قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای چیست | قرص کلاریترومایسین و تلخی دهان

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای چیست | قرص کلاریترومایسین و تلخی دهان

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای درمان عفونت مورد استفاده قرار می گیرد و قرص کلاریترومایسین و تلخی دهان در ادامه بررسی خواهد شد اگر می خواهید بدانید که قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای چیست با این نوشتار از سایت سرگرمی سماتک همراه باشید.

 

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای چیست

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ از آنتی‌بیوتیک‌هایی است که در درمان عفونت‌های مختلف باکتریایی پوست و دستگاه تنفس مانند فارنژیت، تونسیلیت، سینوزیت، برونشیت مزمن، پنومونی، اوتیت حاد میانی توسط پزشک تجویز می‌شود. توجه داشته باشید که قرص کلاریترومایسین عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا را درمان نمی‌کند و نباید برای برطرف کردن چنین بیماری‌هایی از این دارو استفاده کرد. کلاریترومایسین به دو صورت قرص و شربت در دسترس است.

 

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ یک آنتی بیوتیک بر پایه ماکرولید است که با میکروب های بدن مبارزه می کند. قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای درمان انواع مختلفی از عفونتهای میکروبی که دستگاه تنفسی و پوست را تحت تاثیر قرار می دهند به کار می رود. همچنین این دارو، همراه با داروهای دیگر برای درمان زخم معده ای که علت آن هلیکوباکتر پیلوری است، استفاده می شود.

 

عفونت‌ها از شایع‌ترین بیماری‌ها هستند که می‌توانند هر نقطه‌ای از بدن را درگیر کنند. در خانم‌ها معمولا عفونت باکتریایی واژن شیوع زیادی دارد. عفونت ریه نیز یکی دیگر از بیماری‌های شایع در فصول سرد سال است که می‌تواند در تنفس بیمار اختلال ایجاد کرده و از این رو درمان دارویی خاص خود را می‌طلبد. به جز دستگاه تنفسی، عفونت‌های باکتریایی دیگر ارگان‌های بدن مثل گوش، دستگاه تناسلی، پوست و… را هم می‌توانند درگیر کنند. در این شرایط لازم است پزشک به دقت بیمار را معاینه کرده و منشا عفونت را پیدا کند. برای مبارزه با عفونت باکتریایی داروهای مختلفی وجود دارد. اگرچه مصرف چنین داروهایی می‌تواند به بهبود وضعیت شما در زمان عفونت کمک شایانی کند اما باید توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه و بیش از اندازه قرص کلاریترومایسین به هیچ عنوان صحیح نبوده و ممکن است مشکلات شما را حتی بیشتر کند.

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای چیست | قرص کلاریترومایسین و تلخی دهان

طریقه مصرف قرص کلاریترومایسین 500

میزان دقیق مصرف قرص کلاریترومایسین باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول به منظور درمان عفونت در بزرگسالان با توجه به نوع و شدت عفونت مقدار ۲۵۰ میلی‌گرم تا ۵۰۰ میلی‌گرم از داروی کلاریترومایسین هر ۱۲ ساعت یک‌بار مصرف می‌شود. قرص کلاریترومایسین 500 را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف نمایید. از دستورات روی برچسب دارو پیروی کنید. این دارو را در مقدار کمتر و بیشتر از زمان تجویز شده مصرف نکنید.

 

ممکن است قرص ها یا سوسپانسیون خوراکی (مایع) را همراه یا بدون غذا استفاده نمایید.

قرص های کلاریترومایسین که در طول بدن آزاد می شوند بایستی با غذا مصرف شوند.

قرص هایی که در طول بدن آزاد می شوند را له نکنید، نجوید یا خرد نکنید. آن را کامل ببلعید.

سوسپانسیون خوراکی را قبل از مصرف یک دوز از آن خوب تکان دهید. داروهای مایع را با سرنگ همراه با آن، قاشق یا فنجان اندازه گیری مخصوص اندازه گیری نمایید. اگر ابزاری برای اندازه گیری ندارید از داروساز بخواهید آن را در اختیار شما قرار دهد.

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ را برای مدت زمانی که تجویز شده است مصرف نمایید و کلاریترومایسین معمولا برای مدت 7 تا 14 روز توصیه می شود. ممکن است نشانه ها قبل از اینکه عفونت به طور کامل رفع گردد برطرف شوند بنابراین جهش از دوزها و استفاده نکردن از دارو ممکن خطر عفونت های بعدی که در برابر انتی بیوتیک ها مقاوم باشند را افزایش دهد. کلاریترومایسین عفونت های ویروسی مانند آنفلوانزا و سرماخوردگی های معمولی را درمان نمی کند.

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای چیست | قرص کلاریترومایسین و تلخی دهان

مصرف قرص کلاریترومایسین در بارداری و شیردهی

قرص کلاریترومایسین می تواند از طریق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل شده و برای نوزاد مضر باشد. در دوران شیردهی نباید قرص کلاریترومایسین مصرف کنید و یا در صورتی که مجبور به مصرف این دارو هستید توصیه می شود به نوزاد شیر ندهید. در هر صورت باید دقیقا طق نظر پزشک رفتار کنید. قرص کلاریترومایسین می تواند در دوران بارداری برای سلامت جنین مضر باشد. در دوره مصرف قرص کلاریترومایسین از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کنید. قرص کلاریترومایسین می تواند داروهای هورمونی جلوگیری از بارداری را تحت تاثیر قرار داده و باعث بارداری ناخواسته شود. در آزمایشات حیوانی ، مصرف قرص کلاریترومایسین باعث بروز نقایص مادر زادی در جنین شده است ولی این مورد در انسان به اثبات نرسیده است .

 

مصرف این دارو در بارداری توصیه نمی شود.
ترشح این دارو در شیر مادر ثابت نشده است ولی سایر ماکرولیدها در شیر ترشح می شوند بنابراین مصرف این دارو در شیردهی باید با احتیاط همراه باشد.

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای چیست | قرص کلاریترومایسین و تلخی دهان

تداخل دارویی با قرص کلاریترومایسین۵۰۰

داروهای زیادی ممکن است با قرص کلاریترومایسین۵۰۰ واکنش نشان دهند. همه این داروها در اینجا لیست نشده است. در مورد تمام داروهایی که قصد شروع یا توقف مصرف آن را دارید با پزشک مشورت کنید:

 

ساکویناویر
کاربامازپین
کلشی سین
کوئتیاپین
تئوفیلین
رقیق کننده خون (وارفارین، کمادین)
سیلدنافیل سیترات (Viagra) و سایر داروهای اختلال نعوظ
داروی ارجوت‌ – ارگونوین، متیل ارگونوین
داروی قلب یا فشار خون مانند: آمیودارون، آملودیپین، دیلتیازم، دیزوپرامید، dofetilide، پروکائین آمید، کینیدین، سوتالول و وراپامیل

 

مصرف این دارو، سطح سرمی تئوفیلین و کاربامازپین را افزایش می دهد.
مصرف همزمان این دارو با وارفارین باعث طولانی شدن PT در بیمار می شود.
مصرف این دارو سطح سرمی دیگوکسین را افزایش می دهد.
این دارو باعث تاخیر در متابولیسم سیکلوسپورین، تریازولام و فنی توئین می شود.
این دارو نباید همزمان با داروهای سیزاپراید و ترفنادین مصرف شود زیرا باعث افزایش خطر آریتمی های قلبی می گردد.

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای چیست | قرص کلاریترومایسین و تلخی دهان

شرایط نگهداری قرص کلاریترومایسین 500

قرص کلاریترومایسین ۵۰۰ را در دمای اتاق نگهداری کرده و دور از گرما و رطوبت قرار دهید. درب محتوی مایع خوراکی این دارو را پس از هر بار مصرف کاملاً سفت کنید. مایع خوراکی کلاریترومایسین را درون یخچال نگهداری نکنید. اگر مایع این دارو را به مدت ۱۴ روز مصرف نکردید، باقیمانده را دور بریزید و استفاده نکنید. سوسپانسیون کلاریترومایسین را بعد از تهیه تا دو هفته می توان نگهداری کرد. دارو را در ظروف در بسته و در درجه حرارت 15 تا 30 درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.
همه چیز در مورد آنتی بیوتیک کلاریترومایسین (Clarithromycin)

 

عوارض قرص کلاریترومایسین ۵۰۰

در صورت‌ بروز خونریزی‌ یا کبودی‌ غیرعادی‌ هنگام مصرف قرص کلاریترومایسین ۵۰۰ با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید. سایر علایم‌ که‌ ممکن‌ است‌ رخ‌ دهند و فقط‌ در صورتی‌ که‌ مشکل‌ساز شوند نیاز به‌ گزارش‌ دارند عبارتند از: مزه‌های‌ غیرطبیعی‌ (احساس‌ مزه‌ بد دهان‌) ، تهوع‌ ، استفراغ‌ ، احساس‌ ناراحتی‌ شکمی‌ ، اسهال‌ ، یا سردرد.

اگر هر کدام نشانه های آلرژی به قرص کلاریترومایسین ۵۰۰ را دارید با اورژانس تماس بگیرید نشانه هایی مانند: به سختی نفس کشیدن، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای چیست | قرص کلاریترومایسین و تلخی دهان

با پزشک تماس بگیرید اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید:

سردرد با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید، تنفس سریع یا ضربه ای، تنفس کوتاه یا ضعف کردن.
اسهال آبکی یا خونی
تب، غدد متورم ، بدن درد، نشانه های آنفلوانزا، سرفه جدید یا بدتر شدن سرفه ها
دانه های پوستی، خون آمدن سریع یا کوفتگی آسان بدن، حس سوزش یا خارش شدید پوست، بی حسی، درد، ضعف ماهیچه های
مشکلات شنوایی
علائم مشکل کلیوی– کم شدن حجم ادرار یا نداشتن ادرار، ادرار دردناک یا سخت، تورم پا یا قوزک پا، احساس خستگی یا تنگ تنفس
واکنش های شدید پوست– تب، گلو درد، متورم شدن صورت یا زبان، سوزش چشم، آسیب پوستی همراه با دانه های قرمز یا ارغوانی که روی پوست گسترش می یابد (مخصوصا در صورت یا قسمت فوقانی بدن) و تاول و پوسته پوسته شدن.
بزرگسالان سالمند ممکن است به احتمال زیاد عوارض جانبی ریتم قلب، از جمله ضربان قلب سریع خطرناک داشته باشند.

 

قرص کلاریترومایسین 500 ممکن است نشانه های کبدی شدید داشته باشد. مصرف قرص کلاریترومایسین۵۰۰ را متوقف کنید و در صورتی که نشانه های کبدی زیر را داشتید یا پزشک تماس بگیرید:

 

احساس خارش، خستگی
حالت تهوع، درد در قسمت فوقانی معده، از دست دادن اشتها
ادرار تیره، مدفوع به رنگ خاک رس یا
زردی (صورت یا چشمان زرد رنگ)
عوارض جانبی شایع کلاریترومایسین
معده درد، سوء هاضمه، نفخ
استفراغ، اسهال خفیف
مزه نامطبوع یا غیرعادی در دهان
سردرد، مشکلات خواب (بیخوابی)
دانه یا خارش خفیف
خارش یا ترشحات واژن

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ برای چیست | قرص کلاریترومایسین و تلخی دهان

قرص کلاریترومایسین و تلخی دهان

مصرف قرص کلاریترومایسین و تلخی دهان ممکن است برای هر فردی که این دارو را مصرف می کند اتفاق بیفتند اگر هنگام مصرف قرص کلاریترومایسین۵۰۰ دچار تلخی دهان شده اید حتما با پزشک مشورت کنید دوره درمان با قرص کلاریترومایسین معمولا یک تا دو هفته است و تلخی دهان باید جدی گرفته شود.
در صورت فراموش کردن مصرف یک نوبت از قرص کلاریترومایسین۵۰۰، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را میل کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنید و مقدار دارو را دو برابر نکنید.

 

قرص کلاریترومایسین۵۰۰ را دقیقا طبق دستورالعملی که پزشک داده است، استفاده کنید. اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید، به پزشک خود بگویید. ممکن است مصرف قرص کلاریترومایسین ۵۰۰ در دوران بارداری برای جنین، خطراتی به دنبال داشته باشد. فهرست تمامی داروهایی را که در حال استفاده از آن هستید (چه گیاهی و چه پزشکی) در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها میزان اثربخشی داروهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهند. چنانچه با مصرف این دارو دچار علائم حساسیت مثل تنفس سخت، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو شدید، مصرف را ادامه نداده و به اورژانس رجوع کنید.

 

افرادی که دچار اختلال عملکرد کلیه و کبد هستند، این دارو را بااحتیاط باید مصرف کنند. دارو را می‌توان قبل، بعد و یا همراه با غذا، مصرف نمود. در صورت بروز بثوارت جلدی و سایر علائم واکنش افزایش حساسیت و همچنین دفع مدفوع آبکی و یا اسهال، به پزشک خود اطلاع دهید. قرص کلاریترومایسین نباید برای کودکان استفاده شود. لازم است دارو را طی مدت زمان تجویزشده مصرف کنید. علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به طور کامل پاکسازی شود بهبود یابد و این به معنای رفع کامل بیماری شما نیست.

 

اگر ظرف‌ ۳ روز از درمان‌ با قرص کلاریترومایسین ۵۰۰ احساس‌ بهبود نداشتید، با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید. افراد سالمند ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به اثرات این دارو، داشته باشند. بنابراین باید میزان کمتری از دارو را مصرف کنند. دوز مصرف قرص کلاریترومایسین۵۰۰ در افراد مبتلا به نارسایی کلیه، باید کاهش یابد.

جدیدترین مطالب