قرص مترونیدازول برای درمان چیست | خواص درمانی قرص مترونیدازول

قرص مترونیدازول برای درمان چیست | خواص درمانی قرص مترونیدازول

قرص مترونیدازول برای چیست

قرص مترونیدازول برای درمان چه بیماری است؟ بسیاری از عفونت های بدن انسان را می توان با قرص مترونیدازول درمان کرد. خواص درمانی قرص مترونیدازول بسیار زیاد است و قرص مترونیدازول برای درمان عفونت واژن *واژینال* مورد استفاده قرار می گیرد همچنین می توانید از قرص مترونیدازول برای درمان عفونت دندان نیز استفاده کنید.

 

خواص درمانی قرص مترونیدازول

قرص مترونیدازول (metronidazole) دارویی است که برای درمان طیفی از عفونت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به گروهی از آنتی‌بیوتیک‌ها که نیتروایمیدازول نام دارند، تعلق دارد. این دارو برای از بین بردن باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها که باعث عفونت دستگاه تولید مثل، عفونت دستگاه گوارش، عفونت های پوستی، عفونت ادراری، عفونت واژن و سایر قسمت‌های بدن هستند، تجویز و مصرف می‌شود. همچنین این دارو به همراه داروی ضد زخم برای درمان بعضی از انواع زخم‌های معده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

علاوه بر قرص مترونیدازول داروهای دیگری هم برای درمان انواع عفونت وجود دارند عفونت‌ها از بیماری‌های شایعی هستند که خیلی افرد درگیر آن‌ها هستند. یکی از داروهای معمول که برای درمان انوع عفونت استفاده می‌شود مترونیدازول است که در دسته آنتی‌بیوتیک‌ها قرار می‌گیرد و در صورت مصرف طولانی مدت آن احتمال ابتلا به برخی عوارض وجود دارد.

 

نحوه مصرف قرص مترونیدازول 250

این دارو را می‌توان با وعده‌های اصلی غذا یا مقداری خوراکی مصرف کرد تا معده را ناراحت نکند. بهتر است این دارو طی شبانه روز در نوبت‌هایی با فواصل یکسان مصرف شود تا سطح دارو در خون ثابت باقی بماند. اگر قراراست روزی ۴ نوبت مترونیدازول مصرف کنید بهتر است هر ۶ ساعت یک بار باشد. درباره میزان جذب این دارو میتوان گفت حدود ۸۰ درصد داروی خوراکی جذب می‌‌شود. لازم به ذکر است که غذا سرعت جذب را به تأخیر می‌‌اندازد اما در مقدار جذب تأثیری ندارد.

 

توجه داشته باشید که اگر پیش از اتمام دارو، مصرفش را قطع کنید، ممکن است علایمتان مجددا عود کند. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض اینکه به یاد آوردید مصرفش کنید. البته اگر تقریبا موقع نوبت بعدی رسیده است ، به برنامه دارویی معمولتان بازگردید و مقدار دارو را دو برابر نکنید. برای نگهداری این دارو دمای اتاق مناسب بوده و باید آن را از رطوبت و گرمای زیاد به دور نگه دارید.

 

توجه: برای پیشگیری از ناراحتی معده، بهتر است این دارو را به همراه غذا و یا یک لیوان پر آب و یا شیر مصرف نمود.

 

عوارض مصرف قرص مترونیدازول

خیلی از افرادی که از این دارو استفاده می‌نمایند، دچار مشکلی خاص و جدی نمی‌شوند. اگر تغییراتی غیرمعمول ولی جدی، همچون بی ثباتی، تشنج، تغییرات خلقی و ذهنی (همچون گیجی)، بی حسی و سوزن سوزن شدن دست‌ها و یا ادرار دردناک در شما رخ داد، می‌بایست سریعا پزشک خود را در جریان گذارید. ممکن است رنگ ادرار شما در اثر مصرف این دارو کمی تیره شود که جای نگرانی نیست.

 

به طور کلی قرص مترونیدازول ممکن است باعث عوارض جانبی‌ همچون سرگیجه، سردرد، اسهال، تهوع و استفراغ، درد معده، کاهش اشتها، یبوست و خشکی دهان شود. اگر هریک از این تاثیرات باقی ماند و یا بدتر شد به پزشک خود مراجعه کرده و وی را باخبر نمایید. همچنین اگر اگر برفک دهان و یا ترشحات چرکی در واژن خود مشاهده نمودید، پزشکتان را در جریان گذارید.

 

در صورتی که دارو به صورت حالت سوسپانسیون برای شما تجویز شده باشد می‌بایستی طبق دستور العمل موجود در بسته با آب جوشیده سرد شده تهیه و قبل از مصرف به خوبی تکان دهید. مدت زمان نگهداری محلول سوسپانسیون حداکثر دو هفته می‌باشد.

قرص مترونیدازول برای درمان چیست | خواص درمانی قرص مترونیدازول

طریقه مصرف قرص مترونیدازول

هنگام مصرف این دارو نباید به هیچ وجه نوشابه‌های الکلی بنوشید یا داروهای حاوی الکل مصرف کنید و این نکته را باید حداقل تا یک روز پس از اتمام درمان با مترونیدازول رعایت کنید. در غیر این صورت ممکن است دچار یک واکنش بسیار ناخوشایند شوید که علایمی مثل تهوع ، استفراغ ، دل پیچه ، سردرد، تپش قلب ، برافروختگی و گرگرفتگی دارد. همچنین در صورتی که بیماری خاصی دارید و یا در دوران بارداری و شیردهی به نوزادتان به سر می‌برید و یا حتی قصد باردار شدن را دارید حتما پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع کنید.

 

دستور مصرف قرص مترونیدازول 250

اگر در حال درمان عفونت با تریکوموناس هستید، برای جلوگیری از عفونت مجدد همسرتان نیز باید همزمان با مترونیدازول درمان شود و تا بهبود کامل برای روابط جنسی حتما از کاندوم استفاده شود.

در صورت سابقه یا ابتلا به بیماری‌های مغزی مثل صرع ؛ مشکلات خونی یا بیمای‌های کبدی حتما در ارتباط با مصرف این دارو با پزشک مربوطه مشورت کنید.

در صورت مصرف داروهای دیگر، به ویژه ضدانعقاد (رقیق کننده‌های خون ، مثل وارفارین) یا دیسولفیرام حتما موراد را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو می‌تواند باعث حساس شدن پوست شما شود، پس از ضدآفتاب، عینک آفتابی و لباس مناسب در صورت حساسیت به دارو استفاده نمایید.

دارو را دور از دسترس کودکان ، دور از گرما، نور مستقیم یا حرارت مرطوب نگهداری کنید.

 

انواع دوز قرص مترونیدازول

ژل واژینال متروواگ ۰.۷۵% ۷۰ گرم
ژل واژینال مترونیدازول ۰.۷۵%
ژل واژینال متروماکس ۰.۷۵%
ژل موضعی مترونیدازول-سبحان ۰.۷۵%
قرص مترونیدازول – ۲۵۰ میلی گرم
قرص متروماکس ۲۵۰ میلی گرم
شیاف واژینال مترونیدازول ۵۰۰ میلی گرم
قرص واژینال مترونیدازول پارس دارو ۵۰۰ میلی گرم
کیسه تزریق مترونیدازول ۰.۵% ۱۰۰ میلی لیتر
ویال اینفو-نیدازول ۵۰۰ میلی گرم/۱۰۰ میلی لیتر
سوسپانسیون مترونیدازول ۱۲۵ میلی گرم/۵ میلی لیتر
سوسپانسیون متروماکس ۱۲۵ میلی گرم/۵ میلی لیتر
ویال متریس ۵ میلی گرم/میلی لیتر ۱۰۰ میلی لیتر

 

قرص مترونیدازول برای درمان چیست اکنون که با قرص مترونیدازول برای درمان انواع عفونت های بدن آشنا شدید بهتر است قبل از مصرف قرص مترونیدازول 250 با پزشک معالج خود مشورت کنید مصرف خودسرانه قرص مترونیدازول ممنوع است.

جدیدترین مطالب