قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

مواد آلرژی زا برای نوزادان – کودکان – بزرگسالان

مجموعه : پزشکی و سلامت
مواد آلرژی زا برای نوزادان – کودکان – بزرگسالان

لیست مواد آلرژی زا

آلرژی در چیزهای مختلفی وجود دارد و در دنیا تعداد بیشماری مواد آلرژی زا وجود دارد که در اینجا همه چیز درباره آلرژی بیان خواهد شد. امروزه نه تنها آلرژی ها، بلکه اطلاعات غلط راجع به آن ها نیز به طور روزافزون در حال افزایش اند. با توجه به 110 میلیون جستجوی سالانه در گوگل راجع به آلرژی، اطلاعات منسوخ و گزارشات تحریف شده از مطالعات، توصیه های »مشاورین سبک زندگی« و پیشنهادات درمانی جایگزین می توانند اطلاعات پزشکی شفافی را در اختیار شما قرار دهند تا در مدیریت آلرژی به شما کمک کرده و در زمان شما صرفه جویی نمایند همچنین علت تشدید آلرژی + راه درمان قطعی آلرژی در اینجا بیان شده است.

 

باور غلط شماره 1 :حساسیت غذایی به معنای آلرژی است

حساسیت های غذایی و برخی از بیماری هایی که تشخیص آن ها دشوار است با آلرژی اشتباه گرفته می شوند، زیرا امکان دارد دارای نشانه های مشابهی باشند. حساسیت های غذایی در زمره آلرژی ها قرار ندارند زیرا آن ها سیستم ایمنی را درگیر می کنند. معمولا در این موارد افرادی که آلرژی ندارند و به اشتباه گمان می کنند آلرژی دارند و افرادی که واکنش آلرژیک داشته اما علت آن را اشتباه متوجه شده اند، هر دو دست به خود تشخیصی می زنند. مطالعه ای در جزیره وایت نشان داد که 43 %از والدین اعالم کرده اند فرزندانشان دچار آلرژی هستند اما در عمل تنها 5 %از آن ها دچار آلرژی هستند. افرادی که نسبت به غذایی خاص حساسیت دارند معمولا می توانند مقدار کمی از آن ها بخورند اما افرادی که به غذاها آلرژی دارند معمولا حتی به مقدار کمی از آن ها غذا نیز واکنش نشان می دهند. امکان دارد این واکنش سریع بوده و حتی تهدیدی برای زندگی فرد باشد.

 

موارد استثنا: امکان دارد در آینده حساسیت هایی یافت شود که سیستم ایمنی را درگیر نمی کنند. در این صورت این حساسیت در دسته آلرژی ها قرار خواهد گرفت. برای مثال در حال حاضر یکی از مؤلفه های حساسیت به شیر گاو به عنوان آلرژی غیر ایمونوگلوبین E تشخیص داده شده است.

 

باور غلط شماره 2 :افزودنی های E-دار و نگهدارنده ها عامل آلرژی هستند

افزودنی های E-دار افزودنی هایی هستند که به صورت طبیعی و مصنوعی تولید می شوند و سالمتی آن ها توسط اداره استانداردهای غذایی اروپا مورد تأیید قرار می گیرد. برخی از این افزودنی ها ویتامین های ضروری هستند. برای مثال افزودنی E100 ویتامین سی و افزودنی E101 ویتامین B2 است. تنها آلرژی ثبت شده برای افزودنی های E-دار مربوط به افزودنی هایی است که به صورت طبیعی از مواد حاوی پروتئین بدست می آیند. پروتئین ها اغلب می توانند عامل تحریک کننده آلرژی باشند. در نتیجه آلرژی غذایی به مواد بدون پروتئین بسیار نادر است.

مواد آلرژی زا برای نوزادان - کودکان - بزرگسالان

مواد استثنا: سولفیت ها که با E220 الی E229 شناخته می شوند از زمان امپراطوری روم در بعضی از غذاها و نوشیدنی ها به کار می روند. سولفیت ها اغلب عامل آلرژی به شراب قلمداد می شوند. آلرژی به سولفیت وجود دارد اما بسیار نادر است. اغلب افرادی که گمان می کنند به سولفیت آلرژی دارند به احتمال زیاد واکنش غیر ایمنی را تجربه کرده اند )که اغلب به عنوان واکنش محرک شناخته می شود و ممکن است ناشی از مویرگ های متورم باشد( که موجب عطسه، سرخ شدن و خس خس کردن می شود.

 

باور غلط شماره 3 :مواجهه با مواد شیمیایی طبیعی موجب افزایش آلرژی می شود

به نظر می رسد زندگی مدرن امروزی کاملا بر کاهش مواد شیمیایی مصنوعی و تمایل به زندگی طبیعی تر یا رژیم غذایی متمرکز شده است. این امر سبب شده است مواد مصنوعی در محصولات جای خود را به جایگزین های طبیعی بدست آمده از حیوانات و عصاره های گیاهان بدهند. اما با این کار ریسک مواجهه با آلرژی افزایش می یابد. برای مثال تغییر ترکیبات مصنوعی موجود در صابون با گندم طبیعی باعث شده است واکنش های آلرژیک افراد حساس به گندم افزایش یابد.

 

موارد استثنا: اغلب آلرژی ها به مواد طبیعی صورت می گیرند، زیرا برای واکنش به آن ها سیستم ایمنی ما نیز درگیر می شود. مواد مصنوعی دارای ساختار مشابهی با مواد طبیعی هم نوع هستند. برای مثال می توان به لاتکس مصنوعی اشاره کرده که ساختار مولکولی آن همانند لاستیک طبیعی تایرهاست. این ماده می تواند افراد حساس به محصولات طبیعی را به واکنش وا دارد.

 

باور غلط شماره 4 :افزایش بیش از حد مواد سمی عامل آلرژی است

برخی از کلینیک ها و کتاب های سالمتی طبیعی مدعی اند که عامل آلرژی، مواد سمی ساخته شده در بدن ما هستند که از جمله آن ها می توان به فلزات سنگین، غذاهای فرآوری شده و افزودنی های شیمیایی اشاره کرد. این مواد یک نقطه اوج به نام اضافه بار مواد سمی ایجاد می کنند. بخشی از این نظریه این است که مواد سمی و شکرهای فرآوری شده باعث می شوند آنتی بادی های ما در وضعیت التهاب شدید قرار گیرند و در نتیجه آلرژی افزایش می یابد. بخش هایی از زندگی امروزی نیز موجب افزایش شانس آلرژی می شوند. هر ماده ای که میکروبیوم ما را تغییر دهد )مانند جابجایی از مزرعه به شهر( می تواند ریسک آلرژی را تغییر دهد. با این وجود هیچ نشانه ای مبتنی بر پیوند میان مواد سمی و آلرژی ها و حساسیت یافت نشده است. در صورتی که حساسیت توسط این مواد رخ دهد بخش دیگری از سیستم ایمنی را برای واکنش آلرژیک درگیر می کند.

 

باور غلط شماره 5 :هر واکنش از آخرین واکنش بدتر است

باور به این که آلرژی فرد در مواجهه با ماده آلرژی زا سبب تشدید واکنش های آلرژیک می شود اشتباه است. عوامل متعددی در شدت واکنش آلرژیک نقش دارند که از جمله آن ها می توان به مقدار ماده آلرژی زا، محل مواجهه، ترکیب شدن با الکل، ورزش، استرس، کمبود خواب و مواد مخدر اشاره کرد. دلیل این که چرا برخی از این عوامل سبب تشدید واکنش می شوند همچنان ناشناخته باقی مانده است.

 


بیشتر بخوانید:

آلرژی بهاری و خوراکی هایی که نباید بخورید

راههای درمان قطعی آلرژی فصلی در بهار

همه چیز راجع به آلرژی در بهار

روش های خانگی برای درمان آلرژی فصلی


 

باور غلط شماره 6 :درمان های طبیعی بهتر از درمان های دارویی است

برخی محصولات حاوی عسل رویال یا همان عسل غنی )غذایی که زنبور ملکه برای کارگران خود درست می کند( در فروشگاه های غذای سالم به عنوان درمان طبیعی آلرژی های فصلی و تب یونجه به فروش می رسند. برای تأیید این مسئله هیچ مدرکی در حال حاضر وجود ندارد. همچنین این مواد می تواند برای افرادی که قصد دارند این مواد را جایگزین درمان های تجویزی خود کنند خطرناک باشد )برای مثال استروئیدهایی که آسم را کنترل می کنند(، زیرا این درمان های آزمایش نشده )و پرهزینه( به تنهایی می توانند عامل آلرژی های احتمالی باشند. در موارد متعددی مشاهده شده است که افراد دچار آسم و افرادی که به نیش زنبور عسل آلرژی دارند و از مشکالت تنفسی و آنافیالکسی رنج می برند به عسل رویال واکنش آلرژیک بروز داده اند. رژیم های غذایی دیگری که آلرژی را کاهش می دهند معمولا با ریسک همراه هستند. این امکان وجود دارد که با نوشیدن شیر خام پاستوریزه نشده دچار مسمومیت غذایی ناشی از باکتری اشریشیا کَلی شوید.

مواد آلرژی زا برای نوزادان - کودکان - بزرگسالان

باور غلط شماره 7 :عسل می تواند تب یونجه را درمان کند

بسیاری از تولید کنندگان عسل استدالل می کنند که به دلیل وجود گرده گل در عسل، واکنش های آلرژیک افراد به گرده های ریز موجود در هوا نیز کاهش خواهد یافت. این استدلال غیر عملی است چون افراد معمولا به علف ها و گرده های درختان حساسیت دارند و به گرده گل ها حساسیت کمتری دارند. مواجهه با گرده می تواند از قاره اروپا نشأت گرفته باشد، بدین معنا که ممکن است عسل محلی حاوی گرده های تحریک کننده آلرژی فرد نباشد. همچنین امکان تنظیم میزان مواد آلرژی زا در عسل نیز وجود ندارد.

 

باور غلط شماره 8 :آلرژی زا نبودن مواد به این معناست که بدون مواد آلرژی زا هستند

برخی از تولید کنندگان مدعی هستند که محصولات آنها آلرژی زا نیستند. با این ادعا ممکن است به نظر برسد که این محصولات بدون مواد آلرژی زا هستند اما مواد غیر آلرژی زا به موادی اطلاق می شود که در مقایسه با مواد آلرژی زای شناخته شده احتمال ایجاد واکنش آلرژیک توسط آن ها بسیار پایین است. محصولاتی که
بر روی برچسب آن ها عبارت »تست شده بر روی پوست« درج شده است بر روی پوست داوطلبانی تست شده است که نسبت آن آلرژی ندارند و بر روی پوست افراد دارای آلرژی تست نمی شوند. هیچ نظارتی بر این ادعای غیر آلرژی زا بودن وجود ندارد و در نتیجه مسئله اعتماد و خلوص نیت میان تولید کنندگان و مصرف کنندگان به میان می آید.

 

باور غلط شماره 9 :حیوانات خانگی می توانند غیر آلرژی زا باشند

متأسفانه چیزی به عنوان سگ یا گربه غیر آلرژی زا وجود ندارد. مواد آلرژی زای حیوانات از بخش های مختلف آن ها نشأت گرفته اند و معموالً داندِر حیوانات خانگی سبب واکنش می شوند. داندِر در واقع سلول های پوست حیوانات است که از آن ها جدا شده است. امکان حذف تمام داندرها و پرورش حیوانات خانگی کامالً غیر آلرژی زا وجود ندارد. برخی از گونه ها نسبت به گونه های دیگر دارند کمتری تولید می کنند اما همچنان می توانند عامل واکنش های آلرژیک باشند. آلرژی های حیوانی پیچیده هستند. برخی از افراد ممکن است به گونه ای خاص واکنش نشان دهند اما به مابقی گونه ها حساسیت نشان ندهند.

مواد آلرژی زا برای نوزادان - کودکان - بزرگسالان

باور غلط شماره 10 :شما می توانید سیستم ایمنی کودک خود را آماده کنید

این عقیده ممکن از برخی جهات صحیح باشد اما هر فردی که راجع به قرار دادن کودکان در معرض مواد آلرژی زا به شما توصیه کلی می دهد به احتمال زیاد اشتباه می کند و ممکن است توصیه او خطرناک باشد، زیرا اطلاعات زیادی وجود دارد که ما از آن ها مطلع نیستیم. پژوهش ها نشان داده اند که قرار دادن کودکان در معرض اگزما به منظور کاهش دوز پروتئین بادام زمینی از طریق پوست برای آلرژی به بادام زمینی خط بزرگی محسوب می شود. مطالعه LEAP که در سال 5105 منتشر شد نشان داد در ظاهر خوردن بادام زمینی به عنوان غذای جایگزین شیر )یعنی مواجهه دهانی با دوز بالا( تحمل نسبت به بادام زمینی را افزایش می دهد.

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری