جنین می رسند باز هستند، اما سرعت برگشت خون کم می باشد بنابراین فشار خون نسبت به قبل کاهش می یابد. این مسئله باعث کاهش خون در مغز می شود بنابرای برای مدت کوتاهی احساس سرگیجه می کنید. به طور معمول برای هر بیماری میزان مصرف داروی ومیگان متفاوت و به شرح زیر است:

 

تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی: ۳ قرص، نیم ساعت قبل از شیمی درمانی
تهوع صبحگاهی خانم‌های باردار: روزانه ۱ تا ۲ قرص
تهوع ناشی از حرکت (در کشتی، هواپیما، ماشین): ۱ قرص نیم ساعت قبل از حرکت و در صورت ادامه تهوع هر ۴ ساعت ۱ قرص (تا پایان سفر)
تهوع و استفراغ ناشی از سوء هاضمه و جراحی: روزانه ۴ تا ۸ قرص
آرتریت: روزانه ۲ تا ۴ قرص، به صورت درازمدت

قرص ومیگان برای چیست | موارد مصرف قرص ومیگان 500

عوارض قرص ومیگان 500

عوارض خفیف گوارشی

با رعایت دوز درمانی، عارضه جانبی خاصی مشاهده نمی گردد فقط ممکن است در افراد حساس به زنجبیل ، عوارض ملایم گوارشی مشاهده گردد.

 

اجزاء و مواد موثره:

هر قرص ومیگان به میزان 5 میلی گرم اسانس و یا 3 میلی گرم پلی فنل تام در 30 ± 470 میلی گرم پودر ریزوم زنجبیل(Zingiber officinale) استاندارد شده است.

اسانس زنجبیل متشکل از ترکیباتی مانند Zingiberene , ar – curcumene , geranial , Zingiberol می باشد. از دیگر مواد موثره این گیاه می توان از Gingerdiol , Gingerols , shogoals ها نام برد.

قرص ومیگان برای چیست | موارد مصرف قرص ومیگان 500

اختلال دارویی قرص ومیگان 500

داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین

در مصرف همزمان مقادیر زیاد زنجبیل با داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین و در کسانیکه دچار اختلالات خون ریزی می باشند، احتیاط شود. آرتریت روماتوئید بیماری مزمنی است که با درد، تورم، خشکی خو محدودیت حرکت مفاصل همراه است. مفصل قسمتی است که دو یا چند استخوان به یکدیگر متصل شده و حرکت می کنند که ترشح مایع لزجی از قشای مفصلی این روند را آسان تر منی کند . در آرتریت روماتوئید سیستم ایمنی به دلایل نامشخصی، به سلول های غشای مفصلی حمله می کند و سبب التهاب در غشای مفصلی می شود. در نتیجه این لایه نازک، ضخیم می شود و در محل مفصل مبتلا، تورم، گرمی و گاهی قرمزی بروز می کند. با پیشرفت بیماری بافت های ملتهب بر غضروف و استخوان های اطراف اثر می گذارد و سبب تخریب آنها می شود. رباط ها و تاندون ها نیز ضعیف می شوند و قادر به محافظت از مفصل در برابر فشارهای روزمره نیستند.

قرص ومیگان برای چیست | موارد مصرف قرص ومیگان 500

اثرات درمانی قرص ومیگان 500

قرص وميگان در پیشگیری از تهوع و استفراغ، سرگیجه، بیماری حرکت مورد استفاده قرار می گیرد. اثرات ضد تهوع وميگان وابسته به جینجرول ها و شوگال های موجود در ریزوم زنجبیل است. زنجبیل به اندازه ی سیناریزین، دیمن هیدرینات و هیوسین در رفع سرگیجه، استفراغ و تهوع و اسپاسم های شکمی ناشی از بیماری مسافرت موثر می باشد. با بررسی های انجام شده برروی اثر ضد تهوع زنجبیل در مقایسه با دیمن هیدرینات ثابت شده که در افراد تحت درمان با زنجبیل در همه افراد بهبودی مشاهده شده است، درحالیکه در افراد تحت درمان با دیمن هیدرینات این اثر فقط 31% می باشد. ضمنا در مصرف کنندگان زنجبیل هیچگونه اثر جانبی سوء مشاهده نشده است ولی عوارض جانبی در مصرف کنندگان دیمن هیدرینات 60% است. همچنین مطالعات نشان داده است که کارایی زنجبیل در کنترل تهوع و استفراغ بعد از جراحی های زنان زایمان بیشتر از متوکلوپرامید و با عوارض جانبی کمتر می باشد. زنجبیل به دلیل خواص ضدالتهابی آن، در بهبود تورم و دردهای استئوآرتریت (مانند استئوآرتریت زانو ) و آرتریت روماتویید بسیار مفید می باشد . همچنین در تسکین دردهای قاعدگی دردیسمنوره اولیه به اندازه NSAIDs موثر بوده و فاقد عوارض جانبی گوارشی می باشد.

قرص ومیگان برای چیست | موارد مصرف قرص ومیگان 500

قرص ومیگان برای چیه

در صورتیکه در دوران بارداری یا شیردهی هستید، قبل از مصرف قرص ومیگان با پزشک مشورت کنید.
در صورت فراموش کردن یک نوبت از این مکمل، به محض به خاطر آوردن نوبت فراموش شده آن را میل کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده، طبق برنامه منظم خود عمل کنید و مقدار مکمل را دو برابر نکنید.
قبل از مصرف این دارو هر نوع حساسیت دارویی یا غذایی که قبلا داشته‌اید، به اطلاع پزشک برسانید.
در بیماران مبتلا به زخم معده و سنگ صفرا بعلت افزایش ترشح صفرا از مصرف ومیگان خودداری شود.
چنانچه با مصرف این دارو دچار تنفس سخت، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو شدید، مصرف را قطع و به اورژانس مراجعه کنید. این موارد نشانه حساسیت بدن شما به داروست.
از آنجاییکه مصرف این دارو ممکن است شما را خواب‌آلوده کرده و یا در بینایی‌تان کمی تاثیر بگذارد، به هنگام رانندگی یا سایر فعالیت‌هایی که به هوشیاری کامل نیاز دارند، احتیاط کنید.
طی مصرف این دارو، الکل مصرف نکنید.
مصرف این دارو در افراد حساس به زنجبیل، باعث بروز عوارض ملایم گوارشی می‌شود. چنین افرادی نباید در مصرف این دارو، زیاده‌روی کنند.
فهرست تمامی داروهایی را که در حال استفاده از آن هستید (چه گیاهی و چه پزشکی) در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها میزان اثربخشی داروهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهند.
چنانچه به ترکیبات این دارو حساسیت دارید، آن را مصرف نکنید.
دارو را مطابق با دستور پزشک مصرف کرده و دوز دارو را بدون مشاوره با پزشک خود، تغییر ندهید.
قرص ومیگان 500 در بیماران مبتلا به زخم معده و سنگ صفرا به علت افزایش ترشح صفرا، و همچنین در افرادی که دچار اختلالات خونریزی هستند، نباید مصرف شود.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب