آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا – ساق پا)

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا – ساق پا)

ماساژ پا برای رفع خستگی بدن بسیار مهم می باشد و طبق گفته بسیاری از پزشکان یکی از راههای کاهش خستگی روزانه بدن انسان، ماساژ پاها است. در این بخش آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی مزمن را توضیح خواهیم داد و شما عزیزان با فواید و روشهای ماساژ ساق پا و کف پا برای درمان خستگی بدن آشنا خواهید شد.

 

فواید ماساژ پا برای رفع خستگی

یکی از بهترین روشهای رفع خستگی روزانه بدن در شب ها ماساژ دادن پاهایتان است. پس از یک روز کاری طولانی و خسته کننده، ماساژ پا یک راه عالی برای رفع خستگی بدن محسوب می شود. شاید باورتان نشود اما ماساژ کف پا نه تنها به رفع خستگی بدن کمک می کند بلکه می تواند برای درمان بیماری های مختلف هم مفید باشد. به گزارش سماتک پا به عنوان قلب دوم بدن انسان شناخته می‌شود و از طرفی نقش بسیار مهمی در سلامتی بدن ما انسان ها ایفا می‌کند. اکثر افراد خصوصا آقایان در طول روز ساعات زیادی را روی پا می ایستند و این پاها هستند که باید کل وزن بدن را تحمل کنند پس هیچ وقت از فواید ماساژ پا برای رفع خستگی و سلامت بدن تان غافل نشوید. اگر امروز خیلی سر پا بوده اید و می خواهید خستگی تان خارج شود همین الان به بخش دوم این مقاله از سایت سماتک رفته و آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی را بخوانید.

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا - ساق پا)

ماساژ کف پا برای رفع خستگی

ماساژ دادن کف پا مخصوص افرادی است که مدام احساس خستگی و بی حالی دارند چرا که غدد آدرنال را تحریک می کند. به همین منظور ماساژ کف پا برای رفع خستگی مزمن مفید می باشد؛ برای این که خستگی بدن بیرون برود و بدن انرژی دوباره بگیرد باید لبه های داخلی کف پا را ماساژ دهید به این دلیل که اعصاب موجود در این قسمت به غدد آدرنال مرتبط هستند. با ماساژ دادن انتهایی ترین قسمت شست پا که نزدیک به کف پاها است، می توان موجب کاهش فشار و استرس وارد شده به بدن شد و همچنین انجام این کار موجب سلامت غده تیروئید شما می شود. ماساژ کف پا، گردش خون را بهبود بخشیده و با افزایش اکسیژن رسانی به پاها باعث رفع خستگی عضلات پا می شود. همچنین بد نیست بدانید که با ماساژ دادن وسط کف پا علاوه بر رفع خستگی می توان استرس را هم از بین برد و به بهتر شدن تنفس کمک کرد.

 

ماساژ ساق پا برای رفع خستگی

ساق پا بخشی از اندام تحتانی است که بین زانو و مچ پا قرار گرفته است و همواره در معرض خطرات مختلفی قرار گیرد. ساق پاهای شما تمام روز شما را سرپا نگه می‌دارد و تمام وزن بدن را تحمل می‌کنند و پمپاژ خون در ساق پا برای بازگشت به قلب، از طریق انقباض ماهیچه‌ها صورت می‌گیرد. ماساژ ساق پا می‌تواند به آرامش عضلات پا و همچنین آرامش کل بدن با کاهش استرس و اضطراب ناشی از خستگی کمک کند. ماساژ ساق پا برای رفع خستگی را می‌توان بدون کمک درمانگر حرفه‌ای نیز به آسانی انجام داد. برای ماساژ دادن ساق پاها باید از قوزک پا شروع کرد و با استفاده از یک دست، به آرامی تا بالاترین قسمت ران ماساژ داد و دوباره این کار را از قوزک پا تا 5 مرحله، تکرار کرد. با استفاده از نوک انگشتان زانو را با فشارهای دورانیِ اطراف کاسه زانو، ماساژ دهید. اگر بعد از یک روز سخت کاری احساس خستگی در ساق و مچ پا دارید، می توانید با ماساژ پا آن را درمان کنید.

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا - ساق پا)

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی

در بخش دوم این مطلب از سایت سماتک به آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی کاری می پردازیم و انجام این عمل تنها نیاز به تمرین مداوم برای یادگیری دارد. اگر شما عزیزان همسری دارید که مدام خستگی مزمن در بدن دارد می توانید نسبت به ماساژ پاهای همسرتان اقدام کرده و با این کار نه تنها تمام خستگی های او را به در می کنید، بلکه باعث افزایش عمق رابطه حسی و بهبود زندگی جنسی تان می شوید. یکی از رایج‌ترین اختلالات بدنی، سندرم خستگی مزمن است که از طریق علائم مختلف ظاهر می شود. این سندرم می تواند شبیه بسیاری از ناراحتی‌های دیگر باشد، به همین دلیل است که خستگی مزمن برای تشخیص دشوار است. با این حال، از طریق راه‌های گوناگون همچون ماساژ دادن پاها قابل درمان است. ماساژ پا یکی از بهترین درمان های جایگزین برای رفع خستگی مزمن است.

 

لوازم و شرایط مورد نیاز برای ماساژ پا

• حوله، محلفه یکبار مصرف و لباس مخصوص ماساژ آقایان و بانوان را آماده کنید.

 

• سپس شما باید موقعیت و فضایی مناسب برای ماساژ دادن پا برای کاهش خستگی روزمره انتخاب کنید. نور و هوا بسیار مهم است، زیرا بعدی از ماساژ روانی است و همچنین باید بدانید که روشنایی و هوای مطبوع به آرامش بیشتر کمک می کند. اینکه شما در محیطی سرد و یا گرم باشید، عدم موفقیت در ماساژ امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

 

• همچنین باید بدانید جایی که ماساژ گیرنده بر روی آن قرار می گیرد، بسیار مهم است. داشتن تخت مخصوص ماساژ به ویژه برای ماساژور امری حیاتی است. او به راحتی می‌تواند بر تک تک نقاط بدن ماساژ گیرنده دسترسی داشته باشد و به خوبی تکنیک‌های ماساژ را بر بدن او اعمال کند.

 

• حس بویایی نیز در ماساژ از اهمیت بالایی برخودار است، ما با حس بویی خود خشمگین یا آرام می‌شویم. بوی خوشآیند محیط در هنگام ماساژ بر ریلکس شدن و احساس رضایت ماساژ گیرنده تاثیر می‌گذارد و او را در خاطرات غرق می‌کند.

 

• شما می توانید چند قطره روغن را برای افزایش کیفیت ماساژ پاها و کاهش اصطکاک بر روی ساق ها و کف پای فرد ماساژ گیرنده بریزید. به مقدار روغن دقت کنید، زیرا استفاده از مقدار زیاد روغن ماساژ پا ممکن است در کارتان اختلال ایجاد کند و برای اعمال ماساژی قوی کارایی نداشته باشد و دست هایتان مدام لیز خواهد خورد. این مورد به نوع روغن نیز بستگی دارد و روغن نارگیل به سرعت جذب پوست می شود، در حالی که روغن زیتون چنین نیست.

 

• معمولا استفاده از روغن ماساژ معطر خود به تنهایی به پراکندگی بوی خوشآیند کمک می‌کند، با این حال می‌توانید قبل از ماساژ دادن پا فضا را از طریق روشن کرد شمع یا عود معطر کنید.

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا - ساق پا)

روش ماساژ دادن پاها برای رفع خستگی

1. قسمت بالای پا را با شست خود مالش دهید. از نوک انگشتان پا شروع کرده و به آرامی به سمت مچ پا حرکت کنید. از پاهای آنها به عقب حرکت کنید ، از مچ پا شروع کنید. فشار محکم را با شست خود اعمال کنید. دو یا سه بار پای آنها را بالا و پایین حرکت دهید. پای آنها را نزدیک به ناحیه سینه خود نگه دارید ، تا بدنتان به طرف آنها تکیه داده شود. این به شما کمک می کند تا فشار مناسب را روی پای آنها اعمال کنید.  حتما از قدرت وزن بدن خود به جای عضلات موجود در شست خود استفاده کنید تا پاهای خود را ماساژ دهید. استفاده از فقط عضلات در شست شما می تواند باعث شود که آنها دچار گرفتگی و خستگی شوند.

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا - ساق پا)

2. قوس کف پا را ماساژ دهید. از شست خود استفاده کنید تا فشار کمتری را به قوس کف پای آنها ، درست زیر توپ پای آنها وارد کنید. یک انگشت شست را در جهت عقربه های ساعت و دیگری انگشت شست را در جهت عقربه های ساعت در حلقه های کوچک حرکت دهید. این کار را حداقل 30 ثانیه انجام دهید.شست خود را در انتهای مخالف پای آنها قرار دهید و آنها را به سمت یکدیگر سوار کنید. این کار را حداقل سه تا پنج بار انجام دهید ، با حرکت به بالا و پایین کف پاهای آنها. اطمینان حاصل کنید که هنگام ماساژ دادن آنها ، پای آنها را محکم و با کمی فشار می گیرید. لمس های سبک و نرم می توانند برای بیشتر افراد خوشایند باشند و از ماساژ دور شوند.اگر فرد درد زیادی روی پاهای خود دارد ، بیش از حد به آنها فشار وارد نکنید زیرا این امر می تواند منطقه را تحریک کند.

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا - ساق پا)

3. پاشنه پا را مالش دهید. انگشت شست خود را به سمت بالا و پایین تاندون آشیل خود حرکت دهید ، که از پاشنه پا و مچ پا تا عضله گوساله عبور می کند. پاشنه پا را در حرکات دایره ای با استفاده از انگشتان دست خود مالش دهید.شاید لازم باشد پا را با یک دست بلند کنید تا بتوانید به پاشنه آنها دسترسی پیدا کنید.  پوست این ناحیه تمیز و خشک است ، بنابراین می توانید روغن ماساژ یا لوسیون را روی دستان خود بمالید تا به کاهش هرگونه اصطکاک کمک کند.

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا - ساق پا)

4. هر انگشت پا را فشار داده و بکشید. پای خود را با یک دست ، درست زیر طاق نگه دارید. با دست دیگر ، انگشت شست خود را در بالای انگشت بزرگ خود قرار دهید. انگشت شاخص شما باید زیر انگشتان بزرگ آنها باشد. پنجه را کمی به یک طرف بچرخانید و انگشتان پا را از بالا به پایین بکشید. به قسمت بالای انگشت خود برگردید و با انگشت شست و اشاره  آن را فشار دهید. این کار را برای هر انگشت پا انجام دهید تا به شل و آرامش آنها کمک شود.

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا - ساق پا)

5. هر انگشت خود را با انگشتان بالا و پایین بکشید. پا را با یک دست ، درست پشت پاشنه نگه دارید. انگشت دست خود را بین انگشتان فرد قرار دهید. انگشت خود را به سمت پایه انگشتان بکشید و سپس به سمت انتهای انگشتان برگردید. این کار را دو تا سه بار بین انگشتان پا انجام دهید.

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا - ساق پا)

6. مطمئن شوید که از وزن بدن خود استفاده می کنید تا در حین کشیدن انگشتان پا و پایین انگشتان خود حتی فشار وارد شود.در یک زمان روی یک پا متمرکز شوید. پای دیگر را در آب گرم خیس کنید یا روی بالش آرام بگیرید. ابتدا یک پا ماساژ اساسی انجام دهید و سپس توجه خود را به پای دیگر معطوف کنید. حرکات یکسان را برای هر پا تکرار کنید تا هر دو احساس یکسان کنند.یک ماساژ عمیق روی مچ پا انجام دهید. ناحیه توخالی زیر مچ پا آنها را پیدا کنید. از انگشت شست یا انگشت خود استفاده کنید تا چند ثانیه به آرامی این ناحیه را فشار دهید. سپس می توانید از انگشت شست خود برای ایجاد حرکات دایره ای در اطراف مچ پا استفاده کنید. برای کمک به انتشار آن ، حتی به این منطقه فشار وارد کنید.

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا - ساق پا)

7. اگر قوزک پا آنها به خصوص سفت و دردناک است ، می توانید با یک دست پاشنه پا را امتحان کنید و توپ دست آنها را با دست دیگر بگیرید. سپس ، به آرامی سه بار پای خود را در اطراف عقربه های ساعت بچرخانید ، و به دنبال آن سه بار در خلاف جهت عقربه های ساعت.از مشت خود بر روی کف پا استفاده کنید. برای ماساژ عمیق تر ، پای خود را با یک دست در پاشنه نگه دارید. با دست دیگر خود مشت بزنید و به آرامی آن را روی کف پای آنها فشار دهید. مشت خود را در حرکات دایره ای ، مثل اینکه خمیر را ورز می دهید ، در مقابل کف قرار دهید. سپس ، آن را به سمت بالا و پایین بکشید. این امر به آزادسازی عمیق تر این منطقه کمک می کند.

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا - ساق پا)

8. بر روی نواحی خاص پا فشار وارد کنید. با ماساژ دادن قسمت های خاصی از روی پای آنها می توانید مناطق خاصی از بدن فرد را آزاد کنید. از انگشت شست و انگشت اشاره خود برای اعمال فشار حتی بیشتر بر روی این نواحی استفاده کنید تا به رفع مشکل خاصی که ممکن است فرد تجربه کند . در زمان اتمام ماساژ لازم است تنها به ورز دادن با دامنه حرکتی کم و آرام بپردازید. حرکت‌ها باید کلی و بدون هیچ‌گونه فشار اعمل شود.

آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی (کف پا - ساق پا)

تاثیر ماساژ دادن پاها بر روی خستگی مزمن

یکی از تکنیک‌های رایج که برای درمان سندرم خستگی مزمن استفاده می شود ماساژ عمیق است. این تکنیک بافت‌های عضلانی (چندین لایه زیر پوست) را مورد هدف قرار می دهد. ماساژ بافت عمیق از افزایش فشار و حرکات آهسته به منظور تحریک مویرگ های موجود در بافت‌های نرم انجام می‌شود. همچنین در بهبود گردش خون بسیار موثر است. پس لزوم آموزش آن می تواند امری جدی باشد.

 

به طور‌ کلی یکی از جنبه‌های درخشان ماساژ برای درمان خستگی مزمن، اثر مطلوب آن بر احساس کلی رفاه بیمار است. هنگامی که ماساژ پا با تکنیک‌های مناسب استفاده می شود، می‌تواند به عنوان وسیله‌ای برای درمان علائم سندرم خستگی مزمن و بهبود وضعیت جسمی و روانی بیمار مفید باشد. همچنین می تواند برای تکمیل درمان‌های دیگر شامل TCM مانند طب سوزنی و داروهای گیاهی استفاده شود.

 

ماساژ پا برای چه افرادی مضر یا خطرناک است؟

– پیش از شروع ماساژ کف پا، ابتدا پاها را به لحاظ بریدگی‌ها، پانسمان‌ها یا بیماری پای ورزشکاران بررسی کنید.

– دیگر مشکلات موجود در پا از جمله نوروپاتی دیابتی نیز می‌تواند بر این که فرد باید از ماساژ پا بهرمند شود یا خیر تاثیرگذار باشد. مشکلات خاصی می‌تواند باعث حساسیت پا نسبت به فشار شود.

– زنان باردار و افرادی که خطر لختگی خون دارند باید پیش از دریافت ماساژ پا با پزشک مشورت کنند.

 

امیدواریم مقاله فواید و روش های ماساژ پا برای رفع خستگی و کاهش استرس برای شما مفید واقع شده باشد و بسیار خرسندیم از اینکه آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی شدید را برایتان بیان کردیم و آرزوی سلامتی در پناه خدا را برای شما کاربر گرامی داریم.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب