لاغری

لاغری

hpv

hpv

قرص کاردیوسان برای چیست | نحوه مصرف و عوارض قرص کاردیوسان

قرص کاردیوسان برای چیست | نحوه مصرف و عوارض قرص کاردیوسان

قرص کاردیوسان برای چیست

قرص کاردیوسان 50 و قرص کاردیوسان 25 برای کنترل و تنظیم فشار خون بالا در افراد مبتلا به پرفشاری خون استفاده می شود. نحوه مصرف قرص کاردیوسان باید توسط پزشک تعیین گردد و عوارض قرص کاردیوسان 25 در ادامه بیان خواهد شد. کاردیوسان (Cardiosan) از داروهای کنترل کننده فشار خون است که علاوه بر آن در افراد با نارسایی قلبی و همچنین جهت محافظت از کلیه‌ها در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو تجویز می‌شود. استفاده از این دارو در کنار داشتن یک رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت روزانه به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

 

فشار خون در واقع مربوط به فشاری است که خون به هنگام عبور از درون سرخرگ‌ به دیواره آن وارد می‌کند. اگر این فشار از حد متعادلی بالاتر برود باعث بروز عارضه‌های جدی‌تری مثل سکته قلبی یا مغزی می‌شود. علاوه بر این پر فشاری خون عامل بروز التهاب‌های عروقی و برخی ناراحتی‌های بینایی نیز می‌باشد. فشار خون بالا از بیماری‌هایی است که درمان قطعی نداشته و گاه فرد مبتلا مجبور است تا اخر عمر از داروهای کنترل کننده فشار استفاده کند. در صورتی‌که فشار خون شدید باشد و به درمان‌های دارویی پاسخ ندهد باید از روش‌هایی مثل آنژیوگرافی استفاده شود. معمولا فشار خون بالا خود را با علایمی نظیر سردرد،‌ وزوز گوش و … نشان می‌دهد. اما از آنجایی‌که این بیماری خاموش است، بهتر است افراد در سنین ۴۰ سالگی چند ماه یک بار فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند. اگر بخواهیم از بروز این عارضه پیشگیری کنیم قبل از هر چیز باید تغذیه مناسبی شامل میوه و سبزی داشته باشیم. علاوه بر این تحرک کافی و انجام ورزش روزانه حتی اگر یک پیاده روی ساده هم باشد تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به فشار خون خواهد داشت. توجه داشته باشید که افزایش وزن می‌تواند احتمال ابتلا به این بیماری را بالا ببرد. فشار خون در صورتی‌که شدید نباشد می‌تواند با استفاده از درمان‌های دارویی کنترل شود. کاریوسان یکی از داروهای کاهش دهنده فشار خون است که در ادامه بیشتر با ان آشنا می‌شوید.

قرص کاردیوسان برای چیست | نحوه مصرف و عوارض قرص کاردیوسان

قرص کاردیوسان چیست؟

کاردیوسان (Cardiosan) از داروهای کنترل کننده فشار خون است که علاوه بر این در افراد با نارسایی قلبی و همچنین جهت محافظت از کلیه‌ها در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که با اختلالات کلیوی درگیر می‌باشند تجویز می‌شود. در صورتیکه از این دارو به منظور کنترل فشار خون استفاده شود، ممکن است به مدت طولانی نیاز به مصرف داشته باشد. اگر مبتلا به پرفشار خون هستید توصیه می‌شود در مدت درمان از یک رژیم غذایی و سبک زندگی مناسب که توسط پزشک به شما توصیه می‌شود پیروی کنید. این کار به بهبود شرایط شما کمک می‌کند.

 

نام های دیگر قرص کاردیوسان

Cozaar , losartan

 

موارد مصرف قرص کاردیوسان

فشار خون بالا
اختلالات قلبی و عروقی
اختلالات کلیوی

 

عوارض قرص کاردیوسان

افت فشارخون وضعیتی، گیجی، اختلال عملکرد کلیوی، کهیر، افزایش سطح خونی آنزیم‌های کبدی، درد عضلانی، افزایش پتاسیم خون و اختلالات گوارشی و تنفسی

 

تداخلات دارویی قرص کاردیوسان

اسپیرونولاکتون، تریامترون، آمیلوراید، آسپرین، ایوپروفن و ترکیبات حاوی پتاسیم

 

نحوه مصرف قرص کاردیوسان

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. به طور معمول برای درمان فشار خون بالا مقدار مصرف معمول این دارو در شروع درمان ۵۰ میلی‌گرم در روز می‌باشد. پس از مدتی این میزان از دارو می تواند توسط پزشک تغییر یابد.

 

مقدار مصرف قرص کاردیوسان

در صورتیکه یک نوبت مصرف دارو فراموش شود، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود. ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف آن نوبت خودداری کرده و مقدار مصرف بعدی نیز نباید دو برابر گردد.
در صورتی‌که دچار بیماری‌هایی مثل نارسایی کبدی یا کلیوی هستید، قبل از مصرف دارو، پزشک را در جریان قرار دهید.
مصرف داروی کاردیوسان در سه ماهه اول بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود؛ چرا که موجب آسیب و یا حتی مرگ جنین در حال رشد می‌گردد.
دارو را به‌ صورت ناگهانی و بدون تجویز پزشک قطع ننمایید.
اگر طی مصرف این دارو قصد باردار شدن داشتید باید با پزشک درباره ادامه مصرف آن صحبت کنید.
دوره درمان را کامل کنید.
طی درمان با این دارو الکل مصرف نکنید.
حتی در صورت بهتر شدن نیز می‌بایست مصرف دارو ادامه یابد.
از مصرف نمک‌های حاوی پتاسیم در مدت درمان با این دارو خودداری نمایید.

 

قرص کاردیوسان 25

در صورت مصرف دراز مدت دارو در فواصل منظم آزمایشات CBC، الکترولیت‌های سرم، بررسی عملکرد کلیه و کبد را به عمل آورید.
طی درمان با این دارو فشار خون بیمار باید مرتبا اندازه‌گیری و کنترل شود.
کاردیوسان می‌تواند به تغییر میزان پتاسیم خون منجر شود. به همین خاطر انجام آزمایشات خون دوره‌ای برای پیگیری سطح پتاسیم خون توصیه می‌شود.

جدیدترین مطالب