بهترین قرص برای درمان کم خونی شدید

بهترین قرص برای درمان کم خونی شدید

بهترین قرص برای درمان کم خونی شدید

کم خونی شدید را می توانید با خوردن برخی از ویتامین ها و یا مصرف قرص ویتامین درمان کنید. در بسیاری از مواقع علت کم خونی شدید عدم وجود مواد مورد نیاز بدن انسان است. در ادامه پاسخ سوال شما را در رابطه با کم خونی شدید بیان می کنیم.

 

برای درمان كم خونی شدید چه بخوريم؟

علل دیگر کم خونی شدید عبارتند از کم خونی فقر آهن و کم خونی شدید ناشی از بیماری های خونی. به همین دلیل مهم است که توسط پزشک تان تشخیص نوع کم خونی صورت گیرد. کم خونی شدید ناشی از فقر ویتامین معمولا با تجویز ویتامین و تغییر در رژیم غذایی اصلاح پذیر است.

 

کم خونی فقر ویتامین همچنین به عنوان کم خونی مگالوبلاستیک نیز شناخته شده است و انواع علل آن عبارتند از:

 

قرص کم خونی فقر فولات:

فولات که به عنوان ویتامین ب 9 نیز شناخته شده است، یک ویتامین موجود در میوه ها و سبزیجات برگ سبز است. ناتوانی در جذب فولات می تواند منجر به کمبودهای شدید شود. مبتلایان به بیماری روده کوچک مانند بیماری سلیاک و یا کسانی که بخشی از روده خود را با عمل جراحی برداشته اند، بیشتر در جذب فولات مشکل دارند.

 

الکل نیز باعث کاهش جذب فولات می شود. برخی داروهای تجویزی مانند داروهای ضد تشنج، می توانند در جذب این ماده مغذی تداخل ایجاد کنند. زنان باردار و زنانی که شیردهی دارند، نیاز به فولات بیشتری دارند. همچنین کسانی که تحت درمان های همودیالیز هستند، باید فولات بیشتری دریافت کنند. درمان این وضعیت شامل یک رژیم غذایی سالم و مصرف مکمل های فولیک اسید توسط تجویز پزشک است.

 

در اغلب موارد، مکمل های اسید فولیک به صورت خوراکی مصرف می شوند. هنگامی که سطح فولات در بدن شما به میزان کافی رسید، می توانید مکمل ها را قطع کنید اما گر این کمبود اصلاح نشد، شاید نیاز به مصرف مکمل ها به صورت نامحدود داشته باشید.

 

بهترین قرص برای درمان کم خونی شدید

کم خونی شدید فقر ویتامین همچنین به عنوان کم خونی مگالوبلاستیک نیز شناخته شده است کم خونی شدید ناشی از فقر ویتامین ب ۱۲: این نوع کم خونی می تواند از یک رژیم غذایی فاقد ویتامین ب ۱۲ ناشی شود. این ویتامین بیشتر در گوشت، تخم مرغ و شیر یافت می شود. ویتامین ب ۱۲ و کم خونی ناشی از فقر آن در صورت عدم جذب از طریق روده کوچک نیز رخ می دهد.

 

این ممکن است به خاطر عمل جراحی معده یا روده کوچک، رشد غیر طبیعی باکتریایی در روده کوچک یا یک بیماری روده ای مانند کرون یا سلیاک باشد. برای موارد خفیف این کم خونی، درمان شامل تغییرات در رژیم غذایی است بعلاوه مکمل های ویتامین ب ۱۲ به صورت قرص یا اسپری بینی است.

 

پزشک شما ممکن است در صورت کمبود شدید، تزریق این ویتامین را تجویز کند. در ابتدا ممکن است تزریق هر روز نیاز باشد و در نهایت تزریق به یک بار در ماه کاهش می یابد.

 

قرص کم خونی شدید ناشی از فقر ویتامین سی:

کمبود ویتامین سی ناشی از اختلال در توانایی بدن برای جذب ویتامین سی است. یک علت آن می تواند استعمال سیگار باشد. درمان با دریافت قرص ویتامین سی امکان پذیر است. مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی این ویتامین نیز باید افزایش یابد.

 

شما می توانید برخی از انواع کم خونی ناشی از فقر ویتامین را با یک رژیم غذایی سالم از خود دور کنید.

 

غذاهای غنی از فولات برای کم خونی شدید

سبزیجات برگ تیره، آجیل، محصولات غنی شده ای مانند غلات، نان، ماکارونی و برنج، میوه و آب میوه.

 

غذاهای غنی از ویتامین ب 12 برای کم خونی شدید

تخم مرغ، شیر و پنیر و ماست، غلات صبحانه غنی شده، گوشت قرمز و سفید.

 

غذاهای غنی از ویتامین سی برای کم خونی شدید

کلم بروکلی، مرکبات و آب میوه، توت فرنگی، فلفل شیرین، گوجه فرنگی.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب